Kuře na švestkách

Kuře na švestkách https://www.databazeknih.cz/img/books/74_/7411/bmid_kure-na-svestkach-0V2-7411.jpg 4 201 23

Aneb posledních sedm dnů Násira Alího. Proslulý hráč na tar přijde o svůj nesmírně cenný historický nástroj, když mu jej manželka rozbije v hádce. Násir Alí nemůže sehnat náhradu, se kterou by byl spokojen, a když zjistí, že jeho radost z hudby i ze života zmizela, ulehne a rozhodne se zemřít. V sedmi dnech, po které čeká na smrt, s ním projdeme jeho životem i dobou a nakonec také pochopíme, že to, co mu vzalo životní sílu, nebyl jen rozbitý hudební nástroj.... celý text

Literatura světová Komiksy
Vydáno: , BB art

Poulet aux prunes , 2004

sgjoli
09.07.2023 4 z 5

Od autorky se mi velmi líbil její dvojdílný komiks Persepolis, který mne hodně bavil. Její další komiks Šitíčko už mne tolik neoslovil, ale i tak - když jsem v knihovně narazila na další dílo Marjane Satrapi, chtěla jsem to vyzkoušet. A jsem ráda, že jsem do toho šla, protože tohle bylo zajímavé čtení.
PRavda, ten zpočátku jsem měla pocit, že to trochu postrádá hloubku, nějaký přesah - pořád jsem nechápala, co přesně se skrývá za tím vším bolestínským postojem hlavního hrdiny. Ale čím víc se blíží čtenář ke konci, tím víc se to celé prohlubuje a ten smysl nakonec dostanete. Jsem ráda, že jsem ve čtení vytrvala. Nádech knihy je ve výsledku dost smutný, bolestivý, melancholický. A toho hlavního hrdiny mi vlastně bylo hrozně líto, když jsem zjistila, co ho vlastně trápilo.
Nechci tady úplně rozepisovat detaily, abych nespoilerovala. Nicméně když jsem se po dočtení knihy zamýšlela nad knihou jako celkem, tak nejenže všechno dostalo nový nádech, ale bolest hlavního hrdiny nabyla na větší realističnosti. Bolest, zrada, ublížení. Jak jeden moment dokáže člověku ublížit. Je to něco, co by se v obdobné podobě mohlo stát každému z nás.
Nakonec dávám 4 hvězdy, je to hodně silný příběh.

Criosphinxx
02.03.2023 4 z 5

Velice smutný melancholický pohled na muže, který jednoho dne přijde o svůj tar a tak se rozhodne ulehnout do postele a umřít. Už jen tohle vybízí k tomu zjistit proč a co ho k tomu vedlo.

Příběh se nese v ponuré atmosféře. I přesto jsou zde scénky, které člověka nutí se pousmát. Není jich moc, ale tak akorát, aby jste nebyly v konstantní depce. Má to své kouzlo a člověka se to dotkne a to ani nemusí být muzikant.

Obrázky na vás přenesou to co mají a ačkoliv se tváří dost primitivně, tak účel splní a to je v tomhle komiksu dost podstatné. Viděl jsem samozřejmě i film a u něj mám stejné pocity.

Cojekomupotom
19.02.2023 5 z 5

Podle mě ještě lepší, než úžasné Persepolis a Šitíčko. Inu, kdybych nebyl muž a muzikant jako Násir, ale více jako jeho žena-hysterka, asi bych taky mluvil jinak. Takhle mi to mluví z duše...

lenkaabooks
02.08.2022 4 z 5

Komiks, který nám dává nahlédnout do života muže, jenž se rozhodl zemřít. Podíváme se do minulosti i daleké budoucnosti a pochopíme, že ztráta milovaného hudebního nástroje nebyla jediným podnětem ke smrti.

Micconda
18.05.2022 5 z 5

Krásný a velmi netradiční příběh s melancholickým a nostalgickým laděním v podobě komiksu.

lencin
28.08.2020 5 z 5

Dechberoucí komiks. Osm posledních dní v životě Násira Alího. Jeho milovaný bar je rozbit a on ztratí chuť k životu. Během 8 dní vzpomíná na svůj život.
(2008)

Kate18
31.07.2020 4 z 5

Příběh Nasíra Alího, muzikanta, který hraje na tar. Když přišel o svůj nástroj, rozhodl se zemřít. Ale ne násilně, prostě čeká až si pro něj přijde anděl smrti Azrael. Doprovázíme ho a jeho myšlenky a vzpomínky, co se mu honí hlavou, v jeho zbývajícím čase.

katallinka
08.12.2019 4 z 5

Mám ráda komiksy této autorky a tento mne opět nezklamal. Příběh svižný a velmi zajímavý.

Disease
02.04.2019 4 z 5

Nejslabší od Marjane Satrapi, ale jsem rád, že jsem mu dal druhou šanci.

m.thorand
18.03.2019 4 z 5

Leč nejsem komiksový typ, tento na mě funguje. Velice nápadité, zábavné a tuším, že i moudré.

saruse
26.02.2019 4 z 5

Velmi působivé. Komiksy moc často nečtu, ale asi začnu po této zkušenosti více. A rozhodně nějaké další od M. Satrapiové.

kackamy
21.09.2018 5 z 5

Kuře na švestkách dokáže na pár stránkách pár slovy (a obrázky) úžasně vystihnout atmosféru. Není zbytečně upovídané a přesto dokáže zanechat hluboký dojem především svou, dle mého názoru skvělou a silnou, pointou. Možná jsem částečně pozitivně ovlivněná i filmovým zpracováním, které jsem viděla před dlouhou dobou a které se mi velmi líbilo (popravdě jsem donedávna neměla tušení, že film má svou předlohu v díle M. Satrapi).

Glivuska
28.08.2018 5 z 5

Opět skvělý počin Marjane Satrapi. Oproti Šitíčku a Persepolis slabší, ale stále velmi kvalitní. Stojí za přečtení.

JajaCZ
12.06.2018 5 z 5

Marjane Satrapi je pre mňa úžasná osoba, ktorá dokáže čitateľa strhnúť nie len osobitou kresbou, ale i príbehom. Odporúčam!

LucieT.
06.05.2016 5 z 5

Další úžasný komiks, pro tuto autorku mám prostě slabost. Tak silný příběh na několika málo stranách! Vynikající, doporučuji.

lenkaknel
14.04.2016 3 z 5

Oproti předchozím příběhům docela zklamání.

Ajrad1981
14.01.2016 3 z 5

Příběh se mi líbil, ale každopádně bych dala přednost klasické knize, grafické zpracování mě bohužel vůbec neoslovilo.

Samira
11.06.2015 5 z 5

Dokonalost sama, nedokážu uvěřit, jak se mojí zamilované autorce může podařit vměstnat tolik lidských příběhů, emocí a důvodů k zamyšlení, na tak malý počet stránek. Navíc tak přirozeně a lehce. Málo, co mě překvapí, ale jí se to vždycky povede. Má můj věčný obdiv.
Nádherna, doporučuji!!!

Zorka
17.01.2015 4 z 5

Komiksovou knihu jsem četla naposledy někdy v dobách mého dětství. O to víc mě zajímalo, jak vypadá takový komiks pro dospělé. A zklamaná jsem rozhodně nebyla. Klobouk dolů před autorkou, které se podařilo na pár stránek a v podstatě do pár vět vložit myšlenku lidské motivace a její ztráty i mnoho ze života běžného člověka. Hodně zajímavé grafické pojetí retrospekce s černým pozadím obrázku.

Pistácie
22.11.2014 5 z 5

Tuto autorku i komiks jsem objevila úplnou náhodou. Netušila jsem o co jde. Jelikož mám obecně ráda komiksy, řekla jsem si, že to zkusím. Nenudila jsem se. Bylo to super. Hltala jsem naprosto každou stranu. Přečteno snad do půl hodiny. Neskutečně chytlavý příběh. Co vše se z tak nevinného, a přitom nezajímavého příběhu o zničením nástroji na počátku dá vyklubat... Bavilo mě to. Rozhodně si od autorky přečtu další díla. :)