Obecně o Čtenářské výzvě 2018


bekule
bekule 04.01.2018 v 08:01

Díky loňské výzvě jsem se přihlásila do databáze. Díky výzvě jsem narazila na knihy které bych jinak možná ani nečetla - Zeměpisná šířka nula, Zvuk slunečních hodin, našla si cestu k novým spisovatelům - J.Lahriová,L.Howardová. Na letošní se opět těším a už teď vím že mě přinutí hledat knihy ve vodách do kterých bych jinak nezabloudila, a určitě se vynoří pro mě nově objevený autor , za kterého budu výzvě vděčná.

Lector
Lector 04.01.2018 v 08:20

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

Viki9
Viki9 04.01.2018 v 08:42

intelektuálně líny - krásný termín :-) ...budu si ho muset osvojit

siena
siena 04.01.2018 v 09:19

mirektrubák, máte pocit, že ti, o kterých píše Koka a Lector, jsou z generací našich rodičů a prarodičů? Že by snad nedokázali používat techniku, listovat několika stránkami v diskuzích? Řekla bych, že jste nepoužil zcela vhodný příměr.

Text příspěvku byl upraven 04.01.18 v 09:21

denib
denib 04.01.2018 v 09:23

Lector: Upřímně děkuji za to vysvětlení. Měla jsem původně dojem, že negativně smýšlíte o každém, kdo výzvu plní. Jsem ráda, že to tak není.

Výzvu plním ráda, prostě mě to baví a beru jí jako příležitost nebo inspiraci podívat se po zajímavých knihách, kterých bych si třeba jinak nevšimla. Zároveň raději nesplním výzvu, než abych se rozhodla číst něco, co se mi vůbec číst nechce. Přiznávám, že nesplnění výzvy by mi bylo líto, ale jenom trošku. Rozhodně na tom nestojí moje štěstí :-)
Opravdu nechápu, proč má někdo potřebu kontrolovat, jak tuto výzvu plní ostatní a ještě jim psát, že to mají špatně. Vlastně by mi to bylo celkem jedno, protože ta potřeba srovnávání se je jejich věc, ale mrzí mě, že to pak právě vytváří negativní pohled na celou ČV. Stejně jako ta "intelektuální lenost", kdy si lidé nejen nepřečtou diskuzi, ale ani nejsou schopni použít google.

Lector
Lector 04.01.2018 v 09:30

Uživatel svůj příspěvek odstranil.


denib
denib 04.01.2018 v 09:30

mirektrubak: S tím souhlasím. Obecně si myslím, že výsměch ničemu nepomáhá. Ale opravdu máte dojem, že jde u většiny uživatelů o neznalost a ne jen o lenost?

Koka
Koka 04.01.2018 v 09:46

mirektrubak - zdá se mi, že - opět, jak to tady tak chodívá - jste reagoval (a nadále reagujete) jenom na mě, a vůbec jste si ani nevšiml příspěvky, které tomu mému předcházely a ten můj vyvolaly. Tím "vysmívačem" účastníků ČV byl někdo jiný, než já, a tím, kdo ta jeho (či její) výsměšná slova zpochybňoval, resp. také vysmíval a kladl údajné dotazy o vysvětlení, (které na první i každé další přečtení působí jako výčitka či výsměch, než jako opravdový zájem o vysvětlení) - to byl také někdo jiný, než já. Což ovšem neznačí, že s jednou z těch účastnic napjaté diskuze nesouzním více, než s tou druhou :=)
Já ty popletené účastníky ČV nevysmívám, ale mám pochopení s těmi, kteří to dělají. Se mnou to jinak - já jsem z nich nešťastná a někdy se jich doopravdy hrozím (hrozím ve smyslu: když nedovedou najít své jméno v seznamu, v němž je již třikrát zmiňováno, budou pak schopni najít mi žílu při transfuzi?, budou pak schopni najít ulici, kam by mě měli zavést?, budou pak schopni najít chyby v rozpočtu zastupitelstva našeho města, v němž budou třeba jednou zasedat? - přece účastníci ČV představují vzorek naší společnosti, a tak je snadno možné, že profesně jsou možná na pozicích, které jsem námatkově zmínila. )
Nejvíce jsem byla asi rozčarovaná z příspěvků ve vláknu diskutujícím zadání "kniha od autora z vašeho kraje" - když se ukázalo, jak leckdy až demonstrativně mnozí čtenáři prokazují neznalost kulturního zázemí v něž žijí - jak neznají své slavné rodáky, nevšímají si pamětní desky na domech svých měst či na hřbitovech, nedisponují - pro mne základní - hrdostí na svá rodiště = jaký je to nepoměr k jejich mnohdy až detailním znalostem o tvorbě kdejaké americké trendové sepisovatelky. Mé "povzdechy" nad takovými ukázkami byly projevem spíše zoufalství a zklamání, než výsměchu, ale nejsem pokrytec a nebudu tvrdit, že výsměch odsuzuji. Jen mě - specielne ve vašem případě - překvapuje, že se vůči výsměchu, ironii, až posměchu nijak a nikdy nevymezujete v případě jeho výskytu u životopisů mrtvých i živých spisovatelů či v komentářích jejich děl - a že ho je tady hodně!

siena
siena 04.01.2018 v 09:49

Já bych se ještě vrátila ke komentářům Koka. Když si čas od času pročítám příspěvky k ČV, také nerozumím těm uživatelům, kteří hledají, jak některá témata obejít, jen aby něco "nemuseli" číst...A přiznám se, že nad důvody, které je k tomu vedou, kroutím hlavou:( Bohužel, z některých příspěvků přímo skáče, ta neochota, alespoň díky této hře, dozvědět se něco o svém kraji, něco o své historii, o historii našich sousedů i takzvaných přespolních. Je to mnohdy hodně smutné čtení...

Text příspěvku byl upraven 04.01.18 v 09:55

Jacck
Jacck 04.01.2018 v 09:53

ČV by dle mého názoru měla smysl pouze a jenom tehdy, kdyby se na konec roku dalo něco vyhrát za její splnění. Tj. např. z těch kdo ji celou splní se na konci roku vylosují 3 výherci, kteří vyhrají nějakou knihu. Ale ani tak bych se neúčastnil. Knihu si koupím, když ji budu chtít :-) Dalo by se to realizovat třeba tak, že by bylo na začátku roku zápisné třeba 100Kč, které by každý účastník zaslal na účet a na konci roku by se z toho pořídili ceny
a nebo kdyby tu na DK byla nějaká "Hall of Fame", kde by visela jména výherců

Text příspěvku byl upraven 04.01.18 v 09:57

Koka
Koka 04.01.2018 v 09:55

Sieno, kroutit hlavou můžeš, hlavně to nedělej ironicky a výsměšně, neboť můžeš tady být pasována za cynika, nelaskavého a zlomysleného člověka, který nikdy nikomu neporadí, nepodělí se o své vědomosti či postřehy, doporučení a objevy (viz já) a jen vysmívá ty, kteří nic nedovedou objevit, postřehnout, znát ...

siena
siena 04.01.2018 v 10:01

Jaccku, ale ČV tu je, aby rozšířila obzory čtenářů, hravou formou:) Alespoň to bylo deklarováno při prvním ročníku a mnohými souhlasně kvitováno. A o to více nerozumím těm, co se zapojují a zároveň hledají, urputně hledají, jak si je nerozšířit...Pro mne je to hodně směšné, jestli si mohu dovolit toto slovo použít.

Text příspěvku byl upraven 04.01.18 v 10:04

Jacck
Jacck 04.01.2018 v 10:08

"Jaccku, ale ČV tu je, aby rozšířila obzory čtenářů, hravou formou:)"

ale pak mi přijdou podivné některé kategorie. Chápu třeba výzvy typu knihu napsanou ženou, knihu napsanou jihoamerických autorem, knihu napsanou v době 2.SV atd. O něco míň už dávají smysl knihy typu "kde se hlavní postava jmenuje jako vy", protože to už začíná připomínat kritéra "kniha, která má růžovou obálku"

siena
siena 04.01.2018 v 10:20

mirektrubak, já myslím, že jsme ho všichni pochopili. jen se rozcházíme v jeho interpretaci a uplatnění.

Před časem mi jedna zdejší uživatelka napsala, že prý kdo jsme my, abychom mohli kritizovat komentář ke knize uživatele jiného. Odepsala jsem ji, že když její otázku posunu, mohla bych říct, kdo jsme my, abychom mohli posuzovat díla autorů, a přesto to děláme. A bez toho by těžko nějaká DK i byla. A teď je otázka, jestli, když napíši komentář k příspěvku, ze kterého plyne, že čtenář po celou dobu čtení, nepostřehl dobu, místo, ve které se příběh odehrává, že nehodnotí beletrii, ale přímé vzpomínky, jestli to tedy není vlasně můj výsměch jeho nedostatečnosti, jestli mám právo na to upozornit. A to samé se týká i ČV, abych se vrátila k debatovanému...

Nelmal
Nelmal 04.01.2018 v 10:20

Lidi jsou různí, že .. a přistupují i k výzvě po svém. Jelikož nejsou žádná přesná pravdila/kontrola, zadání a princip výzvy to umožňuje. Výzva je dobrovolná, tudíž názory proč se nezapojím a co všechno tam je blbě a proč to lidi berou vážně nebo snad naopak... Mi přijdou řekněme.. nezajímavé až zbytečné... , ale ano diskutovat o tom můžou. Takže děkuji všem, kteří se vyjádřili, že se výzvy neúčastní, protože si přeci čtou co ctějí, ano to je dobré vědět :-)

siena
siena 04.01.2018 v 10:22

Jaccku, na tom se tu s mnohými shodneme, ale...

Koka
Koka 04.01.2018 v 10:27

Příspevkěm Hanka_Bohmova na mou adresu už absurdita tohoto vlákna v mých očích dosáhla vrcholu. Hanko, prosím, neposílejte mi už přání k jmeninám, protože to minulé mě stejně zaskočilo a ta případná příští bych již považovala za pokrytectví vám naprosto nevlastní a mě naprosto škodlivé, a nás obou nehodné.
A když u kohokoliv posuzujete "pichlavost příspěvků formujících spoločenskou atmosféru", tak z referenčního vzorku doporučuji nevynechat váš osobní "truc-podnik" - vlákno Off topic ..." Tam jsem zírala - i já, známý výsměchář :=)))

Text příspěvku byl upraven 04.01.18 v 10:28

siena
siena 04.01.2018 v 10:34

Hanko B, budu pokračovat v odlehčeném duchu, doufám, že to tak budete brát:) Měla jsem také cítit, teď si dovolím Vás parafrázovat, vystavěnou bariéru, když se z Vašich příspěvků dozvím, že sledováním televize, čtením červené literatury, patřím do jiné kategorie, než ti, kteří to nedělají? Nemohla jsem v nich náhodu cítit jistou nadřazenost, která by mohla vést k špatnému zažívání? :)
Jak píšete, mnohdy jsou komentáře Koky pichlavé, přesto si nemyslím, že hloubí příkopy, resp. že by zdejší uživatele rozdělovala do nějakých kategorií. Možná se mýlím, ale ve většině případů jsou to poznámky jako reakce na takříkajíc "do nebe volající" hlouposti (prosím, nemá to co dělat s dosaženým vzděláním, či IQ)...

siena
siena 04.01.2018 v 10:53

mirektrubák, teď jste mne možná nachytal na švestkách, dopustila jsem se té stejné chyby, kterou sama kritizuji. Mně se vybavila debata jiná, takže se ráda a pokorně omluvím, jestli si ji vybavuji špatně.

HankoB, "...Zesměšňující, anebo naopak trpělivou". Velmi subjektivní posuzování...

siena
siena 04.01.2018 v 11:03

https://www.databazeknih.cz/diskuze/volna-diskuze-5/cervene-tlacitko-ubytek-ctenaru-2848/str-1

Našla jsem. leč mnoho nepomohlo. Omlouvám se Vám tedy, HankoB, nejspíš jste se jen do té diskuze připletla a reagovala na jiné...Příšte nebudu ani fyzicky líná, ani intelektuálně, když už to kritizuji u jiných:(

Text příspěvku byl upraven 04.01.18 v 11:09

makynka911
makynka911 04.01.2018 v 11:43

Já třeba už u Knižní šifry obdivovala ty, kteří klidně i osmkrát trpělivě odpověděli, přitom bylo naprosto jasné, že dalším sedmi lidem se akorát nechtělo pročítat celé vlákno. Stejně je to i s tématy ve výzvě. Kdo nechce, tak si jede po svém. Já mám výzvy ráda, takže jsem si dala za úkol výzvu dokončit, pokud se mi nějaká kniha nelíbí, tak si vezmu jinou. "Sto lidí a sto různých chutí".
Nevím jestli to tak připadá jen mně, ale začalo se tu debatovat o rozdílnému problému než kterým to vůbec začalo. Možná by nebylo špatné si pro tyto příležitosti založit jiné vlákno. Nechci se teď nikoho dotknout, ale je to "Obecně o čtenářské výzvě 2018", což už není námět vaší konverzace. Navíc si myslím, že se stejně na ničem neshodnete, sto lidí...

mija.chalka
mija.chalka 04.01.2018 v 11:44

Mám pocit, že se tahle diskuze rozběhla snad několika směry :)
Trochu mě zarazilo, že někdo, kdo se nechce účastnit výzvy...ať z principu, nebo že nemá čas nebo chuť číst něco cíleně....se zapojuje do diskuze k ČV. Já bych se tím asi nezabývala, ale každého věc a tohle vlákno je k tomu asi i určený. A četla jsem i komentáře "čtenářské výzvy se neúčastním, tahle kniha se mi líbila, hodí se k tomuhle bodu"
Takže dík všem za vyjádření pohledu na výzvu a ještě větší dík za návrh a doporučení nějaké knih (ať do výzvy, nebo obecně :) )

Já jsem za výzvu ráda. Aspoň se něco dozvím o autorovi, kdy byla kniha vydaná a ne jen o čem je.
A číst něco co mě nebaví jen kvůli výzvě? To můžu, ale proč. Prvně si projdu svůj seznam k přečtení a aspoň si tu kterou knížku přečtu dřív než za půl roku rok. A protože mi to nedá, tak si pak vyberu knihu, která se mi už několikrát připletla do cesty a zaujala mě a nejspíš bych ji jednou stejně přečetla. A když se nebude líbit? Tak je rok dost dlouhý a knih víc než stihnu, kdy přečíst. Včera jsem jednu do výzvy vytáhla z vlastní knihovničky a nebaví mě a nic mi neříká....poputuje zpátky, sice bych ji mohla mít přečtenou asi za půl hodiny, ale bez významu a do výzvy si řadím knihy, které se mi líbily a třeba je i během roku vyměním....letos jsem se ani účastnit nechtěla, ale jedu v tom zas ;)

Lector
Lector 04.01.2018 v 12:18

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

Nelmal
Nelmal 04.01.2018 v 13:13

Já jsem si moc nevraživosti nevšimla, ale je pravda, že ostatní diskuze moc pravidelně a pečlivě nečtu.
Každopádně přispívat do diskuze o ČV s tím, jak je zbytečná , nedokonalá, plniči málo či moc urputný a jáá teda plnit nebudu..
Je stejně zbytečný a směšný možná provokující, jako do diskuze milovníků koček přispívat jak nesnášite kočky a milujete pejsánky.

Lector
Lector 04.01.2018 v 13:38

Uživatel svůj příspěvek odstranil.



Vložit příspěvek