Entomologův odkaz

Entomologův odkaz https://www.databazeknih.cz/img/books/34_/342758/bmid_entomologuv-odkaz-lSO-342758.jpg 4 483 136

Akta Enzo série

Dávný slib umírajícímu muži zavede Enza na ostrov u pobřeží Bretaně, kde se nachází více než dvacet let nedotčená pracovna zavražděného sběratele hmyzu. V tomto klaustrofobním prostředí musí Enzo rozluštit šifru, kterou muž zanechal všem na očích. Enzo čelí nepřátelství místních obyvatel, kteří netouží nechvalně proslulou vraždu opět vidět v novinových titulcích. Pohledná vdova, místní rváč, jehož se nepodařilo usvědčit, místo činu zamrzlé v čase, nebezpečná propast u útesů a sbírka matoucích zpráv dělají z případu jeden z nejsložitějších, které Enzo zatím řešil.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi
Vydáno: , Host

Freeze Frame , 2010

mataj
10.03.2022 4 z 5

Po delší době jsem si přečetla další díl z této série, a opět jsem byla velmi spokojena. Enzo se snaží vyřešit 20 let starou vraždu na základě zpráv a šifer, které po sobě oběť zanechala. Nechybí napětí, hlavně v závěru knihy a velice zajímavá zápletka.

knihyKeMne
03.02.2022 3 z 5

Mé první setkání se sérií případů Enza. Jako obvykle - vybrala jsem si díl, který mi z anotace přišel nejpřitažlivější. V prvních kapitolách jsem byla poněkud zmatená, pak jsem do půlky knihy čekala, kdy se vůbec začne něco dít. Následně mě překvapila sexuální scéna, jako chápu že každý detektiv má i svůj soukromý život, ale tohle mi v knize prostě nesedělo. No akorát ten konec byl překvapivý, naštěstí tím autor knihu zachránil. Nicméně, hlavní hrdina mi k srdci zrovna moc nepřirostl.

zdenek118
16.01.2022 5 z 5

Další kniha od mého oblíbeného spisovatele s příběhem vyšetřování Enza tentokráte s dějem umístěným na jeden malý ostrůvek v Bretani, v rámci kterého Enzo objasňuje doposud nevyřešenou vraždu starého entomologa. Příběh se podařilo autorovi velice umně sestavit, vyzdvihl bych jeho umění při vykreslování přírody, počasí i jednotlivých obyvatel bretaňského ostrova. Enzovi se postupně daří rozkrývat další souvislosti na základě záhadných indicií, které zanechala oběť vraždy ve svém domku na ostrově. Ještě bych se chtěl pozastavit nad sobeckým chováním jeho přítelkyně Charlotte a odsoudit její přístup k jejich vzájemnému vztahu po tom, když Enzovi přijede po nějakém čase odloučení sdělit, že je v jiném stavu. Předpokládám, že Enzo bude muset i v následujícím díle seriálu vyřešit i tuto záležitost. Tento díl seriálu hodnotím jako jeden z nejpodařenějších od tohoto autora a určitě si i následující s chutí přečtu. Dávám 5*

EvikU.
29.11.2021 5 z 5

(SPOILER) Entomologův odkaz je hezká kniha. Tentokrát jsem tedy někdy nechápala myšlenkové pochody Enza a nebylo to pro mě tolik napínavé, ale jinak zase velmi pěkné. Konec jsem tedy vůbec nečekala takovýhle. Prostě super.

V soukromém životě mě naštvala Charllota, tak snad to v dalším díle nějak vyřeší společně. :-) Doporučuji.

janina66
11.10.2021 4 z 5

Bavilo mě to, ale tento čtvrtý díl byl asi nejslabší. Zpočátku trochu rozvláčné, ale konec a odhalení vraha to vše vylepšilo.

TeraBla
19.09.2021 5 z 5

Další díl v sérii Enzo. A opět paráda. Mělo to spád, naprosto nečekanou zápletku, hodně skotské whisky a podzimní sychravé počasí. Moc mě to bavilo. Peter May je prostě jistota a jeho vyprávění na mě působí jako vřelé objetí.

eliska8413
15.09.2021 3 z 5

Konečně díl, kde si ten chlívák Enzo nevrznul a navíc ještě dostal čočku od bývalky. Ta adorace jeho mužnosti mi už skutečně pije krev. Také konečně díl, kde nemá bandu mládeže gůglující mu na internetu odpovědi na jeho otázky. Obávám se, že se zde pointa rébusů vedoucích k vyřešení celé záhady ztratila ve trojím překladu. Na druhou stranu se mi zápletka docela líbila a přišla mi poměrně uvěřitelná. Nicméně začíná se zde rýsovat nešvar v popisu nesmrtelnosti hlavního hrdiny, který schytá kulku, spadne ze srázu, téměř z něho vymlátí duši, ale on se jen oklepe jako kočka a sveřepě jde za cílem vyřešit odložený případ.

niknikita
12.09.2021 5 z 5

Peter May mne zatím nikdy nezklamal a Enzo s culíkem a pramínkem šedin ve vlasech mne baví i s jeho trochu arogantním egem.
Tentokrát jsem navíc ocenila, že se příběh odehrával v několika zemích a většina děje se přesunula do Bretaně, kde se případ uzavřel.
Bylo to napínavé a krásně čtivé setkání s mým oblíbeným autorem.

HynekBee
07.07.2021 3 z 5

Moje čtvrtá kniha z této série. Bohužel jsem ji četl ve velmi krátké době po trojce. Ten rozdíl je velký, zatímco trojka mě bavila od začátku do konce, tady jsem se nemohl začíst. Začtení přišlo až v poslední čtvrtině knihy.
Taky se ptám, kam se poděl Enzův neznámý nepřítel ? Kam se poděla jeho oblíbená pomůcka - bílá tabule - při řešení případů?
Ale jinak, odpočinul jsem si a to to asi jde ;)

tinka1974
01.06.2021 5 z 5

mně se tento díl velice líbil. Příjemně plynul, nechal nás nahlédnout do minulosti. A tento krát Enzo našel i vraha. Velmi se mi líbila nápaditost, s jakou byly indicie k vrahovi zaklíčované.

Alusska
01.05.2021 4 z 5

Velmi povedena kniha s napaditou zapletkou. May je skvelym vypravecem a jeho popisy krajiny a prostredi jsou opravdu detailni, ale nejsou upovidane a zdlouhave. Dokazi navodit pravou atmosferu, ktera potrhuje dej knihy.

mol378
30.03.2021 4 z 5

Standartní Enzo, čtivý, mirne napínavý, sympatický. Taková lehce nadprůměrně konzumní sérka s francouzským kouzlem.

malpet
12.03.2021 4 z 5

Za mně zatím druhá nejlepší kniha celé série.

Vevericka.eva
02.03.2021 4 z 5

Skoro 3/4 knihy má hodně rozvláčné tempo, kdy se vlastně nic neděje, ale i tak vás to vlastně baví. Poslední čtvrtina je klasický, kvalitní, napínavý May.

elcapitano
15.02.2021 4 z 5

Narozdíl od většiny komentujících, mně se tento díl líbil víc než ty předchozí. Líbila se mi atmosféra podzimního bretaňského ostrova i ta vazba na minulost. Ano, souhlasím, je to trochu užvaněné, na druhou stranu: já to poslouchal jako audioknihu, takže to, že to není úplně "natlakované" dějem, se mi vlastně líbí, .. dá se u toho třeba dobře vařit nebo jít na výlet:) Za mne se jedná o fajn detektivku. .. jo jasně, samolibost statného Skota Enza (autorovo alter- ego?) je trochu moc, ale alespoň se tomu člověk s klidem může smát.

Mateo67
29.01.2021 4 z 5

U mě spokojenost. Sice ne tak dobré jako předchozí díl (trošku více Enzova soukromí bych prosila), ale člověk už má pocit, že se vrací ke svým blízkým. Úvod vás chytne za pačesy a pomůže vám překlenout pomalejší 1. půlku. A pak už to jede samo až do konce (nešlo prosím luštění indicií víc protáhnout???), kdy si vlastně uvědomíte, že jste na ten brilantní začátek už úplně zapomněli, protože vás autor odvedl úplně jiným směrem. A ejhle, ono vše souvisí se vším a najednou je “vymalováno” a vám nezbude nic jiného než se těšit na další shledání.

Ventimiglia
14.01.2021 1 z 5

Někdo radí vynechat něco málo, já bych doporučila vynechat hodně. Opravdu nemusím vědět, co měl třetí muž u čtvrtého stolu v hospodě na sobě, když se na něho Enzo podívá. Tolik zbytečných přídavných jmen, a když Enzo něco říká, musí tam nutně být: odpověděl statný Skot. No teda...

jprst
07.01.2021 3 z 5

Takový slušný průměr, ale po přečtení tohoto dílu mám dojem, že série má poněkud klesající úroveň. Ale i tak mě autor otrávit nedokázal, jen to asi chce dát si krátkou pauzu a proložit to jinou knihou.

Kerberos
07.12.2020 3 z 5

Tentokrát slabší díl,ale v sérii budu pokračovat.

gallovl
05.12.2020 4 z 5

Něco málo vynechat a je to docela dobrá kniha.