1984

1984
https://www.databazeknih.cz/img/books/46_/463829/bmid_1984-Tpl-463829.jpg 5 11706 11706

WINSTON SMITH provede v dubnu 1984 něco nepřípustného. Ve válečných podmínkách Oceánie drcené krutovládou jedné Strany si začne psát deník, kterému svěřuje pochyby, jež ho už léta mučí. Úředník londýnského Ministerstva pravdy, kde se retušují, falšují či přímo likvidují dějiny, však ve svých zápiscích obtížně hledá srovnání s dřívějšími normálními časy, jejichž útržky doluje ze zasutých vzpomínek, dennodenně atakovaných přívalem propagandistických žvástů. Je snad jediný, kdo si v téhle zemi zachoval zdravý rozum a paměť? Opravdu kdysi zahlédl něco, co představuje zásadní trhlinu ve fazoně Velkého bratra, z jehož všeobjímající náruče není úniku? Ve zrůdném, avšak svým způsobem dokonalém totalitním režimu je Winstonova touha po špetce nezávislosti možná předem odsouzena ke zmaru… Zcela nový český překlad nejslavnější antiutopie míří ke generaci, jež už krutý a posléze groteskní komunistický útlak nezažila. Kniha, již autor dokončil v roce 1948, ukazuje s prorockou jasnozřivostí smrtelné nebezpečí ideologie zaštiťující se všeobecným dobrem, když žádá, aby se s ní lidé zcela ztotožnili. Fanatici a mocichtiví oligarchové stále číhají na příležitost. Stačí, když na chvíli přestaneme dávat pozor.... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: , Leda

Nineteen Eighty-Four , 1949

Illaa
22.07.2014 4 z 5

Dechberoucí, mrazivé, depresivní počtení. Mnoho lidí mi tuto knihu doporučovalo, ale netušila jsem, že to bude tak silné a prorocké. 1984 je kniha, která se vám opravdu vryje do paměti stejně jako některá děsivá motta Strany v tomto příběhu. Mohu jen doporučit.

Kuzzie
17.07.2014 4 z 5

A bez legrace mi tahle kniha zničila život..

IlMagnifico
16.07.2014 3 z 5

Odporná, depresivní, levicovým sympatizantem napsaná kniha (to je z textu velice dobře poznat), kterou by si ale každý měl přečíst – to abychom se jednou neprobudili pod nadvládou Strany, sledováni vševidoucím okem Velkého bratra…

honzik4422
12.07.2014 5 z 5

super depresivní nahlédnutí do světa, jehož dokonale propracované metody vám rozšíří obzory a vy najednou zjistíte, jak moc jde člověku znepříjemnit život, ale také, jak moc se máme dobře :)

Prometheus
09.07.2014 5 z 5

Výborná vizionářská kniha. Snad i povinná četba pro všechny ovčany (čti masovou populaci). Opravdu mě mrazilo při pasážích, které popisují věci, jenž se nyní dějí nebo to k nim alespoň směřuje. Když pak vidím komunikaci dnešních děcek na internetu nebo ve hrách, mám pocit, že se newspeak začíná prosazovat. A těch nespočetně myšlenek, které se nyní vydávají za citáty, snad netřeba vyzdvihovat...

adorjas
28.06.2014 5 z 5

Kniha, po ktorej mi behal mráz po chrbte, ktorú som nechcela a nevedela dočítať, ktorú som nakoniec dočítala s odporom. A ak vo vás kniha so svojimi myšlienkami vzbudí odpor, verte, že je to sakramentsky dobrá kniha!!! ...kebyže ju čítam ako násťročná so svojimi idealistickými myšlienkami, tak vo mne rozhodne vzbudí chuť bojovať...odporúčam!

zuza.floderova
23.06.2014 5 z 5

Krásná a čtivá kniha. Četla jsem ji vlastně kvůli škole, ale nakonec ji řadím mezi moje nejoblíbenější knihy.

Cristine
06.06.2014

Skvělá kniha od ještě lepšího autora :)

PB.
05.06.2014 5 z 5

Na tento román jsem si u delší dobu brousil zuby. A když jsem se k němu dostal, mohl jsem jen litovat, že jsem se neodhodlal začít číst už dříve. Autor skvěle líčí pocity a myšlenkové pochody hlavního hrdiny a skrze ně tak dává vědět o tom, jak zrůdný onen nastolený politický systém vlastně je. Zhruba od druhé poloviny knihy se děj drasticky mění a čtenáři se naskytne detailní vhled do samotné podstaty diktatury, podrobný rozbor základních myšlenek Angsocu a především také způsob přemýšlení členů tzv. Vnitřní strany, tedy v podstatě oligarchů.

Osobně jsem původně čekal akčnější děj, příběh, který otřese samotnými základy systému, ale co jsem dostal, bylo mnohem cennější. Byly to právě ideje a principy, na kterých stojí celý Orwellův dystopický svět. Někdy jsem vyloženě musel přestat číst, abych strávil text. Celá kniha totiž ještě mnohokrát nabývá na naléhavosti, když si člověk uvědomí, že vyšla již v roce 1949. Orwellovi se v mnoha ohledech podařilo předpovědět události, které se pak v zemích východního bloku skutečně odehrály (příkladem za všechny jsou čistky ve Straně v 50. letech).

Orwell dovádí totalitární systém do naprostého extrému. Lidé ztrácí veškeré soukromí, Strana jim diktuje celý život. Dochází k rozkladu rodinných hodnot i odcizení milostného vztahu jako takového. Strana lidem dokonce určuje, jak myslet a co si myslet. Vrcholem obludnosti je pak takzvaný doublethink, který je v naprostém rozporu s veškerou logikou či zdravým rozumem.

Knihu můžu jen doporučit, je skvělá. Navíc ani po více než šedesáti letech neztratila na aktuálnosti.

Andy74
29.05.2014 3 z 5

Knihu jsem přečetla před dvěmi týdny a do dneška nejsem schopná ji nějakým způsobem
zhodnotit. Neuměla jsem ji dočíst, byla na mne příliš složitá, děsivá, nepochopitelná.Přecenila jsem své možnosti chápat. Knihu vracím zpátky majiteli.......pokud za pár let přehodnotím svůj postoj a znovu ji přečtu, ráda své hodnocení opravím :o)

Kirtans
26.05.2014 4 z 5

Asi jsem čekala trochu víc, rozhodně je tam ale spousta pasáží co si budu vždy pamatovat.

Edona
21.05.2014 3 z 5

Abych řekla pravdu, tak jsem lehce zklamaná, neboť jsem tuto knihu až moc přecenila. Je to dáno hlavně všemi kladnými recenzemi a doporučeními. Co mě ale opravdu dostalo, tak byla schopnost autora až děsivě-přesně odhadnout, co se bude dít v budoucnosti, vzhledem k roce, kdy byla kniha napsána (1949).

schacco
16.05.2014 5 z 5

Geniální dílo. Orwellova schopnost vhledu a domýšlení všech zákonitostí totalitarismu je neuvěřitelná. Řadím mezi svých TOP 10 románů.

Freechappi
14.05.2014 5 z 5

Winston rozhodně nebude mým oblíbeným literárním hrdinou, neseděl mi. Co na mě ale udělalo dojem je ta iluze falešné naděje a její následné rozdupání, absence lidství a manipulace s davem, včetně jeho absolutnímu podřízení se systému. Nejsmutnější na celé věci je že se to může skutečně stát a když člověk vezme v úvahu co za zvěrstva se děla v minulosti a ještě i dějí v přítomnosti a ač to všichni ví děje se to pořád, tak o to silnějším dojmem na mě kniha zapůsobila, pro její možnou reálnost.

Patapuf
13.05.2014 3 z 5

Mě osobně to moc nezaujalo..... Možná je to tím, že v roce 1989 mi bylo 9 let.... takže sem tuto "utopii" v menším minul.... Každopádně mi to připomínápár filmů.... slabší odvar je V jako Vendeta a nejsilnější odvar je Equilibrium....

lazarus
12.05.2014 5 z 5

Nemá cenu popisovat jednu z nejdokonalejších knih všech dob. Pro mě je vrcholem veškeré sci-fi literatury. Neskutečně sugestivní, depresivní a promyšlené do posledního detailu. Absolutní pitva lidského myšlení a manipulace s ním. Vzhledem k roku vydání běhá mráz po zádech při pomyšlení, jak moc se Orwell trefil do dnešní doby. Verne jako vizionář je proti jemu naprostý břídil.
2021 přečteno opět a zase na mě přišla hnusná depka. Ta knížka má prostě duši a není ani trochu hezká.
Doufám, že už to děcka mají v povinné četbě.

Moňa69
03.05.2014 4 z 5

Že bych to musela číst dvakrát, to ne, ale každopádně je fascinující, jak Orwell předběhl dobu.

Aniga
01.05.2014 3 z 5

Před začátkem čtení jsem viděla film, který bych označila jediným slovem "psycho" .
Ke knize jsem se dostala díky velkému hodnocení v žebříčku knih.
Abych řekla pravdu, není to můj šálek čaje ani kávy... film jsem měla co dělat dokoukat do konce (s komentářem, že na tohle se snad nebudu dívat).
Kniha byla lepší, i když v některých chvílích mi vůbec nebavila. Bylo pro mne obtížné se neztrácet v textu.
To, čemu dávám tři hvězdičky je vlastně nápad + věta "Velký bratr Tě sleduje".

Saj Mon
28.04.2014 5 z 5

Kniha, která každého donutí přemýšlet. Jen doufám, že jí nikdo nepoužije jako návod.

patas.burda
27.04.2014 5 z 5

Je to velice zvláštní kniha, která mě v 1. části příliš nezaujala, v 2. části byla už poměrně zajímavá a ve 3. části to bylo hrozně depresivní. Ale jako komplet je to senzační, nadčasové a originální dílo až příliš připomínající dnešní svět plný dronů a průmyslových kamer. Určitě stojí za přečtení