Léto s knihou
Chcete hodnotit knihy a vést si seznamy "přečtených knih" a další? Začněte zde X

Analfabetka, která uměla počítat

Druhý humoristický román Jonase Jonassona, jehož Stoletého staříka, který vylezl z okna a zmizel se v češtině prodalo přes padesát tisíc výtisků! Vypráví příběh černošské dívky Nombeko Mayeki, která se v roce 1961 narodila v Sowetu, chudinském předměstí Johannesburgu. Přestože neumí číst, velmi dobře rozumí matematice. Postupně se dopracuje na pozici, ve které navrhuje jaderné hlavice, a odstěhuje se do Švédska. Ve Švédsku vyšel román na podzim 2013 a okamžitě vzbudil ohlas srovnatelný se Stoletým staříkem, který tu byl dva roky po sobě nejprodávanějším románem. méně textu

http://www.databazeknih.cz/images_books/19_/191857/analfabetka-ktera-umela-pocitat-nl2-191857.jpg 41407

Analfabeten som kunde räkna

Rok vydání: , 1. vydání originálu: 2013 ...více

Nejprve se musíte přihlásit.
Odehnalka23.06.2016Hodnocení knihy 3 z 5

Pokud jste četli Stoletého staříka, pravděpodobně se neubráníte srovnávání těchto dvou knih. Zřejmě by se to nemělo, jedná se o dva různé příběhy. Jestliže srovnáváte, Analfabetka vám z boje vyjde jako ta slabší kniha. Není to špatné, ale na Staříka to nemá.
I kdybych nesrovnávala, tak by mě kniha moc neokouzlila. Bylo to na mě moc zdlouhavé, v konci jsem se už nutila, abych knihu konečně dočetla, protože už jsem toho měla dost a nudila jsem se. Navíc hodně přitažené za vlasy. Mírné zklamání.

wir21.06.2016

Kniha rozhodně nezklamala. Už se chystám na další autorovu knihu. Obě byly zatím super oddcyhvoky .-)

Ovecka_Saki19.06.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Knihu jsem nečetla, nýbrž poslouchala jako audio, které namluvil Martin Stránský a bylo to naprosto famózní! Pan Stránský je skvělý vypravěč. Pokud mohu, tak audio vřele doporučuji. Přivodilo mi nemálo hlasitých výbuchů smíchu při cestování vlakem.
Na příběh nikdy nezapomenu. Často mi to přišlo tak absurdní a tak pitomé, až to bylo velmi dobré. :D Obdivuji Holgera 2, že měl tak dlouho trpělivost se svým bratrem, když mu pokazil tolik věcí, já už bych ho zabila už na začátku. A Pan Král, který taky moc rozumu nepobral byl dobrý aspoň na to zabíjení slepic. :D

Vec198018.06.2016Hodnocení knihy 4 z 5

Vtipné až na půdu by se dalo říct. Ironické a plné neskutečných náhod, padajících soch, oficiálně neexistujících lidí, stejně jako izraelských agentů nebo králů zabíjejících slepice. Genialita Nombeko proti hlouposti téměř všech ostatních. Na cesty knížka jako dělaná (e-kniha myšleno).

martinasudová15.06.2016Hodnocení knihy 3 z 5

Mě to moc nenadchlo...na mě dost přitažené za vlasy...upřímně jsem se zasmála asi dvakrát. Musela jsem se přemáhat, abych dočetla.

dacha12.06.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Ukázka jak by byl svět hezčím místem,pokud bychom se nebrali až tak moc vážně.

Michnicka08.06.2016Hodnocení knihy 3 z 5

Vtipné, neuvěřitelné počteníčko.

Jostein03.06.2016Hodnocení knihy 4 z 5

Ačkoliv jsem se zasmála, hlavní hrdinka byla super, a švédský král mě dostal, tak se mi to nelíbilo až tak moc, jako Stoletý stařík.
Mě přišlo, že je těch náhod a divných okolností moc. U staříka mi to přišlo, že je prostě jen ve špatnou chvíli na špatném místě (nebo naopak v dobrou na dobrém?:) )
Tady už mi to přišlo trochu přehnané.... škoda...
Ty 4 hvězdy má v podstatě i za to, že se tam zmiňují o Eskilstuně, kde jsem prožila krásnou dovolenou ;)

Pavelkova-k03.06.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Ideální kniha na dovolenou.

adikpav31.05.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Za mě - paráda. "Stařík" byl super,ale tato kniha byla stejně dobrá,za mě aj o kousek lepší.

zork23.05.2016Hodnocení knihy 3 z 5

Moja prvá kniha od autora bola, storočný starček..., bol som neskutočne uchvátený a ihneď som si zohnal túto knižku. Po prvých pár stranách si hovorím, len sa to rozbieha bude to lepšie. Nezlepšilo sa to. Knihu som dočítal len tak tak. Možnože ak si najskôr prečítate túto knihu budete ohúrený, ale po starčekovi to je len slabý odvar. Uvidíme ako na tom bude nová knižka Zabijak Anders a jeho priateli....

Pralev22.05.2016Hodnocení knihy 4 z 5

Velmi příjemné překvapení a při srovnání se Staříkem mi přišla o hodně zábavnější. Je sice pravda, že oproti Stoletému staříkovi je zápletka poněkud jednodušší a až tolik nevtáhne (chybí tomu nějaká větší naléhavost). Ale humorem a stylem psaní mi tenhle román přišel daleko lepší. Kdybych měl teď někomu doporučovat Jonassona, určitě bych mu řekl, ať si přečte jako první Analfabetku.

BernardBlack13.05.2016Hodnocení knihy 3 z 5

Slabé..50% z milosti(spíš z staříkovské nostalgie:)aneb třikrát vyluhovaný odvar ze stoletého:)

Hanous10.05.2016Hodnocení knihy 4 z 5

Analfabetku jsem četla před staříkem..a rozhodně u mne zvítězila. Nombeko byla pohotová a přese vše stále optimista, za mne stojí za to si přečíst.

BarkaS02.05.2016Hodnocení knihy 3 z 5

Tenhle druh humoru není nic pro mě. Je to dobrý, ale není to sranda, je to depka.

lesumir01.05.2016Hodnocení knihy 3 z 5

Nombeko je skvělá, ale bohužel očekávání dalšího staříka se nekoná.

DriftBooks15.04.2016Hodnocení knihy 1 z 5

Čekal jsem (na základě předchozí knihy), že budu zklamán a… a víceméně jsem byl. Možná jsou to pro dnešní generaci takové novodobé povídky Šimka a Grossmana. Také jsme je ve své době hltali a chlámali se tomu a dodnes používáme jejich nejlepší hlášky. Dle mého ale Jonasson tlačí na pilu moc, nebo alespoň ve špatném úhlu. Je tam samozřejmě pár velmi dobrých fórků, ale musíte je pečlivě hledat v labyrintu dalších méně povedených. Velkou část knihy jsem jenom prolistoval…

Babo12.04.2016Hodnocení knihy 3 z 5

Přestože mám ráda takovýto černý až absurdní humor ,nakonec jsem knihu nedočetla .Najednou jsem měla chuť zase číst něco "vážného"

Allie.z10.04.2016

Vtipná, zábavná, přitažená za vlasy ale držíte Nomebeko palce až do konce :-)

Kacenak10.04.2016Hodnocení knihy 2 z 5

Tak jsem se těšila a tak jsem zklamaná. Dle zdejších hodnocení jsem měla velká očekávání, ale nudila jsem se. Hodně. Zkrátka jsme si asi nepadly do noty.

SVeru05.04.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Úžasná kniha, vřele doporučuji

Salchicha04.04.2016Hodnocení knihy 2 z 5

Kniha sa sice lahko a rychlo citala, Nombeko bola zaujimava postava, ale cele mi to prislo az moc pritiahnute za vlasy miestami az totalne absurdne.

Skip26.03.2016Hodnocení knihy 4 z 5

Autor má zřejmě nějakou psychickou fixaci na atomovou bombu, protože už v knize Stoletý stařík, který vylezl z okna a zmizel měla nemalou roli. Analfabetka mě bavila mnohem víc než Stařík. Všechny ty postavy měly nemalý humorný potenciál, který byl prakticky bezezbytku využit. Sarkasmus, ironie, humor, to vše v této knize velmi dobře funguje.

Adieles25.03.2016Hodnocení knihy 2 z 5

Čekala jsem že mne kniha nějak osloví, ale neoslovila ... přesto jsem se ji snažila dočíst do konce avšak marně .... je pravda, že je jiná, čtivá, humorná, ale Stoletý stařík se mi více líbil.

Blanka196424.03.2016

Úplně nezvyklý humor, ale opravdu jsem se královsky bavila, úžasná, svěží a úplně "jiná" kniha. Super!!!!

tulipa23.03.2016Hodnocení knihy 3 z 5

Analfabetka Nombeko mně přišla zajímavější než postava stoletého staříka a knížka o Nombeko mi na začátku přišla velmi čtivá a vtipná. Postupem času mi ovšem začalo vadit příliš mnoho postav a také to, že se všechno točilo až moc kolem Švédska. To samozřejmě autorovi nevyčítám, jelikož autor z této země pochází. Chci tím pouze říct to, že ve stoletém staříkovi byl děj, alespoň pro mě, zasazen do známějších světových konfliktů a tím mi kniha přišla vtipnější a čtivější.

Radunnie19.03.2016

Brilantní, svěží, vtipné, milé. Zajímalo by mě, kam na ty své zápletky pan Jonasson chodí. Každopádně baví, a moc.

eva-lupen18.03.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Poslechnuto jako audiokniha. Skvěle načtené Martinem Stránským.
Tohle se mi líbilo snad ještě víc než Stařík.

Alessio2515.03.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Tahle kniha mě moc bavila :-) Analfabetka byla analfabetkou jen na začátku knihy a pak se z ní vyklubala velmi inteligentní dáma, která během svého života zažila věci, které by normální smrtelník nezažil ani za několik životů. Ono ukrývat ve Švédsku dvacet let atomovou bombu není jen tak. Navíc když jste Jihoafričanka, která vlastně ani neexistuje :-) Fakt moc pěkné čtení.

Michule214.03.2016Hodnocení knihy 4 z 5

Pokusím se to zvládnout jedinou větou. Která jiná kniha zpracovává něco tak nudného, jako je světová politika 70. let, tak zábavnou a vtipnou formou?