1984

1984
https://www.databazeknih.cz/img/books/46_/463829/bmid_1984-Tpl-463829.jpg 5 11723 11723

WINSTON SMITH provede v dubnu 1984 něco nepřípustného. Ve válečných podmínkách Oceánie drcené krutovládou jedné Strany si začne psát deník, kterému svěřuje pochyby, jež ho už léta mučí. Úředník londýnského Ministerstva pravdy, kde se retušují, falšují či přímo likvidují dějiny, však ve svých zápiscích obtížně hledá srovnání s dřívějšími normálními časy, jejichž útržky doluje ze zasutých vzpomínek, dennodenně atakovaných přívalem propagandistických žvástů. Je snad jediný, kdo si v téhle zemi zachoval zdravý rozum a paměť? Opravdu kdysi zahlédl něco, co představuje zásadní trhlinu ve fazoně Velkého bratra, z jehož všeobjímající náruče není úniku? Ve zrůdném, avšak svým způsobem dokonalém totalitním režimu je Winstonova touha po špetce nezávislosti možná předem odsouzena ke zmaru… Zcela nový český překlad nejslavnější antiutopie míří ke generaci, jež už krutý a posléze groteskní komunistický útlak nezažila. Kniha, již autor dokončil v roce 1948, ukazuje s prorockou jasnozřivostí smrtelné nebezpečí ideologie zaštiťující se všeobecným dobrem, když žádá, aby se s ní lidé zcela ztotožnili. Fanatici a mocichtiví oligarchové stále číhají na příležitost. Stačí, když na chvíli přestaneme dávat pozor.... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: , Leda

Nineteen Eighty-Four , 1949

Sofie45
19.10.2014 5 z 5

Většina lidí si možná myslí, že tento román představuje již jen plynule utichající dozvuk minulosti. Že dnes již nemůže náš svobodný dech nic ohrozit. Ale není tomu tak. Hrozba totality - a to celosvětové je stále velice reálná a já se odvažuji říci, že ke světové diktatuře se stále více přibližujeme...bohužel...
Když člověk nezaujatě s čistou hlavou a selským rozumem posoudí, jakým způsobem dnes média prezentují světové události, musí mu téměř zákonitě dojít, že je něco v nepořádku. Lidé podléhají dennodenně prostřednictvím televizního i internetového zpravodajství obrovské manipulaci a klamu. Historie je též z velké části zmanipulována, píší jí totiž vítězové a ti si ji většinou upravují dle své libosti. A co čipy v občankách, pasech, kamery na ulicích...hmm, skutečně je člověk tak svobodný?
Kniha je doopravdy vskutku výjimečná - výjimečně silná, depresivní a pravdivá až mrazí. Od první stránky mě uhranula a přenesla do toho studeně šedivého a ponurého totalitního světa. Často jsem zapomínala, kde přesně se nacházím, byla jsem plnou součástí knihy a všechny ty emoce prožívala společně s hlavním hrdinou. Nepustila mě od začátku do konce, vyskytoval se v ní minimální počet "těch slabších míst".
Rozhodně je právem nazývána jako jedna z nejzásadnějších knih v historii, poskytla mi neuvěřitelný prostor k zamyšlení a já jí všem vřele doporučuji, protože věřím, že nemůže zklamat takřka vůbec nikoho...

Serja
19.10.2014 5 z 5

1949...1984....2014....nic se nemění, zdravím Velkého Bratra.

KAERU
15.10.2014 5 z 5

Nemůžu usnout, posledních 100stran jsem četla jak v transu. Ještě pořád nevím, jestli jsem to opravdu četla, jestli si to můj mozek nevymyslel. Totalita, naprostá, bez výjimek.
O knížce jsem slyšela jen z doslechu a očekávala jsem cosi. Dostalo se mi však neočekávané, nitro drásající... Myšlenky stále pobíhají jak krysy. Je to vážně to, kam směřujeme?
V mém životě druhá kniha, která mne opravdu rozplakala... Nejspíš mi momentálně i mění život.

Janule164
11.10.2014 4 z 5

Jak tohle mohl napsat člověk, který nikdy nezažil totalitní systém, navíc už v roce 1949??? Běhal mi mráz po zádech, když jsem četla scény jak vystřižené z vyprávění politických vězňů u nás. Knihu bych zařadila na seznam povinné četby.

Koobeek
08.10.2014 5 z 5

Velmi děsivé. Nikdy jsem nic podobného nečetl. Jak "snadno" může být s člověkem manipulováno. Žádná svoboda, ovládání mysli člověka. 2 a 2 jsou 4? Pche, to už pro mne neplatí.

Marbo
07.10.2014 5 z 5

Neskutečně depresivní kniha.

Lenka_J
03.10.2014 3 z 5

Cítím se poněkud barbarsky, že u nejdůležitějšího antiutopistického díla přemýšlím, jestli mu dát hvězdičky tři nebo čtyři. Nevím si rady, jak ohodnotit knihu, která vyobrazuje totalitní svět v té nejextrémnější podobě a zobrazuje ho naprosto dokonale. To, jak George Orwell popsal tento utopistický svět obdivuji, vše mělo své místo, vše bylo dotaženo do nejmenších drobností, líbila se mi teorie třech hlavních regionů, kde se možná inspiroval taktéž velice zajímavou avšak reálnější teorií geopolitika Spykmana. A s těmito superlativy bych v otázce myšlenky knihy, jejího významu, mohla jen pokračovat. Problém u mě osobně nastává v samotném stylu knížky, obvykle moc nemusím popisné části knih, v tomto případě to bylo přesně naopak. Popis společnosti a světa mě udivoval, ale samotné vyprávění postav mě nechalo poměrně chladnou a postupem času mi připadalo, že se spousta věcí opakuje. Je to možná z části i problém toho, když člověk čte knížku, o které už předem ví až moc. Každopádně to nic nemění na tom, že obsah a myšlenka knihy jsou skvělé, až je to děsivé a že rozhodně stojí za to si knihu přečíst.

lushi
25.09.2014

Největší zločin vůči společnosti odčiněn - 1984 přečteno.

Vzhledem k popularitě a záplavě názorů si říkám, jestli má vůbec smysl 1984 nějak komentovat. Snad jen, že jsem celou dobu doufala, že dobro zvítězí nad zlem. A jinak ten čtenářský požitek přinesl v zásadě pocity beznaděje. No prostě je to náročný.

Jonny
24.09.2014 4 z 5

1984 je poměrně známá kniha, dost se o ni mluví a píše. Tak jsem si ji přečetl taky. A popravdě, na základě těch mlhvých zkazek co jsem o ní slyšel, jsem čekal něco úplně jiného.

Nerozumím tomu, proč se ta reality show inspirovala u Orwella s názvem Big Brother. Ve vile nebyla žádná ideopolicie, a soutěžící si nemuseli dávat pozor na to co si myslí...

opic 12
15.09.2014 5 z 5

2014. V současném stavu veškerých věcí,říci o této knize,že je nadčasová,nelze ani lépe slovy vyjádřit. Přeneseně - Ona stále žije. Byt třeba jen ve vzpomínkách,ale je tu. Už jen to,že tu takto píšu,spáchal bych ideozločin. Uff děsivá představa ! Na konci zbude místo jen pro slzy ... A jak jste na tom vy 2 + 2 = ?

Ekli
09.09.2014 4 z 5

Výborná kniha, která je opravdu nadčasová v tématu utopického socialismu. Komu se kniha líbí doporučuji přečíst si knihu "Není co závidět", kde se Orwelova fantazie do posledního puntíku stává skutečností.

vitek.sk
08.09.2014 5 z 5

Tato kniha mne hodně zasáhla. Z přesnosti s jakou Orwell popisuje praktiky totalitních států mne dodnes mrazí. Další z mých hodně oblíbených knih, ke kterým se stále vracím.

Lodja
06.09.2014 4 z 5

"Dělejte se mnou, co chcete!" křičel. "Moříte mě celé týdny hladem. Skončete to a nechte mě umřít. Zastřelte mě. Pověste mě. Odsuďte mě na pětadvacet let. Mám ještě někoho udat? Jen řekněte koho a já vám povím, co budete chtít. Nezáleží mi na nikom, nezáleží mi na tom, co s těmi lidmi uděláte. Mám ženu a tři děti. Nejstaršímu ještě není šest. Můžete si je všechny vzít a podřezat jim krky před mýma očima, a já budu stát a dívat se na to. Jen ne místnost 101."
Neskutečně silné, surové a depresivní. A co je na tom nejhorší, vlastně pravdivé.

Kampa
02.09.2014

Kniha je napsána neuvěřitelně nadčasově. Syrové, skutečné a až mrazivě realistické. Po přečtení knihy jsem si uvědomil, jak rád žiji v roce 2014 a mimo Oceánii. Následně jsem se podíval na filmové zpracování, které se nedá s knihou srovnat. Kniha daleko lépe popisuje veškeré detaily a přes dobře zpracovaný film je kniha jedinečná.

ponrepo
29.08.2014 5 z 5

Až děsivě pravdivé.

dennie3
27.08.2014 5 z 5

Hledám slova k vyjádření, ale nemohu je nalézt. 1984 je kniha čtivá, nudila jsem se jen u pasáží z Goldsteinovy knihy, zbytek super.
Vyobrazení totalitního režimu je realistické, kruté a smutné, mrazivé. Dokážu říct, že mi z knihy bylo v určitých částech špatně, ale v dobrém slova smyslu (nebylo to kvůli autorovým spisovatelským schopnostem, ale právě díky jejich vysoké kvalitě, jestli chápete). Autor totiž skvěle popsal veškeré zvrácenosti.
Bylo mi špatně z těch hloupých ovcí, které dokázaly v minutě zapomenout, s kým vlastně válčí, bylo mi špatně z toho režimu. Z knihy si odnáším spoustu pocitů a ještě úplně nevím, jak se s nimi poprat a roztřídit si je.

Hjuud
13.08.2014 5 z 5

Mrazivá kniha, která nemá ani jedno hluché místo. Možná jediné pasáže, které mě nudily, jsou ony úryvky z Goldsteinovy knihy, ale to je asi dost individuální pohled. Ke konci to bylo až skoro nesnesitelné (o to lepší). Lepší než film stoprocentně

Camillia
09.08.2014 5 z 5

Klasika všech klasik. Antiutopický román, který by si měl přečíst snad každý. Depresivní ukázka života v totalitním režimu jako takovém. Zcela nadčasová kniha odhalující zrůdnost samé podstaty diktatury a nesmyslného jednání "ovčanů" žijících ve světě plném lži. Nutno dodat, že ačkoliv je zmiňovaný režim nazýván jako "Angsoc", tedy anglický socialismus, sám Orwell byl z přesvědčení demokratickým socialistou...z knihy ať si každý čtenář sám odnese varování před zhoubným jednáním společnosti či jakýkoliv jiný pocit. ;)

Yaruschka
30.07.2014 4 z 5

Budu číst horrory, budu číst thrillery a kriminálky, kde stříká krev a kdejaký další nechutnosti, ale tohle je na mě trochu moc...........je to úžasná knížka, ale nic depresivnějšího jsem nikdy nečetla.......dokonce jsem jí raději věnovala do knihovny, abych jí nemusela mít doma ze strachu z negativní energie :-)):-)):-))

GliderMan
30.07.2014 3 z 5

První část knihy mně přišla poměrně nudná, ale chtěl jsem to dočíst už jen kvůli slavnému přirovnání Big Brother. Závěr byl již napínavý. Doporučuji i film.