koupit eknihy

Vladimír Vašek

pseudonymy: Petr Bezruč, Old Ještěr, Pavel Hrzánský, Kuba Stopěruntík, Ratibor Suk, Petr Bezperak

česká, 1867 - 1958koupit eknihy

Nahrávám...

Populární knihy

/ všechny knihy
Slezské písněZpěvy o zemi slunečnéVzájemná korespondencePřátelům i nepřátelůmKdo vám tak zcuchal tmavé vlasy : brevíř milostné poezie od Máchy ke Šrámkovi

Autor

Básník Petr Bezruč, vlastním jménem Vladimír Vašek, se narodil roku 1867 v Opavě. Jeho otec byl středoškolským profesorem a známým slezským buditelem. Roku 1873 byl Bezručův otec přeložen do Brna, kde Vladimír navštěvoval Slovanské gymnázium. Náhlá smrt otce roku 1880 zhoršila finanční situa... celý životopis(zdroj: ld.johanesville.net)

Komentáře (2)

Přidat komentář
WEIL
21.08.2011

Pikoška:
Učitelka ve škole nám povídala, jak se P. Bezruč zamiloval do holky, a měl byt sklepní a viděl jí jen nohy. A tak se mu líbily, že ji poznal. A rodiče mu ji nedali, říkala učitelka. Proč, když měl místo u pošty, pod penzí, to prý neví a velice se tomu divila.

Jitule Š.
17.05.2011

Vynechám historicko-literární exkurz o tom, kdo byl nebo mohl být autor "Petr Bezruč". Četla jsem dost knížek, takže nebudu tvrdit, že to byl ve skutečnosti bratranec, student na bytě, otec nebo Herben. To je mi, sakra, fuk! Tohle je nejlepší knížka poezie, jakou jsem kdy četla!!!!! Mám ráda i Stébla trávy, ale tohle je mnohem, mnohem lepší. Básně jsou různorodé, líbily se mi téměř všechny. Jeho milostná lyrika je jímavá. Báseň Jen jedenkrát mě teda dostala! Líbí se mi i ty, které se dnes parodují. Nejlepší jsou ty, kde kritizuje. Maryčka a Kantor Halfar jsou klasika. Mrzí mě, že se někde učí, že to byl komunistický spisovatel. Komunisti si jeho básně vykládali po svém. Ano, zastává se chudých lidí a kritizuje aristokracii a boháče. Ale dělal to nejspíš proto, že to tak cítil a chtěl pomoct lidem. Určitě ne proto, aby ho o padesát let později narvali do čítanek. Bezruč dostal nálepku, ale nezaslouží si ji. Psát umí! Narozdíl od Jiráska:-))