Glivuska Glivuska komentáře u knih

Kytice Kytice Karel Jaromír Erben

Když nepočítám Máj, tak Kytice patří mezi mé nejoblíbenější knihy, které vznikly na našem území v 19. století. Vracím se k ní zcela pravidelně a vždycky mě naprosto uchvátí. Zajímavé pro mě je, že má tolik rovin, že ji může přečíst malé dítě a zároveň ji roky studovat literární vědec, a každý si z ní odnese něco jiného. Vztah mezi proviněním hlavních hrdinů a neúměrným trestem, který následuje, je věc, se kterou se vlastně nedokážu asi nikdy smířit, což samo o sobě mě v knize vlastně přitahuje :) nemluvě o nádherných verších.. a kouzlu prostředí obecně.. doporučuji se zaměřit na Záhořovo lože, které se naprosto vymyká ostatním baladám (dřív jsem ho nedokázala ocenit).

29.08.2018 5 z 5

Asi jako mnozí hodnotím Analfabetku hůř než Staříka. Některé pasáže vtipné, samotný příběh zajímavý, ale styl vyprávění jako by opakoval to, co už tu jednou bylo (u Staříka), a mě osobně už to úplně nebavilo.

29.08.2018 3 z 5

Pro mě nejlepší kniha od J. Jonassona. Neměla jsem žádná očekávání a styl vyprávění (některé situace dovedené až do absurdity) mě opravdu bavil a hodně jsem se smála. Pro někoho může být místy nudnější (zabíhání do historických událostí), ale pro mě zvláštní a originální počin.

29.08.2018 4 z 5

Ovšem Ovšem Karel Kovy Kovář (p)

Kovyho sleduji dlouhodobě na youtube a instragramu. I přesto, že věkově nespadám do kategorie diváků, kteří Kovyho sledují (je mi 31), musím říct, že mě jeho videa/aktivity baví. Kovy čím dál častěji vstupuje do světa dospělých, kde má co říct a kde je slyšet (pořad V centru atd.). Ke knížce je nutné přistupovat tak, že znám autora a chci se dozvědět něco o jeho dětství, dospívání, zkrátka jeho minulosti, která ho dovedla až tam, kde dnes je. Pokud někdo bere do ruky knížku s tím, že autora nezná, pak bude mít problém pochopit, proč vznikla (ač mám Kovyho ráda, nemyslím si, že co do obsahu i formy se jedná o nějaký literární průlom).

Tak jsme lajkovali Tak jsme lajkovali Dominik Feri

Nadání a schopnosti Dominka Feriho nikterak nezpochybňuji - sleduji ho na instagramu a musím říct, že je neuvěřitelné, kolik toho dosáhl v tak mladém věku. Nicméně furt zvažuji, z jakého důvodu byla tato knížka vydána. Chápu ji jako kroniku dnešní doby, statusy pobavily a některé rozhovory mě upozornily na lidi, které jsem předtím neznala, a po přečtení začala sledovat.. nicméně stačilo by mi to číst jako blog.

29.08.2018 3 z 5

Patří do řady knih, které nejsem schopná dlouhodobě číst v kuse. Možná je to prostě vypravěčským stylem, ale působí to na mě těžkopádně, zdlouhavě. Některé situace jsou samozřejmě velmi vtipné a musím říct, že i dobře popsané, na druhou stranu pro člověka, co hodně cestuje, to může působit i trochu nudně, protože prostě z mého pohledu není co popisovat. Nicméně velice oceňuji grafiku, která je opravdu povedená.

Dívka ve vlaku Dívka ve vlaku Paula Hawkins

Kniha se mi líbila, ale že bych ji označila za nejlepší detektivku, co jsem kdy četla, se říct nedá. Zajímavý nápad, ale pro mě poměrně zdlouhavý děj, navíc mi hlavní hrdinka byla dost nesympatická, tak jsem měla problém se do knížky začíst.

Okamžiky štěstí Okamžiky štěstí Patrik Hartl

Knížka se mi v zásadě líbila. Autor zvolil zajímavou formu, kdy si čtenář může sám vybrat, jakým příběhem začne. Nicméně mě kniha trochu zklamala - když srovnám její dvě předchůdkyně, nedosahuje jejich kvalit. Možná je to tím, že se neustále recykluje to samé téma vztahů, které jsou komplikovány nevěrou, ztrátou důvěry, vyhořením.. V knize mnohdy až zbytečně složité a těžko uvěřitelné shody náhod.

Malý pražský erotikon Malý pražský erotikon Patrik Hartl

Další skvělá knížka od Patrika Hartla. Kniha o běžných životních situacích a vztazích, které se vyvíjí a mění postupem času. Zábavné, odpočinkové a pohodové čtení, pro někoho může být místy vulgární a jednodušší, ale myslím si, že splňuje to, co od ní čtenář/ka čeká.

Prvok, Šampón, Tečka a Karel Prvok, Šampón, Tečka a Karel Patrik Hartl

Kniha mě nadchla, poměrně často jsem se i hlasitě zasmála :) Klasický příběh ze života, neuvěřitelně čtivý, vtipný, jednoduchý a přesto funguje :)

Žítkovské bohyně Žítkovské bohyně Kateřina Tučková

Knížku jsem četla na základě doporučení kamarádek, které z ní byly nadšené. Já osobně jsem z ní byla trochu v rozpacích. Místy jsem přeskakovala, nakonec jsem ji nedočetla. Hodnotím poměrně vysoko, protože téma a jeho zpracování bylo vynikající, evidentně lidem kolem mě sedlo :) kdo to cítí stejně jako já a ještě nečetl Vyhnání Gerty Schnirch, vřele doporučuji, jedna z mých nejoblíbenějších knih vůbec.

29.08.2018 4 z 5

Na co umírají muži Na co umírají muži Karel Pecka

Krásná kniha založená na popisu reálných situací v lágru, do kterého se sám autor dostal.

Šitíčko Šitíčko Marjane Satrapi

Další skvělý počin. Oproti Persopolis víc osobnější a samozřejmě dívčí. Doporučuji.

Štěstí (10 povídek) Štěstí (10 povídek) Jiří Stránský

Štěstí mám od Jiřího Stránského vůbec nejradši. Soubor povídek, které se věnují u nás tak málo probíranému tématu komunistických pracovních táborů. Knížku jsem v rámci bakalářky srovnávala s Peckovou "Na co umírají muži", kterou můžu také jen doporučit (Pecka je tedy víc lyrický). Víc takových knih, ať nikdo nemůže zapomenout.

Kuře na švestkách Kuře na švestkách Marjane Satrapi

Opět skvělý počin Marjane Satrapi. Oproti Šitíčku a Persepolis slabší, ale stále velmi kvalitní. Stojí za přečtení.

Persepolis 1 Persepolis 1 Marjane Satrapi

Geniální komiks, grafika, texty, myšlenka. Viděla jsem i film, který mě taktéž okouzlil.

Maus – Souborné vydání Maus – Souborné vydání Art Spiegelman

Nejlepší komiks, který jsem kdy četla a který pro mě osobně posouvá žánr komiksu úplně na jinou úroveň. Příběh okamžitě vtáhne do děje, člověk se velmi často zamýšlí nad geniálním grafickým provedením (jak často vlastně naprosto dostačuje a nejsou potřeba žádná slova). Kniha, která by měla být povinnou četbou pro všechny.

Peníze od Hitlera Peníze od Hitlera Radka Denemarková

Po knize jsem sáhla na základě tématu odsunu Němců po 2. sv. v., o který jsem se začala zajímat. Příběh byl opravdu silný, kniha na základě toho velmi emotivní. Kladete si otázku, jak se tak strašné věci mohly stát a proč se o nich vlastně dodnes skoro nemluví. Jak už bylo řečeno níže, vypravěčský styl mi také úplně nesedl, víc mě pohltila např. knížka Vyhnání Gerty Schnirch, která se taktéž věnovala tématu odsunu Němců.

28.08.2018 4 z 5

Zmizet Zmizet Petra Soukupová

Výborná knížka. První příběh je ze všech nejlepší. Že je kniha depresivní, je také pravda. Ale ta schopnost zachytit ten pocit zmaru a rozpoložení, že někdy prostě nelze odpovědět na všechny otázky a dobrat se toho, co se skutečně stalo, to je provedeno dokonale.

Pýcha a předsudek Pýcha a předsudek Jane Austen

Jedna z mých nejoblíbenějších knih vůbec. Četla jsem x-krát a vždycky trnu, zda Elizabeth nakonec s panem Darcym skončí nebo ne :) Pro mě osobně kniha o tom, jak těžké je vystoupit z role, kterou Vám společnost přisuzuje. Jakou oběť žena musí přinést, aby generace těch dalších měly ten život zase o trochu víc jednodušší. Geniální popisy jak prostor, tak lidí, že se Vám chce, alespoň okamžik, žít s nimi.