Jakou knihu byste doporučili? Vaše knižní tipy


Lie
Lie 24.10.2020 v 17:42

Tak z Poirota doporučuji rozhodně Vraždu v Orient expresu, pokud jste ji ještě nečetla. Jinak je těžké vybrat nějakou, která byla nejlepší, všechny jsou skvělé, napadá mě Smrt na Nilu, když je venku zima a podzim, tak se aspoň podíváte do Egypta, nebo Lord Edgware umírá... a takhle bych tady mohla vyjmenovat asi všechny Poirotky co jsem četla. Mylsím že ať vyberete kteroukoli, nemůžete sáhnout vedle. ;-)

Naias
Naias 24.10.2020 v 18:02

Dovolím si odporovať, rozhodne neodporúčam Velkou čtyřku ani Hodiny, špionážne príbehy Agathe nikdy nešli. Ani Sloni mají paměť podľa mňa nestojí za veľa, už bol bohužiaľ poznať pokročilý vek autorky. Ale z ostatných je naozaj ťažké vybrať najlepšiu.

Jacob
Jacob 25.10.2020 v 01:05

Určitě stojí za přečtení nový VOYAGER od Kirsten Beyer. https://www.startrekknihy.cz/books-timeline/2020/25/08/kirsten-beyer-nehodni/ ????????????

zoomm
zoomm 31.10.2020 v 12:08

Děkuju za tipy mrknu na to

JeromeLeBanner
JeromeLeBanner 01.11.2020 v 21:46

Dobrý den,

v nejbližší době budu na rok nastupovat do výkonu trestu (nikoho jsem neokradl, neznásilnil atd. pro případné rýpaly) Chtěl bych vás požádat o doporučení knih, která stojí za to přečíst na základě knih které mě bavili v minulosti (času budu mít víc než dost)

Baví mě téměř všechny žánry (mimo červené knihovny) může být beletrie i "poloodborná" literatura jako Sapiens od Harariho nebo Pokrok (Johan Norberg)

Oblíbené knihy:

Sto roků samoty
Den trifidů
Exodus
Quo Vadis
Farma zvířat
1984
Válka s mloky

Díky moc všem.

jana14
jana14 02.11.2020 v 11:48

Tak to je mi líto. Přeji Vám hodně sil. Je pravda, že kniha může v těžkých chvílích hodně pomoci, přivést na jiné myšlenky, do jiné doby, světa.
Všimla jsem si, že tam máte dost klasiky, takže mě omluvte, pokud nepřijdu pro Vás s ničím novým, ale snad se něco najde.
Mika Waltari: Egypťan Sinuhet, Dobytí Cařihradu, Tajemný Etrusk, Jeho království...
Ken Follett: série Pilíře země (středověk..) a Století (od 1. sv. války do 80 let), velmi dobré počtení, nějakou dobu jsem tam s těmi lidmi "žila"

A. Falcones: Katedrála moře (Barcelona, středověk)
Noah Gordon: Ranhojič
Conn Iggulden: Císař (3 díly o Juliu Caesarovi)
D. Simmons: Terror (podle skutečného příběhu, ale jsou tam i prvky horroru, jinak výborné)
M. Palin: Erebus - příběh ztracené lodi, je nyní ke stažení zdarma na Knihy Dobrovský
J. Littell: Laskavé bohyně (II. sv. válka, ale je to hodně drsné)
J.B. Kold : Zimní muži (II. sv. válka z pohledu Němců a jejich osudů)
Karika: Na smrt
Lednická: Šikmý kostel ( soustředí se hlavně na ženy, červená k. to ale není)
B. Prus : Farao (velmi dobré)
Nino Haratischwili: Osmý život pro Brilku (skvělá sága, osudy gruzínské rodiny na pozadí pohnutých a krutých dějin SSSR, lehké prvky magického realismu)
Rutherfourd: Sarum (autor v takové neobvyklé zkratce zachycuje historii Anglie od pravěku do 20. století, zajímavý nápad)
Vladimír Neff: Sňatky z rozumu (rodinná sága z doby obrození, 4 díly, Srpnovští páni (český středověk, ale od něj mohu doporučit skoro vše, je skvělý)
Jarmila Loukotková Není římského lidu a další romány ze starověkého Říma, nebo Navzdory básník zpívá (o Villonovi)
Josef Toman Po nás potopa (římský císař Caligula)
Vladimír Körner Údolí včel, Písečná kosa......
F. Kožík: Největší z pierotů
L. Vaňková: Přemyslovci , Lucemburkové....atd.
Karel Schulz KÁMEN A BOLEST (ta kniha mi hodně dala)
Stefan Zweig: NETRPĚLIVOST SRDCE , ta mi kdysi dost pomohla + další jeho knihy

Isabel Allende Dům duchů a další věci. Prvky magického realismu, nemá tu genialitu Márqueze, ale je čtivá a hodně zajímavých historických informací

Zafón: Stín větru a vlastně celá série "Pohřebiště zapomenutých knih"


De Bernieres : Válka o zadnici dona Emmanuela /prostředí LA, magický realismus/
Storey: Mramor a plátno
Prus: Farao

Sci-fi, fantasy a horory ...dnes už moc nesleduji, ale myslím, že King nebo Herbertova Duna jsou zárukou slušného čtení.

Pokud budete používat e-knihy, tak doporučím tady na databázi ke stažení zdarma. Je tam dost slušné klasiky, ta dá člověku často hodně. Také najdete tu Loukotkovou, Kožíka, Körnera, Schulze (Kámen a bolest), Zweiga.... K pobavení doporučuji tamtéž Vladimíra Párala (Milenci a vrazi, Profesionální žena), starší věci od Michala Viewegha nejsou tak špatné, jak se tvrdí. A k tomu Hrabal, Ota Pavel (i krásně napsané knihy o sportu), Štorch (já se občas k "mamutům" vracím). L. Souček (Otazníky nad hroby a další). Výborný Pavel Kohout (Konec velkých prázdnin...), Ivan Klíma, Škvorecký (Tankový prapor, Prima sezóna)...Z nejnovějších Selské baroko od Hajíčka a pro mne velmi zajímavá kniha Němci od J. Katalpa (Jandová).
Přeji mnoho štěstí

Text příspěvku byl upraven 02.11.20 v 14:37


Jacck
Jacck 02.11.2020 v 12:42

do vězení bych si vzal asi Hledání ztraceného času a Souostroví Gulag (abych viděl, že můžou být i mnohem horší vězení) a možná Bibli (kterou dávají věznům v USA). A jako oddechovku možná Malazskou knihu padlých

bamba
bamba 02.11.2020 v 13:11

moji predkovia si posedeli dosť. Ale nemali na prípravu tak veľa času. Je dobré mať knihu v nejakom cudzom jazyku a naučiť sa v base niečo nové. A viesť si svoj denník. Kamarát sa dostal k spravovaniu knižnice počas výkonu, ale dopredu to človek nevie.

bamba
bamba 02.11.2020 v 17:03

otehotnenie by výkon trestu neodložilo?

R.E.M.
R.E.M. 02.11.2020 v 17:24

Ze sci-fi je výborný Piknik u cesty (v jiném vydání pod názvem Stalker) od bratrů Strugackých, líbil se mi i Lemův Solaris.

Alizon
Alizon 02.11.2020 v 22:28

Chtela jsem zacit psat tipy a jana 14 me predbehla - uzasny vyber - mnoho z techto knizek jsem se chystala doporucit.
Tak jeste dodam. Robert Graves - Ja Claudius, Claudius buh a jeho zena Messalina. Noah Gordon - Saman. Stone - Zizen po zivote. De Bernieres - Mandolina kapitana Corelliho (mnohem vic rozmeru nez ve skadkem filmu).

Alizon
Alizon 02.11.2020 v 22:34

Steinbeck - Na vychod od raje. Feuchtwanger - Goya, Zidovka z Toleda. Merle - uzasna serie dedictvi otcu (pokud Vas aspon trochu zajima fr. historie). Merle - Smrt je mym remeslem. Towles - Gentleman z Moskvy. King - Zelena mile. Asijskou trilogii od Clavella (Tchaj pan, Kral krysa).

Alizon
Alizon 02.11.2020 v 22:35

Preji Vam silu. At to zvladnete.

Alizon
Alizon 02.11.2020 v 22:39

Jeste drobna rada. Pokud si na databazi knih najdete nejakou svoji oblibenou knihu - vidite u ni mj. i "podobne knihy" - podle toho se da taky neco najit. Ovsem je to treba brat trochu s rezervou - uz me to navedlo i na preslazenou "ruzovku", kterou tam nekdo vlozil jako "podobnou knihu" k vybornemu historickemu romanu - podobnosti bylo leda to, ze se obe odehravaly v 17. stoleti.

Text příspěvku byl upraven 04.11.20 v 19:47

Janadvorackova
Janadvorackova 03.11.2020 v 12:29

1984 také můžu.
Dost podobné tomu, z toho, co jsem četla, je
https://www.databazeknih.cz/knihy/kallocain-21307
https://www.databazeknih.cz/knihy/zpev-drozda-60771
https://www.databazeknih.cz/knihy/ten-bajecny-den-26014
Pak se mi líbilo tohle:
https://www.databazeknih.cz/serie/silo-4079
Nezavrhla bych ani třeba sbírky povídek. Jestli máte rád sci-fi, jsou jich mraky.

Jak je to vůbec ve vězení s knihami?
Pro ostatní. Ví někdo?
Klasická knihovna asi nějak funguje, ne? Co přístup k e-knihám, audiu?
Můžete si tam vzít třeba padesát vlastních?
A to jsem nedávno byla na přednášce vězeňského psychologa. V knihovně. No a nezeptala jsem se, vůbec mě to nenapadlo.
Hlavně, ať to uteče a máte kliku na lidi.

Já bych si v base asi psala deník. Také způsob, jak zabít čas a kdo ví, co zachytíte.

mistrikova
mistrikova 03.11.2020 v 18:35

Z těch současných autorů rozhodně John Grisham ( většina knih z právního prostředí, chytře napsané a vcelku napínavé). Arthur Hailey, Frederick Forsyth. Z klasiky Victor Hugo, Dumas, Stendhal, Zola...Anebo Hlava XXII.?
A co třeba detektivky? Agatha Christie?

JeromeLeBanner
JeromeLeBanner 03.11.2020 v 19:28

Wau! Díky moc všem za tipy! Pomaličku se na ty knihy podívám a určitě některé z nich vyberu.
Pro Janadvorackova - knih si teoreticky s sebou můžete vzít kolik chcete, ale je to zbytečné, protože se dají neomezeně zasílat poštou z "venku", takže místo v taškách využiju spíš na konzervy, tabáky, kávu a další vězeňská platidla a knihy s sebou max. dvě - zbytek si nechám poslat:-) Jinak přístup k e-knihám pravděpodobně nebude - co vím, je povoleno si vzít malé rádio na baterky, ale nic do čeho by šel dát nějaký datový nosič.

Bamba - bohu (žel, dík) jsem muž, takže bych si těhotenstvím moc nepomohl:-))

Ještě jednou díky všem!

Jarka_rybář
Jarka_rybář 08.12.2020 v 10:35

Sháním nějakou opravdu dobrou a ucelenou encyklopedii o České Republice. Mohl by mi někdo poradit? Děkuji.

beowafle
beowafle 02.01.2021 v 21:54

Abych zbytečně nezakládal nové vlákno zeptám se také tady. Mám chuť si přečíst nějakou naučnou knihu o Starověkém Řecku nebo starší civilizaci. Vůbec se na poli knih o historii nevyznám a nevím kde začít. Také bych nerad skočil na špek někomu, kdo je svým přístupem k historii kontroverzní (Vondruška).

Rozhodně by to neměla být žádná extrémně detailní kniha pro historiky, ale zase ne učebnice dějepisu, která vše popíše jen zkratkovitě (což je poslední "kniha o historii" kterou jsem četl).

Přijde mi, že můj pohled na historii je už moc zkreslený tím neustálým čučením na fikci, a chci si trochu rozšířit obzory.

Koka
Koka 03.01.2021 v 10:33

beowafle, z mých starých zásob na toto téma doporučuji:
https://www.databazeknih.cz/knihy/zeme-bohu-a-lidi-
https://www.databazeknih.cz/knihy/atlas-starovekych-mytu-152048

Hehihem
Hehihem 19.02.2021 v 12:18

Milovníkům akčního scifi bych doporučila knihu Nájezdník z Pustiny. Dostala jsem se k ní náhodou a bylo to opravdu velké překvapení

Eva03
Eva03 02.03.2021 v 22:02

Ráda bych dceři - začátečnici koupila kuchařku s tradičními recepty z českých surovin. Měly by v ní tudíž být i rady pro mladé hospodyňky a ideálně i recepty vhodné při léčbách různých nemocí. Něco jako bývala Kuchařka naší vesnice (která už není k dostání). Máte nějaký tip?

encyklopedie
encyklopedie 02.03.2021 v 22:20

...možná celkem dobře vařím... u mne je jednička /mám nějakých 80 kuchařek
https://www.databazeknih.cz/knihy/velka-ceska-kucharka-115815

siena
siena 03.03.2021 v 11:37

Z těch novějších bych doporučila kuchařky paní Zatloukalové:
Kuchařka pro dceru
Hovory s řezníkem: Kuchařka pro dceru z masa a kostí

https://www.databazeknih.cz/knihy/kucharka-pro-dceru-323194
https://www.databazeknih.cz/knihy/hovory-s-reznikem-kucharka-pro-dceru-z-masa-a-kosti-139153

DádazPrahy
DádazPrahy 03.03.2021 v 11:45

Pokud byste ráda nějakou klasickou kuchařku pro začátečnici,
doporučuji tuhle:

Ivana Veruzabová: Česká a slovenská domácí kuchařka
75 klasických receptů
(přehledně zpracovaná, srozumitelné recepty pro začátečníky - popsané krok za krokem, ke každému jídlu nejen barevné foto hotového pokrmu, ale i 2-3 foto k prac. postupu-např. postupné pletení vánočky, zavinování španělských ptáčků atd.)
Výborná kuchařská kniha, podle se jí opravdu dá naučit vařit.
Vydalo nakl. Svojtka před několika lety - nevím, jestli ještě někde seženete, ale stojí za to)

Dále doporučuji: Velká domácí kuchařka (Nodl-Mandžuková-Havlů)
ale ta je už starší, takže asi neseženete - naklad. Slovart 2002 (více v mém komentáři zde na Databázi)

Text příspěvku byl upraven 03.03.21 v 11:50



Vložit příspěvek