Analfabetka, která uměla počítat

Analfabetka, která uměla počítat

Druhý humoristický román Jonase Jonassona, jehož Stoletého staříka, který vylezl z okna a zmizel se v češtině prodalo přes padesát tisíc výtisků! Vypráví příběh černošské dívky Nombeko Mayeki, která se v roce 1961 narodila v Sowetu, chudinském předměstí Johannesburgu. Přestože neumí číst, velmi dobře rozumí matematice. Postupně se dopracuje na pozici, ve které navrhuje jaderné hlavice, a odstěhuje se do Švédska. Ve Švédsku vyšel román na podzim 2013 a okamžitě vzbudil ohlas srovnatelný se Stoletým staříkem, který tu byl dva roky po sobě nejprodávanějším románem. méně textu

http://www.databazeknih.cz/images_books/19_/191857/analfabetka-ktera-umela-pocitat-nl2-191857.jpg 42002

Jonasson (2.)

Analfabeten som kunde räkna (2013)

Vydáno:, Panteon
Více informací...

AnetV
včera

S knihou jsem dost dlouho bojovala, nemohla jsem se vůbec začíst a pořád jsem ji odkládala, ale od přestěhování Nombeko do Švédska mě příběh chytil a byla to jízda až do konce.

Geramon
předevčírem

paráda, paráda paráda. Kniha je skvělá.
A opravdu asi nejlepší od tohoto spisovatele.
Četl jsem všechny tři a tato vítězí. Ale ostatní také nejsou špatné.

roso.mak

Jestli máte splín, potřebujete si přečíst něco milého, něco, co dobře dopadne, něco, kde hrdinka i ve chvílích, kdy nemá svůj život pevně v rukou, si dokáže poradit. Potřebujete si přečíst něco, kde je bídákům po zásluze nakopána prdel. Ne hlavní hrdinkou, není to Stephen Segal, ale osudem, přesně tak jak by svět měl fungovat. Potřebujete si přečíst Analfabetku.

Anilka13

Příběh je postavený na ironii a paradoxu. Kniha určitě stojí za přečtení - je vtipná, zajímavá, ale zároveň taky dost uhozená. Ze začátku jsem se musela do knihy hodně nutit, politické záležitosti mi moc neříkaly a odrazovaly mě od čtení, nakonec jsem ale knihu dočetla až do konce a rozhodně nelituju.

bábuška

Dala jsem si za úkol tuto knihu dočíst do konce, ale že mi to dalo zabrat. Některé pasáže mi připadaly jako okopírované z příběhů Barona Prášila, občas jsem si připadala že listuji ve stoletém Pečírkově kalendáři s jeho kratochvilnými povídkami. A ve druhé polovině knihy už mi připadalo, že si pan autor dělá z nás čtenářů 'dobrý den' a zkouší, kolik vydržíme.

yohca.p.

Opět skvělá kniha, ale Stařík je Stařík, o tom žádná.

Vesmich

Začátek poutavý, originální. Popis života v Jihoafrické republice obohacující, některé momenty geniální. Počátek života ve Švédsku, stejně jako mládí obou Holgerů, stále zábavné, Číňanky okouzlující. Od útěku z budov určených k demolici už mě to nebavilo. Bylo toho prostě nějak moc, už mi bylo jedno, jak to dopadne, nikdo mi nebyl ani sympatický ani nesympatický, byli mi jedno všichni.

PetK

Přečetla jsem snad 50 stránek a odložila to. Stařík v bledě modrém, tak nějak už zmizel moment překvapení z absurdna. Možná to ještě někdy zkusím znovu, třeba jen nebyl ten správný čas.

kristyna.k

Vtipná, chytrá, čtivá kniha, na kterou se jen tak nezapomene

azazel1

Staříka jsem četl jako ebook a bavil jsem se. Analfabetku jsem poslouchal a popravdě jsem trpěl. Stejnou zpětnou vazbu jsem dostal I od kamarádů ze Skandinávie. Příběh neskutečně přitažený za vlasy hrající si na realitu... nesedlo mi to.

hanoule

Bohužel i bohudík je tato kniha podobná Staříkovi, v příběhu je docela dost podobností, ale humor naštěstí zůstává. Takové lehké čtivo na dovolenku nebo pro sváteční čtenáře.

Scathia

Stejně skvělé čtení, jako byl Stařík. Tenhle typ psaní mi prostě sedí a je to pro mě příjemná oddychovka. :-)

Aleen

Příběh vystavěný na stejných principech jako Stařík, ale to přece nevadí. Nesbo taky píše pořád stejně, Agatha taky a další a další autoři. Proto saháme po stejných autorech, protože nám vyhovuje jejich styl a Jonasson si udržuje kvalitu vyprávění na stejné úrovni. Prostě máte záruku, že se pobavíte. Proto tento autor píše a proto si vybírá takové postavičky, které mají velké předpoklady nás pobavit. Nombeko nevyjímaje. Jestli mohu doporučit, poslechněte si také na CD. Načetl Martin Stránský (hlas doktora House) a sám mi přiznal, že jej to velmi bavilo - očíčka mu přitom fakt zářily.

LaBrume

Stoletého staříka jsem viděla ve filmu, Analfabetku jsem se rozhodla přečíst. Příběh je naprosto nereálný, ale skvěle vystavěný, dějová linka se proplétá dějinnými událostmi od 60. let 20. století do prvního desetiletí nového milénia, kdy hlavní hrdinové, sebranka různorodých šílených postaviček, jsou svědky a aktéry "velkých věcí", aniž by to vůbec zamýšleli, což samozřejmě nabízí spoustu materiálu pro nejrůznější vtipné a absurdní příhody. Nejsem velkým zastáncem humoru, který je vystavěn na tom, že se něco neustále nedaří, ale všechna čest, tady mi to (většinou) nevadilo a dokonce jsem se bavila, za což můžou nejen všemožné kulturní a historické odkazy, ale především ráz textu, mistrné vládnutí slovy a také pojetí vypravěče, který na vše pohlíží s nadhledem, nastalé situace vtipně glosuje a nebrání se ani cynickým úšklebkům. Takhle nějak si představuju kvalitní oddechovku.

ajka91

Trvalo mi trochu déle se do knihy začíst. Ale líbila se mí víc než Stoletý stařík.

wanella
17. únoraodpad!

Po přečtení Stoletého staříka se mi tato kniha vůbec nelíbila. S obtížemi jsem jí dočetla. Za mě nuda.

slecnapeta

Možná i proto, že jsem četla nejdřív Analfabetku a až potom Staříka, je Analfabetka moje favoritka a nesčetněkrát jsem se nahlas smála (u Staříka asi jen 2x :) ). Výborně napsaná oddychovka s tak neuvěřitelně vystavěným příběhem, že mu vlastně nakonec člověk uvěří a jen se těší, co přijde dál.

Pichoval

Oddychovka. Pribeh je prekvapivy a nerealny,nicmene usmevny. Zajimave jak vytvoril autor zapletky a kam smeroval dej.

martina2704

První půlka byla skvělá, od poloviny jsem se začala trochu nudit. Jonassonův humor mám ráda, stejně jako Stařík i Analfabetka se moc pěkně četla a užila jsem si ji... Ale. Prostě je to všechno psané v jednom stylu, stejně absurdní příběh se stejně absurdními postavami a do toho všeho (už klasicky) nějaká atomová bomba. Tím nechci říct, že by se mi ve výsledku Analfabetka nelíbila, jenom doufám, že se Jonasson pokusí někdy i o trochu jiný styl (teď se chystám na Zabijáka Anderse, tak jsem na to zvědavá).

Každopádně super oddychovka na večery po několikahodinovém učení na zkoušky.

historikola

Pěkný příběh. Krásně se čte. Spisovatel i překladatel si dali tu práci, aby něco pěkného vytvořili. Není to jen o nutnosti tisknout, psát či překládat.
Rozhodně se vyplatí tuto knížku vlastnit v knihovně.

studentice

Já jsem nebyla schopná tuto knihu dočíst. Tento typ humoru není prostě mým šálkem čaje.

Bebe_0897

Knížka byla láska na první pohled. Napsal ji génius s nekonečnou fantazií

xelzax

Nebylo to špatné, ale že bych se smíchy za břicho popadala, to opravdu ne. Příběh plný naprosto šílených a nepravděpodobných příhod, který je zábava číst, protože vás zajímá, co dalšího autor vymyslí a jak to s celou skupinkou hlavních hrdinů dopadne. Ale ve výsledku je to celkem roztahaná změť bláznivin, která člověka chvílemi vůbec nebaví.

Bigluska
05. únoraodpad!

Stoletý stařík byl zajímavější, nedočetla jsem.

bakjo95

Po přečtení legendárního Staříka jsem se rozhodl pro Analfabetku i přes časté negativní hodnocení a srovnávání s předchozím románem. Nesouhlasím s většinou, že tento díl byl horší...přišel mi dokonce o trochu lepší nebo přinejmenším alespoň stejně tak dobrý, jelikož všechny situace byly krásně provázané, ironické, nereálné a přesto všechno tak epicky zapadalo do sebe. Já osobně jsem se pobavil stejně jako u Staříka. Doporučuji - 100%

Iqaaro

Skvělá, lepší humor jak ve staříkovi

jasnyj

knížka dle mého je líp napsaná než Stoletý stařík... Je tam více humoru a fikce s realitou jsou k sobě blíž. Fajn jsem se bavil

chevreau13

Četla se mi líp než Stařík, dokonce mi přišla věrohodnější :) nicméně Jonasson není pro mě to pravé ořechové... Jednou a stačí

monika8335

Krasna, vtipna kniha, ale sem tam jsem se nudila, prevazne u politickych casti. V podstatne presne jak u Stoleteho starika.

Ownkai

Má první zkušenost s Jonasem Jonassonem asi nedopadla tak, jak bych si představovala. Určitě jsem od Analfabetky čekala víc, mírně mě zklamala. Příběh byl sice vtipný, vcelku čtivý, ze začátku vypadal slibně a hlavní hrdinka byla sympatická, bohužel posledních 100 stránek jsem se už musela nutit do čtení. Na mě moc politiky, postav a nesmyslně zdlouhavých a nudných pasáží, ačkoli nepochybuji o znalostech a fantazii tohoto autora.
Možná dám Jonassonovi v budoucnu ještě šanci :)