1Q84: Kniha 1 a 2

1Q84: Kniha 1 a 2
https://www.databazeknih.cz/img/books/13_/137474/bmid_1q84-kniha-1-a-2-V0i-137474.jpg 4 1398 1398

1Q84 série

Co kdyby jednoho dne kdosi kdesi přehodil imaginární výhybku, a svět, jak ho znáte, jednou provždy skončil? A co kdyby si toho navíc nikdo kolem vás nevšiml? Aomame a Tengo jsou zvláštní postavy. Ona je geniální fyzioterapeutka, která rozumí lidskému tělu jako málokdo. Jen svých znalostí občas využije k tomu, aby odeslala na jiný svět muže, na které je běžná spravedlnost krátká. On je vynikající matematik se spisovatelským talentem, který se jednoho dne propůjčí ke zdánlivě nedůležitému literárnímu podvodu. Ti dva se neviděli dobrých dvacet let, v hloubi duše ale nepřestávají myslet jeden na druhého. Oni sami se vlastně nezměnili. Jenže svět kolem nich začal být od jistého okamžiku jiný a podivný. A oni by v něm teď měli najít jeden druhého… Ve svém nejnovějším románu se Murakami pokusil propojit své dosavadní tvůrčí postupy a zkušenosti do rozsáhlého celku, ve kterém nechává zaznít mnoha protichůdným hlasům, aby se znovu a nově zamyslel nad svými oblíbenými tématy. Název 1Q84 odkazuje na jiné slavné dílo, a sice román 1984 George Orwella. V japonštině má totiž Q stejnou výslovnost jako devítka, takže se z tohoto hlediska jedná zároveň i o jakousi slovní hříčku. Má naznačovat nepatrnou, ale přesto velmi podstatnou změnu, jež má obrovské následky.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Odeon

1Q84 , 2009

Aimee1
21.04.2013 3 z 5

Zajímavá kniha, ale k jejímu čtení jsou někdy potřeba hodně velké donucovací prostředky. Příběh mě chytl až zhruba ve 3/4 knihy a knihu jsem do té doby neodložila jen proto, protože jsem pořád věřila, že v určité chvíli se musí začít ukazovat, o co tam jde. Někdo by možná namítl: "To je klasický Harukami!". Ano, je to klasický Harukami, protože každá kniha je namixována ze stejných ingrediencí: životní a někdy trošku nepochopitelná láska dvou lidí už od dětství, studentské recese, postavy vyžívající se v dlouhých pasážích, v nichž o světě, zvláštní sekty oddělené od zbytku světa, které vždycky hrají nějakou zásadní roli (viz kniha Na západ od slunce, na východ od....). Obávám se, že touhle knihou začíná můj bojkot tohoto japonského autora :/

honajz
18.04.2013 3 z 5

Zas jednou půjdu proti proudu. Mne fascinuje práce s tajemstvím, jež Murakami postupně odkrývá. Ale čím víc je odkrývá, tím víc si říkám, jestli mne takové tajemství zajímá. A zjišťuji, že nezajímá. Sice jsou zde atributy, jaké pociťuje hodně z nás - třeba vzpomínky na dětství a dospívání. Ale podané tak nějak chladně, a navíc jen se zřetelem k sexu. Nějak mi tam chybějí třeba pasáže, kdy každý mladý přemýšlí o smrti, o své nedokonalosti, pubertě... I to tvoří člověka, ne jen sex na několik způsobů. Příběh má samozřejmě své kouzlo, ale podle mne mu chybí duše. Je precizně vycizelovaný, ale odcizený. Sice se dozvím hromady fakt (často nepodstatných) o hrdinech, ale vcelku o nich nevím nic a jsou mi ukradení. A podobně i ten příběh - přes množství detailů zaniká to, co vlastně autor chce říci. Jestli něco chce říci, a jen se neopájí svým hraním se slovy a představivostí. Takové samoúčelné hraní si pro hraní, pro svůj vlastní pocit, že technicky a formálně umím. Kdybych do toho chtěl hodně vrtat, řeknu si, že je autor vysazen na nedospělé holčičky a ve svých očích si je idealizuje a posiluje jejich možnosti a kvality. Navíc si autor trochu odporuje - proti znásilnění bojuje, promiskuita je v pohodě. Vlastně jsem si nakonec říkal, co mi kniha dala? Ta trocha mystiky se dá třeba přirovnat k Ajvazovi, ale Ajvaz netvoří atmosféru pro atmosféru, ta je u něho prodchnuta dalšími znaky a odkazuje na další znaky a tak se dále rozvíjí. Zde se jen mnohokrát opakuje stále to samé bez vývoje, bez gradace.

Miles
14.04.2013 4 z 5

Můj třetí Murakami, upřímně jsem čekal od knihy dle komentářů trošku více, některé pasáže byly (dle mne) nudné. Uvidím co třetí část, třeba komentář upravím, ale teď ode mne 4 hvězdičky.

linaroth
10.04.2013 4 z 5

Dobře napsaná, čtivá próza na hranici thrilleru, soft porna, sci-fi a magického realismu.
Dvě poměrně zajímavě rozpracované postavy s těžko uvěřitelnou motivací a jejich osudová láska, která se naplní (?) až v třetí knize. Jako vždycky je Murakami zajímavý hlavně tím, co neřekne (a nevysvětlí).
+ Chvílemi jsem si vzpomněl na výborný film Ai no mukidaši (Pod vlivem lásky) - objevují se zde i některé společné motivy.
+ Na druhou stranu se podařilo knihu slušně gradovat a tím získává Murakami plusové body.
- Kdyby obrousil hluchá místa, byla by to opravdu výborná kniha.
- Mínus si zaslouží i vydavatel za odbyté korektury a desítky neopravených překlepů.

Boboking
08.04.2013 4 z 5

Jednoznačně úžasná kniha. Fascinující fantasie, téměř až thrillerový děj. Už jsem zvědavý na ten závěr, co vyjde na podzim. doporučuji!

yueh24
07.04.2013 5 z 5

Pro mě nejlepší kniha od Muakamiho. Když jsem si přečetl, o čem kniha je, nijak mě to neuchvátilo, ale od knihy jsem se téměř neodtrhl. Nebylo to ani tím, že by mě zajímalo, co bude následovat, jak se děj bude odvíjet dál, tohle byla prostě jen radost ze čtení...

rikke
06.04.2013 5 z 5

Až mám pocit, že mi kniha přerůstá přes hlavu, tolik podobných pocitů, tolik podobných nejistot, tolik stejných prožitků, otázek. Odpovědi. Mikroskopická vlákna propojující životy Tenga a Aomame... dva měsíce... jak jen tohle může skončit?

vysypanel
04.04.2013 5 z 5

Byla to neobyčejná kniha. Četl jsem od něj již Norské dřevo, ale tohle bylo prostě úžasné. 750 stran dá už fakt zabrat, ale přesto jsem se nemohl odtrhnout... Japonské realie jsou pro nás velmi exotické a chování hrdinů je zvláštní. Moc se mi kniha líbila...

MagdaS
31.03.2013

Skvělá kniha. Škoda, že na konec příběhu ještě musíme čekat. Snad pokračování nezklame. Ale chyby tisku opravdu ruší, vydavatelé by měli být pozornější.

smmajl
27.03.2013 4 z 5

1Q84 je výborná kniha. Pomineme-li množství chyb a překlepů, 1Q84 nenechá čtenáře ani na chvíli vydechnout, fantazie pracuje na plné obrátky, kniha vtáhne do děje a s obrovským očekáváním otáčíte další stránku. Murakami má náležité místo v mé knihovně, nicméně pro mě je stále číslo jedna Kafka na pobřeží. Uvidím po 3. díle...

Dion
12.03.2013 5 z 5

Vážně neuvěřitelné dílo, dokonale vtáhne do děje a přitom umožní uvažovat o světě, lásce, osudu i metafyzice. Je to první kniha nejen tohoto autora, ale z japonského kulturního okruhu, kterou jsem kdy četla. A rozhodně ne poslední. Své místo zde má metafora i symbol, sex i nevinnost. Autor dávkuje klíče ke svému světu pozvolna, takže kniha napíná až do konce. Už se těším na třetí knihu

červená
10.03.2013 5 z 5

Úžasná knížka, moc se těším na třetí díl.

Alma-Nacida
06.03.2013 4 z 5

Je pro mě těžké hodotit knihu bez posledního dílu, moc nechápu tu pauzu mezi vydáním knih 1, 2 a 3. Kniha je samozřejmě řemeslně výborně zvládnutá, ale nějak se mi zdá, že v ní není srdce. Pro mě zůstává nejlepší Murakamiho knihou Kafka na pobřeží, aspoň zatím. Uvidím po 3. dílu.

Johanka 13
04.03.2013

1Q84 je,dle mého,nejlepší kniha Murakamiho.Jenom mě mrzí,že vydání třetího dílu bude až na podzim.Nevím,jestli vydržím to čekání.To mě jediné zklamalo.Jinak opravdu úžasná kniha.Po dlouhé době se dívám na nebe a počítám měsíce.Zatím jeden.

Frakira
04.03.2013 5 z 5

Sice nás třetí díl teprve čeká, ale tak mi připadá že H. M. skutečně dosáhl svého vrcholu. Víc zatím nejsem schopná napsat...

miasa01
04.03.2013 5 z 5

1Q84 je poutavá a moc chytře napsaná knížka. Pan Murakami vás vtáhne do svého promyšleného a fantaskního světa tak jemně a nenásilně, že si toho nevšimnete, dokud v tom nejste po uši. A pak už jen to jediné, co vám zbývá, je celé to dílo obdivovat a žasnout nad jeho nápady a spletitými zápletkami.
Aomame a Tengo, dvě duše si tak blízké a přitom tak vzdálené a téma paralelních světů je už tak moc zajímavý nápad, no a když k tomu přidáte drobné epizodky ( nájemné zabíjení, kamarádka Aomame, Tengova milenka, jeho otec, Kočičí město...) a k tomu jedno velké významné plus za nápad Kukel ze vzduchu.. budete se bavit od začátku do konce.
Moc se těším na třetí díl.

Márinka
24.02.2013 5 z 5

Cituji: "“Osamělost, míjení se, odlidštěné Tokio, hudba, která má tak jako v každém Murakamiho díle „zvláštní význam", výjimečné postavy s výjimečnými osudy, barvitě předkládaný sex, včetně lesbického - v 1Q84 nechybí nic, co k Murakamimu patří a co u něj jeho čtenáři rádi nacházejí. Výsledný dojem? Ano, 1Q84 lze označit jako dosud nejlepší a nejvyzrálejší Murakamiho dílo, které se dá se číst jako netradiční milostný příběh stejně jako netradiční detektivka, ve které realitu našeho světa doplňuje a rozšiřuje realita světa, do kterého se člověk dostane tajemným průchodem v dálnici a v němž se střetává, podobně jako ve světě našem, svoboda člověka s náboženskou intolerancí a snahou menšiny ovládnout davy.”

Nenapsala bych to lépe :)

unavensluncem
22.02.2013 5 z 5

Prvni dilo, co jsem od tohoto autora cetl. Musim rict ze me to velmi prekvapilo - velice ctive psano.. Konec me trosku zklamal, zvlastni zakonceni velice naslapleho pribehu.

rakytnik
08.02.2013 5 z 5