Obecně o Čtenářské výzvě 2018


Hana H.
Hana H. 03.01.2018 v 00:41

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

rysavas
rysavas 03.01.2018 v 00:48

Hana H.: Já čtu pro všechno možné: protože mě to baví, protože se u toho uvolním, odreaguji, můžu si poplakat, můžu se bát....můžu všechno...a stejně tak, i když narazím na knihu, která mě nebaví, můžu ji nechat být nedočtenou a nebo si jí dočíst....když mám důvod...měla jsem ho....knížka patřila do téma: Oblíbená kniha rodičů...je to oblíbená kniha mého táty a já jsem chtěla vědět, co na ní vidí, prvních 200 stran mě opravdu nudilo, pak to bylo lepší, žádný zázrak, ale pro mě nudné...ale chtěla jsem to dočíst...prostě abych věděla....mohla jsem si tam klidně dát oblíbenou knihu mojí mámy, jelikož tu jsem četla také ten samý rok, ale prostě jsem si vybrala tuhle....a možná jsem jiná, ale to je přece fajn :) Je fajn, že když nechcete, neplníte výzvy, je fajn, že když chcete, výzvy plníte.....prostě můžete....nemusíte :)

Nelmal
Nelmal 03.01.2018 v 08:19

proč si hano myslíte, že tady někdo čte knihu, která ho nebaví? Domníváte se, že to je smyslem?

Nelmal
Nelmal 03.01.2018 v 08:19

A opravdu ta výzva není povinná, tak se nemusíte tak vymezovat :-)

Ajrad1981
Ajrad1981 03.01.2018 v 09:33

Hana H.: A jsou situace, kdy opravdu MUSÍTE číst něco, co Vás nebaví. Mě teď čeká důkladné studium novely stavebního zákona. Oproti tomu je moje poslední loňská kniha super napínavý román :-D

Jinak k dočtení jsem měla podobné důvody jako rysavas - chtěla jsem vědět, co na té knize mamka vidí. Navíc už se mi párkrát stalo, že mě opravdu chytla až poslední třetina knihy, takže zásadně dočítám (i když někdy třeba až po několika měsících).

Text příspěvku byl upraven 03.01.18 v 09:36

Hana H.
Hana H. 03.01.2018 v 13:20

Uživatel svůj příspěvek odstranil.


makynka911
makynka911 03.01.2018 v 13:24

Hana H. - není to naše věc, zda si tu sdělujeme dojmy, porovnáváme přečtené nebo jestli jsou to ty či ony knihy? Třeba to není touha po kontrole, ale prostě jen konverzace mezi stejně smýšlejícími lidmi. Neberte to tak vážně, nebaví vás to, tak to tu nekomentujte :) Easy :)

Ajrad1981
Ajrad1981 03.01.2018 v 13:45

Hana H.: Diskuzí na téma "Dočítat či nedočítat knihy, které mě nebaví" byste tady našla několik. Každý to má jinak, někdo ze zásady dočítá, jiný po pár stránkách odhazuje. A nic to o člověku nevypovídá.
To stejné je i s plněním Čtenářské výzvy. Proč ohrnovat nos nad někým, kdo se rozhodne ji splnit, nebo naopak nad tím, kdo ji plnit nechce? To je přece každého věc.
Psala jste, že nechápete, jak může někdo číst něco, co ho nebaví. Já zas nechápu, jak může někdo knihu nedočíst. Vy mě nepřesvědčíte, stejně jako se to nepodařilo jiným stejně smýšlejícím lidem v podobných diskuzích, a já Vás přesvědčovat nepotřebuji. Navrhovala bych tohle téma uzavřít, než se zvrhne v hádku :-D

Text příspěvku byl upraven 03.01.18 v 13:45

Hana H.
Hana H. 03.01.2018 v 13:49

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

Hana H.
Hana H. 03.01.2018 v 14:01

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

makynka911
makynka911 03.01.2018 v 14:16

Hana H. - Ale no tak, vy jste se nikdy ničemu nedivila? Já taky čumím s otevřenou pusou, jak někdo může mít za sebou během dvou dnů 10 knih. První co mě napadlo, že se tu někdo jen snaží být "King", logicky pak dojdete k tomu, že si je tam lidé "předhazují" aby to pak nemuseli hledat. Ale opět nikde neshledávám nic závadného na postěžování si či probírání toho a onoho. Prostě normální drbárna bože :D

Ajrad1981
Ajrad1981 03.01.2018 v 14:33

Hana H.: Výzvy mám ráda, ale sama si vybírám, do které se pustím. Do té letošní mám zařazené povětšinou pouze ty knihy, které bych stejně četla, protože je mám doma. Dokonce jich mám tolik, že si u některých bodů můžu vybrat, kterou knížku z několika tam zařadím. A přestože mám ráda thrillery, občas se dostanu do bodu, kdy jsem jich přesycená a tak jako tak si potřebuji přečíst něco jiného. Krom toho rozhodně neztrácím celé měsíce. To, že některou knihu čtu čtvrt roku, neznamená, že u toho nezvládnu číst nic jiného. Ale diskuzi o tom, jak proboha můžu číst víc knih současně, tady snad rozpoutávat nebudeme, ne?

Text příspěvku byl upraven 03.01.18 v 14:34

snimcibdim
snimcibdim 03.01.2018 v 19:00

HanaH.: mohu se zeptat, proč vůbec čtete, sledujete a komentujete diskuzi k aktivitě, které se nejen neúčastníte, ale vypadá dokonce jako by ve vás vzbuzovala opovržení???
Jen by mě zajímalo, co k tomu člověka vede.
Čím je pro vás zábavné čtení diskuze (keců a buzerace, dle vašich slov) věnované tak nezábavné aktivitě?

Text příspěvku byl upraven 03.01.18 v 19:01

Koka
Koka 03.01.2018 v 20:40

To jakože diskutovat o ČV mohou pouze ti, co je jí účastní, případně neúčastní, ale plně s ní souhlasí, líbí se jim, rozumí jejímu zadání atd.? Copak opravdu nesmí zaznít i polemický nebo zpochybňující nebo i výsměšný hlas? Kdo čte příspěvky v jednotlivých vláknech věnovaných tématům ČV, tak se musí buď zhrozit nebo až ironicky bavit třeba nad tím, jak čtenáři hledají postavu svého jména a - aniž by si přečetli předchozí dopovědi - tak se opakovaně táží na již mnohokrát zodpovězené jméno. Nebo situace - pro mě zvláště směšná a nevýslovně ubohá - když má česká čtenářka přečíst dílo autora ze sousedního státu, jaké jen - až důmyslné a vychytralé - důvody si dovede najít, aby to jen nebyl opravdu příslušník žádného s ČR sousedícího státu, ale aby třeba i slovenskou literaturu "pokryla" nějakým americkým spisovatelem.
Jak mnozí píšete - výzva je nepovinná, dobrovolná, flexibilní. Tak proč propánakrále si tady čtenáři žádají o povolení zařadit to či ono do svého plnění? Proč - když zásadně nechtějí číst slovenského autora, zapojují se - dobrovolně! - do aktivity, která čtení slovenských autorů "vyžaduje", a pak jen spekulují, jak to obejít? Tak proč se do toho přihlašovali/y?
Tím, že tyto "bitvy s výzvou" se odehrávají veřejně, před očima všech uživatelů DK, je jen přirozené, že si je mnozí všímají a někteří i komentují. Copak to se nesmí?

Lector
Lector 03.01.2018 v 20:49

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

Jacck
Jacck 03.01.2018 v 21:10

osobně taky patřím spíš k těm, kteří nevidí nějaký smysl účastnit se čtenářské výzvy. Co bych z toho měl? Nemám čas ani na to, abych četl knihy, které opravdu číst CHCI, natož abych si vybíral knihy podle toho, zda splňují jakési absurdní kritéria.

mira.l
mira.l 03.01.2018 v 21:13

Výzvu jsem si oblíbil, ale po 12 a 13 knihách v minulých 2 letech, které mě přivedly i k titulům, které bych asi jinak nečetl a docela se mi líbily, se letos moc nechytám... tak 4, maximálně pět témat bych mohl splnit. Škoda...:-/.

Text příspěvku byl upraven 03.01.18 v 21:16

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 03.01.2018 v 21:18

Celá diskuze o výzvě mi přijde jako fotbalový zápas. Jedni fandí jedné straně (fuj, nikdo mi nebude říkat co číst) a ta druhá (zběsile hledám, abych se vešla). Obojí je extrém. Co my zbylý uprostřed? Co se přišli kouknout a je jim jedno, kdo vyhraje? Letos budu pokračovat systémem výběru stejně jako loni, takže už při pohledu na témata vím, že nesplním. Přečtu knihu, a když tam bude sedět, tak to zaškrtnu. Ale prostě už dávno z témat vím, že nesplnim. A co?! Mě to žíly netrhá...

Text příspěvku byl upraven 03.01.18 v 21:40

Sahti
Sahti 03.01.2018 v 21:54

Lenka.Vílka: jednoznačně souhlas, mám radost, když doplním do výzvy, co tam pasuje, ale mám také radost, když objevím přes profil uživatele zajímavou knihu, kterou si přidám do složky "chystám se číst".
Je to kniha, ke které bych se třeba nikdy nedostala, ale dobrým hodnocením, komentářem si mne najde sama a já pak jen dávám rezervace v knihovně a půjčuji si to, co mne zaujalo a těším se na to až se ponořím do jiného světa.
Takže celá DK je pro mne inspirací a jsem ráda, že jsem tyto webovky objevila.
Díky za to, že tu je a jste tu i vy ostatní!

rysavas
rysavas 03.01.2018 v 21:57

Já například plním výzvu i z toho důvodu, že mám doma spoustu (opravdu spoustu) nepřečtených knih a tohle je jakýs takýs důvod se přinutit si je přečíst, jinak bych uvízla jen u těch nově kupovaných a na ty starší by sedal prach :) a čtu opravdu hodně a baví mě to, i mě baví zkoušet nepoznané :) a patřím mezi dočítače knih (i když to znamená, že jich mám klidně rozečtených i 40 najednou), prostě to jinak cítím jako nedokončené (ale tak to mám já a určitě i plno jiných lidí a určitě plno ne :) Jinak já si ráda povídám, ale tyhle diskuze mě trochu děsí, snažím se jim vyhýbat na fcb a vlastně všude, beru to tak, že někomu se něco líbí, někomu ne, nemám potřebu kohokoliv osočovat nebo přesvědčovat, prostě každý jak chce, já si taky do ničeho nenechám kecat (nebo někdy nechám a pak je to hrozně ubíjející). Stejně si to každý udělá podle sebe...hádek a pří netřeba :)

Eicherik
Eicherik 03.01.2018 v 22:07

Čtenářskou výzvu by měl brát každý jako zábavu. Nutit se do nějaké knihy, na kterou nemám chuť mi nepřijde jako dobrý nápad. Myslím si, že není nutné ji splnit na 100%, ale je důležité nepodvádět sám sebe. :-)

snimcibdim
snimcibdim 03.01.2018 v 23:39

Koka: to jakože se člověk nesmí zeptat na důvody jednání, které nechápe?
Copak to se nesmí?

Text příspěvku byl upraven 03.01.18 v 23:47

ajasin
ajasin 04.01.2018 v 06:46

mirektrubak: Pod váš příspěvek se mohu s naprostým klidem podepsat. Díky, že jste to napsal za mě.

Kitty
Kitty 04.01.2018 v 07:22

Mě čtenářská výzva pomohla najít tituly, které bych sama od sebe nikdy nehledala. Namátkově jsem procházela diskuze a vyhledala, co by se mi mohlo líbit. Právě jsem dočetla Vykupitel duší. Zhltla jsem ji za 2 dny a jsem opravdu ráda, že jsem ji přečetla.
Čtenářskou výzvu považuji pro mě za velmi přínosnou, ale pokud by zahrnovala téma, které fakt nechci číst (sbírky zákonů, tel.seznam, od Babiše ...?) tak výzvu nesplním (moje autistické sklony by se s tím musely smířit).
Na celé DK se mi líbí kultivovanost příspěvků a řekla bych, že jsem díky DK začala zase více číst.

Koka
Koka 04.01.2018 v 07:53

mirektrubak, pokud najít své jméno v diskuzním vláknu, kde je to jméno jako jméno literární postavy již TŘIKRÁT zmiňováno, a neptat se na něj počtvrté, značí disponovat Vámi předpokládanou nadstandardní "vzdělanostní a intelektuální výší", tak se opravdu obávám, že pro takového čtenáře je pak přečtení celé, třeba i stostránkové (!) knihy nedosažitelná meta.
Na rozdíl od vás se domnívám, že jakékoliv hlasy - i výsměšné (jehož příkladem je zejména příspěvek uživatele "snimcibdim" na konto uživatelky HanaH.) jsou pro diskuzi přínosné, neboť jí rozproudí, vyvolají postoje dalších účastníků (třeba i ten můj a pak Váš) a vnesou do tématu i pohled z jiné strany.
Prezentovala jsem to tady již mnohokrát, ale protože přibyli noví uživatelé, kteří ten můj názor třeba ještě nečetli, tak to zopakuji, neboť na něm trvám: na webu, kde lze kritizovat, leckdy i vysmívat, zesměšňovat, znevažovat, kriticky posuzovat i nekriticky velebit písemné výtvory Steinbecka, Jiráska, Němcové, Hemingwaya, Ovídia, Stendala, Kinga, Homéra a tisíců, tisíců dalších, by nemělo být zapovězeno či odmítáno kriticky posuzovat písemné vyjádření myšlenek nikoho - ani mých, ani vašich, ani kohokoliv dalšího.

Text příspěvku byl upraven 04.01.18 v 07:54



Vložit příspěvek