Analfabetka, která uměla počítat

Analfabetka, která uměla počítat

Druhý humoristický román Jonase Jonassona, jehož Stoletého staříka, který vylezl z okna a zmizel se v češtině prodalo přes padesát tisíc výtisků! Vypráví příběh černošské dívky Nombeko Mayeki, která se v roce 1961 narodila v Sowetu, chudinském předměstí Johannesburgu. Přestože neumí číst, velmi dobře rozumí matematice. Postupně se dopracuje na pozici, ve které navrhuje jaderné hlavice, a odstěhuje se do Švédska. Ve Švédsku vyšel román na podzim 2013 a okamžitě vzbudil ohlas srovnatelný se Stoletým staříkem, který tu byl dva roky po sobě nejprodávanějším románem. méně textu

http://www.databazeknih.cz/images_books/19_/191857/analfabetka-ktera-umela-pocitat-nl2-191857.jpg 41573

Analfabeten som kunde räkna

Rok vydání: , 1. vydání originálu: 2013 ...více

Nejprve se musíte přihlásit.
LilianaFalconpředevčíremHodnocení knihy 3 z 5

Bohužel mě to nezaujalo natolik abych se prokousala přes půlku, ale aspoň konec jsem si ještě dočetla ;-) Ne, že by to bylo úplně nezáživné, ale nějak to není můj styl.

Atak21.09.2016Hodnocení knihy 4 z 5

Dost jsem se u toho pobavil :D

ivulka1514.09.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Vtipné,zábavné, baví mě jak autor proplétá reálné události s fikcí. Analfabetka pro mne ještě lepší než stařík.

Nestorkea14.09.2016Hodnocení knihy 4 z 5

Musím říct, že stařík mě bavil trochu více a malinko mě mrzelo opakující se téma atomové bomby, ale i tak je kniha čtivá a bavila mě. Rozhodně se zase těším na další knihu od tohoto autora.

Alma-Nacida13.09.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Troufám si říct, že tím, že je autorův styl dost podobný jako v jeho Stoletém staříkovi, ztratila kniha dojem naprosté jedinečnosti, kterou už právem prvorozeného "vytěžil" Stařík. Ale jinak mi anabáze s atomovkou připadla ještě o něco vtipnější, absurdnější a dějově svižnější i přes několikaleté prodlevy typu "a pak dva roky pěstovali brambory". Taky bych ráda věděla, jestli je opravdu švédský král takový demokrat, jako v knize... nezbývá, než ho pod nějakou neuvěřitelnou záminkou navštívit. ;-)

frantisek828512.09.2016

Znáte to, když k něčemu co má divnou chuť, vůni, barvu nebo název přistupujete tak, že si vlastně v koutku duše myslíte, že to bude stát za prd, ale stejně to chcete zkusit? No tak nějak jsem se cítil, když jsem se rozhodl pro četbu Analfabetky. Jenže.... knížka je fakt geniální. Děj vás vtáhne a ani nevíte jak jste v půlce. Neměl jsem pocit, že v knížce jsou hluchá místa, pořád se něco děje. To jak autor popisuje postavy je prostě geniální. Takže za mě určitě doporučuju. Knížku proletíte za pár dní. Ve spoustě místech se zasmějete, ve spoustě místech Vás kniha asi i dojme :-)
Takže mé hodnocení, je 8 z 10 možných. DOPORUČUJI :-)

Michaeles10.09.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Skvělá kniha s úžasnou zápletkou. Mnohokrát jsem se u knihy vážně zasmál, spousta trapných situací, do jakých jsem se dokázal vcítit a celkově mi kniha přišla velice dobře napsaná, jen trochu víc nereálná, ale o to v této knize rozhodně nejde. :)

více již brzy na blogu www.vsude-plno-knih.blogspot.cz

Nifredil09.09.2016Hodnocení knihy 3 z 5

Posloucháno jako audioknih a bavila jsem se velmi. Ale zároveň jsem si uvědomovala, že bych se při čtení asi takhle nebavila. Ten hlas a to předčítání tomu dodalo skvělou atmosféru. Kdybych četla knihu, dopadlo by to tak, že bych ji odložila. Hloupost některých postav by mě na papíře totiž tak popuzovala, že bych nedočetla. Takhle jsem se smála sem tam i nahlas, napjatě čekala, jak to dopadne. Co se mi líbilo bylo zapojení historických reálií. Nenásilné, s jasným názorem autora, přitom krásně dokreslovaly děj. Na rozdíl od staříka, tady byly ty zásahy tak nějak umírněné, takhle by se i stát mohlo a klidně by se to mohlo i ututlat. Pokud bych měla ještě srovnávat se staříkem, tak ten byl vlastně svým způsobem klidnější. Tady mi přišlo, že akce střídá akci, přestože jsou vlastně jednotlivé epizody od sebe docela lety vzdálené.

Pozor spoiler! Mimochodem, zkoušeli jste spočítat, kolik roků by bylo Nombeko, když se jí narodila dcera? Trochu mi ty počty neseděly, musela být už opravdu starší maminka. A to jí pořád říkali slečno.
Konec spoileru.

Tak jako tak knížka si u mě vysloužila tři hvězdičky, ale v té audio podobě spíš ještě o půl více.

Terata09.09.2016Hodnocení knihy 3 z 5

Kniha mne tak prvních 100 stránek opravdu nebavila, sem tam se našlo pár zábavných momentů, to ano, ale že bych se do knihy začetla až tak, že bych od ní neuměla odejít, to zas opravdu ne.

Celkově se mi líbila ta myšlenka, jak se celá kniha napsaná.

prostěkáťa08.09.2016Hodnocení knihy 3 z 5

Milé čtení, ale některé situace mi přišly zbytečně nereálné a bláznivé.

Pasadenka08.09.2016Hodnocení knihy 4 z 5

Oproti staříkovi velké překvapení. Bavilo mě to víc, protože mi analfabetka byla sympatičtější. :)

Manyna04.09.2016Hodnocení knihy 3 z 5

Oproti staříkovi těžké zklamání...

Petulke01.09.2016

No nejsem tip, kterého taková kniha zaujala, ráda bych jí vyměnila za jiný žánr

v.july31.08.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Analfabetka mě bavila víc než stoletý stařík, děj je dynamický, udržuje čtenáře neustále v pozornosti, je to napinavé a chvílemi vtipné. Bavily mě i citáty, které oddělují jednotlivé části knihy.

Pemca27.08.2016Hodnocení knihy 3 z 5

Tak trochu fantasy, ale některé absurdní situace a černý humor mě opravdu pobavili, takže dobrý

Živa2324.08.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Kniha mě naprosto vtáhla do děje a nemohla jsem se odtrhnout. Výborný příběh, všem doporučuju.

Káča Máča21.08.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Analfabetka je naprosto výborná záležitost, u které jsem se bavila až do konce. Absurdní příběh, který se točí kolem prudce inteligentní Nombeko a jejích (ne zas tak inteligentních) přátel nemá chybu.

Netopyr0710.08.2016

Dobrá kniha :-) Výborný černý humor, který mně osobně sedí. Místy kapku rozvleklé, ale celkově čtivý příběh. Některé dialogy famozní (také díky dobrému překladu). Nombeko mi byla sympatická od samého začátku. "Zápletka" s dvojčaty mi přišla vážně vtipná. Až se dostanu konečně ke Staříkovi, budu vědět, o čem nadšení čtenáři mluví, víc :-)

tenk09.08.2016

Po přečtení "Stoletý stařík, který vylezl z okna a zmizel", jsem sáhl po této knize v domnění, že se bude odvíjet v podobném duchu. Za mne bohužel. Nejvíce mne zklamalo, že zde chybí nenucenost a mnohé situace jsou až příliš absurdní.

ujunka05.08.2016Hodnocení knihy 3 z 5

Tak já nevím, nesdílím místní nadšení. Mně se více líbil Stařík. Analfabetku jsem měla rozečtenou rok. Vždy jsem kousek přečetla a pak zase odložila. Mezitím jsem stihla přečíst řadu jiných knih. Knížka to není špatná, autor má úžasný smysl pro humor, který mi sedí, ale zároveň mi Nombeko přišla až moc dokonalá a všichni z ní až moc "poprděný" :-) což mi chvilkama lezlo dost na nervy.
Jinak samozřejmě oddechovka, u které nemusíte přemýšlet a ještě se královsky pobavíte, ačkoli by Holger 1 asi nebyl úplně rád :-D

mattonka02.08.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Příjemná odpočinková kniha, která mě opravdu bavila. Analfabetku jsem četla dříve než "Staříka" a líbila se mi mnohem více :)

AnnaCZ01.08.2016Hodnocení knihy 3 z 5

Knihu jsem nečetla tak úplně sama...předčítal mi pan Martin Stránský (audiokniha) :-)
Nevím, jestli by mě bavilo si číst nějaké delší "technické a matematické popisy", ale v audioknize je to v pohodě :-)
Kniha pro mě byla milá, veselá a odpočinková. Určitě se pustím i do "Staříka" (od tohoto autora).

kika 1326.07.2016Hodnocení knihy 4 z 5

Rozdíl mezi hloupostí a genialitou spočívá v tom,že genialita má své meze.
Jinak čtení odpočinkové nic namahavého na přemýšlení.Já se při čtení docela zasmála.

AnetaKor25.07.2016Hodnocení knihy 3 z 5

Zajímavé čtení. Další kniha ve stylu Foresta Gampa, kterému se dějí ty nejdivočejší příhody, jaké jen dokáže člověk vymyslet. Bratra 1 a mladou revolucionářku jsem měla chuť zabít asi po 10 stranách, co vstoupili do děje a zbytek knihy jsem měla intenzivní potřebu s nimi zatřást, aby se vzpamatovali. Vím, že příběh je postavený na problému vlastnictví jaderné bomby, ale mohli se ji zbavit už někdy v půlce knížky. Permanentní připomínání tří megatun nálože bylo docela otrava...

DarkFireflies24.07.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Za mě ještě lepší počtení než Stoletý stařík...
Humor v knize lehký, postavy sympatické a příběh opět absurdní, ale takovým milým a nenuceným způsobem.
Většího doporučení nemám, naprosto perfektní odpočinkové čtení!

adlenka24.07.2016Hodnocení knihy 4 z 5

Staříka jsem nečetla, nemám tedy srovnání, ale bavila jsem se, bláznivé, vtipné, za mě milá kniha, kterou si jednou klidně přečtu znova.

unique21.07.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Analfabetka pro mě byla ještě zábavnější, než Stoletý stařík. Analfabetčin příběh měl pro mě větší hloubku a Nombeko s Holgerem 2 mi byli mnohem bližší, než bláznivý Allan a jeho kumpáni. Na druhou stranu, části knihy, kde Analfabetka dělá uklízečku, něco chybělo, nebo možná přebývalo.

Až tak moc jsem od Jonassona nečekal, ale na dovolené jsem zhltl po sobě všechny tři knihy. Jeho styl psaní mi prostě sedl.

Irsaf19.07.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Pěkný čtení.

Horsewomen18.07.2016Hodnocení knihy 4 z 5

Líbila se mi více než Stařík. Obě knihy jsou opravdu velmi nápadité, vtipné a příjemně čtivé.

lucille4818.07.2016Hodnocení knihy 3 z 5

Osobně preferuji jinou literaturu. Příběh geniální analfabetky se mi velmi líbil, ale musím přiznat, že tolik náhod a zvratů na mě bylo moc.