Logika liberalizmu přehled

Logika liberalizmu https://www.databazeknih.cz/img/books/23_/234655/bmid_logika-liberalizmu-fPa-234655.jpg 5 1 1

Publikácia obsahuje zásadné diela Johna Stuarta Milla (1806-1873), ktorými prispel do klasického dedičstva politickej filozofie liberalizmu. Väčšina týchto Millových prác tu vychádza v slovenskom preklade po prvýkrát. Zväzok uvádza zasvätená štúdia z pera editora a prekladateľa Emila Višňovského s názvom „Millov variant klasického liberalizmu“.... celý text

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Logika liberalizmu. Přihlašte se a napište ho.

LordByron
01.08.2021 5 z 5

Neskutočné, že tak veľké dielo tu nemá ešte ani komentár.. Nezaslúži si to.
Mill bol skutočne jeden z otcov liberalizmu. Skutočného liberalizmu a ti dnešní pseudoliberáli keby si ho prečítali tak by neboli takí tupí akí sú (ale Truban a Šimečka snáď ani čítať nevedia).
Najviac zo všetkého ma dostala asi prvá a najlepšia obhajoba SLOBODY SLOVA akú som kedy kde čítal a to skutočne bezchybná. Už len tá sama osebe by mala byť povinné čítanie a mala by sa o hlavu otrieskať každému na svete. Prekrásne a pokorné vysvetlenie toho ako o žiadnom názore nemôžete povedať, že je zlý bez dôvodu a ako o KAŽDOM aj najabsurdnejšom postoji treba vždy diskutovať a nie ho zakazovať. Ako aj tí najväčší z mudrcov ako Ježiš, Sokrates a Luther hlásali veci, ktoré dobovo boli kacirstvom a ako nik z nás nie je tak geniálny aby mohol posudzovať ktoré už názory sú už za hranou (a ako správne Mill poukazuje ani tak veľký a podnes uznávaný filozof na tróne ako Marcus Aurelius to nedokázal a prenasledoval kresťanov a pokladal to za správne). Wau.
Vtedy za Milla bolo nemiestne a úplne za čiarou debatovať o vražde tyrana a o neexistencii Boha. Dnes zasa o existencii holokaustu a o rasizme, ale princíp je rovnaký...
No a len na záver dodám, že perfektný je Mill aj tam kde opäť predbehol svoju dobu o polstoročie a hlásal rovnosť žien či v pasážach o socializme, ktorý zhodnocuje absolutne objektívne a uznáva mu dobré aj zlé stránky a za jediného definitívneho sudcu označuje prax.
Mill je skeptik a o všetkom pochybuje. Vo všetkom je opatrný. A za jediného sudcu uznáva prax. Dokonalý prístup. A inšpiratívny je aj pre dnešnú dobu. Nie je náhodou, že ideológ a dogmatik Hayek ho nakoniec odsúdil (za aspoň trochu priklonenie sa k objektivnejsiemu zhodnoteniu socializmu) ako socialistu a nie je náhodou, že tohto otca liberalizmu dnes popierajú v skutkoch sami naši samozvaní slovenskí,, liberáli ".

Zatím zde není žádná související novinka.

Kniha Logika liberalizmu v seznamech