Analfabetka, která uměla počítat

Analfabetka, která uměla počítat

Druhý humoristický román Jonase Jonassona, jehož Stoletého staříka, který vylezl z okna a zmizel se v češtině prodalo přes padesát tisíc výtisků! Vypráví příběh černošské dívky Nombeko Mayeki, která se v roce 1961 narodila v Sowetu, chudinském předměstí Johannesburgu. Přestože neumí číst, velmi dobře rozumí matematice. Postupně se dopracuje na pozici, ve které navrhuje jaderné hlavice, a odstěhuje se do Švédska. Ve Švédsku vyšel román na podzim 2013 a okamžitě vzbudil ohlas srovnatelný se Stoletým staříkem, který tu byl dva roky po sobě nejprodávanějším románem. méně textu

http://www.databazeknih.cz/images_books/19_/191857/analfabetka-ktera-umela-pocitat-nl2-191857.jpg 41828

Jonasson (2.)

Analfabeten som kunde räkna (2013)

Literatura světová, Humor, Romány
Vydáno:, Panteon
Více informací...

Dagmar58
předevčírem

Vtipná knížka pro dobrou náladu, autor má fantazii na vymýšlení nepravděpodobných situací, nad nimiž nemůže člověk moc přemýšlet. Knížka mě pobavila, doporučuji k přečtení.

Beeper

Občas trochu vleklý děj, ale jinak vtipná, veselá a občas se zajímavými souvislostmi.

JohanKo

přišla mi i zábavnější než Stařík a jistě lepší než Zabiják, do toho jsem se nedokázal zakousnout

Monnyska

Na můj vkus hodně politiky a také přeplácaný konec. Je to moje první kniha od autora. Jinak se mi kniha líbila, je tam pár úsměvných věcí. Nejvíce se mi asi líbil popis života Ingmara a Henrietty, u toho jsem se vážně hodně pobavila :) kniha se čte dobře, napsaná svižným tempem, takže doporučuji jako zimní oddechové čtení :)

danae1515

Nesrovnávala bych. Stařík je stařík, Nombeko je Nombeko. Vtipné, ironické, absurdní, nereálné, pomotané, chvílemi bláznivé až šílené, ale i veselé i smutné čtení, takový oddechový mix. Toto jsem po Staříkovi očekávala, dostalo se mi toho vrchovatě. Já jsem spokojená, mně se líbila.

jana277

Po starčekovi sklamanie.

pac007

Pro mě čtivější a vtipnější než Stařík, i když ten byl tedy taky super, ale tahle je o dva řády lepší :)

Kája95

Autora zbožňuji, skvělé čtení

petruuuna

Pro mne lepší příběh než Stařík :)

petr5364

No mě to přišlo jako vykrádačka sama sebe a bohužel trošku předjímám, že další kniha autora nebude jiná. Čte se to dobře a o vtipné momenty není nouze, přesto z toho sálá (alespoň pro mě) jistá vyčůranost a touha být vtipný za každou cenu.

Fondis

Jel sem zrovna v šalině, když sem četl, jak sel premiér na brambory a král zabíjet kuřata. To byla zkouška. Lidi si museli myslet, že mám padoucnicu, jak sem se řezal. Proste nádhera. Nombeko to všechno ridila s ledovym klidem. A veškerý humor se točí kolem narůstající party. Kdyby foukal vítr, mohla by mit bomba i dvojnásobnou ničivou silu. Jeste ze mame tak hezky počasí.

Welinie

Taková oddechovka, nějak jsem se do toho nemohla začíst, ale pak jsem to celkem rychle dočetla a docela se mi to líbilo. Staříka ještě nemám, ale chci. A možná že dobře, že jsem si nejprve přečetla tohle :)

wesulle

Příběh pěkný. Mám ráda Jonasovy hrdiny. Jen se mi to zdálo jako přes kopírák.

mensik8673

Pro mě to bylo čtivější než stoletý stařík :)

moho

Výborná fantazie na nepravděpodobné příhody. Zdá se to nemožné, ale pořád baví.

vojtech6140

Kniha mě moc nebavila

Jayak

Vtipně napsané, při čtení jsem se dost nasmála. Četla jsem krátce po Staříkovi a zdála se mi již méně vtipná. Doporučuji přečíst.

Tinoušek
31.12.2016

Nejdřív vám to přijde jako přeplácaná rádobyvtipná slátanina, ale když se prokoušete prvními absurditami, čekají vás už jen milá překvapení. Některé části mě opravdu rozesmály, vtipná je ale knížka od začátku do konce. Neotřepaný humor, děj plný zvratů, přesto však "logický" a bez zádrhelů. Ze začátku jsem měla obavy, co to vlastně bude, ale po pár prvních kapitolách mě knížka opravdu chytla. Rozhodně doporučuju k přečtení!

kaca82
31.12.2016

ach jo... jedna z těch knížek, které mají být postavené na humoru a neočekávaných nereálných komických zvratech. Kdyby měla do 200 stránek, bylo by to fajn, protože do tehoto rozsahu tenhle typ knížek bývá super. Jenže když se humor furt dokola opakuje, tak mě to brzo přestává bavit a tady už byla opravdu druhá polovina fakt utrpení. Dala jsem to celé, ale už to fakt bolelo. První půlka skvělá, smála jsem se pořád, pak situací, kterým bych se smála, začalo ubývat a textu, který mě vyloženě nudil, začalo přibývat.. Až jsem se v závěru nezasmála opravdu ani jednou. První půlka plný počet, druhá nic, takže průměruju na tři hvězdy..

Toffee
30.12.2016

Bavila jsem se u ní skvěle. Četla jsem ji s velkým odstupem od Staříka, protože i dobrého se rychle přejí a rozumím tomu, že ti, kdo četli obě knihy krátce po sobě mohou být zklamaní, protože ten humor už se jim nezdá tak nový. Já jsem byla znovu nadšená a smála jsem se. Autor má báječné nápady, všechny ty zvraty, setkání, nepravděpodobné situace, všechno vypointováno. Výborná knížka na zvednutí nálady.

Romanka89
28.12.2016

Stařík mě velmi bavil a tak jsem se na Analfabetku těšila a nezklamala jsem se. Od začátku do konce plné humoru. Obdivuji autorovu fantazii vymyslet ty nejméně pravděpodobné události a setkání.

asanita
26.12.2016

Analfabetka, která uměla počítat je má vůbec první kniha od Jonase Jonassona (Staříka zatím ještě v knihovničce přichystaného nemám). Dlouho jsem oproti ní dávala přednost jiným knihám, ale když jsem se k Analfabetce konečně dostala, rozhodně jsem nelitovala. Rychle jsem se vžila do dost těžko uvěřitelného a místy zcela naivního příběhu Nombeko Mayeki, jež se podaří uprchnout ze slumu v Sowetu vstříc lepšímu životu.

Těžce ironický styl psaní mi v zásadě vyhovoval a nedělalo mi problém se sem tam opravdu zasmát. Ze začátku mě docela štvalo neustálé přeskakování v ději z Holgerů na Nombeko, jejíž příběh byl (tedy alespoň pro mě) určitě zajímavější. Po setkání těchto klíčových postav, ale tato starost odpadla a mohla jsem si nerušeně užívat potíže s "nechtěnou" atomovou bombou ve Švédsku.

Zápletky se, zvláště ke konci příběhu, ukázaly jako velmi absurdní až nereálné a Jonasova snaha za každou cenu děj ozvláštnit a konec příběhu odložit mě taky dost iritovala. Přesto, pokud na knihu nahlížíte spíše jako oddechovku, od které nic moc nečekáte (zvlášť v oblasti zápletky a děje), tak si Analfabetkou můžete zpestřit (často) uspěchané vánoční svátky.

Percabethka
24.12.2016

Co má Jonasson s těmi atomovými bombami vážně nechápu :D Ve Staříkovi to byla sranda, tady... dobře, Zabijáka Anderse jsem nečetla, ale nepřekvapilo by mě, kdyby se tam taky všechno točilo kolem jednoho určitého přístroje fungujícího na jaderné bázi... Přesto byl ale příběh čtivý a vtipný a i když na Staříka podle mě neměl, moc se mi líbil :)

moore.allonsy
22.12.2016

Přestože jsem Staříka nedočetla se zděšením, jak něco takového může být bestseller, pustila jsem se do Analfabetky. Bylo to o něco málo lepší, ale pořád se nedá mluvit o nějakém krásném literárním díle. Autor má vyhraněný styl psaní, přijde mi, že se snaží mermomocí čtenáře rozesmát, až to není prostě vtipné. Snaží se stavět komické situace pomocí ironie, což v nejednom případě vyznívá absurdně. Nereálně. Chvílemi mi docela přišlo, jako by knihu psal nevzdělaný omezenec a ne vyzrálý muž se zkušenostmi života. Jeho styl psaní mi nesedí, ale tak třeba se Analfabetka, která uměla počítat, bude někomu líbit.

veskr
21.12.2016

Tato kniha mne zklamala. Měla jsem problém ji dočíst. Je sice humorná, ale chvilkama až přitažená za vlasy. Myslím, že existuje spousta lepších knih. Rozhodně mohla být kratší.

mpb1913
16.12.2016

Komu se líbil stařík tomu se bude líbit i analfabetka, dost podobný styl. Mě se nejvíc líbil až závěr, kdy do děje vstoupí švédský král a finská hraběnka.

Jaruš7
15.12.2016

Humor je pro zdraví důležitý, jestliže při jeho čtení vám v těle stoupne hladina serotoninu - hormonu štěstí, pak se uzdravujete ze všech nemocí, tahle knížka je jedna jeho účinná pilulka.

jiri77
11.12.2016

Oddychová a humorná knížka u které jsem se i zasmál a párkrát i hlasitěji. Přidám se k menšině ,když řeknu že mě bavila více jak stařík ale přesto nemůžu knihu hodnotit plným počtem hvězdiček ,pořád mi tam něco chybí. Uvidím jak mě překvapí Zabiják Anders.

Jája92
04.12.2016

Skvělá kniha, u které jsem se pobavila

pkweb.eu
01.12.2016

Oproti staříkovi mi analfabetka přijde nucenější a mnohdy topornější. Na druhou stranu je ta nucenost povedená, smál jsem dost..