1984

1984 https://www.databazeknih.cz/img/books/46_/463829/bmid_1984-Tpl-463829.jpg 5 11683 11683

WINSTON SMITH provede v dubnu 1984 něco nepřípustného. Ve válečných podmínkách Oceánie drcené krutovládou jedné Strany si začne psát deník, kterému svěřuje pochyby, jež ho už léta mučí. Úředník londýnského Ministerstva pravdy, kde se retušují, falšují či přímo likvidují dějiny, však ve svých zápiscích obtížně hledá srovnání s dřívějšími normálními časy, jejichž útržky doluje ze zasutých vzpomínek, dennodenně atakovaných přívalem propagandistických žvástů. Je snad jediný, kdo si v téhle zemi zachoval zdravý rozum a paměť? Opravdu kdysi zahlédl něco, co představuje zásadní trhlinu ve fazoně Velkého bratra, z jehož všeobjímající náruče není úniku? Ve zrůdném, avšak svým způsobem dokonalém totalitním režimu je Winstonova touha po špetce nezávislosti možná předem odsouzena ke zmaru… Zcela nový český překlad nejslavnější antiutopie míří ke generaci, jež už krutý a posléze groteskní komunistický útlak nezažila. Kniha, již autor dokončil v roce 1948, ukazuje s prorockou jasnozřivostí smrtelné nebezpečí ideologie zaštiťující se všeobecným dobrem, když žádá, aby se s ní lidé zcela ztotožnili. Fanatici a mocichtiví oligarchové stále číhají na příležitost. Stačí, když na chvíli přestaneme dávat pozor.... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: , Leda

Nineteen Eighty-Four , 1949

katty27
24.12.2014 5 z 5

Kniha, která mě naprosto dostala, je excelentní. Na to, že je román dokončený až v roce 1949, v něm Orwell dokázal vykreslit hrůzostrašnou budoucnost, do které se svět a lidstvo řítí. Nikdy nezapomenu na slavný výrok: "Velký bratr tě sleduje"! Orwellova slova se naplnila!!!!!

cl3rick
22.12.2014 5 z 5

Asi nejdepresivnější knížka, jakou jsem kdy četl. Klobouk před Orwellem, protože málo kdo by si dovolil takový konec, jaký byl tady.

Aiva211
17.12.2014 5 z 5

výborné

blahoslav4997
14.12.2014 5 z 5

Zatím nic - bude později

Miška.Miška
14.12.2014 4 z 5

Dílo je velmi pěkně napsané... a děj mě doslova dostal ale trošku depresivní čtení.

martina.riz
01.12.2014 5 z 5

Dobře napsaná kniha a měl by jí přečíst každý.Hrozba totality je stále živá.

feex8
30.11.2014 5 z 5

Roman aktualny aj dnes. Politicka situacia vohnana do absurdity bohuzial smutne pripomina realitu aj dneska. Kniha k zamysleniu, velmi vydarena. Politicke nalady opisane v knihe a vymahanie moci ma zaujali viac ako lubostna zapletka, no ani ta nebola zvladnuta najhorsie. S krutou az realitou, ktora sa javi az abasurdne. Na konci je kazdy bez nazoru, na konci kazdy miluje velkeho brata. Vynikajuca kniha.

Moje hodnotenie: 96%

CeP
21.11.2014 5 z 5

Současná realita již bohužel Orwellův román dostihla, budoucnost jej překoná.

novelka
17.11.2014 5 z 5

Opravdu skvěle napsaná kniha, která člověka pohltí. Bohužel ale do nejtemnější noční můry....

Natt S
09.11.2014 5 z 5

Beznaděj. Potýkala jsem se při čtení se spoustu emocemi, ale tahle rozhodně převládala a převládá i kdykoliv jindy když si vybavím tuhle knihu anebo cokoliv jiného co se jí týká. Orwell byl víc než vynikající spisovatel. protože napsat něco takového v roce 1949 znamená buď to, že jste naprostý genius anebo vlastníte stroj času a já se rozhodně přikláním k té první možnosti!!

Tenebris
06.11.2014 5 z 5

Výborný antiutopický román, zvlášť mě fascinovala ta temná, depresivní atmosféra, ta bezvýchodnost celé situace. Orwell byl vynikající spisovatel - viz Farma zvířat.

Dousabel
03.11.2014 5 z 5

No, dalo mi to zabrat! Vůbec ne literárně - knížka se čte výborně, styl psaní i překlad jsou vynikající, ale spíše psychicky. Nejednou jsem musela přestat číst a pustit internet nebo TV, jestli tam nehraje ta příšerná hudba a po přečtení mám strašnou touhu všude nahlížet za obrazy:) A posledních tak třicet stránek je opravdu psychicky náročných. Smekám a klaním se, za každou přečtenou stránkou jsem si připomínala, že to mistr Orwell napsal v roce 1949... Měli by si to přečíst dnešní světoví "pohlaváři" a ještě z toho každý udělat referát, aby se na žádný totalitární systém nepozapomnělo!!!
Každopádně, vřele doporučuji

Pawlisman
03.11.2014 5 z 5

Jedna z top knih ever, obzvláště pro intelektuální dospívající revoltující mládež. Lze číst i několikrát. Použitý jazyk je nejen velice čtivý, ale nějakým způsobem magický. Podobně jako například Duna, Mistr a Markéta, 100 roků samoty a další nejklíčovější díla lidstva.

Jitkajitka
24.10.2014 5 z 5

Knížka mi naprosto dostala.
Nedokázala jsem se od ni odtrhnout a přestat číst.
Ta zrůdnost celého systému co začíná už od dětí!
Nejvíc mi vadilo že člověk už od začátku ví, že ta jejich láska nemůže dopadnout dobře.
Před autorem a jeho představivostí hluboce smekám.

Séboun
21.10.2014 5 z 5

Román 1984 mě neuvěřitelně zasáhl a šokoval. Žiji v přesvědčení, že by si ho měl přečíst každý. Opravdu každý.

5/5

Sofie45
19.10.2014 5 z 5

Většina lidí si možná myslí, že tento román představuje již jen plynule utichající dozvuk minulosti. Že dnes již nemůže náš svobodný dech nic ohrozit. Ale není tomu tak. Hrozba totality - a to celosvětové je stále velice reálná a já se odvažuji říci, že ke světové diktatuře se stále více přibližujeme...bohužel...
Když člověk nezaujatě s čistou hlavou a selským rozumem posoudí, jakým způsobem dnes média prezentují světové události, musí mu téměř zákonitě dojít, že je něco v nepořádku. Lidé podléhají dennodenně prostřednictvím televizního i internetového zpravodajství obrovské manipulaci a klamu. Historie je též z velké části zmanipulována, píší jí totiž vítězové a ti si ji většinou upravují dle své libosti. A co čipy v občankách, pasech, kamery na ulicích...hmm, skutečně je člověk tak svobodný?
Kniha je doopravdy vskutku výjimečná - výjimečně silná, depresivní a pravdivá až mrazí. Od první stránky mě uhranula a přenesla do toho studeně šedivého a ponurého totalitního světa. Často jsem zapomínala, kde přesně se nacházím, byla jsem plnou součástí knihy a všechny ty emoce prožívala společně s hlavním hrdinou. Nepustila mě od začátku do konce, vyskytoval se v ní minimální počet "těch slabších míst".
Rozhodně je právem nazývána jako jedna z nejzásadnějších knih v historii, poskytla mi neuvěřitelný prostor k zamyšlení a já jí všem vřele doporučuji, protože věřím, že nemůže zklamat takřka vůbec nikoho...

Serja
19.10.2014 5 z 5

1949...1984....2014....nic se nemění, zdravím Velkého Bratra.

KAERU
15.10.2014 5 z 5

Nemůžu usnout, posledních 100stran jsem četla jak v transu. Ještě pořád nevím, jestli jsem to opravdu četla, jestli si to můj mozek nevymyslel. Totalita, naprostá, bez výjimek.
O knížce jsem slyšela jen z doslechu a očekávala jsem cosi. Dostalo se mi však neočekávané, nitro drásající... Myšlenky stále pobíhají jak krysy. Je to vážně to, kam směřujeme?
V mém životě druhá kniha, která mne opravdu rozplakala... Nejspíš mi momentálně i mění život.

Janule164
11.10.2014 4 z 5

Jak tohle mohl napsat člověk, který nikdy nezažil totalitní systém, navíc už v roce 1949??? Běhal mi mráz po zádech, když jsem četla scény jak vystřižené z vyprávění politických vězňů u nás. Knihu bych zařadila na seznam povinné četby.

Koobeek
08.10.2014 5 z 5

Velmi děsivé. Nikdy jsem nic podobného nečetl. Jak "snadno" může být s člověkem manipulováno. Žádná svoboda, ovládání mysli člověka. 2 a 2 jsou 4? Pche, to už pro mne neplatí.