Léto s knihou

Analfabetka, která uměla počítat

Druhý humoristický román Jonase Jonassona, jehož Stoletého staříka, který vylezl z okna a zmizel se v češtině prodalo přes padesát tisíc výtisků! Vypráví příběh černošské dívky Nombeko Mayeki, která se v roce 1961 narodila v Sowetu, chudinském předměstí Johannesburgu. Přestože neumí číst, velmi dobře rozumí matematice. Postupně se dopracuje na pozici, ve které navrhuje jaderné hlavice, a odstěhuje se do Švédska. Ve Švédsku vyšel román na podzim 2013 a okamžitě vzbudil ohlas srovnatelný se Stoletým staříkem, který tu byl dva roky po sobě nejprodávanějším románem. méně textu

http://www.databazeknih.cz/images_books/19_/191857/analfabetka-ktera-umela-pocitat-nl2-191857.jpg 41520

Analfabeten som kunde räkna

Rok vydání: , 1. vydání originálu: 2013 ...více

Nejprve se musíte přihlásit.
Pemca27.08.2016Hodnocení knihy 3 z 5

Tak trochu fantasy, ale některé absurdní situace a černý humor mě opravdu pobavili, takže dobrý

Živa2324.08.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Kniha mě naprosto vtáhla do děje a nemohla jsem se odtrhnout. Výborný příběh, všem doporučuju.

Káča Máča21.08.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Analfabetka je naprosto výborná záležitost, u které jsem se bavila až do konce. Absurdní příběh, který se točí kolem prudce inteligentní Nombeko a jejích (ne zas tak inteligentních) přátel nemá chybu.

Netopyr0710.08.2016

Dobrá kniha :-) Výborný černý humor, který mně osobně sedí. Místy kapku rozvleklé, ale celkově čtivý příběh. Některé dialogy famozní (také díky dobrému překladu). Nombeko mi byla sympatická od samého začátku. "Zápletka" s dvojčaty mi přišla vážně vtipná. Až se dostanu konečně ke Staříkovi, budu vědět, o čem nadšení čtenáři mluví, víc :-)

tenk09.08.2016

Po přečtení "Stoletý stařík, který vylezl z okna a zmizel", jsem sáhl po této knize v domnění, že se bude odvíjet v podobném duchu. Za mne bohužel. Nejvíce mne zklamalo, že zde chybí nenucenost a mnohé situace jsou až příliš absurdní.

ujunka05.08.2016Hodnocení knihy 3 z 5

Tak já nevím, nesdílím místní nadšení. Mně se více líbil Stařík. Analfabetku jsem měla rozečtenou rok. Vždy jsem kousek přečetla a pak zase odložila. Mezitím jsem stihla přečíst řadu jiných knih. Knížka to není špatná, autor má úžasný smysl pro humor, který mi sedí, ale zároveň mi Nombeko přišla až moc dokonalá a všichni z ní až moc "poprděný" :-) což mi chvilkama lezlo dost na nervy.
Jinak samozřejmě oddechovka, u které nemusíte přemýšlet a ještě se královsky pobavíte, ačkoli by Holger 1 asi nebyl úplně rád :-D

mattonka02.08.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Příjemná odpočinková kniha, která mě opravdu bavila. Analfabetku jsem četla dříve než "Staříka" a líbila se mi mnohem více :)

AnnaCZ01.08.2016Hodnocení knihy 3 z 5

Knihu jsem nečetla tak úplně sama...předčítal mi pan Martin Stránský (audiokniha) :-)
Nevím, jestli by mě bavilo si číst nějaké delší "technické a matematické popisy", ale v audioknize je to v pohodě :-)
Kniha pro mě byla milá, veselá a odpočinková. Určitě se pustím i do "Staříka" (od tohoto autora).

kika 1326.07.2016Hodnocení knihy 4 z 5

Rozdíl mezi hloupostí a genialitou spočívá v tom,že genialita má své meze.
Jinak čtení odpočinkové nic namahavého na přemýšlení.Já se při čtení docela zasmála.

AnetaKor25.07.2016Hodnocení knihy 3 z 5

Zajímavé čtení. Další kniha ve stylu Foresta Gampa, kterému se dějí ty nejdivočejší příhody, jaké jen dokáže člověk vymyslet. Bratra 1 a mladou revolucionářku jsem měla chuť zabít asi po 10 stranách, co vstoupili do děje a zbytek knihy jsem měla intenzivní potřebu s nimi zatřást, aby se vzpamatovali. Vím, že příběh je postavený na problému vlastnictví jaderné bomby, ale mohli se ji zbavit už někdy v půlce knížky. Permanentní připomínání tří megatun nálože bylo docela otrava...

DarkFireflies24.07.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Za mě ještě lepší počtení než Stoletý stařík...
Humor v knize lehký, postavy sympatické a příběh opět absurdní, ale takovým milým a nenuceným způsobem.
Většího doporučení nemám, naprosto perfektní odpočinkové čtení!

adlenka24.07.2016Hodnocení knihy 4 z 5

Staříka jsem nečetla, nemám tedy srovnání, ale bavila jsem se, bláznivé, vtipné, za mě milá kniha, kterou si jednou klidně přečtu znova.

unique21.07.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Analfabetka pro mě byla ještě zábavnější, než Stoletý stařík. Analfabetčin příběh měl pro mě větší hloubku a Nombeko s Holgerem 2 mi byli mnohem bližší, než bláznivý Allan a jeho kumpáni. Na druhou stranu, části knihy, kde Analfabetka dělá uklízečku, něco chybělo, nebo možná přebývalo.

Až tak moc jsem od Jonassona nečekal, ale na dovolené jsem zhltl po sobě všechny tři knihy. Jeho styl psaní mi prostě sedl.

Irsaf19.07.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Pěkný čtení.

Horsewomen18.07.2016Hodnocení knihy 4 z 5

Líbila se mi více než Stařík. Obě knihy jsou opravdu velmi nápadité, vtipné a příjemně čtivé.

lucille4818.07.2016Hodnocení knihy 3 z 5

Osobně preferuji jinou literaturu. Příběh geniální analfabetky se mi velmi líbil, ale musím přiznat, že tolik náhod a zvratů na mě bylo moc.

IndependentLady16.07.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Nápaditý děj, veselé chvíle, pobavila.

RudýOnkel15.07.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Jelikož jsem četl Staříka, věděl jsem víceméně, do čeho jdu. Čekal jsem možná trochu více, ale ten "absurdní příběh" byl humorný ažaž :D

Sabka12312.07.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Taková milá, nenásilná, příjemná kniha. Velmi mě pobavila a celý příběh Nombeko byl zajímavý. Určitě už se chystám na Stoletého staříka, na kterého se moc těším.

Domuly09.07.2016Hodnocení knihy 4 z 5

První polovina na 5 *, výborně jsem se bavila a příběh byl originální. Malé Nombeko prostě palce držet budete. Ovšem druhá část je podle mě na 3 * a to tak tak. Až příliš to připomínalo staříka. Knihu jsem dočetla vcelku rychle, ale bohužel pro mě nenaplnila potenciál, který z počátku měla.

bajinecka06.07.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Uzasna kniha! Pokud vam "Starik" prisel az moc pritazeny za vlasy,Nombeko vas bude bavit. Ty vsechny nahody,stesti,vymysly a nemozne situace v jednom pribehu,kde se ale zase "nedelaly dejiny" (jako ve "Starikovi"),tak vtipne az pritazene za vlasy popsane.Autoruv styl vypraveni se mi opravdu libi. Jsem zvedava,jestli dalsi kniha autora se bude tocit kolem atomove bomby :-)

Odehnalka23.06.2016Hodnocení knihy 3 z 5

Pokud jste četli Stoletého staříka, pravděpodobně se neubráníte srovnávání těchto dvou knih. Zřejmě by se to nemělo, jedná se o dva různé příběhy. Jestliže srovnáváte, Analfabetka vám z boje vyjde jako ta slabší kniha. Není to špatné, ale na Staříka to nemá.
I kdybych nesrovnávala, tak by mě kniha moc neokouzlila. Bylo to na mě moc zdlouhavé, v konci jsem se už nutila, abych knihu konečně dočetla, protože už jsem toho měla dost a nudila jsem se. Navíc hodně přitažené za vlasy. Mírné zklamání.

wir21.06.2016

Kniha rozhodně nezklamala. Už se chystám na další autorovu knihu. Obě byly zatím super oddcyhvoky .-)

Ovecka_Saki19.06.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Knihu jsem nečetla, nýbrž poslouchala jako audio, které namluvil Martin Stránský a bylo to naprosto famózní! Pan Stránský je skvělý vypravěč. Pokud mohu, tak audio vřele doporučuji. Přivodilo mi nemálo hlasitých výbuchů smíchu při cestování vlakem.
Na příběh nikdy nezapomenu. Často mi to přišlo tak absurdní a tak pitomé, až to bylo velmi dobré. :D Obdivuji Holgera 2, že měl tak dlouho trpělivost se svým bratrem, když mu pokazil tolik věcí, já už bych ho zabila už na začátku. A Pan Král, který taky moc rozumu nepobral byl dobrý aspoň na to zabíjení slepic. :D

Vec198018.06.2016Hodnocení knihy 4 z 5

Vtipné až na půdu by se dalo říct. Ironické a plné neskutečných náhod, padajících soch, oficiálně neexistujících lidí, stejně jako izraelských agentů nebo králů zabíjejících slepice. Genialita Nombeko proti hlouposti téměř všech ostatních. Na cesty knížka jako dělaná (e-kniha myšleno).

martinasudová15.06.2016Hodnocení knihy 3 z 5

Mě to moc nenadchlo...na mě dost přitažené za vlasy...upřímně jsem se zasmála asi dvakrát. Musela jsem se přemáhat, abych dočetla.

dacha12.06.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Ukázka jak by byl svět hezčím místem,pokud bychom se nebrali až tak moc vážně.

Michnicka08.06.2016Hodnocení knihy 3 z 5

Vtipné, neuvěřitelné počteníčko.

Jostein03.06.2016Hodnocení knihy 4 z 5

Ačkoliv jsem se zasmála, hlavní hrdinka byla super, a švédský král mě dostal, tak se mi to nelíbilo až tak moc, jako Stoletý stařík.
Mě přišlo, že je těch náhod a divných okolností moc. U staříka mi to přišlo, že je prostě jen ve špatnou chvíli na špatném místě (nebo naopak v dobrou na dobrém?:) )
Tady už mi to přišlo trochu přehnané.... škoda...
Ty 4 hvězdy má v podstatě i za to, že se tam zmiňují o Eskilstuně, kde jsem prožila krásnou dovolenou ;)

Pavelkova-k03.06.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Ideální kniha na dovolenou.