Analfabetka, která uměla počítat

Analfabetka, která uměla počítat

Druhý humoristický román Jonase Jonassona, jehož Stoletého staříka, který vylezl z okna a zmizel se v češtině prodalo přes padesát tisíc výtisků! Vypráví příběh černošské dívky Nombeko Mayeki, která se v roce 1961 narodila v Sowetu, chudinském předměstí Johannesburgu. Přestože neumí číst, velmi dobře rozumí matematice. Postupně se dopracuje na pozici, ve které navrhuje jaderné hlavice, a odstěhuje se do Švédska. Ve Švédsku vyšel román na podzim 2013 a okamžitě vzbudil ohlas srovnatelný se Stoletým staříkem, který tu byl dva roky po sobě nejprodávanějším románem. méně textu

http://www.databazeknih.cz/images_books/19_/191857/analfabetka-ktera-umela-pocitat-nl2-191857.jpg 41934

Jonasson (2.)

Analfabeten som kunde räkna (2013)

Vydáno:, Panteon
Více informací...

LaBrume
včera

Stoletého staříka jsem viděla ve filmu, Analfabetku jsem se rozhodla přečíst. Příběh je naprosto nereálný, ale skvěle vystavěný, dějová linka se proplétá dějinnými událostmi od 60. let 20. století do prvního desetiletí nového milénia, kdy hlavní hrdinové, sebranka různorodých šílených postaviček, jsou svědky a aktéry "velkých věcí", aniž by to vůbec zamýšleli, což samozřejmě nabízí spoustu materiálu pro nejrůznější vtipné a absurdní příhody. Nejsem velkým zastáncem humoru, který je vystavěn na tom, že se něco neustále nedaří, ale všechna čest, tady mi to (většinou) nevadilo a dokonce jsem se bavila, za což můžou nejen všemožné kulturní a historické odkazy, ale především ráz textu, mistrné vládnutí slovy a také pojetí vypravěče, který na vše pohlíží s nadhledem, nastalé situace vtipně glosuje a nebrání se ani cynickým úšklebkům. Takhle nějak si představuju kvalitní oddechovku.

ajka91

Trvalo mi trochu déle se do knihy začíst. Ale líbila se mí víc než Stoletý stařík.

wanella
17. únoraodpad!

Po přečtení Stoletého staříka se mi tato kniha vůbec nelíbila. S obtížemi jsem jí dočetla. Za mě nuda.

slecnapeta

Možná i proto, že jsem četla nejdřív Analfabetku a až potom Staříka, je Analfabetka moje favoritka a nesčetněkrát jsem se nahlas smála (u Staříka asi jen 2x :) ). Výborně napsaná oddychovka s tak neuvěřitelně vystavěným příběhem, že mu vlastně nakonec člověk uvěří a jen se těší, co přijde dál.

Pichoval

Oddychovka. Pribeh je prekvapivy a nerealny,nicmene usmevny. Zajimave jak vytvoril autor zapletky a kam smeroval dej.

martina2704

První půlka byla skvělá, od poloviny jsem se začala trochu nudit. Jonassonův humor mám ráda, stejně jako Stařík i Analfabetka se moc pěkně četla a užila jsem si ji... Ale. Prostě je to všechno psané v jednom stylu, stejně absurdní příběh se stejně absurdními postavami a do toho všeho (už klasicky) nějaká atomová bomba. Tím nechci říct, že by se mi ve výsledku Analfabetka nelíbila, jenom doufám, že se Jonasson pokusí někdy i o trochu jiný styl (teď se chystám na Zabijáka Anderse, tak jsem na to zvědavá).

Každopádně super oddychovka na večery po několikahodinovém učení na zkoušky.

historikola

Pěkný příběh. Krásně se čte. Spisovatel i překladatel si dali tu práci, aby něco pěkného vytvořili. Není to jen o nutnosti tisknout, psát či překládat.
Rozhodně se vyplatí tuto knížku vlastnit v knihovně.

studentice

Já jsem nebyla schopná tuto knihu dočíst. Tento typ humoru není prostě mým šálkem čaje.

Bebe_0897

Knížka byla láska na první pohled. Napsal ji génius s nekonečnou fantazií

xelzax

Nebylo to špatné, ale že bych se smíchy za břicho popadala, to opravdu ne. Příběh plný naprosto šílených a nepravděpodobných příhod, který je zábava číst, protože vás zajímá, co dalšího autor vymyslí a jak to s celou skupinkou hlavních hrdinů dopadne. Ale ve výsledku je to celkem roztahaná změť bláznivin, která člověka chvílemi vůbec nebaví.

Bigluska
05. únoraodpad!

Stoletý stařík byl zajímavější, nedočetla jsem.

bakjo95

Po přečtení legendárního Staříka jsem se rozhodl pro Analfabetku i přes časté negativní hodnocení a srovnávání s předchozím románem. Nesouhlasím s většinou, že tento díl byl horší...přišel mi dokonce o trochu lepší nebo přinejmenším alespoň stejně tak dobrý, jelikož všechny situace byly krásně provázané, ironické, nereálné a přesto všechno tak epicky zapadalo do sebe. Já osobně jsem se pobavil stejně jako u Staříka. Doporučuji - 100%

Iqaaro

Skvělá, lepší humor jak ve staříkovi

jasnyj

knížka dle mého je líp napsaná než Stoletý stařík... Je tam více humoru a fikce s realitou jsou k sobě blíž. Fajn jsem se bavil

chevreau13

Četla se mi líp než Stařík, dokonce mi přišla věrohodnější :) nicméně Jonasson není pro mě to pravé ořechové... Jednou a stačí

monika8335

Krasna, vtipna kniha, ale sem tam jsem se nudila, prevazne u politickych casti. V podstatne presne jak u Stoleteho starika.

Ownkai

Má první zkušenost s Jonasem Jonassonem asi nedopadla tak, jak bych si představovala. Určitě jsem od Analfabetky čekala víc, mírně mě zklamala. Příběh byl sice vtipný, vcelku čtivý, ze začátku vypadal slibně a hlavní hrdinka byla sympatická, bohužel posledních 100 stránek jsem se už musela nutit do čtení. Na mě moc politiky, postav a nesmyslně zdlouhavých a nudných pasáží, ačkoli nepochybuji o znalostech a fantazii tohoto autora.
Možná dám Jonassonovi v budoucnu ještě šanci :)

Hoshi

Má první kniha od tohoto autora ... A zřejmě i poslední. Kniha byla čtivá, vtipně napsaná, ale bohužel mě neoslovila natolik, jak jsem očekávala. Knihu nijak neodsuzuji a věřím, že si své čtenáře najde :)

LaPetja

Příjemná oddychovka, vtipně psané. Reálně nereálné, legračně smutné. Čtivé, ale jednou stačilo. Stejně jako Stařík.

Eidalon

Druhá kniha pana Jonassona, kterou jsem v krátkém sledu četl po Stoletém staříkovi a opět byl v napětí a očekávání . . . nic méně, Analfabetka mne trochu zklamala, možná proto, že to očekávání bylo příliš vysoké.

Ale popořádku. Analfabetka je druhou autorovou knihou a hned v úvodu mohu říci následovné. To co mne v první knize celkem uchvátilo a okouzlilo, onen situační humor, nadsázka a nadhled a bral jsem jako velmi originální se v druhé knize ukázalo jako autorův rukopis a styl psaní, Analfabetka je až šablonovitě stejná, což se může některým líbit, ale mne to trochu zaskočilo.

Stejné absurdní situace, stejné prvky (hlavní hrdina (nka) je opět geniální analfabet, který se řídí selským rozumem a svým vysokým IQ a dostává se do neskutečných životních situací se kterými se vypořádává až neuvěřitelně, opět je zde skupinka aktérů kolem hlavního hrdiny na neustálém útěku, opět je ústřední myšlenkou atomová bomba, která hýbe dějem, opět ve hře státníci na nejvyšší úrovni a opět dvě linie příběhu, které se ale v knize tentokrát střetávají mnohem dříve). No jakoby autor vykrádal sám sebe a to hned v druhé knize, což je jistě brzo a škoda . . .

Ne, že by se to četlo špatně, ale příběh otce Holgerů a jeho ženy a pak jejich života, to je mnohdy nastavovaná kaše (do okamžiku narození Holgerů), kterou jsem byl nucen hodně rychle projít, chvílemi již nudila. Tato linie příběhu ze začátku byla zbytečně rozvláčná, pak se to trochu zlepšilo, ale za půlkou knihy zase příběhu „spadl řemen“. Roky běží, hrdinové stárnou a nic nového se již neděje, nepočítáte-li shořené peníze a majetek, či zmařené studium, také těch zázračných výpočtů ubylo, jen atomová bomba stále leží na provizorní paletě či korbě náklaďáku a přežije téměř vše, stejně jak Holger 1. Jeho pád z vrtulníku do vystlané stodoly je přece jen trochu moc . . .

Ale za tou pomyslnou ¾ knihy to opět nabralo grády a závěr je zase plně v duchu autorova humoru a glos.

Nakonec dávám 4 hvězdy, mohu doporučit, pokud budete číst před Staříkem, pak se Vám bude moje hodnocení možná zdát až příliš tvrdé, ale je to tak . . .

pavčape

Vtipná kniha, příběh tak neuvěřitelný, až se mu chtělo věřit. Nelituji, že jsem přečetla, pobavila jsem se a těším se na Staříka, kterého mám již připraveného :-)

Hana3441

Měla jsem co dělat, abych to dočetla.

Thackery14

Knížku bohužel nemůžu porovnat se staříkem, neboť je to moje první přečtena knížka od Jonase vůbec - i přesto jsem se u ní dobře bavila, i když na konci jsem se musela přemáhat, abych knížku vůbec dočetla a pár stránek nakonec přeskočila. Zakončení bylo krásné, typický happyend. Určitě si přečtu i další autorovy knížky. 3,5*

prema0637

Co si tak vzpomínám, tak mě žádná kniha nerozesmála. Až Analfabetce se to povedlo. Více příběhových liniích, které se postupně proplétají až z toho vznikne jedna. Povedené. Nemohu se dočkat až si přečtu další knihu od Jonassona.

Dagmar58

Vtipná knížka pro dobrou náladu, autor má fantazii na vymýšlení nepravděpodobných situací, nad nimiž nemůže člověk moc přemýšlet. Knížka mě pobavila, doporučuji k přečtení.

Beeper

Občas trochu vleklý děj, ale jinak vtipná, veselá a občas se zajímavými souvislostmi.

JohanKo

přišla mi i zábavnější než Stařík a jistě lepší než Zabiják, do toho jsem se nedokázal zakousnout

Monnyska

Na můj vkus hodně politiky a také přeplácaný konec. Je to moje první kniha od autora. Jinak se mi kniha líbila, je tam pár úsměvných věcí. Nejvíce se mi asi líbil popis života Ingmara a Henrietty, u toho jsem se vážně hodně pobavila :) kniha se čte dobře, napsaná svižným tempem, takže doporučuji jako zimní oddechové čtení :)

danae1515

Nesrovnávala bych. Stařík je stařík, Nombeko je Nombeko. Vtipné, ironické, absurdní, nereálné, pomotané, chvílemi bláznivé až šílené, ale i veselé i smutné čtení, takový oddechový mix. Toto jsem po Staříkovi očekávala, dostalo se mi toho vrchovatě. Já jsem spokojená, mně se líbila.

jana277

Po starčekovi sklamanie.