1984

1984 https://www.databazeknih.cz/img/books/46_/463829/bmid_1984-Tpl-463829.jpg 5 11660 1623

WINSTON SMITH provede v dubnu 1984 něco nepřípustného. Ve válečných podmínkách Oceánie drcené krutovládou jedné Strany si začne psát deník, kterému svěřuje pochyby, jež ho už léta mučí. Úředník londýnského Ministerstva pravdy, kde se retušují, falšují či přímo likvidují dějiny, však ve svých zápiscích obtížně hledá srovnání s dřívějšími normálními časy, jejichž útržky doluje ze zasutých vzpomínek, dennodenně atakovaných přívalem propagandistických žvástů. Je snad jediný, kdo si v téhle zemi zachoval zdravý rozum a paměť? Opravdu kdysi zahlédl něco, co představuje zásadní trhlinu ve fazoně Velkého bratra, z jehož všeobjímající náruče není úniku? Ve zrůdném, avšak svým způsobem dokonalém totalitním režimu je Winstonova touha po špetce nezávislosti možná předem odsouzena ke zmaru… Zcela nový český překlad nejslavnější antiutopie míří ke generaci, jež už krutý a posléze groteskní komunistický útlak nezažila. Kniha, již autor dokončil v roce 1948, ukazuje s prorockou jasnozřivostí smrtelné nebezpečí ideologie zaštiťující se všeobecným dobrem, když žádá, aby se s ní lidé zcela ztotožnili. Fanatici a mocichtiví oligarchové stále číhají na příležitost. Stačí, když na chvíli přestaneme dávat pozor.... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: , Leda

Nineteen Eighty-Four , 1949

Maverick
16.03.2015 5 z 5

Opět jedna z knížek, které jsem si vybral k maturitě.. Velmi zajímavé a napínavé čtení. Jen k té 3. části jsem se nějak nemohl prokousat, tak jsem kousek přeskočil. Ale rozhodně stojí za přečtení!!

Salonka
14.03.2015 5 z 5

Konečne som sa odhodlala prečítať si toto kedysi (z mne už teraz pochopiteľných príčin) ´zaznávané´, no dnes vychvaľované dielo. Vrele ho odporúčam každému človeku, a pokiaľ nie je zaradené v zozname povinnej literatúry stredných škôl, tak by sa to malo urýchlene napraviť a jeho posolstvu treba venovať niekoľko vyučovacích hodín. Je to silná, nervy drásajúca kniha, ktorá nenechá nikoho chladným a ktorú ja osobne beriem ako výstrahu... Možno nemáme ďaleko k takému spoločenskému usporiadaniu, ktovie? Hrôza čo i len pomyslieť.

Musím ostro kritizovať vydanie vydavateľstva Slovart z roku 2001. Nachádza sa v ňom neúmerné množstvo gramatických chýb, preklepov, čechizmov, kostrbatých viet s neslovenským slovosledom a zopár čudesných slov, napríklad ´koľkokoľvekkrát´(?). Kvalite knihy to našťastie neuberalo, aj keď mne ako milovníčke slovenského jazyka to občas dvíhalo tlak...

Každopádne, buď v strehu. Veľký Brat Ťa pozoruje...

-Daniela-
12.03.2015 5 z 5

Knihu jsem četla jedním dechem. A už dlouho mi nebylo při čtení tak úzko a skoro až fyzicky špatně jako při čtení závěru této knihy - o pobytu ve vězení na "ministerstvu lásky". Takhle musí vypadat peklo. I celková představa života v takovéto společnosti je strašná, protože úplně potlačuje jakoukoliv rozmanitost, city, krásu, přirozenost... - vše, co dělá život hezkým a pestrým. Opravdu děsivé. A manipulace s informacemi a s lidským vědomím, kdy už si člověk vlastně není jistý, co je a není pravda - to mi trochu připomíná i dnešní dobu.

tereza2317
11.03.2015 5 z 5

Slyšela jsem jako mluvené slovo... Je to skvělé dílo! Určitě do toho půjdu znovu... často si na příběh vzpomenu a mám úplně chuť to slyšet/číst znovu.

mh.mail
10.03.2015 5 z 5

Zatímco Orwellovu Farmu zvířat jsem přečetl již v roce 1988 či 1989 ještě jako ocyklostylovaný samizdat, k románu 1984 jsem se dostal až nyní. Celosvětově zlidovělý pojem „Velký bratr“ a rčení „Velký bratr tě sleduje“ mě přiměly k tomu, abych si konečně přečetl, jak to ten Orwell vlastně napsal.
Příběh mě mírně překvapil. Čekal jsem (asi pod vlivem výše uvedených pojmů) větší důraz na onoho Velkého bratra, ale v románu je spíš jedním z mnoha prostředků udržení moci, symbolem. Hlavní důraz Orwell klade na popis společnosti, která obestírá život každého jedince, režimu, ze kterého není úniku. Není nic, o čem by režim nevěděl nebo se nedozvěděl, není žádná úchylka, kterou by nechal nepotrestanou. Veškerá snaha o jeho změnu je marná a předem odsouzená k porážce. Závěrečná část mi důmyslností mučení evokuje Mechanický pomeranč (film, knihu jsem nečetl).
Je až zarážející, jaké vize Orwell tenkrát v roce 1949 měl a co dokázal domyslet. Dobrou zprávou je, že takto pojatá společnost zatím ani v roce 2015 plošně neexistuje. Ačkoliv jsem tam nikdy nebyl, celou dobu čtení knihy mi tanula na mysli Severní Korea, uměl bych si představit, že se tam žije hodně podobně. Je pravda, že některé Orwellovy vize v současné době docházejí naplnění, ačkoliv spíše ty technické. Je také pravda, že už mě několikrát napadlo, čemu že má dnešní člověk vlastně věřit, když papír snese vše a i pomocí techniky je možné vytvořit prakticky jakoukoliv iluzi. Zatím se zdá, že aspoň historie se nefalšuje tak okatě a ve velkém jako v knize. Zatím tam ještě nejsme. Ale bude záležet jenom na nás samotných, kam to všechno necháme dojít.

malej-strom
08.03.2015 5 z 5

Naprosto geniální dílo, hlavně když si uvědomíte, že ho Orwell napsal v roce 1949. Dokonale popsal život pod totalitní nadvládou, život bez soukromí a svobody. I z hlediska techniky psal o věcech, které v jeho době nebyly možné. Orwell o pár desítek let předběhl dobu a svým způsobem byl vizionář. Ale dost chválení, dávam pět bodů a pozor - protože Velký bratr se dívá

Jan_Moravec
08.03.2015 5 z 5

Sice to prý napsal na popud Churchill a napodoboval ruského Zamjatina, ale nevidím v tom chybu. Protože je to nadčasová myšlenek plná vrcholná antiutopie a vrcholná díla se hold o něco opírají. Jen teda nechápu, kam jsem to chodil do školy, že kantor tuhle záležitost přeskočil :( To je skoro nějaká konspirace.

linhi22
04.03.2015 4 z 5

Knížku předcházela spousta ód, které vyvolávaly velká očekávání. A prvních 200 stran je téměř dokonale naplnilo - jenže pak přišel rozplizlý a utahaný konec, který se z povinnosti doplazil k poslední stránce a přinesl poněkud trpké rozčarování...

Kluvo
04.03.2015 5 z 5

Genialna kniha, priam epicko-filozoficke dielo. Orwell popisal nepriestrelny system na zotrocovanie ludi. Do poslednej chvile som dufal, ze Smith ich nejako dobehne, ale nestalo sa a jeho zaverecne ponizenie je logickym vyustenim dokonale prepracovaného sposobu na "prevychovu". Bohuzial sa zda, ze podla tohto manualu neslape len komunizmus. Nuz, ako sa dozvieme od Orwella, kazda revolucia sluzi v podstate len na to, aby sa na vrchol dostali zbohatlíci, ktori zneuziju nizsie vrstvy. A tie, opite prislubmi radostnej buducnosti, vybojuju novej vrchnosti miesta pri korytách. V malom sa to deje pri kazdych volbach, vo vacsom u nas naposledy v roku 1989...

EvzenTomecek
28.02.2015 4 z 5

Výborný antiutopistický román. Autorovi se podařilo v řadě věcí trefit do černého, což si zaslouží velký obdiv. Kniha je celá poměrně ponurá, depresivní, ale to už asi taky byl účel. Příběh na mne zapůsobil velice realisticky, nejsou zde žádné přemrštěné události, jevy apod., této tendenci také odpovídá závěr knihy. Myslím, že minimálně lidé ze zemí, kde vládne, vládla, nebo může vládnout, některá z totalitních utopií, by si měli tuto knihu přečíst. Tím myslím i naši Českou republiku. Jsem rád, že jsem knize věnoval čas.

kowalenska.m
28.02.2015 5 z 5

Mé první přečtení. Je zvláštní, že mému učiteli se jako první vzpomínka na tuto knihu vybavila pasáž s fyzickým mučením na konci knihy. To mně ne. Když si budu vzpomínat na 1984 vybavím si spíše to psychické a to hrozné ovládání mysli. To obrovské zvěrstvo, které člověka nutí přemýšlet nad smyslem a úmyslem moci. Kniha plná převrácení, která k nám však mluví jasně. Zvláště mi přišlo velmi trefný, ukázat formu jazyka totalitní země tkz. Newspeaku. Opravdu geniální, tak jako všechny ostatní praktiky Angsoc, doublethink.. Strašidelně genialni.
Stejně jako Farma zvířat se mi moc libi, i kdyz tato kniha má větší nátlak na člověka. Je to asi tím, že se zde mnohem více přetvařuje, mnohem více zde člověk pociťuje bezmoc. Ano, excelentní kniha, která by se neměla jen číst, ale mělo by se o ni i hovořit. Aby každý byl odrazen.Aby každý věděl, jak a došel k tomu, proč ne.

JitkaJak
26.02.2015 5 z 5

Zatím nejlepší knížka, jakou jsem kdy četla. Lze pročítat i poslouchat donekonečna.

józi.odkudkam
14.02.2015 5 z 5

Jediným účelem rodiny je plození, pudy jsou ventilovány agresí vůči Nepříteli. Jazyk je za účelem zúžení myšlení na jeho nutné minimum systematicky oklešťován. Data jsou neustále přepisována. Všemu vévodí Útlak. Centrem tohoto lidmi poháněného mlýnu je Betonový monument, který jakýkoli odpor srpem nemilosrdně rozpáře, vyvrhne z něj duši, kladivem ji roztluče a pak vrátí zpátky. Nejmocnějším sledovacím prvkem nejsou kamery, ale soustavně posilovaná paranoia a všichni lidé kolem vás. Hlavně se ale musíte sledovat vy sám, dbát o neustálé, důsledné udržování správného myšlení (doublethinku) a trénovat se tak ve vidění skutečnosti. Neboť skutečností nejsou ty halucinace, které se za pravdu jen vydávají, nýbrž absolutní autorita vůle Strany. Teprve když pochopíte toto, můžete přestat být otrokem těch vnucujích se šalebných mámení.
A že jsem v tom strojově chrleném výpisu úplně zapomněl na člověka? Promiňte.
Naprosto šílená, nechutně promyšlená, depresivní, před Grebeníčkem varující jízda. Za mě čistých 5*****

Maser
14.02.2015 4 z 5

Svoboda....pojem (chybně) vyslovován s velkou dávkou samozřejmosti.

Petruse21
12.02.2015 5 z 5

Jedna z více knížek povinné četby, u které jsem ráda, že jsem si ji přečetla. Děsivý náhled do možné budoucnosti.

groula
08.02.2015 5 z 5

Myslím, že kniha je aktuální v každém režimu, v každém století.
A neustále mě naplňuje pocit, že popis skutečnosti se stále více podobá době, v které žijeme, či nám ji vládnoucí třída snaží vnutit.

Marillee
05.02.2015 5 z 5

Původně bych to hodnotila takovými 80%, jenomže mě usvědčil fakt, že ačkoliv byla kniha psána ve 49., její motiv celkem věrohodně zachycuje náměty spousty dnešních antiutopických scénářů - viz můj oblíbený film Equilibrium. To a taky třetí část knížky, kterou jsem zhltla raz dva a mezitím si stále dokola opakovala "wtf" a po skončení si to "wtf" raději vyřkla znovu a pořádně nahlas... Proto dávám závěrem 100%, protože si je dílo ke svojí době doopravdy zaslouží! :)

Kateriska
05.02.2015 3 z 5

Toto dílo je pravděpodobně jedním z nejvýznamnějších děl literatury 20. století. Předkládá nám pravdivý obraz společnosti, která jednou může být krutou realitou. Ze začátku mě 1984 velmi bavilo. Pochvalovala jsem si, jaký je to můj žánr a jak se to hezky čte. Jak ale kniha plynula, uvědomovala jsem si, že mě román občas začne nudit. Je zde i plno věcí, které do teď nechápu. Některé části jsou zbytečně moc zdlouhavé a složité, některé zase useknuté v tom nejlepším a odbyté. Tím myslím například konec, který je zvláštní a absolutně přerušený. Bylo mi hodně divné, že kniha skončila tak, jak skončila.
1984 pro mě bylo velké čtenářské zklamání. Od tak opěvovaného kousku jsem čekala rozhodně víc.

Lolda
29.01.2015 5 z 5

Tuto knihu jsem četl již před léty jako povinnou četbu na gymplu a z toho důvodu jsem k ní tehdy přicházel s jistým despektem. Nakonec to nebylo takové utrpení, jaké jsem očekával, ale byl jsem přímo nadšen a knihu jsem zhltnul na jedno sezení. Rozhodně jedna z knih, kterou by měl přečíst každý.

knihomolka01
27.01.2015 5 z 5

Kniha mne nadchla, ne proto, že by byla optimistická (to ani náhodou), ale proto, že popisuje minulost, přítomnost a popisuje i budoucnost. Tahle kniha prostě dokáže nadchnout ve třech různých časech a to jsem snad v žádné knížce ještě neviděla.:) Vy snad ano?