Lector - Profil

Poslat zprávu

Petr Pilař (1964, muž) · Jihočeský kraj · web

Aktivní: dnes v 08:11 offline (poprvé: 21.12.2012)

2 166 bodů (přidáno 13 autorů a 41 knih)

Získané palce za komentáře: 1975, udělené: 1953

Navštěvuje: Jihočeská vědecká knihovna (České Budějovice)

Právě čtené knihy

Myslím zeleně, proto volím jádro
16.04.2018
Myslím zeleně, proto volím jádro 2011, F. Janouch

Kdo jsem

Považuji se za obdivovatele dobrých knih a jejich autorů. Vzhledem k roku narození mám pocit, že moje nejlepší čtenářská léta, tedy dobu, kdy jsem hltal knihu za knihou, jsou už nenávratně pryč. Nyní není tolik času a mozek se rychleji unaví. :-)
Žánry si nevybírám, ale snažím se číst ty knihy, které mi "chtějí" něco říct. Těm pak dychtivě naslouchám. Obvykle jsem imunní vůči vlnám popularity, které ta či ona kniha vyvolá, a někdy se mi stane, že si takovou knihu přečtu až několik let poté, kdy si o ní lidé povídali na potkání.

Musím ale dodat, že mám velkou slabost pro populárně-naučnou literaturu, což souvisí s mým zájem o vědu a svět jako takový. V této kategorii se drze pouštím i do občasných recenzí, zatímco na recenze beletristické si netroufám. Kromě čtení knih věnuji čas a pozornost některým časopisům, zejména pak National Geographic a Respekt.

Mimo psaného slova mám rád audioknihy - doprovázejí mě při občasných dlouhých cestách za volantem nebo při práci na zahradě nebo v dílně.  Do profilu jsem do přečtených knih uvedl a uvádím ty knihy, které jsem četl od svých ± 19 let a na které si vzpomínám - které mi tak nějak utkvěly v paměti. Do přehledů neuvádím vyloženě odbornou literaturu, neb se sem podle mého příliš nehodí. Komentáře píši (až na výjimky) k těm knihám, které jsem právě přečetl. Rád sleduji názory ostatních na knihy a jejich autory. Pokud do databáze sám přispívám, snažím se, abych něčím prospěl - aby si po přečtení mého komentáře jeho čtenář udělal o knize nějaký úsudek. Vyhýbám se bagatelnímu několikaslovnému posudku typu "velmi dobře se čte"...
Vážím si toho a jsem tím potěšen, když můj komentář k nějaké knize někoho zaujme. 
Tento server beru jako zdroj inspirace. Byly časy, kdy jsem jím byl nadšen. Časem, jak se měnil charakter DK a přístup jejího provozovatele, jsem se stal skeptikem a svoje aktivity zde omezil. Pokud sem nějaké příspěvky vkládám, pak hlavně z toho důvodu, že to považuji za jakousi směnu - pokud odsud čerpám, snažím se i vkládat. Ale to nadšení už je pryč, stejně jako DK coby server o knihách.
Od května 2014 provozuji českobudějovickou sekci projektu Science Café Czech Republic. A od června 2017 totéž v Jindřichově Hradci. Je to moje zhmotnění zájmu o vědu o poznání vůbec.