koupit knihy

John Stuart Mill

anglická, 1806 - 1873

Nahrávám...

Nová kniha

O svobodě myšlení a slova

O svobodě myšlení a slova - John Stuart Mill

John Stuart Mill (1806-1873) je nejvlivnějším anglicky mluvícím filozofem 19. století. V anglosaském světě patří mezi nejznámější Millovy texty jeho spis O svobodě, který... detail knihy

TIP: Jakmile váš oblíbený autor vydá novou knihu, upozorníme vás!

Populární knihy

/ všech 9 knih

Komentáře (1)

yenda1
03.03.2020

Udělám Johnovi malou reklamu.

Po čase jsem se začetl do zdejších půtek o povaze všeho možného. A někteří z mých oblíbenců z řad uživatelů nestojí stranou a projevují své názory. Připadá jim to samým jako marnost, ale pozvednouti hlas má vždy svou nepopiratelnou hodnotu.

Právě při tomto jsem si vybavil výrok tolik známý a mnohokráte opakovaný(E. Burke). Co je nutné k triumfu zla a zlých lidí. Mill tuto myšlenku uvedl ve své rektorské řeči 1. února 1867 na University of St Andrews. Trochu přeložím, trochu si přidám:

Nechť si nikdo z Vás nehýčká svědomí přeludem, že nezpůsobí žádné zlo či škodu tím, že nebude jednat, že nebude mít názor,že se nevyjádří. Pachatelé zla kolem nás potřebují k dosažení svých cílů jediné, když ti dobří tomuto přihlíží, neudělají však nic.

(Let not any one pacify his conscience by the delusion that he can do no harm if he takes no part, and forms no opinion. Bad men need nothing more to compass their ends, than that good men should look on and do nothing.)

Celé to ještě pokračuje. Kdo by měl zájem přečíst si celou řeč, tak dám odkaz. Zmíněný výrok je v části 36.

https://en.wikisource.org/wiki/Inaugural_address_delivered_to_the_University_of_St._Andrews,_Feb._1st_1867