1Q84: Kniha 1 a 2

1Q84: Kniha 1 a 2
https://www.databazeknih.cz/img/books/13_/137474/bmid_1q84-kniha-1-a-2-V0i-137474.jpg 4 1401 1401

1Q84 série

Co kdyby jednoho dne kdosi kdesi přehodil imaginární výhybku, a svět, jak ho znáte, jednou provždy skončil? A co kdyby si toho navíc nikdo kolem vás nevšiml? Aomame a Tengo jsou zvláštní postavy. Ona je geniální fyzioterapeutka, která rozumí lidskému tělu jako málokdo. Jen svých znalostí občas využije k tomu, aby odeslala na jiný svět muže, na které je běžná spravedlnost krátká. On je vynikající matematik se spisovatelským talentem, který se jednoho dne propůjčí ke zdánlivě nedůležitému literárnímu podvodu. Ti dva se neviděli dobrých dvacet let, v hloubi duše ale nepřestávají myslet jeden na druhého. Oni sami se vlastně nezměnili. Jenže svět kolem nich začal být od jistého okamžiku jiný a podivný. A oni by v něm teď měli najít jeden druhého… Ve svém nejnovějším románu se Murakami pokusil propojit své dosavadní tvůrčí postupy a zkušenosti do rozsáhlého celku, ve kterém nechává zaznít mnoha protichůdným hlasům, aby se znovu a nově zamyslel nad svými oblíbenými tématy. Název 1Q84 odkazuje na jiné slavné dílo, a sice román 1984 George Orwella. V japonštině má totiž Q stejnou výslovnost jako devítka, takže se z tohoto hlediska jedná zároveň i o jakousi slovní hříčku. Má naznačovat nepatrnou, ale přesto velmi podstatnou změnu, jež má obrovské následky.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Odeon

1Q84 , 2009

Věro
24.02.2014 5 z 5

Haruki je opravdu skvělýýýýý !!!!!!

Olia
24.02.2014 5 z 5

jedním dechem.. uff! :-)

Jaimeho
16.02.2014 4 z 5

Murakami je jeden z mých nejoblíbenějších spisovatelů a jen díky tomu dávám 4*. Místy mi to tentokrát příšlo až banální a čím dál víc mi vadí slabý překlad. Ne že by byl plný chyb, ale jako by ten překladatel neměl literární nadání nebo slovní zásobu. Minimálně v angličtině je Murakami barvitější.

petulienka126
14.02.2014 3 z 5

no neviem,nejak nie som z tej knihy tak odviazana ako vacsina....postavy plytke,akoby nevyspecifikovane,tvrdia jedno a za 100 stran si protirecia...autor opakuje dookola veci, ktore uz raz boli povedane,nie ze by to nejak vadilo,ale po stvrte piate uz toho je dost...sem tam sa stalo,ze som preskakovala stranky...citala som to v ang a potom v cestine,no ten cesky preklad..hruza to je

čef
13.02.2014 5 z 5

Tyto knihy jsou skoro tak komplexní jako život sám. Místy všechno o ničem, místy nic o všem. Objevné pasáže se záblesky geniality s hlubokými postřehy oproti opakovaným faktům a nekonečným pasážím nudy. Chvíli nespoutaná fantazie následovaná pitvou velmi přízemních pocitů a dojmů. Je mi jasné, že autor tak rafinovaně vodí čtenáře po svém materiálně duchovním světě neskutečného příběhu, aby mu cosi podstatného sdělil. Opravdu nevím co to je, ale budu o tom přemýšlet.

DiskretniBarman
19.01.2014 5 z 5

Starý dobrý Murakami v linii magičtějších děl jako Kafka či Hard-boiled Wonderland, které mám osobně raději než jeho realističtější díla. Čte se to jedním dechem. Jen škoda odfláknutého českého vydání - tolik chyb (překlepů apod.) by dobré nakladatelství v knize nechávat nemělo...

timelady
19.01.2014 5 z 5

Už když jsem se pomalu začínala domnívat že vím, jak kniha dopadne a jak se dějová linka Aomame a Tenga prolne, přišel Murakami se svými neobvyklými zvraty a dal mi ukazát, kdo z nás dvou má větší moc.
Klaním se před mistrem.

kormoran78
06.01.2014 5 z 5

Nevím čím, ale od začátku mě příběh chytil. Příběhy Aomame a Tenga pozvolna plynou, vyvstávají otázky, ukazují se různá propojení. Děj se rozvíjí pozvolna, ale ani chvíli nenudí, pořád pod povrchem rezonuje jisté napětí. Je to velmi pěkně napsaná kniha a těším se na pokračování osudů v třetím svazku.

Jakeneg
01.01.2014 2 z 5

Knihu jsem bohužel nedočetl, připadal mi opravdu zvláštní a po 250 stránkách mě přestala oslovovat natolik, že jsem četbu knihy ukončil. Nechtěl bych ji žádným způsobem hanit ale bohužel se tento román prozatím nezařadil do mé vlny smyšlení a myšlení, možná někdy později se ke čtení tohoto románu vrátím až budu na takovýto druh žánru připraven. Prozatím dávám 2 hvězdy...

Lenny33
27.12.2013 5 z 5

Styl psaní tohoto autora je opravdu zvláštní, vlastně bych řekla, že nic podobného jsem dosud nečetla.
Hlavní postavy - Aomame a Tengo - jsou každý úplně jiný s unikátními charaktery. Myslím, že každý čtenář si oblíbí někoho jiného. Vedlejší postavy také velmi přispívají k obohacení děje.
Aomame a Tengo se ve vyprávění kapitol v knize střídají, což je skvělé, děj se tak svižně ubírá ku předu, také je to ale velmi těžké zkombinovat, aby obě postavy byly dějově na stejné úrovni, a proto sem tam "uvízla" určitá postava ve svém ději na mrtvém bodě.
Dá se říci, že na začátku člověk vůbec neví, co od knihy čekat a - tedy aspoň já - to nevěděla ani na konci. Pořád jsem čekala, co se objeví na další stránce, kam se příběh vyvine. Postupně čtenář získává fakta, která se na sebe vrší,začínají se prolínat, zapadat do sebe a společně utvářet hlavní linii knihy.
Čtení mě opravdu vyždímalo a i když chci co nejdříve vědět jak celý příběh končí, tak si musím dát od tohoto autora na chvíli oddych a nyní mám chuť na nějaké opravdu lehké čtení. Celkově náročná ovšem skvělá kniha. Jak píši, s ničím takovým jsem se ještě nesetkala.

Skjaninka
27.12.2013 3 z 5

"Přesně tak. 1984 a 1Q84 jsou v principu docela stejné. Bez duvery ve svět a bez lásky pro tebe bude všechno jen bezcenná imitace. V kterémkoli z těch dvou světu, ve kterémkoli světě vubec platí, že hranice medzi hypotézou a pravdou jsou v naprosté většině případu okem neviditelné. Musíš je rozlišovat srdcem."

Čakala som viac. Omnoho viac, než to, čo sa mi dostalo. Kde je ten starý dobrý Murakami? 1Q84 je dobrý príbeh utápajúci sa vo veľkom množstve zbytočných slov. Nie raz ma prepadla myšlienka, že danú stránku vytrhnem! Ako tu už niekto spomínal, postavám sa nedá veriť, sú akési "plytké" a bez výnimočnosti. Ani jedna ma nenadchla, ani jednej z nich "nefandím", len nechávam plynúť dej a "dívam" sa na rozuzlenie, ktoré nám Murakami (možno) pripravil. Rovno otváram tretiu časť, bez veľkého nadšenia, poháňaná zvedavosťou, ako to s tým svetom 1Q84 nakoniec dopadne. 3/5

Pa3k
15.12.2013 5 z 5

Murakami piše knihy opravdu zvláštni. Líbí se mi ta nálada v jeho knihách.

audrey
08.12.2013 4 z 5

Murakamiho knihy jsem četla všechny, jeho styl psaní mi sedí, dlouhé popisné pasáže utváří působivou atmosféru, takže bez nich by to (myslím si) nešlo. Přestože se mi mnohem více líbily příběhy i postavy jeho knih předešlých, ráda příště sáhnu po pokračování této.

Disease
02.12.2013 5 z 5

Není to sice nejlepší, co jsem od Murakamiho četl, ale navzdory megarozsahu je to čtivé a odsejpá to.

pecka02
19.11.2013 4 z 5

Tak moc jsem se na knihu těšila, až to ve mně asi vzbudilo přehnaná očekávání. Ne, že by mě zklamala nebo nedej bože, že by se mi nelíbila, ale i když jsou hlavní hrdinové typicky "Murakamovští", stejně pro mě příběh takovou tu klasickou Murakamiho melancholii postrádal. Je to typově spíš Hardboiled Wonderland a já se letos rozmazlovala Norským dřevem, takže možná proto mi to přišlo slabší. Souhlasím s názorem, že méně je někdy více, ale zkuste posoudit sami :)

Hodně mě zamrzelo množství pravopisných chyb, ztracených písmen nebo slov, slovní pořádek v některých větách a podobně. Ale tak to není Murakamiho vina :)

Heyhey
19.11.2013 4 z 5

Skvěle napsáno. Nečekaná síla slova. Až tíživá.

rasputin
18.11.2013 5 z 5

Tak tahle kniha mě totálně rozebrala. Nechápu to. Chtěl jsem napsat nějaký hodně oduševnělý komentář, ale k tomuhle to nesvedu. Žena se mě ptala o čem je ta kniha. Nedokázal jsem kloudně odpovědět. ...... a opět mám problém s hodnocením. Pět hvězdiček je prostě málo. Kdyby bylo deset,......tak bych jich stejně asi dal jedenáct.

willi
11.11.2013 5 z 5

Ta Nobelovka měla být jeho...!

Silvina
28.10.2013 5 z 5

Mně Murakamiho dlouhé popisy vůbec nevadí - naopak. A vždycky jsem měla úplně husí kůži, když jsem začala tušit, jak a v kterých bodech se příběhy spojují. Geniální!

Flipper
22.10.2013 4 z 5

"Mějte prosím na paměti jedno: Věci nejsouo takové jaké se zdají být" - Najodvážnejší a najzamotanejší Murakami, ktorý znova žongluje s pocitmi a prekrúca realitu. V tejto knihe najmenej hmatateľne pritom najviac tajomne. Postavy sú ďalšie "klony" predošlých hrdinov v nových situáciách s podobným presným a detailným chápaním reality, ktorá je neustále skúšané a narušované. Alegória na variácie Orrwela znova len náznaková nie reálna a Murakami názvami diel len dáva hold svojim naj spisovateľom. Takisto mladý Kafka v "Kafka na pobreží" nie je večne "deprimovaný" a na Tenga v 1Q84 nepôsobí a nebrzdí Big Brother/Little people. Gro všetkých príbehov sú iné svety, ktoré sa tlačia do sveta reálneho. V 1Q84 sú okrem "priechodov" vybudovaný aj strážcovia, persíveri, recíveri, daugter a všeličo iné. Na jednej strane príbeh dostáva rozsah, na druhej vymedzovanie otázok(aj keď hmlisté) činnosti a funkcie iného sveta príbehu berie tú mágiu neznámeho, lebo čo sa definuje, dá sa aj spochybniť (podobne ako pri Hard boiled wonderland). Ostávajú však trademarky ako postranné príbehy, pomaly sa vynárajúca história, či neviazanosť v sexe (tentokrát radikálne), ktoré znova raz podčiarkujú Murakamiho naratívnu precíznosť. (Napísané za doprovodu Janáčkovej Sinfonietty.) PS: nebyť Tamaru gay, bol by to čistý Leon.