Obecně o Čtenářské výzvě 2018


intelektuálka
intelektuálka 23.11.2017 v 12:39

Už pomalu přemýšlím o knihách s danými tématy. Jen jsem toho už hodně přečetla, budu hledat v diskuzích.

VladiKlaisner
VladiKlaisner 23.11.2017 v 18:21

Nějak jsem z témat trošku rozpolcená. Ač jsem se těšila, moc mě jednotlivá témata nenadchla.
Body 6, 13, 16 se vážou k časovým obdobím, body 3, 10, 12 se vážou tématicky a 17 mě zaskočila úplně. Knihu, kterou by si jinak čtenář nepřečetl se i bez pojmenováni objeví v každé čtenářské výzvě - já si tak letos odbyla dvě témata.
Chápu, že po dvou letech už trochu dochází fantazie, ale co třeba vypsat soutěž přímo do diskuze, aby se mohli podílet na některých tématech i čtenáři.

Ajrad1981
Ajrad1981 23.11.2017 v 19:24

Mě většinou baví hlavně hledání, má to ovšem jeden dost podstatný háček - šílenou rychlostí se mi pak rozrůstá seznam knih, co mě zaujaly a co bych si chtěla přečíst. ;-) Do loňské výzvy jsem nacpala jen knížky, které bych tak jako tak četla, v letošní jsem to měla stejně, jen jsem se víc soustředila na knížky, které vlastním a které jsem zatím nečetla, a je tady jen jedna kniha, do které se mi opravdu moc nechce, asi si ji nechám na vánoční volno, abych se s ní mohla popasovat co nejrychleji a s co nejmenším množstvím přestávek :-)

Témata na příští rok se mi líbí a netrpělivě čekám na poslední dvě :-) Jen u 14 jsem nemohla najít knihu, která by mě zaujala, nakonec si přečtu knížku, kde je roční období v originálním názvu, překlad zní ale jinak. Se 17 problém nemám. Kniha žánru, který běžně nečtete neznamená knihu, kterou bych jinak rozhodně nečetla. Běžně čtu detektivky, thrillery, případně sci-fi nebo fantasy, a sporadicky (protože nemám čas číst všechno) si přečtu třeba historický román. Takže historický román zadání splňuje. Buďme rádi, že téma nezní: Kniha žánru, kterému se běžně vyhýbáte :-D :-D

Text příspěvku byl upraven 23.11.17 v 19:25

rysavas
rysavas 23.11.2017 v 21:26

To já jsem si výzvu pro tento rok rozšířila o 10 dalších témat (jen škoda, že si je pořádně nemůžu zaevidovat - dala jsem je alespoň do vlastních seznamů). Asi nejzajímavější je téma: zeptat se náhodně vybraného člověka na ulici na jeho nejoblíbenější knihu a tu si přečíst. Překvapilo mě, kolik lidí nečte. Vlastně až včera, jsem byla s holkama v lesoparku a tam jsem uviděla takového sympatického chlapíka se psem....a díky bohu rád čte....tak mi doporučil Alchymistu. (od Coelha jsem četla jen Veronika se rozhodla zemřít a moc se mi to nelíbilo, ale to nevadí, hlavně, že se zadařilo a chlapík působil natolik sympaticky, že si to přečtu i ráda :)

A témata pro rok 2018 se mi moc líbí (i když trochu to drhne u 11. a 6. jelikož tato témata jsem měla ve svém dodatku pro tento rok, takže už to není takový ten adrenalin z vybírání :) - ale co, témata jsou to hezká - koneckonců jsem si je taky vymyslela :)) Zatím nemám vymyšleno co k tématu 1. ale to si nechám jako oříšek až na co narazím během čtení (není potřeba mít vše naplánováno :) a asi nejtěžší na vybrání považuji 16. jelikož tam se potýkám s mnoha nesrovnalostmi a najít opravdu poslední knihu je oříšek.

Mám výzvu ráda, jen škoda, že nejde k jednomu tématu přiřazovat více knížek nebo si tam nějaký bod doplnit (i když je fakt, že pak by se to špatně vyhodnocovalo), takže je vše asi tak jak to má být. Tedy až na poslední dvě neuveřejněná témata, už jsem zvědavá a zajímalo by mě, kdy je můžeme čekat :) Neví to náhodou někdo? :)

Schamila
Schamila 23.11.2017 v 21:55

Nevím, kde jsem na to přišla, ale já mám v poznámkách 19. Kniha začínající spojkou a 20. Kniha v názvu číslovka, někde jsem to musela číst .... ???

Mayaku
Mayaku 23.11.2017 v 22:28

Schamila: to nejsou oficiální témata č. 19 a 20 (ani nejsou zařazena v oficiální diskusní rubrice ke čtenářské výzvě 2018) - jen to sem někdo random hodil do volné diskuse a spousta lidí se tím nechala zmást.


rysavas
rysavas 23.11.2017 v 22:40

schamila: To je nějaká mystifikace nejspíše od uživatele Boxas, je to ve volné diskuzi, ale témata do výzvy to určitě nejsou.

makynka911
makynka911 24.11.2017 v 06:43

Já jsem včera psala autorovi stránky a poprosila o vytvoření tohoto obecného tématu :) Vyslyšel mě a vytvořil. Napoprvé právě do oné volné diskuze, takže jsem se ho zeptala, zda to bylo mířeno schválně a odkázala na téma č. 19 a č. 20, která byla ve volné diskuzi vytvořena falešně. Teď už je vše tak jak má být, tak se můžeme pustit do drbání :)

Jak jsem slíbila autorovi, první si postěžuji na dvě stále nezveřejněná témata, autor mi na to napsal, že budou velice brzy :) tak se snad už dočkáme :)

Mě se jinak témata líbí, jediné s čím se budu muset poprat je téma č. 1, ale jak psala rysavas, na tuto knihu je čas a snad se nějaká objeví ve čtených příští rok. No a taky téma č. 17 mě trápí - čtu vlastně všechno bez rozdílu, většinou mě upoutá obálka nebo anotace. Snad jen ta poezie trošku pokulhává, tak se možná dostanu k Božské komedii nebo Hamletovi, ty už chci číst dlouho, ale nějak jsem se pořád odrazovala.

Abych jen stále nehudrovala. Líbí se mi č. 2, protože v Olomouckém kraji toho moc nemáme, ale p. Wolker patří mezi hodně známé autory, tak jsem na něj zvědavá. A taky mě zajímá Magnesia Litera, jen doufám, že to nedopadne jako Pulitzer, protože tam jsem četla Jsou světla, která nevidíme a to nebyl zrovna šálek mého čaje (čtěte kávy).

Všem přeji hodně štěstí při výběru knih a pohodové čtení :)

Text příspěvku byl upraven 24.11.17 v 06:44

Schamila
Schamila 24.11.2017 v 08:04

Tak to je fajn, díky za vysvětlení ....

rysavas
rysavas 24.11.2017 v 10:03

makynka911: Tohle všeobecné téma je fajn, také mi chybělo :) Jinak já musím říct, že Jsou světla, která nevidíme se mi moc líbila, vlastně se mi přehoupla mezi deset top knih :) Ale mojí ségře také moc nesednou. Já se dívala na výběr z Magnesie Litery a doma mám Lichožrouty, tak asi vyzkouším je a nebo knížku Nazí od Procházkové.

makynka911
makynka911 24.11.2017 v 10:31

Rysavas: Je pravda, že mě kniha asi nesedla z mnoha důvodů, kdy v popředí je určitě téma 2. světové války. Jiné války ani historické události mi nevadí. Nevím proč na tuhle jsem tak vysazená. Knihu jsem přečetla, byla na mě moc dlouhá a hlavně třeba mě moc neuchvátil sběr mušlí a zájem o vodní živočichy, to bych v knize oželela. Navíc jsem čekala, že střetnutí bude poněkud delší a proběhne trošku více, jak to říct, osudově. A o tom konci, jak vlastně skončil náš "vojáček" ani nemluvím. Ale každý podle chuti, jak se říká. Jinak co se týče Magnesia Litera, tak mě uchvátila kniha Lucemburská zahrada a moc se na ni těším, mám ji doma a docela bojuji s tím, nechat si ji na příští rok :)

rysavas
rysavas 24.11.2017 v 10:35

makynka911: to já tady mám knížku Sůl moře a taky odolávám pokušení číst ji už teď, jelikož se krásně hodí do tématu o moři :) Nicméně pořád nemám dočtenou výzvu (i když jsem letos přečetla okolo 50ti knih) a ani její rozšíření, které jsem si vymyslela, takže zkusím nejdřív pokořit to. Jsem zaseklá na oblíbené knize rodičů, táta zbožňuje Medojedky, ale já se tím nějak nemůžu prokousat a začíst, takže když uspím holky a zkouším číst, tak pak nakonec usnu po pár stránkách. A to mi u jiných knížek nedělá problém je přečíst na posezení. No, bude to oříšek :)

makynka911
makynka911 24.11.2017 v 10:40

A je vaše rozšíření tajné? Já už ji právě přečetla a nevím co číst dál, tak bych aspoň měla nápad :) ale záleží na vás :)

rysavas
rysavas 24.11.2017 v 12:07

makynka911: Kdepak, vůbec není tajné, mám ho i v profilu, pod vlastními seznamy. Tady je (ale některá témata, co jsem použila jsou teď ve výzvě na 2018 :) :
- kniha jež byla poprvé vydána v roce vašeho narození (to je teď ve výzvě na 2018)
- životopis popř. biografická kniha
- kniha opírající se o skutečnou historickou událost
- kniha napsána více autory (také ve výzvě na 2018)
- kniha mající v naší zemi více jak 15 vydání
- kniha, v níž hlavním hrdinou je zvíře
- kniha doporučená dítětem mladším 10ti let
- kniha o sběrateli (tohle téma mi vymyslel můj muž :)
- kniha obsahující v názvu barvu
- nejoblíbenější kniha náhodně vybraného člověka na ulici

zirafak
zirafak 24.11.2017 v 12:22

Pěkný den, nejoblíbenější kniha náhodně vybraného člověka na ulici. Jsem spíše v rozpacích, znám a vím když oslovíte neznáme třeba se optat na cestu či kolik je hodin se většinou tváří nedůvěřivě a stahují se. Jako by jste chtěli okrást atd. A oslovit co rád čtete, si bude každý klepat prstem na čelo. Tak to bohužel vidím.

zirafak
zirafak 24.11.2017 v 14:09

Hanka_Bohmova: je to vše o nás lidech. Spíše mám asi štěstí na typy jaké jsem popisovala. :) Třeba se pletu. Jen mám hold negativní zkušenost. Krásný klidný pátek.

rysavas
rysavas 24.11.2017 v 16:50

Zirafak, Hanka_Bohmova: Moje zkušenost s tímto bodem výzvy byla následující. Musela jsem se zeptat asi osmi lidí, než jsem vůbec došla k někomu, kdo rád četl a byl schopen nějakou knihu poradit a musím říct, že to byl příjemný rozhovor :) Vlastně nikdo se neurazil, nikdo se netvářil kysele, ani si neťukal na čelo, takže za mě fajn. Akorát je pravda, že sebrat odvahu a oslovit někoho, kdo by mě zaujal natolik, že bych chtěla vědět, co čte, byla fuška, takže asi pěti lidí jsem se vůbec nestihla zeptat, jelikož než přišlo mé odhodlání, tak mi zmizeli z dohledu :))

makynka911
makynka911 24.11.2017 v 20:29

rysavas: Moc děkuji za témata, neříkám, že je všechny přečtu, ale některá jsou opravdu zajímavá. Nejvíc jsem zvědavá na životopis a knihu o sběrateli :) A k těm kolemjdoucím - dost vás obdivuji, nevím jestli bych měla žaludek na to, zeptat se náhodných lidí na jejich literární zájmy :)

rysavas
rysavas 24.11.2017 v 21:28

makynka911: to mám radost, že vás z toho něco zaujalo :) Mimochodem, myslela jsem si, že to ptaní se cizích lidí bude snazší, ale nakonec jsem to odkládala a začala se ptát až v listopadu, viz. můj komentář výše :) Jinak k tomu životopisu, já jsem si vybrala Žízeň po životě - už se na něj těším :) a knihu o sběrateli mám už také vybranou :)

makynka911
makynka911 24.11.2017 v 21:37

No jako určitě to zkusím, ale asi si zajedu do nějakého většího obchoďáku, třeba Šantovka, vezmu si tužku a blog a budu dělat spíš průzkum :D nebo se tak aspoň budu tvářit :D Takže pro ty co to tu teď čtou, až někdo v Olomouci potká slečnu s tužkou a papírem, co se bude tvářit, že se každou chvilku propadně do země a bude se ptát, co čtete, tak se neděste, jsem to jen já :D :D

Biografie - to si asi přečtu Steve Jobs, už ji taky dlouho odkládám a sběratelská mě zatím nenapadá a taky budu mít problém s tím dítětem do 10 let :D žádné v rodině nemáme, jen samé malé caparty :D asi si tu hranici posunu do 12 let, jednoho takového v rodině máme :D

Ajrad1981
Ajrad1981 24.11.2017 v 21:53

Rysavas: Některá témata jsou zajímavá. Já osobně bych s tím oslovováním lidí taky měla problém, ještě tak možná kdybych ve vlaku narazila na někoho s knížkou v ruce, abych měla jistotu, že mi to vyjde hned napoprvé :-)
Já se ovšem na rozšiřování Čtenářské výzvy nechystám, mojí největší výzvou je zdolání té police plné knížek, ke kterým jsem se zatím nedostala :-D

rysavas
rysavas 24.11.2017 v 21:56

makynka911: Já mám v hledáčku knihu o sběrateli: Sběratel ztracených věcí a nebo Sběratel od Fowlese (trochu jiný typ sběratel, ale pořád sběratel :))

Taky jsem chvíli přemýšlela o průzkumu, samotnou mě vážně překvapilo kolik lidí nečte. Moje holky knížky zatím mají rády (budou jim 3 roky), ale je fakt, že u jedné z nich je vidět, že ten zájem je opravdu velký, je schopná se obklopit knížkami a listovat v nich a pozorně si je prohlíží....po kom asi bude,že? :))

Pak napište, jaký jste měla úspěch s průzkumem :)

rysavas
rysavas 24.11.2017 v 22:00

Ajrad1981: to já mám ke zdolávání více než jednu polici, čtu sice rychle a hodně,a le na rodičovské s dvojčaty mě to trochu utlumilo a pořizování knih a jejich čtení se dostalo do nerovnováhy, takže teď mám v knihovně okolo 1700 knih a cca 400 z nich je ještě nepřečtených. Někdy si říkám, že je škoda, že nemám všechny knihy co jsem přečetla, ale to bych se do bytu asi nevešla :))

VladiKlaisner
VladiKlaisner 25.11.2017 v 07:56

rysavas: tvoje témata mě zaujala víc než ta z výzvy. Hodně tu řešíte téma "nejoblíbenější kniha náhodně osloveného člověka na ulici", tady bych asi volila oslovit někoho s knihou v buse, tramvaji nebo vlaku a určitě i já introvert bych se odvážila. Tak jen do toho:)

R.E.M.
R.E.M. 25.11.2017 v 13:22

rysavas: Když jste oslovovala kolemjdoucí ohledně oblíbené knihy, zajímalo je, proč se ptáte? Nebo jste jim rovnou vysvětlila, oč jde?



Vložit příspěvek