Afterdark

Afterdark https://www.databazeknih.cz/img/books/17_/1750/bmid_afterdark-ii5-1750.jpg 4 1290 147

Před očima nám leží město… Jen za docela malou chvilku se má změnit datum. Je těsně před půlnocí. Chvíle mezi dvěma dny. Mezidní. Pozorujeme město jako obrovské zvíře. Pozorujeme Mari, sedí v restauraci a čte si. Pozorujeme její krásnou sestru Eri, jak spí v nekonečném spánku… Příběh ze současného Tokia se odehrává, jak už název napovídá, po setmění, během jediné noci. Kapitoly jsou napsány stylem filmového scénáře a u každé z nich je uveden přesný časový údaj. Dějová linie je pro autora typická, střídají se tu dva paralelní, navzájem se prolínající příběhy. Nezvyklí jsou tentokrát hrdinové: žádný slušně situovaný muž v nejlepších letech, ani outsider, žádná ich-forma, ale dvě sestry a vševědoucí vypravěč první osoby množného čísla. Devatenáctiletá Mari, která umí čínsky, je kontaktována manažerkou hodinového hotelu, aby jí pomohla vyřešit případ brutálně zbité čínské prostitutky. Její sestra se vlivem tajemných sil ocitla v jakémsi nejasném a nebezpečném snu, v ohraničeném anonymním prostoru. V průběhu noci, ještě než přichází ráno, se věci dávají do pohybu, mění svůj charakter a skupenství. Něco se v hrdinech mění, něco se mění v nás... Afterdark, autorův čtvrtý román vycházející v češtině, nabízí napínavý, psychologicky i detektivně laděný příběh s fantaskními a hororovými prvky. A také dynamický styl sekvence, kdy realitu vnímáme očima kamery. Murakami decentně a úsporně rozvíjí čtenářovo očekávání.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Odeon

Afutádáku , 2004

Graem
10.05.2014 4 z 5

Tuhle knihu jsem četla v angličtině a přiznám, že mě podle anotace v češtině ani moc neláká. Samozřejmě jsem nepochytila všechno, ale zaujal mě ten styl psaní. Kolik je tam metafor, jakou váhu má každá minuta. Je to kniha, nad kterou je třeba se v některých místech pozastavit a nechat si to projít hlavou. A je to taky to první, co se mi od Murakamiho dostalo do rukou a nebude to to poslední.

Gaara1
04.05.2014 4 z 5

Chvilku mi trvalo než jsem si zvykl na styl psaní, který použil Murakami v téhle knize, ale určitě zajímavý děj. Autor nás provede jednou nocí, kde se seznámíme s hlavními hrdiny, ale i s celým dějem. 80%

Jonny
01.05.2014 4 z 5

Krátké, pěkné, oddychové a přece to nebylo nic tuctového. Murakami zkrátka umí psát, ale to není nic nového pod sluncem.

Verous
28.03.2014 4 z 5

Po knize jsem sáhla, protože jsem hledala něco nového, netradiční styl psaní a už samotný název i národnost autora tento požadavek slibovaly, ačkoli obálka mě spíše odrazovala. Je to moje první setkání s Murakamim a tento japonský mistr mě okamžitě přinutil dovědět se o něm více- následujících několik měsíců budu mít rozhodně co číst :). Nedovedete si představit, jak je mi jeho dvojice Mari a její "nový noční přítel" sympatická. Vždycky toužím po tom, aby se ke mně přidal starý mladý známý a zeptal se mě, co čtu. Ačkoli chápu, že pro mnoho lidí bude tato kniha jaksi "bez pointy", máte rozhodně moje doporučení jí dát šanci a alespoň vyzkoušet.

opic 12
18.03.2014 5 z 5

Pro všechny,co nemužou taky občas usnout ! Co takhle procitnout v 11.56 před pulnocí,prožít nezaměnitelně netradiční sledování hrstky obyvatel jedné NOCI NA ZEMI v Tokijských neutulně přátelských barech,hodinovém hotelu či v parku chvilku jen tak poklábosit a při tom posedět na houpačce ? S atmoškou odehrávající se na sklonku podzimu - usínat jako Mari před sedmou ranní,spolu s prvními paprsky nového dne s otevřenou nadějí ... Takové čítání mužu,hlavně pěkně PO SETMENI,navíc,když venku při tom,ještě tak krásně prší.

hrabenka
09.03.2014 2 z 5

Moje první kniha od autora.Nelíbila se mi,téměř žádný děj.

wooloong
05.10.2013 4 z 5

Líbilo se mi, jak se postupně odhaluje záhadný příběh Eri tak, jako cesta její sestry vede nočním městem až k úsvitu.

playada
11.09.2013

Tato kniha mne nijak nezaujala, nezanechala ve mne žádné pocity a vpodstatě po dvou dnech už ani nevím, o čem to bylo :-(. Z toho důvodu ani neboduji. Knihu nedoporučuji a do knihotéky nezakládám...

paulhunter
04.09.2013 2 z 5

7:34 PM
Afterdark je příběhem, zahrnujícím 6 hodin času, při kterých se prakticky nic neděje.

7:39 PM
Neměl bych problém s absencí výrazné dějové linky, jež by byla nahrazena zajímavou psychologií postav, výbornými dialogy a myšlenkou, která by se mi usadila v hlavě a donutila mě nad ní přemýšlet. Afterdark na mě naopak působí jako prázdná schránka, která nemá čtenáři moc co nabídnout. Postavy mezi sebou vedou zdlouhavé rozhovory, které kromě podstatného jádra obsahují také spoustu SLOV, která jsou příliš zbytečná, příliš nezáživná. Ano, Murakami se jistě snažil přiblížit co nejvíce k uvěřitelným dialogům, ovšem příběhu to spíše uškodilo. Kvůli nim jsou také často poetické části románu, navozující noční atmosféru, odstrkovány do pozadí.

7:59 PM
Zajímavějšími či obzvláštňujícími pasážemi jsou pak snové / nadpřirozené prvky a kompoziční řešení románu, připomínající filmový scénář (pohyby kamerou, neaktivní zúčastnění čtenáře v ději), kterými Murakami zřejmě vzdal jakousi poctu Davidu Lynchovi. V prvním okamžiku jsem byl za tuto nadpřirozenou složku rád, ale po dočtení mi uniká její smysl jak v interpretaci, tak i ve vztahu k příběhu, což shledávám jako daleko závažnější.

8:10 PM
Kniha jako celek nefunguje, vyvolává až příliš otázek a přijde mi spíše jako rozpracovaný koncept, u kterého nebyl Murakami s to dotáhnout všechny myšlenky do konce a rozhodnout se, co bude příběhem sdělovat. Navození jakési noční atmosféry v trochu zamerikazovaném Japonsku mi nestačilo a na to, jak je román krátký, měl Murakami čtenářům přiblížit naprosto jiné postavy s naprosto jinými životními příběhy, které by alespoň vyvážily všechna ostatní negativa. Na závěr musím podotknout, že nejsem nijak proti experimentálním, divným a bezdějovým počinům, ovšem u tohoto díla nemám pocit, že bych četl něco zamapatovatelného a výjimečného.

8:28 PM
Plus autorovi za hudební zmínky. Některé jsem si vyhledal a poslechl na internetu. Na hudbu má Murakami vkus.

krista
25.08.2013

moje první knížka od tohoto autora - přivedla mě ke čtění dalších

Valentine
24.07.2013 4 z 5

Hodně originální knížka, moje první od Murakamiho, která mě donutila chtít si jich od něj přečíst co nejvíc. Prostě člověka nepustí - pořád si u ní tak přemýšlíte a přemýšlíte až se vám ani nechce přestat...

Belatris
21.07.2013 3 z 5

V první třetině knihy se u mě v rychlém sledu střídaly vcelku rozporuplné pocity: nadšení z první strany (personifikace města, vymazlené metafory), nuda (první drtivě dlouhý dialog a vesměs všechny kapitolky se spící a "bloudící" Eri Asai), rozladění (neustálé navádění čtenářovy pozornosti ke "kameře" a ostentativní filmovosti autorova psaní). Další dvě třetiny knihy smazaly ostře vymezené hranice mezi těmito dojmy a smíchaly je do sebe, takže po dočtení mám v živé paměti tři nádherné pasáže srovnatelné s čtenářským orgasmem, kolem nichž se míhají zbylé těžko uchopitelné pocity s negativním zabarvením.
Přesto za ty tři světlé okamžiky zvedám hodnocení na tři hvězdičky.

doubax
16.07.2013 3 z 5

Nevím, jestli je to tím, že už jsem četla od autora lepší nebo jen tím, že jsem nebyla ve správném rozpoložení...ještě si ji chci přečíst...

Gooverka
07.07.2013 4 z 5

Moje první a jistě ne poslední kniha od Murakamiho. Nádherně popsal atmosféru nočního Tokia, úplně všechno jsem viděla nádherně před sebou, jako bych tam sama byla. Mistr v zaujmutí čtenáře, několik dějových linek, které se dotýkají, umí prostě vtáhnout a nepustit. Několik hororových prvků, ale i hodně věcí typických pro Japonsko. Ve světové literatuře úplně jiné uchopení příběhu, které je více než originální.

Ronin Roujin
24.06.2013 3 z 5

fajn čtení, trošku kratší a na HM o krapínek slabší ale když to porovnám s tím výletem na Křivoklát... ne je to dobrá knížka ale v porovnání s jinými knihami HM je jen lepší průměr

Skjaninka
09.06.2013 5 z 5

Ďalšia krátka "chuťovka" od Murakamiho. Perfektné prelínanie dvoch príbehov. Jeden reálny a druhý tak povediac snový. Neskutočná atmosféra nočného Tokia je vykreslená do úplnej dokonalosti, že máte pocit, že ste priamo v ňom. Geniálny Murakami, ktorého obrovský talent nájdete v každej jeho knihe.

Dandulka
03.06.2013 5 z 5

Zvláštní, ale co se dá vše prožít za jednu jedinou noc...

honajz
01.05.2013 2 z 5

Hm, vypadá to, jako kdyby Murakamiho někdo požádal o filmový scénář, a Murakami chvilku předtím odkoukal 24hodinový maratón filmů Jima Jarmusche. Opět dovedné vykreslení prostředí a atmosféry, dobré popisy, ale to je tak vše. Příběh žádný, postavy nezajímavé, a typické Murakamiho atributy mne až tak neberou.

makn
25.04.2013 5 z 5

Z toho, co jsem od Murakamiho doposud četl je Afterdark trochu "slabší" po dějové stránce, ALE! ...on je zkrátka obdivuhodný spisovatel s a hrozně mě baví!

turbosound
30.03.2013 5 z 5

Z nějakého důvodu tento druh literatury můžu. Napínavý příběh, atmosféra megapole, postavy, se kterými se čtenář dokáže při troše snahy i ztotožnit. Murakami jako obvykle prvotřídní, ale něco málo mi tam chybělo. Vzhledem k tomu, že se to dá přečíst za jeden večer, na to možná již brzy přijdu.