A hory odpověděly

A hory odpověděly https://www.databazeknih.cz/img/books/17_/172925/bmid_a-hory-odpovedely-bKg-172925.png 4 1400 341

Khaled Hosseini, autor světově úspěšných románů Lovec draků a Tisíce planoucích sluncí, vydává třetí román, v němž se opět vrací do rodného Afghánistánu, ale zavede nás i do Paříže či Kalifornie. Vypráví příběh sourozenců rozdělených v dětství. Abdullah vyrůstá v chudobě afghánského venkova a nepřestává toužit po ztracené sestře, zatímco Pari, která zapomněla, že kdy měla nějakého bratra, vychovává bohatá rodina v Kábulu a Paříži. Na pozadí téměř šedesáti let dramatické afghánské historie se odehrává příběh lásky, ztrát i obětí. Je lepší být odtržený od rodiny než trpět bídou? Co mohou či mají udělat bohatí pro chudé? Jak silná jsou rodinná pouta a jaké následky mají naše rozhodnutí? Na tyto otázky hledá Hosseini v mistrovském vyprávění odpověď. Sejdou se ještě někdy Abdullah a Pari? Otevřete knihu.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Argo

And the Mountains Echoed , 2012

bondula
27.02.2015 3 z 5

Nedokážem nezrovnávať s Lovcom šarkanov a Tisícom planúcich sŕdc. Oproti obom predchádzajúcim Hosseiního knihám je táto dosť iná. Formálne - každá kapitola je rozprávaná inou postavou, z iného uhla pohľadu. Obsahovo - hoci stále pri afgánskych koreňoch, dej má viac "internacionálny" charakter, odohráva sa kade-tade po svete.

Čo do formy, knižka mi prišla akoby roztečená. Taká mozaika, kde síce všetky dieliky zapadajú kam majú, aj možno uhádnuť, čo autor dielom chcel povedať, no obrázok je to abstraktný. Samotný dej takto stráca napätie. A tým, že väčšina príbehov postáv sa odohráva mimo Afganistan, už tam nejako nefunguje tá chémia, ktorou boli predchádzajúce dve autorove knihy pre mňa také príťažlivé. Tá melanchólia a márnosť Afganistanu prenesená inam akosi stráca svoje čaro, pôsobí umelo a malicherne.

Keď už mám čítať knihu o Afganistane, ktorá tak priamo a neskrývane útočí na city, čakám okrem dobre mierenej porcie cibule, čo mi vyženie slzy do očí aj čosi viac. Trochu viac toho Afganistanu. Takto je to len príbeh. Možno citlivý, možno krásny a ľudský, ale takto vykorenený z Afgánskej zeme na mňa už akosi nepôsobí. Ak by som dokázal nezrovnávať s predchádzajúcimi dvoma dielami, určite by Hory odpovedali dopadli lepšie...

Kris@
25.02.2015 5 z 5

Kniha byla jedním slovem dechberoucí. Obal vskutku odpovídá, při čtení jsem všude kolem sebe v duchu viděla západ slunce.
S tímto pojetím vystavění příběhu jsem se ještě nesetkala. Moc se mi líbil autorův přístup k postavám (nechci nic moc prozrazovat, přečtěte si to sami). Člověk si v průběhu čtení nemohl nezamilovat afgánskou kulturu a jazyk. Jediné co bych vytkla je délka knihy. Nevím proč, ale byla to pro mě dosti náročná četba (i když nádherná!) a proto bych příběh rozdělila na dvě části.
Klaním se však před autorem až k zemi, bylo to úžasné.

andrea.m
19.02.2015 3 z 5

Dle mého názoru nejslabší kniha. Příběh zajímavý, ale hodně roztříštěný. Za mě vede knížka Tisíce planoucích sluncí.

kobyb
14.02.2015 1 z 5

Moc krásná kniha...plná emocí, pozitivních i negativních...Jen mám pocit, že při vyprávění Nábího o Parí a životě s Mílou a Sulejmánem, jsem ten příběh již někde četla?
Stojí za přečtení, určitě doporučuji.

Renatecka
13.02.2015 5 z 5

Krásná knížka!

Hasali
10.02.2015 4 z 5

Pěkný, milý příběh, kdy se mi ani nechtělo věřit, jak se žilo, a žije někde jinde, v jiné kultuře... Četlo se to hezky až na to, že mě velmi mátly přesuny v čase, kolikrát jsem ani nevěděla co čtu, o kom čtu a co to má s příběhem společného... byla jsem ztracená... Možná kvůli tomu minus jedna hvězdička...

chamyl
06.02.2015 5 z 5

Srovnání s předchozími knihami Khaleda Hosseini se sice nabízí, ale není tak úplně fér. Tato kniha přináší jinou ústřední dvojici a jiný styl vyprávění. Pro mne bylo celé téma zpracováno velmi zajímavě, mnoho popisovaných situací mi do hlavy vložilo řadu otázek či úvah a nejednou ve mně vyvolaly i vcelku silné emoce. To koneckonců platí i o neotřelém závěru. Ne, nejedná se o milník v literatuře, ale o čtivě zpracované téma o pravdě, lásce, lži, hledání správného i špatného řešení a o (možných) důsledcích z toho vyplývajících.

HalleyM
02.02.2015 3 z 5

Popravdě po Lovci draků neprosté zklamání. Kniha mě vůbec neoslovila a s velkou námahou jsem dočetla alespoň do půlky. Snad se někdy odhodlám a dočtu ji.

daninnka
31.01.2015 5 z 5

O K.Hosseinovi jsem se dozvěděla na těchto stránkách a stal se i mým oblíbeným autorem:-) Kniha Lovec draků se mi líbila malinko víc než A hory odpověděly, ale i tahle je napsaná s citem a šarmem.

splichalka
25.01.2015 5 z 5

Páni, kolik dojemných příběhů se vejde do necelých čtyř stovek stran! Musím uznat, že se autorovi podařilo mě rafinovaně obelstít, když z víceméně povídkové knihy udělal jednotlivými postavami dokonale propojený a ucelený příběh. A to tak, že jsem ani jednou netápala, o kom se vypráví a jakou hraje v příběhu roli. A i když jsem si řekla, že s Lovcem draků srovnávat nebudu, nakonec to udělám. Pro mě rozhodně o poznání méně srdcervoucí a dramatické, ale o to víc opravdovější a citlivější. Sama jsem na vážkách, která kniha se mi líbila víc..

katwind
23.01.2015 5 z 5

Bez nadsázky nejsilnější kniha, kterou jsem četla. Je to rok a teď, když jsem viděla obálku, mi je úplně smutno... Velmi krásná strhující kniha, leč zároveň velmi smutná. Přesto jsem za tento zážitek vděčná a autora teď cíleně znovu vyhledala a přečetla Tisíce planoucích sluncí. Dlouho, dlouho, mi A hory odpověděly zůstaly v hlavě a dovedly k zamyšlení, jak se nám žije krásně. Rozhodně doporučuji, mě tento příběh nadchl, i když mnohokrát rozbrečel.

ilona8570
23.01.2015 5 z 5

Velmi silný zážitek z této knihy. Láska má mnoho podob...

hankapimi
20.01.2015 4 z 5

Velice zajímavý pohled do každodenního života bohatých i chudých Afghánců, příběhy i osudy hlavních postav se rozplétají, prolínají i míjejí, vyprávění je čtivé, emotivní a čtenáře bezesporu dojme.
Nutí k zamyšlení nad nesporným významem rodinných vazeb, láskou i zradou, tragickými následky osudového rozhodnutí.
V duchu jsem autorovi děkovala, že se válečných bojů a s nimi spojených hrůz dotkl jenom letmo, i tak to byla kniha velmi smutná...

farinka
19.01.2015 3 z 5

Pěkný román ale faktem je,že mě Hosseini zmlsal předešlými romány a teď jsem přece jen trošku zklamaná...

marca_m
17.01.2015 5 z 5

Velmi dojemné až srdcervoucí. Samotnou mě překvapilo, jak moc mě bavilo číst román z nezvyklého prostředí Afghánistánu. Každopádně zafungovalo jako návnada na další knihy Khaleda Hosseiniho.

petule1
10.01.2015 4 z 5

Krásný odpočinkový příběh

mschmidtova
02.01.2015 5 z 5

Mně se tahle kniha moc líbila. Líbilo se mi, jak se prolínají příběhy mezi sebou. Na začátku se to rozjede a na konci zase sejde. Příběh je vyprávěn emotivně, pohledem několika lidí. Zvláštním, novým způsobem. Kniha ve mně ale zanechala příjemný dojem, pocit, nevím jak to pojmenovat. Dávám 5 hvězdiček.

pasuba
29.12.2014

Zklamání. Oproti Lovci draků... Slepenina s rozplizlým koncem:(

Pavla Macková
28.12.2014 3 z 5

Po přečtení předchozích dvou knih se tato kniha těžce hodnotí. Kniha ale nedosahuje kvalit předchozích děl - jak příběhem, tak zpracováním.

Janča9
28.12.2014 5 z 5

A hory odpověděly je moje první kniha, kterou jsem přečetla od tohoto autora, a musím říci, že mě mile překvapila. Přestože nemůžu soudit, zda je to jeho nejlepší nebo nejhorší kniha, rozhodně bych ji neodsuzovala, protože má své kouzlo! Nemyslím si, že by kniha měla působit jako nějaká telenovela. Nacházíme zde spoustu postav, které se třeba jen vynoří a zase zmizí, ale i přesto zde mají své místo. Každá postava má svůj životní příběh. Myslím si, že je to velmi pozoruhodná kniha, ve které se prolínají různé životní události a různé kultury. Když se nad jednotlivými příběhy zamyslíte, přejede vám mráz po zádech. Žijeme sice ve světě plném vymožeností, ale i zde můžeme narazit na dno. Líbí se mi také zpětný pohled postav - např. Markose, který postupem času mění pohled na svět i na svůj život.