Václav Jebavý

Otokar Březina · Václav J. Danšovský pseudonymy

česká, 1868 - 1929

Nahrávám...
TIP: Jakmile váš oblíbený autor vydá novou knihu, upozorníme vás!

Populární knihy

/ všech 43 knih

Komentáře (5)

Přidat komentář
DeadUnicorn
02.12.2018

Je mi smutno, když si vezmu, jaké mnohem známější, o to lacinější autory jsou lidé schopni považovat za ozdobu národní literatury. Březina je přeci jen hodnotou někde úplně jinde, možná proto není tak populární - málokterý čtenář ho dokáže přečíst, natož pochopit. Hlubší poezii snad jen marně hledat, za mě dokonalost.

gwineth
17.03.2016

Březinova poezie je tak nádherná, až téměř vzdoruje četbě. Po jediné básni potřebuji alespoň týden, abych ji vůbec vstřebala a prožila. K některým se musím vracet stále dokola a odmítají mě pustit k dalším. Neznám nic jiného, co by sáhlo tak hluboko do duše.

ladyfromskye
01.04.2014

"Čím méně rozumíme poezii Otokara Březiny, tím je uhrančivější, jako nás čím dál tím víc omračuje navždy nepochopitelná skladba vesmíru..." (František Hrubín: Lásky)
Básník s velkým B a největší mistr českého jazyka.
Nic jiného Březinu nevystihuje lépe.

zlovlk
24.01.2012

Největší z mystagogů českých. Přinejmenším se to o něm říká. Čaroděj na úrovni devadesát devět. Výrobce psychotropního pepřového spreje, jenž je dovedně maskován coby verše. Pokud jste intelektuálně citliví, doporučuji jeho poezii zapíjet mlékem, jinak ji nerozdýcháte.

Březina je megaloman v tom nejlepším slova smyslu. Dokáže čtenáře zahltit jak kvantitou, tak kvalitou svých symbolů. Snad si myslíte, že takové slunce je dostatečně majestátním a velkolepým pojmem. Březinovi to nestačilo, a tak do boudoirů svých básní uvedl rovnou miliardy nejvznešenějších sluncí. Všechna jeho slova jsou nesmírně mocná a bičují duši.

Osobně jsem ho neznal, ale mám takové tušení, že to byl také muž neobvykle pevné vůle. Běžný básník totiž jen tak psát nepřestane. Když zjistí, že jeho čas pominul, často tvoří dál a dál a pomalu umělecky vyhasíná. Nebo odjede do Afriky. Nebo prostě umře. Ne tak Březina! Když pošel symbolismus, přestal veršovat také tento démon české poezie. Navždy.

WEIL
16.08.2011

Éterický básník, mystický pokušitel, symbolický symbolik.

Velký zájem o druhé lidi, obzvláště literáty, podporoval - pokud mohl - méně úspěšné literáty, vedl dlouholetou korespondenci s velkým množstvím osob.