Kytice

Kytice, stěžejní dílo Karla Jaromíra Erbena, je jedinou ucelenou sbírkou básní, kterou kdy slavný spisovatel vydal. Obsahuje třináct balad velmi silně ovlivněných slovanskou lidovou slovesností. Některé z nich byly inspirací i pro Antonína Dvořáka a sedm básní se stalo základem stejnojmenného filmu z roku 2000.

http://www.databazeknih.cz/images_books/58_/588/kytice-5XM-588.jpg 4.44911
Žánr:
Literatura česká, Poezie
Vydáno:, Omega
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (441)

Přidat komentář
13. května

K této překrásné sbírce jsem se vrátila po mnoha letech díky synovi, který si jí v rámci povinné četby na základní škole "musel" přečíst. Erben je nádherná a moudrá klasika. Každá jeho báseň je napsaná srozumitelně a kdo umí básně číst, tak jim dobře (po)rozumí a tuto moudrost vnímá. A ten, kdo umí básně také prožít, možná mu i slza ukápne. (Poklad, Kytice) Je to jedna z těch sbírek, která má své stálé místo v knihovně.

ondras666
12. května

Klasika, co víc říct.

michalka S.
08. května

Souhlasím s komentářem od marta 14

marta14
01. května

Prostě taková klasika, kterou by si měl přečíst každý.

mirektrubak
30. dubna

Zajímavé básně s pochmurnou atmosférou. Zapůsobilo to na mně a jsem rád, že jsem se konečně donutil si Kytici přečíst celou.

TipsyChipsy
27. dubna

Geniální dílo

notsohappyanny
21. dubna

Kytice je úžasná. Většinou moc na básně nejsem, ale tohle je výjimka. Společně s Májem jsou to moje srdcovky♥

Ketesh
20. dubna

Pěkná sbírka, jen co je pravda.

Nelíísek
19. dubna

Jsem ráda že mezi povinnou četbou k maturitě najdou knihy, které mě zaujmou.

dancadragneel
13. dubna

Obávala jsem se, že Kytice bude stejná jako Máj a že mě nebude bavit, ale díky bohu tomu tak nebylo. Básně jsou opravdu překrásné, sice smutné, ale snadno pochopitelné a rozhodně zajímavé. Jsem ráda za povinnou četbu, díky které sem měla možnost tuto knihu přečíst.

EvikU.
09. dubna

Tak tohle je prostě krásná klasika. Povinná četba.

Cusco
09. dubna

"Velmi pozdě přikročil Erben k sebrání svých tištěných neb dosud neuveřejněných básní.
Poprvé vydal je r. 1853 u Jaroslava Pospíšila pod názvem KYTICE Z POVĚSTÍ NÁRODNÍCH, a to v době nejžalostnějšího úpadku naší literatury. ... ... došlo na druhé vydání její teprve po dlouhých osmi letech.

Do vydání toho, jež vyšlo r. 1861 u Jaroslava Pospíšila, jako první v úpravě zvětšené a ozdobené iniciálkami, přijal Erben k dřívějším jedenácti pověstem ještě balladu Lilie a připojil dále ve zvláštním oddílu Písně, sedmnácte to drobnějších svých básní ... ...
Následkem toho změnil Erben také název knihy. tento zní nyní nadále: KYTICE Z BÁSNÍ KARLA JAROMÍRA ERBENA.

Ještě déle trvalo, nežli došlo ke třetímu vydání, ba tak dlouho, že se ho básnk již nedočkal. Vyšlo teprve plných deset let po vydání druhém, v máji r. 1871, tedy půl leta po smrti Erbenově. Přes to, že to vydání pohrobní, bylo přece autorem ještě k tisku připravováno. ... ... Proto asi označeno na titulu jako rozmnožené vydání. Dlužno tedy teprve vydání toto pokládati za definitivní.

Čtvrté, páté a šesté vydání vyšlo u Jaroslava pospíšila v letech 1874, 1880, 1884,
sedmé a dosud poslední pak u Al. Hynka r. 1893.

Před tím, a to r. 1891, vydána Kytice jako premie Umělecké besedy péčí jejího literárnho a výtvarného odboru v nádherné úpravě, ilustrována od předních našich umělců.

Naše, již tedy deváté vydání KYTICE Z POVĚSTÍ NÁRODNÍCH, omezující se jen na oddíl Pověsti, z r. 1901."


(Úvod, kniha: Karel Jaromír Erben: Kytice z pověstí národních, literárně historický úvod napsal Ladislav Quis, rok 1901)

Cusco
09. dubna

Zazděná

"Všickni se lidé rozplakali,
když mladou paní zazdívali;
pán zasmušilý v okně stál,
sám jediný on neplakal.

Přilítla s nebe holubice,
snesla se k paní do temnice:
zvala jí, zvala k veselí,
a dvě pak odtud letěly.

Přilítla z pekla černá vrána,
i navštívila v okně pána;
zvala ho, zvala k veselí,
a dvě pak odtud letěly."

(Příloha III.: Zazděná - píseň ve sbírce balad, Karel Jaromír Erben: Kytice z pověstí národních, literárně historický úvod napsal Ladislav Quis, rok 1901)

Hezy
07. dubna

Kniha, ve které se proslulý básník a sběratel ústní lidové slovesnosti, inspiroval krásou našich bohatých pověstí, které nádherně zpoetizoval a vytvořil tak bohatou Kytici z našich pověstí národních. Kniha, která po mnoho dlouhých let prorostla českému lidu do čtenářského podvědomí. V knize jsou zachyceny velice zajímavé děje z pověstí a též i pověry našeho lidu v pozadí naší krásné a temné přírody, která též mnohdy lidu jistě zavdala důvod, k promluvení jeho obrazotvornosti... A i když byla naše literatura folkloristická poněkud chudší, objevilo se i mnoho sběratelů, kteří do knih zachytili krásu, našich bohatých pověstí i pohádek. A mezi ně patří Karel Jaromír Erben. Musím podotknouti, že básně nejsou morbidní, nýbrž líčí děje pověstí toho lidu, který si je rád při mnohých situacích vypravoval. I lidé tehdejších časů měli jistě radost, když pověst byla strašidelná a tajemná. Stejně jako spousta čtenářů Kytice. Leč to hlavní koření dřívějšího, starého lidu bylo mnohem silnější z toho důvodu, že oni ve své době mnohým pověstem, pověrám a zkazkám věřili. Již v obrozeneckých časech si byli mnozí sběratelé i historici vědomi, jak se lidu začíná z paměti vytráceti mnohé, co upomínalo na bohatost naší vlasti. A například Karel Jaromír Erben dokázal darovati paměti české, jeho sbírku našich pověstí.

PinkAlicorn
31. března

Moc pěkná sbírka básní. Sice to byly někdy vážně morbidnosti, ale autor má můj obdiv za to, že něco takového napsal.

katushah
24. března

Naprosto dokonalá sbírka. Už jako dítě jsem jí milovala a učila se básně nazpaměť. Díky lehko zapamatovatelným a melodickým slokám jsem za chvíli uměla půlku kytice z paměti. A dodnes jí mám ráda. Nejlepší české dílo!

bara9550
24. březnaSvatební košile.
Tu mám nejradši - pokud se chcete jet podívat na místo, kde se pan K.J. Erben inspiroval, můžete si udělat výlet do Velhartic - kostel ( hřbitov ) sv. Máří Magdalény.
Než se tam ale vydáte, přečtěte si o tomto místě pár věcí na internetu, nebo jinde. jde z toho opravdu mráz po zádech a místo je pro opravdové otrlce a silné povahy.
Krásné doplnění povídky. Budete mít husí kůži.

sisipv
24. března

Moje nejoblíbenější básnická sbírka. Úžasné příběhy a ta čeština! Jak si s Erben krásně pohrál.

HYPNOS88
24. března

Nejlepší české dílo vůbec!

PeťkaW.
23. března

Jedna z mála básnických klasik, kterou uznávám a která si veškerý ten obdiv a zařazení do učebnic zaslouží. Chodila jsem do školy ve městě, kde se Erben narodil, takže nám jeho básně byly předhazovány prakticky denně. V tom věku je člověk asi jen těžko schopný hloubku Erbenových básní ocenit. S odstupem času mi ale jeho balady přirostly k srdci mnohem víc. Je v nim mnohem víc rovin, než se na první pohled zdá. Každé další čtení objevím něco nového a zajímavého - ať už jde o samotnou myšlenku, nebo jen slovní spojení.

Beatrisie
13. března

Celá kniha přečtena za 2 hodiny. Úžasné básně a u pokladu jsem málem brečela.
Jsem moc ráda že jsem si ji konečně přečetla celou :)

Peťulka8
12. března

Nádherná sbírka balad, kterou jsem četla několikrát a nikdy mě neomrzí. Balady jsou krátké a velmi čtivé. :-)

KarinJotova
06. března

Tato kniha se mi líbila hlavně proto, že básně jsou čtivé a dobře pochopitelné. Myslím, že by si ji měl přečíst každý. :-)

Dixinka
05. března

Jako povinnou četbu jsem tuhle knihu minula, zavrhla a odmítla. Nyní jsme byla uchvácena veršem a dějeme. Opravdu pěkné čtení.

bábuška
24. února

Když stojíte v jeho rodné chaloupce, několik točitých schůdků do jeho malé světničky a malé okénko k lesu...Okolo lesa pole lán, hoj, jede, jede z lesa pán..... Na Erbenově naučné stezce stojí u lesa skutečný kůň, tedy jen vyřezaný, dřevěný. Ale tehdy, když nebylo vše zarostlé a byl volný výhled, Erbenova mladá představivost byla na místě. A tak je to s většinou jeho balad. V chudobě a bídě vzniklo dílo které přetrvá několik generací.

Ewik
23. února

O této knize se dá říci, že je to národní poklad. Přečká časy, kdy my tu už nebudeme. Budou ji číst ještě celé generace a stejně nebude nikdy zapomenuta a nezevšední.
Vždy jsem se u Kytice moc hezky bála a stále si ráda cituji oblíbené pasáže - zvláště ze "Svatební košile." Věřím, že každý si z Kytice zapamatuje alespoň 2 verše. Má totiž krásný, děsivý jazyk a perfektně se hodí k táboráku. :-)

maltinka
23. února

Kniha, která jasně dokazuje, že je mezi povinnou četbou právem. Ačkoliv Erben už nic tak geniálního jako je tato kniha nenapsal, i pouhá kytice stačí aby se pro nás stal úžasným českým autorem. Miluji jeho balady pro tu ponurou atmosféru a mráz, který mi běhá po zádech. Pokud se najde někdo, kdo umí balady nazpaměť, tak před ním hluboce smekám. Pokoušela jsem se o to a pro mě je to nemožné. Ovšem pokud se ke knize budu vracet tak často jako tomu je doteď, možná se mi to jednou povede :-). Je to český klenot a za mě má zasloužených pět hvězd.

Corly
19. února

Klasika klasik a měl by ji znát každý...
Krásně strašidelné, občas kruté, ale ta atmosféra jedinečná...na sychravé zimní večery! :-)

originál
19. února

Nedoporučuji číst před spaním...

sgjoli
15. února

Kytice je jedna z těch knih, ke které se ráda a často vracím, a to hlavně pro tu atmosféru jednotlivých balad, které jsou smutné, temné, tísnivé, mrazivé, místy strašidelné a hlavně tak krásně napsané! Ten jazyk, kterým Erben v baladách promlouvá, je jednoduše kouzelný, to je prostě radost číst.