Pár nápadů na vylepšení webu


siena
siena 11.10.2019 v 14:27

Také se, Lenka.Vílka, připojuji...díky za to.

reader.007
reader.007 11.10.2019 v 18:29

https://www.databazeknih.cz/diskuze/diskuze-o-knihach-7/menschen-a1-shanim-pro-kamaradku-barevna-a-cernobila-verze-dekuji-4826/str-1

předpokládám že mazání příspěvků a následně celé diskuze proběhlo proto, že tam byly odkazy na jiný web, kde je kniha k mání...

No to je opravdu skvělý pokrok, že máme diskuze moderovanější. Hned je zdejší web webovitější, kvalitnější, bezpečnější, onačejší. Je to jako se zákony této země: čím víc jich máme, tím větší je v nich bordel :-P

Text příspěvku byl upraven 11.10.19 v 20:37

Skallarix
Skallarix 12.10.2019 v 09:59

Mám návrh pro vylepšení webu - z grafické stránky. Mohl by formulář pro nahlašování vypadat jako "Lví ústa" v Benátkách? Myslím, že toto by to tu trochu kulturně povzneslo... Vážně...

https://cs.wikipedia.org/wiki/Udava%C4%8Dstv%C3%AD#/media/Soubor:Venedig_BW_1.JPG
https://cs.wikipedia.org/wiki/Udava%C4%8Dstv%C3%AD

Skallarix
Skallarix 13.10.2019 v 12:05

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

Janadvorackova
Janadvorackova 22.10.2019 v 17:46

Nevím, jestli se na to už někdo ptal, ale neuvažuje se i nad zařazením časopisů do DK? Myslím samozřejmě těch s tišteným, povídkovým obsahem?
Už proto, že existuje tahle edice:
https://www.databazeknih.cz/edice/fantasy-science-fiction-1382/strana-1 , která má sice knižní podobu, ale vlastně o knihu ani tak nejde.

reader.007
reader.007 22.10.2019 v 19:59

Janadvorackova: takových edic je tu nepočítaně - staré i nové, dětské i dospělácké, pro baby i chlapy... Máš na mysli něco konkrétního?


Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 22.10.2019 v 20:03

Asi to je pozůstatek toho, co bylo dřív. Teď se už časopisy nevedou. Kromě výjimek. Zdravím lidi ze Čtyřlístku! Ale přece se kvůli tomu nesmaže to, co tady do té doby bylo. Viz dilema ohledně knih s issn...

reader.007
reader.007 22.10.2019 v 20:11

No hlavně je tu hromada sešitových románů, které do databáze knih patří, minimálně třeba jako literární dílo které vyšlo jako časák dřív než bylo vydáno knižně.
Navíc když tu můžou být i "knihy" které existují fakticky jen v momentě, že máte dost silnou baterku, nebo zapnutý PC , tak nevím kdo je pak víc knihou...

Janadvorackova
Janadvorackova 22.10.2019 v 20:17

reader.007: Třeba... Pevnost, Ikarie, XB-1, ty, v nichž vycházejí povídky, (včetně zaniklých).
Našly by se.
Když tu můžou být komiksy... a kdejaký sešitek.

Text příspěvku byl upraven 22.10.19 v 20:25

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 22.10.2019 v 20:19

Jasně, reader, tyhle jsem taky myslela. Teď už se tolik knih v téhle formě nevydává, proto asi bylo zrušeno, že se tady nebude vést. No, snad se ozve někdo, kdo je víc osvícený ;)

Máš na mysly google play knihy online ke čtení? To je za mě zajímavá věc, kterou ale nikdy nepochopím :( hlavně když jsem jeden z těch titulů našla v bazaru za kilo. To už jsem se nesmála...

Text příspěvku byl upraven 22.10.19 v 20:22

Eicherik
Eicherik 22.10.2019 v 20:30

Takové sešitové, jedenáctidílné vydání "Spisy H. P. Lovecrafta" ilustrované Kájou Saudkem, to je přímo lahůdka. :-)

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 22.10.2019 v 20:34

Možná kdyby vycházel jenom časopis obsahující povídky a měl issn, tak by se možná moderátoři rozhoupali, viz ten Čtyřlístek. Ale tamto jsou časopisy, kde jsou i jiné věci a potom povídky. To zní jako něco jiného, než uváděla Reader...A příkladem i teď Eicherik...

reader.007
reader.007 22.10.2019 v 21:02

Já si stojím na tom, že i sešitek je "kniha", protože obsahuje literární počin který stojí za zaznamenání. Nemluvě o tom, že jde často o sběratelsky ceněný artikl. A nemusí to být ani Saudek, vynikajících ilustrátorů jsme měli nepočítaně a když své umění někdy propůjčili k výtvoru tak drobnému a lacinému, že je prodávali v trafice, neubírá jim to na kvalitě. A je jedno jestli obsahují povídku/y nebo třeba jen básničku či pohádku.
Tenhle web má nyní podtitulek "váš knižní svět". Tak se podle toho řiďme.

Díky tomu, že měl někdo odvahu vložit sem Železného Večery po lampou tak víme o mnoha románech, které kromě toho vyšly jen za 1. republiky, nebo o knihách zahraničních autorů které v ČR jinak nevyšly vůbec. A já to nedokážu považovat za chybu. V databázi NK se hledá blbě, výsledky mnohdy neodpovídají zadání a hledat nejde podle edic, na to je DK přehlednější.

Je fakt, že ani mně by nevonělo, kdyby se tu najednou vykulila periodicky vydávaná Mateřídouška, Sluníčko nebo ábíčko, i když i ty mají své zásluhy

Janadvorackova
Janadvorackova 22.10.2019 v 21:09

Jo, pokud to obsahuje text, jako literární útvar, přesně tak.
To splňují i ty, co jsem uváděla.
Mraky povídek, které nikdy nevyšly ve sbírkách, protože vyšly právě takhle. Ale to z nich nedělá nic menšího.

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 22.10.2019 v 21:41

Myslím, že došlo v neporozumění toho, co je "povídkový sešit". Viz ony večery pod lampou, které zde svoje místo mají. Ale časopis, kde jsou povídky na prostoru desetiny (?) obsahu a zbytek jsou články? Jasně, naprudí, že potom ony povídky nemůžete zde hodnotit. Ale Pevnost je něco jiného než ony večery...

Ale asi není šance, že bych si pokecala s někým, kdo nebere komiksy jako knihy a jejich přítomnosti zde sice akceptuje, ale nechápe. Takže to nechám, dámy, jenom ve vašich rukách...

Janadvorackova
Janadvorackova 23.10.2019 v 18:52

L.V.: Ta Pevnost opravdu obsahuje menší procento povídek, než ostatní zmiňované, ale to v mém oku nezmenšuje fakt, že obsah je zaměřen na literaturu.
Hlavně v těch dalších jsou mraky zahraničních, i některých místních perel, které na DK prostě nejsou a chybí, ačkoli jejich autoři zde jsou. Jen mi to přijde trochu nespravedlivé.
K povídkám též vznikají krásné ilustrace známých i méně známých umělců.

Jako takhle. Komiksy nečtu. Mám je prioritně spojené s dětskou a dětinskou zálibou v obrázcích a bublinkách. A fakt, že se to teď jemnuje "komiksová kniha" a má to vazbu, z toho knihu nedělá. Ano, do určitého - jednociferného věku jsem to také hltala. Pak mi všichni ti super hrdinové přišli spíš k smíchu - jako alter ega nedoceněných jedinců, týraných chudáků a nenaplněných osudů. Spíš smutné, než k obdivu.
Maximálně si obdiv zaslouží ilustrátoři.

Ale zase chápu, že komunita kolem toho je a je i vzdělaná a relativně normální. Hlavně, i když anonymně, protože je neznám, obdivuju každého, kdo podobné věci dokáže kreslit.
A hlavně uznávám, že svět potřebuje hrdiny :), hlavně na internetu.
Filmy a knihy na motivy - nenáročná zábava.

Neberu to jako knihy. Obsahuje to příběhy, ale ne ve formátu, který považuji za "čitelný." V tom smyslu, že abych si prohlížela obrázky a udělala si názor, případně stvořila příběh, nepotřebuji cizí text. A opačně.

Text příspěvku byl upraven 03.11.19 v 16:21

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 23.10.2019 v 19:05

Je jedno, zda někdo komiksy nebere jako knihy, ale jsou to útvary, které pokud splňují podmínky vložení, tak sem patří. Časopis, kde jsou tři povídky, sem zatím nepatří jenom kvůli tomu, že tam jsou ty tři povídky, to je asi malý argument...
A neříkám to kvůli tomu, že jsem si dnes koupila komiks, já jsem si koupila dnes i nové číslo Pevnosti. A až tady jednou budou podobné útvary (a je jedno, že si je kupuju), tak spaste svoje duše! Ale chápu uživatele s paralelní účty na comicsdb a tady. Tam se na ně alespoň nekoukají spatra.
(Možná kdyby jste si koupila něco z toho, co vychází teď, ne vzpomínat na mladí a tam se názorově zaseknout, by ste čuměla jak péro ze starýho gauče ;) ...což není urážka, jenom je efektnejší, když to trčí ze starého ne nového...)

Text příspěvku byl upraven 23.10.19 v 19:20

Janadvorackova
Janadvorackova 23.10.2019 v 19:27

Možná na to prostě nejsem. Tam někdy v minulosti jsem se vydala jinou cestou.
Svého času jsme komiksové knihy i vyráběli (v tiskárně). Abych na noční neusnula, nebylo nic pestřejšího na probuzení. Není to tak dávno. Jen to nedokázalo udržet mou pozornost.
Ale schválně, nějaké doporučení pro zaseklé zelenáče?
Třeba potkám fandu, který mi vysvětlí, v čem je ta nadstavba. To chce zase někam vyjet.

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 23.10.2019 v 19:36

Jako já nikomu nenutím, co se líbí mě. Jenom je blbý argument, "když už tady můžou bejt komisy" dost nevybíravím způsobem, jako kdyby to bylo fuj :( to mi vadí. Viz moje oblíbená hláška: "Já myslím, že komiksy do výzvy nepatří, protože to nejsou knihy." Hluboký....

https://www.databazeknih.cz/knihy/kralovstvi-tve-37491?c=all

https://www.databazeknih.cz/knihy/v-jako-vendeta-6290
(No, cokoliv od Moora.)

Už mi kape slina :D

Naias
Naias 23.10.2019 v 19:47

Komiksy sú veľmi rôznorodé, ťažko niekomu nejaký poradiť. Keby niekto chcel poradiť detektívku, nevedela by som, či by mu najviac sadla Christie, Nesbo, Chandler alebo Van Gulik. Treba vyskúšať všetko, až potom môže človek usúdiť, v čom je tá nadstavba (hoci mi nie je jasné, čo je myslené slovom nadstavba). Ja osobne milujem Calvina a Hobbesa. To je zatiaľ najlepší komiks, čo sa mi dostal do ruky.
Mimochodom, ja som komiksy čítala, čítam a čítať budem, ale za plnohodnotné knihy ich nepovažujem.

Hanka_Bohmova
Hanka_Bohmova 23.10.2019 v 21:48

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 23.10.2019 v 22:04

Hanka_Bohmova:
Děkuji za připomínku, moje top:
https://www.databazeknih.cz/knihy/sojcak-283003
Vše je o pochmurných obrazech s přesahem...který musí každý najít sám...

Jo, absence grafického románu byla z mé strany zmiňována. Problém je v tom, že nevím, zda nebylo jenom slyšeno nebo nechtělo být slyšeno...Ale furt lepší komiks, kde je všechno, než žádný žánr...

Pelapania
Pelapania 23.10.2019 v 22:29

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 24.10.2019 v 05:43

Pelapenia: myslím, že víte, že víme :)

A teď použiju podpásovku. To samé šlo s historickým románem. Ale jelikož mě už bijou, tak raději mlčím :D

Teď vážně. Proto jsem to tehdy navrhla. Ale chápu, že u nás se tomu říká takhle a jinak nebude a tam, kde by mělo, se jiný výraz používat nebude. Ale na druhou stranu si myslím, že jako čtenáři jsme si už na to už zvykly ;)

(A kdyby nám to jednou dali, pak vzali, a pak slavnostně zase dali..)

Text příspěvku byl upraven 24.10.19 v 06:10

Janadvorackova
Janadvorackova 24.10.2019 v 17:34

Lenka.Vílka: Jo, vždyť já přiznala, že jsem se zasekla.
Ta charakteristika byla spíš jako hodně zjednodušená.
Spíš mě na tom neoslovilo dvojí znázornění - obrázek a text, přičemž já si při čtení jakéhokoli textu můžu přeci představit cokoli, kdežto tady už je představa tak nějak vytvořena. A to mi nesedí dohromady s romány a ostatními - knihami, které obsahuji převážně text.
Je to takový "jiný druh vyprávění." A vnímání celku.
Ale na všechny ty odkazy jsem koukla.

Naias: Tou nadstavbou jsem myslela právě tohle. Máte knihu a pak máte komiks, který je trochu něco jiného než klasická kniha (můj názor, vis. to vnímání obrázku a textu). A jak je vidět, jsem příkladem toho, že čtenář nemusí tíhnout ke všemu jen proto, že oboje obsahuje příběh.
Navíc mě neoslovuje ten superhrdinský obsah. Působí to hrozně nabubřele a pro mě nepřitažlivě. Ale když takové nejsou všechny, fajn.

K těm žánrům: furt mi tu chybí ta poezie. Také útvar. Sbírky tu jsou, ale žánr ne, což je dost vopruz.



Vložit příspěvek