Entomologův odkaz

Entomologův odkaz https://www.databazeknih.cz/img/books/34_/342758/bmid_entomologuv-odkaz-lSO-342758.jpg 4 483 136

Akta Enzo série

Dávný slib umírajícímu muži zavede Enza na ostrov u pobřeží Bretaně, kde se nachází více než dvacet let nedotčená pracovna zavražděného sběratele hmyzu. V tomto klaustrofobním prostředí musí Enzo rozluštit šifru, kterou muž zanechal všem na očích. Enzo čelí nepřátelství místních obyvatel, kteří netouží nechvalně proslulou vraždu opět vidět v novinových titulcích. Pohledná vdova, místní rváč, jehož se nepodařilo usvědčit, místo činu zamrzlé v čase, nebezpečná propast u útesů a sbírka matoucích zpráv dělají z případu jeden z nejsložitějších, které Enzo zatím řešil.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi
Vydáno: , Host

Freeze Frame , 2010

NADEI
17.04.2019 5 z 5

Tenhle styl psaní mi sedí. Ponuré počasí, skvělý Enzo a dokonalý závěr, co víc si přát. Doporučuji si přečíst.

oskli
16.04.2019 5 z 5

Za mě nejlepší díl série. Bylo fajn, že tentokrát byl Enzo sám za sebe, neměl s sebou nikoho z rodiny, ani žádnou ženu. Až na krátkou epizodu se Charlotte, která na mě nepůsobila vůbec věrohodně a nechápu, proč z ní musel May v tomhle díle udělat až takovou krávu. Že by si připravoval půdu na další díl, kde se dají zase dohromady? To by připomínalo vztahovou linii čínské série, což by mi přišlo fakt zbytečné... Jinak ale bezvadný příběh, zápletka. Zpětně to možná hodnotím jako trochu překombinované, ale při čtení mi to nevadilo. Kniha měla spát a četla se parádně.

Laza27
03.04.2019 4 z 5

Skvělý příběh. Originální rozuzlení v literatuře známé zápletky. Jen se mi nelíbila dějová linie se Charlotte. I když byla velmi krátká. Knize rozhodně prospělo, že osobní rovina byla tentokrát velmi podružná a děj se hezky soustředil na případ.

Lotka
15.03.2019 4 z 5

Nejlepší ze série. Opravdu nezklamala. Detektivka na úrovni, bez zbytečných klišé.

verense
04.03.2019 4 z 5

Zatím nejlepší díl série. Snad je to tou ostrovní atmosférou, která Mayovým knihám prostě svědčí, snad je to absencí Enzova "podpůrného" týmu, díky níž vyšetřování probíhá v jakémsi větším poklidu. Mileráda dávám 4 hvězdy a pevně doufám, že v nastoleném trendu budou pokračovat i další Enzova akta.

alekis
10.02.2019 5 z 5

S malými přestávkami kniha konečně dočtena. Moje dedukce šly úplně mimo, bylo to řádně zamotané, zvlášť když se do věci zapletou staří, mladí, promiskuitní, sexuchtiví... lidičkové! Těžko odhadovat, kam Peter May na ty nápady chodí, veškeré jeho knihy totiž vyžadují spoustu podkladů, konzultací, studia. Je zkrátka třída. Piš dál, Skote, bavíš a učíš, je to vynikající!
Náš urostlý, sice už trochu obstarožní, ale jinak přitažlivý, chytrý, docela statečný, na ostrově sice zmrzlý jak preclík, ale jinak borec Enzo utržil tentokrát dost ran, nejen na těle, ale i na duši. Příště, krom detektivní zápletky, bude zřejmě muset řešit jednu ze zapeklitých situací svého života... Předpokládám, že série má sedm dílů - podle knihy o nevyřešených vraždách. Přeloženo bylo tedy pět? Kdo to vydrží? Co když se nedočkám dokončení? Pak asi budu chodit strašit vydavatele...
Doporučuji, stojí to za to, je to vzrůšo, a popisy přírody, krajiny, okolí, počasí... tak to je třešinka na dortu!

septime
01.02.2019 4 z 5

Zatím nejlepší díl série. Teď už chápu, proč si pro své další knihy vybral Hebridy. V popisu nehostinného počasí se vyloženě vyžívá :)

Gingerveru
20.01.2019 5 z 5

Napinava kniha. Hezky zpracovana.

knihomolkavakci
10.01.2019 5 z 5

Jedna z najlepších kníh, ktoré som za posledný čas čítala. Bolo to vynikajúce. Dej na spôsob "zabudnutá vražda" s profesorom Enzom.
Autor preferuje krátke, jasné kapitoly, racionálny stranový rozsah, ktorý v sebe skrýva napínavý dej a originálny námet. Ku koncu som doslovne zatajila dych.
Knihu odporúčam všetkým. Hoci možno niekto z vás nemá rád detektívky, toto je presne tá, ktorá vám pomôže nájsť si cestu k ním.

Toffee
09.12.2018 4 z 5

Každá další detektivka z této série je lepší než předchozí. Tahle byla super.

EmmaKrizova
07.12.2018 3 z 5

Nejvic se mi libila Charlotta. Krasny priklad dekadence zapadu. Sama sobe psychologem. A v originalu to moc cist neradim, autor ma velkou slovnik zasobu a nevaha ji pouzit.

mosem
08.11.2018 4 z 5

Možná,že kdybych tuhle knížku dostal do ruky v době vydání v originále, před sedmi-osmi léty, byl by to plný počet. Přece jen se ale s odstupem času dívám na některé věci trošku jinak. Samotný úvod až příliš naznačuje způsob odhalení vraha...což je právě jeden z momentů, kde faktor poznání s časem hraje roli. Stejně tak i směřování k vrahovi odbočkou k jinému podezřelému bylo podle mne příliš okaté...a nakonec, osobní život Enza - nevěděl jsem jestli jej mám litovat nebo se škodolibě šklebit a říkat si, že mu to patří. Docela jsem váhal jestli 3 nebo 4 hvězdy, ale nakonec 4. Mám rád detektivky bez zbytečné brutality, kterých je podle mne na trhu dnes až příliš.

Strnady095
08.10.2018 3 z 5

Tak tohle zatím z celé série nejlepší...prima téma (přestože staré ale dlouho nepoužité)...prima zase něco navíc...prima prostředí a figury v něm...a prima otevření na další část, vč. neuzavřených témat z minulých dílů jsem zvědavý na pokračování

PetK
07.10.2018 3 z 5

Cítím jakousi zvláštní povinnost přečíst všechno, co May napíše, mám to tak u většiny oblíbených autorů, kteří někdy napsali něco, co mě dostalo. Akta Enzo jsou o třídu níž než Ostrovní trilogie a Čínské romány ještě níž (zvlášť poslední díl). No ale i tak to prostě vždycky přečtu/poslechnu.
Tady to začalo být ve druhé půlce zajímavější, konec uzavřel kruh, kde se propojil osobní příběh s profesním. May si taky připravil půdu pro nosný příběh hlavního hrdiny do dalších dílů. Pravděpodobně je zase přečtu a budu doufat v další Ostrovní trilogii...

Nočnípták
10.09.2018 5 z 5

Peter May - jeden z mých nejoblíbenějších autorů. A opět detektivka, která má všechno co v detektivce má být a ještě něco navíc, co však nedokážu pojmenovat. Že by to byla jednoduchost děje? Nepřeplácanost? Plynulost? Uvěřitelnost?
Někde v půlce knihy, mne napadlo, kdo je vrah. Mayovo mistrovství ve stavbě příběhu mne však přesvědčilo, že nemám pravdu. Takže nakonec jsem byla překvapená, že můj první tip byl správný. A tak by to mělo v detektivkách být.
V každé knize ze série Akta Enzo jsem se poučila o něčem, co neznám. Tady to bylo poučení zeměpisné. O tomto ostrově jsem nic nevěděla, takže opět mapu k ruce jako v případě ostrova Lewis.

Nezbývá mi než knihu doporučit. Pokud máte rádi klasické detektivní romány a nestojíte jenom o thrillery bude se vám Entomologův odkaz líbit.

orinka3
08.09.2018 5 z 5

Pro Petra Maye mám slabost. U této knížky se mi až tajil dech. Nebezpečné situace, nebezpeční lidé. I když jsem měla malounko tušení, co za tím asi vězí, stejně jsem byla překvapená. Enzův milostný život by sám o sobě vydal na pěknou knížku, však je to určitě pěkný chlap a žádná mu neodolá. Až, pravda, na tu jednu;) Prima čtení, četla jsem do noci a pak měla divoké sny samá strašidla:)

išinda15
31.08.2018 4 z 5

Dobrá detektivka. Z počátku jsem se poněkud neorientovala, ale pak děj nabral spád i smysl. Zápletka sahající do minulosti byla uvěřitelná a zajímavá.
Co na mne působilo rušivě, byly vztahové problémy hlavního hrdiny. Na oplátku jsem si ale zase rozšířila zeměpisné znalosti o ostrov Groix.

haski
15.08.2018 5 z 5

Moc dobrá detektivka. Tentokrát to May zkrátil a ubral trochu omáčky. Dobré postavy a pěkný závěr.

pavel9410
10.08.2018 4 z 5

Az na ty romanticko-milostne vsuvky to melo docela spad. Oproti Cernemu svetlu zlepseni o 2 hvezdicky. Doporucuji mit ke cteni pripravenou sklenku dobre skotske a vychutnat si ji spolu s Enzem.

Bobina74
04.08.2018 4 z 5

Tak tohle by určitě šlo. Tentokrát May neplácal tolik omáčky kolem dokola, ale šel rovnou k věci. Asi jeho nejlepší díl, i když mi malinko scházely jeho dcery i vnadná spolupracovnice.
P.s. : Opět se mi potvrdilo, že na dráhu vyšetřovatele se nemám dávat....zřejmě by běhalo po světě mraky zločinců....;-)