Analfabetka, která uměla počítat

Analfabetka, která uměla počítat

Druhý humoristický román Jonase Jonassona, jehož Stoletého staříka, který vylezl z okna a zmizel se v češtině prodalo přes padesát tisíc výtisků! Vypráví příběh černošské dívky Nombeko Mayeki, která se v roce 1961 narodila v Sowetu, chudinském předměstí Johannesburgu. Přestože neumí číst, velmi dobře rozumí matematice. Postupně se dopracuje na pozici, ve které navrhuje jaderné hlavice, a odstěhuje se do Švédska. Ve Švédsku vyšel román na podzim 2013 a okamžitě vzbudil ohlas srovnatelný se Stoletým staříkem, který tu byl dva roky po sobě nejprodávanějším románem. méně textu

http://www.databazeknih.cz/images_books/19_/191857/analfabetka-ktera-umela-pocitat-nl2-191857.jpg 42081

Jonasson (2.)

Analfabeten som kunde räkna (2013)

Vydáno:, Panteon

motolka

Slabší čtení, ale dalo se. 100letý stařík byl skvělý. Analfabetka byla spíš vykradení 100letýho staříka.

kní

"Určitý rozhled jí samozřejmě skýtala knihovna výzkumného střediska, přestože většina knih byla minimálně deset let stará. Nombeko se tak například dostal do ruky spis z roku 1924, v němž jakýsi profesor z Londýna na dvou stech stranách rozvíjel tezi, že na světě už nikdy nebude zuřit válka. Zásluhu za tento potěšující fakt připisoval za prvé Společnosti národů a za druhé rostoucí oblibě jazzu."
... s tím jazzem bych souhlasila. Bohužel zatím se nerozšířil natolik, aby mohl globálně opravdu zafungovat. Poslední dobou ho poslouchám taky (jazz24.org) a neobyčejně mě to uklidňuje. Ovšem s vyjímkou freejazzu, ten mě naopak toho klidu rázem zbaví a nutí mě agresivně skočit ke klávesnici a vypnout zvuk!

DracoMalfoy

Bože, Jonnason je prostě mistr ! Sice se mi v jeho knížkách dost často pletou čínský pojmy, ale jinak... BOMBA !

Lolila

Je to kniha plná vtipných a hlavne absurdných situácií.:-). Jonassonov štýl písania je skvelý; prostredníctvom zaujímavých postavičiek (aj tých menej rozumných:-)))) dokáže vytvoriť zábavný príbeh.

Shelby14

Platí to samé co pro staříka, Jonasson se prostě nedokáže vymotat z absurdních situací, do kterých svoje hrdiny pošle a konce jeho knih jsou slabota.

jamesek007

chcete-li si přečíst jonassonovu trojkombinaci, analfabetku čtěte jako první. po staříkovi je to slabší odvar a začít zabijákem, riskujete že se dál nedostanete. stařík mě nadchnul, ale zbylé dvě do dvou třetin a navíc jsem neměl sílu. snad příště.

Jessybelle

S každou přečtenou stránkou jsem si říkala, že ten,kdo napsal takovou "slátaninu", musí být prostě geniální. Kniha mě pobavila a vím určitě, že se k ní vrátím...

Malýmedvěd

Moc pěkný a veselý čtení, doporučuji! Pokud jste jako já, tak v metru budete dělat ostudu a lidé se na vás budou ohlížet.

Hermi1993

Vynikající kniha, mě se moc líbila, má všechno, co má správná kniha na prázdniny mít. Vtip, velkou lásku, sympatickou a okouzlující hlavní hrdinku, trocha absurdity, geniální zápletku, dvojici vzdorující osudu, praštěnou babičku s její ještě praštěnější vnučkou, pár zabijáků a tlupu idiotů (třeba inženýr, který své práci vůbec nerozumí, to mi připomíná českou politickou scénu), navíc klišé dvou rozdílných bratrů-dvojčat je zde podáno velmi originálně. Jako milovnice historie jsem žasla, jak autor nenásilně poučil čtenáře o politickém vývoji 2. poloviny 20. století... Nejlepší ovšem byly Číňanky!

Aivinka

Docela dobrý příběh a hezké zpracování. Nicméně autorovi patří velká poklona protože málo lidí dokáže v pochmurné atmosféře vytvořit čtenáři usměv na tváři. Stejně jako Stoletý stařík (kterého jsem nečetla ale poslouchala audio knihu) jsem ráda že jsem knihu přečetla (v případě staříka poslechla).
Bohužel třetí kniha Zabiják Anders a jeho přátelé mě neupoutala, takže ji nejspíše číst nikdy nebudu (to platí i pro poslech).

KikinkaV

Bohužel za naprosto geniálním stylem značně pokulhávala naprosto trapná zápletka... A přestože to byla příjemná oddechovka, která u mě často vyvolala úsměv, nechystám se k ní v budoucnu vracet...

Dagee

Vyborna oddechovka s realnymi existujicimi postavami v realnem prostredi ale absurdnim skvele vymyslenym pribehem.

tygřík2

Každý tomuto druhu humoru nerozumí. Ale kdo je fanda Járy da Cimrmana, má natrénováno.
Bavila jsem se, i když Stařík to není.

stastnyandel

Opravdu mě bavila:) Příběh i postavy byly tak krásně absurdní...

Praevka

Přes všechny nečekané zvraty je to více méně nuda. Zvlášť poté, co už jsem četla Staříka. Prostě je tam těch neuvěřitelných věcí tak moc, až to po pár kapitolách začne spíš nudit, než překvapovat. Jinak ale knížce nemůžu upřít čtivost a to, že má spád. Takže za mě je to takový trabant - neurazí, ale ani nenadchne.

ester123

Velice vtipná kniha,se zajímavim příběhem.
Kniha neurazí a četla se mi lépe než stoletý stařík .

Alaglesia

Kniha neurazí, ale že bych si z ní sedla na zadek, to taky ne. Četla se mi mnohem lépe, než Stoletý stařík, který leží v knihovně stále nedočtený. Autorův styl vyprávění je totožný i s jeho ostatními díly a typický svými neuvěřitelnými zvraty a situacemi. Knihu řadím jako oddychovou četbu, kterou ale znovu už číst nebudu.

jesterka.as

Nejprve jsem se do knihy nemohla začíst - části s Nombeko se mi líbily, ale části s Ingmarem ne. Pak když se příběh spojil už jsem se začetla a kniha se mi nakonec líbila :). Příběh je rozhodně neotřelý a jedinečný, takže za mě nakonec spokojenost.

AnetV

S knihou jsem dost dlouho bojovala, nemohla jsem se vůbec začíst a pořád jsem ji odkládala, ale od přestěhování Nombeko do Švédska mě příběh chytil a byla to jízda až do konce.

Geramon

paráda, paráda paráda. Kniha je skvělá.
A opravdu asi nejlepší od tohoto spisovatele.
Četl jsem všechny tři a tato vítězí. Ale ostatní také nejsou špatné.

roso.mak

Jestli máte splín, potřebujete si přečíst něco milého, něco, co dobře dopadne, něco, kde hrdinka i ve chvílích, kdy nemá svůj život pevně v rukou, si dokáže poradit. Potřebujete si přečíst něco, kde je bídákům po zásluze nakopána prdel. Ne hlavní hrdinkou, není to Stephen Segal, ale osudem, přesně tak jak by svět měl fungovat. Potřebujete si přečíst Analfabetku.

Anilka13

Příběh je postavený na ironii a paradoxu. Kniha určitě stojí za přečtení - je vtipná, zajímavá, ale zároveň taky dost uhozená. Ze začátku jsem se musela do knihy hodně nutit, politické záležitosti mi moc neříkaly a odrazovaly mě od čtení, nakonec jsem ale knihu dočetla až do konce a rozhodně nelituju.

bábuška

Dala jsem si za úkol tuto knihu dočíst do konce, ale že mi to dalo zabrat. Některé pasáže mi připadaly jako okopírované z příběhů Barona Prášila, občas jsem si připadala že listuji ve stoletém Pečírkově kalendáři s jeho kratochvilnými povídkami. A ve druhé polovině knihy už mi připadalo, že si pan autor dělá z nás čtenářů 'dobrý den' a zkouší, kolik vydržíme.

yohca.p.

Opět skvělá kniha, ale Stařík je Stařík, o tom žádná.

Vesmich

Začátek poutavý, originální. Popis života v Jihoafrické republice obohacující, některé momenty geniální. Počátek života ve Švédsku, stejně jako mládí obou Holgerů, stále zábavné, Číňanky okouzlující. Od útěku z budov určených k demolici už mě to nebavilo. Bylo toho prostě nějak moc, už mi bylo jedno, jak to dopadne, nikdo mi nebyl ani sympatický ani nesympatický, byli mi jedno všichni.

PetK

Přečetla jsem snad 50 stránek a odložila to. Stařík v bledě modrém, tak nějak už zmizel moment překvapení z absurdna. Možná to ještě někdy zkusím znovu, třeba jen nebyl ten správný čas.

kristyna.k

Vtipná, chytrá, čtivá kniha, na kterou se jen tak nezapomene

azazel1

Staříka jsem četl jako ebook a bavil jsem se. Analfabetku jsem poslouchal a popravdě jsem trpěl. Stejnou zpětnou vazbu jsem dostal I od kamarádů ze Skandinávie. Příběh neskutečně přitažený za vlasy hrající si na realitu... nesedlo mi to.

hanoule

Bohužel i bohudík je tato kniha podobná Staříkovi, v příběhu je docela dost podobností, ale humor naštěstí zůstává. Takové lehké čtivo na dovolenku nebo pro sváteční čtenáře.

Scathia

Stejně skvělé čtení, jako byl Stařík. Tenhle typ psaní mi prostě sedí a je to pro mě příjemná oddychovka. :-)