Ferdinand Peroutka

česká, 1895 - 1978koupit eknihy

Nahrávám...

Populární knihy

/ všechny knihy
Demokratický manifestDeníky, dopisy, vzpomínkyBudování státu - kompletPolemiky Ferdinanda PeroutkyBudování státu II.

Komentáře (1)

kní
21.02.2015

Svým stylem Ferdinand Peroutka povýšil českou žurnalistiku na novou úroveň. Dosáhl závratných úspěchů, ale zřejmě nikdy nebyl úplně šťastný. Měl komplikovaný vztah k ženám, bojoval s rodinným psychickým zatížením, spokojený nebyl ani v americkém exilu. A to ještě nemohl tušit, co o něm bude říkat český prezident v roce 2015.

- předmluva z článku Petra Zídka, magazín LN, 20.2.2015

kousek ze samotného textu:

Peroutkovým novinářským vzorem se na počátku jeho kariéry stal Karel Havlíček. "Havlíček, když psal, psal tak, aby podle toho mohl jednat, kdyby druhý den se stal ministerským předsedou. A to mělo velký vliv na můj celý život," vzpomínal Peroutka o několik desetiletí později.
Dnes by asi adeptovi novinářského řemesla podobnou zásadu mohl bez výhrad doporučit jen málokdo. Role politiků a novinářů jsou mnohem oddělenější, než tomu bylo v Peroutkových dobách, o Havlíčkových ani nemluvě. Dodržování Havlíčkovy zásady se u Peroutky ukázalo problematické zejména v letech 1938 až 1939 a 1945 až 1948. Peroutka v těch časech možná až příliš akceptoval politické poměry v jejich fatalitě a projevoval větší pochopení pro dobové politiky, než si zasloužili. Tím vyvolal zčásti oprávněnou kritiku budoucích pokolení, ale také absurdní obvinění z "fascinace nacismem", z antisemitismu či intelektuálního selhání.