Pár nápadů na vylepšení webu


Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 16.12.2023 v 14:05

Ijcro: ano, bylo to nahoře a teď je to dole. Zdá se, že jsem nepochopila v čem vězí popisovaný problém. Zkusím to někdy příště znovu a lépe :)

ijcro
ijcro 16.12.2023 v 20:07

@Lenka.Vílka:
Omlouvám se, většinou myslím změnu stavu od minulého k novému :)

adas44
adas44 16.12.2023 v 21:49

Kam přiřadit počet palců?
Když roluji příspěvky, číslo s počtem palců udělených pro komentář je teď v podstatě přesně mezi koncem jednoho příspěvku a hvězdičkami pro následující příspěvek. Tj. není jasné, jestli se daný počet palců vztahuje k příspěvku nad ním nebo ke hvězdičkám pod ním.
Pokud se nebudete vracet k dřívější verzi (podle mě přehlednější), chtělo by to změnšit mezeru za koncem příspěvku, která je příliš velká, hlavně když je poslední řádek příspěvku krátký. Počet palců tak bude blíž příspěvku a bude jasné, že patří k němu.

babicka_amalka
babicka_amalka 16.12.2023 v 23:33

Adana322: komentáře jsou jasně odděleny vodorovnou čárou, takže není možné se splést a myslet, že "palce" patří až k příspěvku dalšímu

ijcro
ijcro 17.12.2023 v 19:06

@babicka_amalka:
Vodorovná čára mezi příspěvky sice je, je ale šedivá a na určitých displejích pod určitým úhlem není vůbec vidět. Dost to mate :/

Pokud je ale se změnou progresivní většina spokojena, tak nic proti tomu

adas44
adas44 17.12.2023 v 21:14

babicka_amalka: Já na PC s kvalitním monitorem nemám čáru vůbec žádnou a z žádného úhlu... Na mobilu je, ale skoro neviditelná.

Text příspěvku byl upraven 17.12.23 v 21:16


babicka_amalka
babicka_amalka 17.12.2023 v 22:39

Adana322: no, já mám na PC s běžným monitorem (HP) čáru krásně zřetelnou, stejně tak na mobilu i tabletu (oboje Samsung), takže chyba bude opravdu spíš u vašeho monitoru ;-)

Petrstik
Petrstik 17.12.2023 v 23:03

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

pobijecmuch
pobijecmuch 18.12.2023 v 14:45

Viditelnou čáru, která odděluje komentáře, je vidět v prohlížeči Edge, Chromu i Opeře. Tedy nejpoužívanější prohlížeče, vám jasně ukážou, kde je konec příspěvku. Nelze se tedy splést.

Naias
Naias 18.12.2023 v 15:57

Na PC (Edge) aj na notebooku (Chrome) vidím sivú čiaru takú svetlú, že je takmer neviditeľná. Kým sa to tu nezačalo preberať, ani som si ju nevšimla.

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 18.12.2023 v 16:07

Ta čára je tady snad celou dobu, co si pamatuju. Mezi komentáři, mezi upozorněním na knihy, na profilu, v seznamech v diskusi, všude. Předpokládám, že to je součást šablony. Nebo jak se tomu chytře říká. Nikdy nikdo neměl problém cokoliv kamkoliv kvůli tomu správně zařadit. A teď najednou nikdo neví, co patří kam, co co odděluje, nikdo nic najednou pořádně nevidí, všichni jsou zmatený. Hmm, vy to vážně tak moc chcete vrátit zpět nahoru, že všechno tohle nepřipouštěné najendou vyplavalo na povrch?

Je to bohužel prostě tak a je to základní logika: Proč bych se měla vracet na stránce, abych dala palec za přečtený komentář, když ho mohu dát na jeho konci? Každý si tady stěžuje na každý klik navíc po změnách...tak by jednoho napadlo, že tohle bude oceněné. Není. Mě osobně to přijde hodně zajímavé celé pozorovat...proč to nepřiznat....

Text příspěvku byl upraven 18.12.23 v 16:27

ijcro
ijcro 18.12.2023 v 16:53

@Lenka.Vílka:
Není to tak trošku i o mizerném návrhu rozhraní, špatně odhadnutém chování uživatelů, potažmo funkčností, a následně o vynucovaných změnách podnícených třeba i ze stran sponzorů, že?

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 18.12.2023 v 17:12

Ijcro: hmm, někdo přesune funci ze začátku komentáře na jeho konec a hele, máme tady sponzorství! To je skoro na úrovni konspirační teorie kalendář/apka.
Tenhle vizuál není novinka, není tady s námi krátce, ale kdo to chce použít jako argument, je mi jasný, že s tím nebude mít problém, a použije ho. A přitom by stačilo se jenom trochu zamyslet a rozkoukat se, než začnu klikat na palce. Já vím, chtěla bych toho moc... :(

Text příspěvku byl upraven 18.12.23 v 17:12

Kozel
Kozel 18.12.2023 v 17:22

Lenka.Vílka: Pokud mohu do toho vstoupit...mám trochu pocit, že tohle téma je zase tak trochu souboj mezi mobilem čili dotykovým displejem a námi uživateli "klasických" mašin, ať už pc nebo notebooku.

Dovedu si představit a pochopit "like" pod příspěvkem na mobilním displeji. Rolluju dolů, dočtu příspěvek, lajknu. Ale na monitoru mám s největší pravděpodobností celý příspěvek před sebou (v případě komentářů rozhodně), a tak je celkem uživatelsky intuitivní spíš klikat "like" v záhlaví komentáře.

Takže možná, možná je tu potíž tkvící především tom, že nově se objevující změny jdou stále směrem spíš uživatelsky vstříc telefonářům než "staromilcům"? Přitom je známo, že webový stránky maj na obou typech přístrojů jaksi znatelně odlišné podoby, stejně jako formu užívání?

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 18.12.2023 v 17:31

Kozel: no, já jsem si hned po začátku diskuse ten pc zapnula, abych to porovnala. Na PC mi to přijde lepší než v telefonu, plus za podmínky věčně zaplého "zobrazení pro stolní počítač", to bych na tom telefonu zde nedohledala už vůbec nic. Takže já na konec čteného komentáře většinou nic posouvat nemusím. Mám ho celý před sebou. Z mého pohledu to tedy nesedí na věčně opakovanou větu ostatních "To všechno je kvůli telefonum". Takže teorie je to hezká, ale bohužel v mém konkrétním případě asi nejsem správný mluvčí této skupiny uživatelů...
A je to právě o tom: není to první změna. Prostě stačí si to trochu osahat a potom se to zlepší. Jako všechno, co už bylo. Stejně jako všechno, co ještě přijde...

Text příspěvku byl upraven 18.12.23 v 17:34

Kozel
Kozel 18.12.2023 v 17:46

Lenka.Vílka: mohu se samosebou mýlit. Sám na telefonu používám databázi minimálně. Telefony mi nevyhovují, spíš jsou k vzteku=o) Nicméně napadla mě ta úvaha, když čtu nejeden příspěvek stěžující si na změny. Mně osobně taky v mnohém nevyhovují, ba málokdy, a asi jsem pochopil, že nemá smysl toužit po "návratu". No a protože většinou (aspoň, co jsem si sám všiml) si stěžují Pcčkáři, celkem automaticky se dá usuzovat, že ty změny mobilářům asi spíš vyhovují. A proto jsem úvahu zmínil, jestli to nemůže být jádro všech těch stížností a změn=o)

Úvaze navíc napovídá i tři dny starý příspěvek na FB, kde se o mobilech mluví hned několikrát, fakticky dvakrát=o)

Jinak jo, na změnu se asi zvyknout dá, nějakým způsobem. Zvlášť, pokud je nečekaná, je to povětšinou - opět - spíš k vzteku

Text příspěvku byl upraven 18.12.23 v 17:47

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 18.12.2023 v 17:51

Kozel: jo, sledovat to tady a ještě na fb? To bych nezvládla :D

Kozel
Kozel 18.12.2023 v 18:01

Lenka.Vílka: občas na mě FB vyhodí nějakej příspěvek z oblíbených stránek=o) Doslova se v tom statusu píše o úpravě komentářů a lajků: "Na mobilech se nedá najet, takže se muselo kliknout do komentáře, ale to občas rozhodilo jeho uspořádání." a "Zároveň jsme počet palců umístili trošku vpravo od palce, aby se na to lépe na mobilu klikalo (možná ještě trošku doladíme.)"

Snad to trochu osvětlí mou předchozí úvahu o souboji pc versus mobily=o)

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 18.12.2023 v 18:16

Kozel: tak ono je to úplně stejné jako na začátku nové databáze, kdy bylo těžké se dostat na nastavení a na profil, kdy to bylo přes jednu ikonku, kdy se kliklo a najelo kurzorem nebo nějak tak, a pokaždé to udělalo něco jiného. Tam to bylo v pc ok a v praxi se zjistilo, že s tím mají problémy právě telefony, kde si na nic nenajdete, ale hned sáhnete. Takže tady se například na telefony evidentně původně nemyslelo vůbec, a přišlo se na to až po spuštění.
Takže se mi zdá úplně fér, že je na obě skupiny koukáno stejně. Mohli to tak nechat, v pc to šlo dobře, v telefonu po dost těžkém tréninku taky, ale vlastně to bylo na prd. Ozvali se lidi s telefonama a opravilo se vrácením ikony pro spokojenost všech uživatelů. Ne protože to bylo nové a lidi si stěžovali, že byli zvyklí na jiný princip, ale protože to bylo prakticky nepoužitelné. Tahle změna ale nepoužitelná není. Je to jiný, ale určitě ne na "úplně totálně blbý" a "na just ukážu, že si nezvyknu".
Ten dodatek o zvětšení mezery mezi ikonkami dává docela smysl, protože v telefonu se potom docela snadno stalo, že místo nahlášení, dostal komentář palec. Což se v pc tedy rozhodnout stát nemohlo...takže je fajn, že to proběhlo, tahle změna směrem k uživatelům telefonů.

Text příspěvku byl upraven 18.12.23 v 18:18

Kozel
Kozel 18.12.2023 v 18:24

Lenka.Vílka: určitě nerozporuju snahu vyhovět oběma stranám. Spíš se pozastavuju - nebo možná část stěžovatelů, jak jsem si několikrát všiml - proč se databáze snaží vyhovět "jedním tahem" oběma stranám, když právě obě zařízení fungujou naprosto na jiný bázi. V tom pak možná vzniká ona tenze a nespokojenost. Protože, jak mám vypozorováno sám, zobrazení webovek pro telefon a monitor jsou snad vždycky naprosto odlišný, stejně jako jejich užívání.

Možná je jádro v tom, jak stránky databaze vůbec vznikají. Jde o to, že většina nás obyčejných uživatelů patrně nechápe proč když proběhne změna na stránkách v mobilní verzi, musí se nutně projevit i na monitorové verzi. A obráceně.

Za sebe jsem si toho na jiných webech nevšiml. Alespoň ne v takovém rozsahu. A tak uvažuju, že kdyby "nám" někdo zasvěcený dal polopatické osvětlení, proč se tak děje, že se pc verze a ta mobilní tak úzce vzájemně ovlivňují, třeba by se na ty přicházející změny uživatelé nedívaly "automaticky" tak nepřátelsky.

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 18.12.2023 v 18:46

Kozel: uzavřela bych to jedním příběhem: Když jsem napsala, že se mi v telefonu databáze ukazuje špatně, tj nemám všechny záložky viditelné na liště, bylo mi řečeno, že to je zvláštní. Nikdo jiný si do té doby nestěžoval. Nepřišlo se na to čím to je. Ne telefonem, ne prohlížečem. Takže pokaždé, když chci do diskuse, nestačí mi kliknout na slovo diskuse. Musím si rozrolovat menu (stejně jako v telefonech při nezobrazení pro počítač"), abych se dostala do diskuse. Ta jedna záložka se mi tam už proste nevejde. Uzavřela jsem to s provozovatelem slovy: Pokud se ukáže, že jsem jediná, tak si holt budu muset zvyknout. Je to opruz, je to otravný, ale zvykla jsem si. Protože se nikdo jiný neozval, takže jsem vlastně ani neměla na výběr. To jenom ohledně toho, že všechno v telefonech není happy, a jak si dupou, aby jim tady bylo hezky, a na ostatní nekoukají..
Ale máte pravdu v jednom: přijde mi, že na změny se dívá automaticky nepřátelsky. A je jedno, jaké jsou. Prostě RBF v internetovém prostředí...

Text příspěvku byl upraven 18.12.23 v 18:53

Kozel
Kozel 18.12.2023 v 19:01

Lenka.Vílka: to chápu. Když si stěžuje jeden dva a nedaří se najít řešení, že je třeba jen v nastavení danýho přístroje, pak nemá smysl se tím hlouběji zabývat. Tady, minimálně v tomto vlákně a občas na FB, se ty stížnosti celkem počtem zvyšují, řekl bych. Aspoň z toho, co je vidět. Ale není na mě, abych posuzoval, kde je hraniční počet, který už je slyšet, aby se dovolal změny=o) Pouze jsem se zamyslel, že to mnohdy skutečně vypadá, jako by změny probíhající na stránkách pramenily hlavně ze snahy spojit dvě virtuální prostředí v jedno, což přirozeně nejde.

Díky za uznání. K tomu snad jen lze dodat, že to nepřátelství docela možná může tkvět i v celkem hojném počtu těch změn. A v krátkém časovém úseku. "Uživateli, zvykni si". Když vezmem v úvahu, kolik změn v digitálním prostředí neustále probíhá (tisíc aplikací, změny prostředí, změna přístupů tady, támhle, aplikace, tamto), pak je celkem pochopitelný, že jsou lidi z toho už docela rozčarovaní. Obzvlášť, když je to na úkor toho, co jim doposud vyhovovalo=o)

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 18.12.2023 v 19:10

Kozel: to by ale znamenalo permanentní naštvání na všechno a všude. Věci se mění furt. A myslím, že v porovnání se skutečnými problémy...asi by mě ani nebavilo hledat sílu na tohle. Když stačí k jednoduchému řešení říct: Odteď koukej na trochu jiný místo.

ijcro
ijcro 18.12.2023 v 19:40

@Lenka.Vílka, Kozel:
Podle mého mínění je chyba právě v tom plíživém pozměňování/ohýbání konceptu v jednom rozhraní. Generátor stránek (tedy skript v html/aspx) dokáže rozpoznat nejen prohlížeč, ale i mašinu na které to běží a umí lecjaké prvky přizpůsobit různým rozměrům obrazovky. Zatímco na PC udržuje stránku tak aby tam mohl rvát reklamy, na mobilu jsou reklamy překryvné a mnohé nerespektují velkost displeje (a rozlišení i ratia displejů jsou různá). Totéž se pak stává s automatickým zarovnávání podle velikosti ikon, textů, záhlaví, záložek a já nevím co ještě.
Speciálně kvůli mobilům se některé stránky ladí zvlášť – vůči jablkům a androidům taky.
Pokud tedy za DK už stojí nějaký technický tým, tak po každé sadě vylepšení uživatelského rozhraní je určitě vydán seznam změn, kde je popsána každá změna, ať vizuální nebo nevizuální (to by asi bylo třeba při průměrné tisícovce lidí na session) a bylo by dobré někde ten souhrn vidět.
Pokud tomu tak není, pak je to hra na slepou bábu a uživatelé, kteří na DK nechodí tak často (jako třeba v poslední době já), jsou zmateni a hraběcí rady, abych si „zvyknul“, případně si nové funkčnosti „osahal“ mi jsou k ničemu. Jsou prostě funkčnosti, kde intuice selhává.

Kozel
Kozel 18.12.2023 v 19:42

Lenka.Vílka: jistě, že ve srovnání se skutečnými problémy toto není nic. Jen, že dovedu pochopit, když lidi unavuje, jak nic nemůže vydržet chvíli tak, jak jim vyhovuje a pořád se musí něčemu ohýbat. To už pak i jinak pitomý tlačítko dovede otrávit=o) protože, kde je smysl takové změny, která navíc přišla "tiše"?=o)

Tím se dostáváme už na úroveň jiné diskuze na širší témata. Zpět, snad by databaze mohla trochu zvolnit v těch změnách, varovat dřív, vybodnout se na ně nebo tak.

Když to trochu nadnesu, přece jenom jsme tu povětšinou čtenáři, a ti obecně moc nespěchají. Tak pro ně může být neustálá aktualizace poněkud otravná=o)



Vložit příspěvek