Tajemné dálky

Koupit

Slavný knižní debut Březinův.

300 číslovaných výtisků, prvních 17 s autografem spisovatele.

Dotištěno dne 12. dubna 1895 v knihtiskárně Emanuela Stivína Praha 146-II pro vydavatelstvo Moderní revue.

https://www.databazeknih.cz/images_books/14_/142137/tajemne-dalky-142137.jpg 3.548
Literatura česká, Poezie
Vydáno, Moderní revue

Kniha Tajemné dálky

evelinka
17.12.2017

Březinu jsem četla poprvé v 15 letech ve výboru Modlitba za nepřátele, moc jsem tomu nerozuměla, ale okouzlil mě nesmírně a hrozně jsem si přála porozumět těmto úžasným básním. Postupně jsem si obstarala všechno, co napsal. Nejvíc se mi líbily Tajemné dálky a Svítání na západě.

Jacck
10.08.2017

mám rád obrazy, které ve mně Březinovy básně vyvolávají. Svítání po březinovsku:

Déšť světla krvavý ze slunce ohněm prýštil,
šer věčný prostoru pil jeho nektar lačen;
do modří brunátných se na východě tříštil
a v žhavých úlomech plál štěrbinami mračen.

Továrna
18.01.2016

Ačkoli jsem většině z básní bohužel neporozuměl, tak musím podotknout, že mě tato sbírka bavila. Obdivuji slovní zásobu pana Březiny. Obdivuji se jeho myšlení a niternímu cítění. Nezávidím ani trochu vnitřní rozpolcení autora. Sbírka je plná bolesti, strachu, tísně, cizoty... Pocitů, které jedinec zažívá ve společnosti stejně před sto lety jako dnes.
Ale ty básně, jejímž veršům jsem alespoň trochu porozuměl, mě zasáhly natolik, že jsem na chvíli přestal číst a přemýšlel a dumal. Z těchto básní si odnáším silný zážitek.

Thanyss
17.06.2013

Je mi líto, ale básně z Tajemné dálky mě nijak neoslovily. I když nejsem nějak velký příznivec básnických sbírek, většinou si najdu několik básní, které se mi líbí. V této sbírce jsem ovšem žádnou takovou nenašla.

Amaranta
21.03.2012

Podzimní večer (poslední sloka)

A z obřích dimenzí do temna pohroužených
jak tisícerých křídel vnímám šum a vání;
v něm slyším jásot duší smrtí vykoupených
a nově narozených úpěnlivé lkání.

Toto jsem si vybrala na naučení k maturitě. Byl to smělý plán, nešlo mi to přes rty, i když se mi to tak líbilo... JInak si ze sbírky nepamatuji nic, jen to, že mi nešla udržet pozornost, byla opravdu náročná.