Pár nápadů na vylepšení webu


Kozel
Kozel 18.12.2023 v 19:47

ijcro: díky, slovo zasvěceného mi chybělo. Tušil jsem, že v programování bude nějakej rozdíl pro obě zobrazení a dá se to "poladit". Jak přesně to má zavedeno DK je otázka jinam, ale někde tam to bude vězet.

ijcro
ijcro 18.12.2023 v 19:55

@Kozel:
Úplně by stačila nějaká stránka "O aplikaci", kde by se běžný uživatel dozvěděl něco o autorech, technologii na které to běží a případně mohl do seznamu změn v poslední verzi nahlédnout (něco jako menu "Novinky"). Nejsem si ale jist jestli DK jako aplikace je verzovaná a kde to najít...

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 18.12.2023 v 20:03

Kozel: vhledem k tomu, že nedávno byla spuštěna celá nová databáze, přijde mi úsměvné, aby se s každým post upravením designu nebo posunutí čudliku čekalo "přiměřenou vhodnou dobu" nebo se nedej ptalo "už můžu dál?" Kdo napíše komentář nebo bude nějaký číst, hned si toho všimne. Víc tišeji to ani už nejde. Přeci jen, když se chci uprdnout, tak to taky nikomu nevykládám, jde si toho potom všimnout poměrně snadno...
Já jsem tady osm let. Takže to mám brát tak, že jelikož palce byly osm let pro mě nahoře, tak bude trvat osm let, tak budu ok s tím, že jsou dole? Bude to krutý :D

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 18.12.2023 v 20:08

Ijcro: ale tak je to všude. Kde někde člověk nebyl, může se stát, že se něco mezitím změnilo. A když na to dostane odpověď Zvykni si, tak je ten, kdo to řekl většinou označen jako necitu. Jistě, protože on si přece nemusel zvykat na nové též.

ijcro
ijcro 18.12.2023 v 20:15

@Lenka.Vílka:
U větších projektů se změna se "staré" na "novou" aplikaci dělá klasicky tak, že obě aplikace nějakou dobu koexistují vedle sebe. Nejprve se znormují databázové soubory a pak se mění rozhraní až k uživatelským obrazovkám. Po odladění základních datových cest se upravuje vzhled pro "koncová zařízení", což nemusí být zrovna displej mobilu, ale třeba i jiná databáze či jiná aplikace. A pro koncové uživatele je vydán souhrnný seznam změn a vylepšení "v dané verzi" ! To zdůrazňuji, verze by měla být určující pro uvedenou změnu (ona se nemusí osvědčit, a tak v další verzi zmizí, ale v proudu změny by to mělo být zaznamenáno).
Ty přískoky ve změnách vypadají spíš jako opravy chyb nebo vyplnění vlhkých snů obzvlášť nadržených uživatelů.

ijcro
ijcro 18.12.2023 v 20:25

@Lenka.Vílka:
Změna je život, o tom žádná...
Velké množství dodavatelů aplikací jako takových si nemůže dovolit ke klientům přístup "Osahej si a zvykni si" (mnohé z nich nepatří mezi hry). Proto dodávají návody (aby uživatelé netápali a fungovali s aplikací na první dobrou), proto pořádají školení (to je mnohem větší kšeft) a poctivě referují o nových generacích svých produktů, o změnách. To, že uživatelé svým způsoben školí nově příchozí, je sice chvályhodné a místní specifikum, ale přebírají cizí roli. A jiným šetří náklady.


To není jen o postoji DK, podobně vedených (webových) aplikací je spousta.


Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 18.12.2023 v 20:25

Ijcro: OZ, něco jsem slíbila, ale nevím, zda ten slib teď má stále platit nebo už je to jedno, ale raději...

K druhému: nejsem si vědoma toho, že by tady byly takové postupové změny, kde by nestačilo jejich popsaní v den změny. Vždycky se může člověk zeptat. Nebo tady snad někdo někomu nikdy nebyl ochotný pomoct? Asi chodím na špatné stránky. Na román o 500 stránkách s názvem "Vítej u nás, povím ti, jak to tady máme", jsem na žádné z nenarazila. Stejně by to nikdo nečetl. Tady ani jinde...

Text příspěvku byl upraven 18.12.23 v 20:38

Marthas
Marthas 18.12.2023 v 20:44

To Lenka.Vílka a pobijecmuch: O fake zprávu ani dezinformaci se nejedná. Protože též jako uživatel Kozel sleduju DK i na FB, mám možná vůči ostatním výhodu nebo možná nevýhodu v množství info. Tam se admin většinou více rozkecá. Tak mi to přijde jako logické vysvětlení této věci: Cituji: "Další malá novinka. V sekci Přečtené knihy bylo doposud vpravo datum od kdy do kdy uživatel knihu četl (a v dalších seznamech jiná data), ale na mobilech a tabletech to bylo kvůli horší nepřehlednosti úplně skryté. To jsme právě napravili, a to tak, že jsme data přesunuli do nové ikonky kalendáře, na kterou stačí najet. Na počítači to sice vyžaduje tento malý úkon oproti dosavadnímu přímému zobrazení, nicméně to zvýšilo přehlednost a mohli jsme to zároveň nově zobrazit i na menších obrazovkách. " Jestli tohle nezavání větší responzivností Dk, aby se nemusela vyvíjet appka, tak možná ještě více výmluvnější je sdílený koment autora, kde píše " Jenže mobil už používá více lidí, než stolní počítač. Můžete se také podívat na nový graf: https://www.databazeknih.cz/rocni-statistiky/2023/elfos-402 " A jestli se vám chce, můžete si zahrát na detektiva a najít si, kde sám admin psal o větší responzivnosti webu.

Text příspěvku byl upraven 18.12.23 v 20:48

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 18.12.2023 v 20:54

Marhas: představ si, že já jsem se zobrazováním datumu problém neměla. Viděla jsem ho kompletní i v mobilu. Takže nenaznačuješ separaci na dvě skupiny uživatelů, ale vlastně na tři.
Ta deziformace se nevztahovala na to, co cituješ z fb, ale na to, co si odvozuješ za důvod změny.

Marthas
Marthas 18.12.2023 v 21:15

To Lenka.Vílka: Tys problém mít nemusela, ale podle toho, co píše sám admin ho očividně někteří měli. Gratuluju. :D Já nenaznačuju vůbec nic. Jen jsem napsala, jak mi to přijde. Koneckonců jsi tady přibližně stejně dlouho jako já, takže si určitě taky pamatuješ, jak skončila poslední snaha o vývoj app na DK. No a já si to odvozuju podle toho, co čtu na FB a sem tam i z toho, co na DK. A separace tu klidně může být, ale jiná než tvrdíš, kdo se dozví o nových změnách nejdříve. Rozhodně ne uživatelé DK, ale spíše uživatelé DK, co jsou i na FB. Pokud tady ta pnutí necítíš, tak sorry. A fakt se omlouvám, že ještě sem tam se k něčemu vyjadřuju. Asi to tu už nemá smysl.
Kdo je nejčastěji vyslyšen v přáních změn v DK... Já si statistiku osobně nevedu, ale i přesto tam vidím určitý trend.

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 18.12.2023 v 21:24

Martas: to se týká nastavení zobrazení, které si může udělat každý z nás.

Text příspěvku byl upraven 18.12.23 v 21:25

Kozel
Kozel 18.12.2023 v 21:30

@ijcro: zeptám se trochu mimo téma. Mírně. Je nějaký volně dostupný, ideálně třeba i pro offline použití, editor, v němž by se pro soukromé účely dala vytvořit podobná databáze jako je tahle aniž bych musel umět kodování? Něco třeba v rámci googlu?

ijcro
ijcro 18.12.2023 v 21:57

@Kozel:
viz SZ

LordSnape
LordSnape 18.12.2023 v 22:03

@Kozel A potřebujete webové rozhraní nebo jen výstup do nějakého datového souboru? Pokud to chcete mít webové, tak bez znalosti DB a kódování si neporadíte. Já jsem studoval knihovnictví, ale už dělám asi 5 let v IT a co si pamatuji ze školy, katalogizační programy jsou v osekaných free verzích pro domácí knihovnu dostupné. Umějí importy i exporty dat obvykle. Ale těch programů je vícero. Ty knihovnické ale jedou dle MARC 21.

Kozel
Kozel 18.12.2023 v 22:09

@LordSnape: dovolím si nejdřív úsměv nad přezdívkou. Magičtějšího průvodce bych si nemohl přát. Ještě se studiem knihovnictví=o) díky. Pokud by byl nějaký tip, poprosil bych do zpráv. Možná by stačilo jen navézt, pokud něco takového je, právě na katalogizační programů aspon přibližně podobných jako je databáze. Klidně placených, klidně dostupných jen online.

Kozel
Kozel 18.12.2023 v 22:10

Se zmínkou o výstupu, vybavuju si, že ještě donedávna bylo možné vyjet si excelový, značně zjednodušený výstup i z databázeknih. Ted už to nikde nemůžu najít. Zmizela ta funkce? Nedala by se navrátit? I z fb se daj vyjet data uživatele, tady už ne.

babicka_amalka
babicka_amalka 19.12.2023 v 00:37

@Kozel: možné je to stále - najet na ... (3 tečky) třeba v přečtených (ale je to i u jiných kategorií) a jsou tam dvě možnosti: přidat sem knihu, export .xlsx
ovšem při velkém množství knih je to dost - s prominutím - blbý a nepraktický výstup, protože je potřeba mnoha úprav, aby byl použitelný; v tomto výstupu se totiž knihy řadí podle "Jméno příjmení (autora)".... dokonce v jednom sloupci; takže je třeba nejprve rozdělit sloupec na dva (data - text do sloupců), přehodit jako první sloupec příjmení, pak jméno a vůbec si s tím dost pohrát;
věřte, absolvovala jsem u nedávno svých "přečtených" a "knihotéky" - oboje přes 5800 položek - a nadávala u toho jako špaček :-DDD

Text příspěvku byl upraven 19.12.23 v 00:41

Kozel
Kozel 19.12.2023 v 08:15

Babicka.amalka: ahaa,diky. Takze je to trochu schovanejsi jo,prace s tom ponekud je. Vybavuju si,ze prave razeni nebylo uplne idealni a pri temer 6000 se spackovani nedivim kazdopadne diky,ono pro start by se mi mohl ten vystup hodit nez to tvorit s daty uplne od nuly

babicka_amalka
babicka_amalka 19.12.2023 v 12:34

@Kozel: Já jsem především nikdy nepochopila nelogické řazení jmen autorů Jméno Příjmení a nikoli naopak, a to včetně absence oddělovače (třeba čárky) - nebo je snad pro někoho přínosné mít seřazené knihy třeba podle "Josefů", "Janů" ap.? Pochybuju :-D

Kozel
Kozel 19.12.2023 v 12:39

@babicka_amalka: ano, tohle nešťastný dělení je velmi smutný=o) algorytmus dle abecedy je sice pěkná věc, ale když se to neošetří, vznikne tenhle tak trochu úsměvný paskvil. Mít v knihotéce pět Josefů by snad ještě třeba schůdný bylo, ale když vezmeme poněkud větší sbírky, jako mám trochu já a hodně vy, pak těch Pepíků je příliš mnoho, jeden jako druhý=o)

Arwen777
Arwen777 26.12.2023 v 18:57

Chtěla bych se zeptat, jestli by šla vymyslet nějaká zkratka pro vyhledávání komentáře od určitého uživatele k určité knize. Když mi někdo dá lajk ke komentáři, chtěla bych se podívat na jeho komentář k této knize. Ale když ho musím vyhledávat mezi všemi komentáři uživatele, je to strašně zdlouhavé.

Text příspěvku byl upraven 26.12.23 v 18:58

Lucina88
Lucina88 28.12.2023 v 16:57

Dala bych sem knihomolskou seznamku :D

Text příspěvku byl upraven 28.12.23 v 16:57

LordSnape
LordSnape 29.12.2023 v 19:40

@GrasselováL Bylo něco takového v diskuzi - celé vlákno k tomu určené. A dělávaly se i pravidelné srazy uživatelů, ale obvykle byly na Moravě v Brně. :-)

Text příspěvku byl upraven 30.12.23 v 16:50

sola_lupa
sola_lupa 02.01.2024 v 21:00

Jen mě napadlo, jestli by uživatelé neuvítali, kdyby si mohli na webu vždycky měnit, na které stránce knihy právě jsou, aby viděli, kolik jim zbývá do konce.

sirslo
sirslo 05.01.2024 v 18:29

V Přečtených, Knihotéce a Chystám se číst se mi místo 40 začalo na jedné stránce zobrazovat jenom pouhopouhých 20 knih. Je to nějaká chyba nebo nějaký další z "upgradů"? Nebylo by prosím možné, aby takovouto věc bylo možné si nastavit individuálně v Nastavení? Za mě je teda 20 fakt málo.



Vložit příspěvek