Analfabetka, která uměla počítat

Analfabetka, která uměla počítat

Druhý humoristický román Jonase Jonassona, jehož Stoletého staříka, který vylezl z okna a zmizel se v češtině prodalo přes padesát tisíc výtisků! Vypráví příběh černošské dívky Nombeko Mayeki, která se v roce 1961 narodila v Sowetu, chudinském předměstí Johannesburgu. Přestože neumí číst, velmi dobře rozumí matematice. Postupně se dopracuje na pozici, ve které navrhuje jaderné hlavice, a odstěhuje se do Švédska. Ve Švédsku vyšel román na podzim 2013 a okamžitě vzbudil ohlas srovnatelný se Stoletým staříkem, který tu byl dva roky po sobě nejprodávanějším románem. méně textu

http://www.databazeknih.cz/images_books/19_/191857/analfabetka-ktera-umela-pocitat-nl2-191857.jpg 41717

Jonasson (2.)

Analfabeten som kunde räkna

Rok vydání: , 1. vydání originálu: 2013 ...více

Jája92
04. prosince

Skvělá kniha, u které jsem se pobavila

pkweb.eu
01. prosince

Oproti staříkovi mi analfabetka přijde nucenější a mnohdy topornější. Na druhou stranu je ta nucenost povedená, smál jsem dost..

aruba
28. listopadu

Přečetla jsem ji jako třetí v pořadí, až po staříkovi a zabijákovi, ale připadá mi ze všech tří knížek nejlepší a nejvtipnější.

Kaca24
28. listopadu

Kniha je napsaná skvěle. Čte se lehce, všechno zapadá, příjemná ironie a nadsázka a úžasná hlavní postava Nombeko, kterou si musí každý zamilovat. Jediné, co se mi na příběhu tak úplně nelíbilo, bylo až moc neuvěřitelných náhod , příběh pak působí nereálně.

alena67
24. listopadu

pěkná, ale stařík byl lepší

Lenka1386
21. listopadu

Přidávám se k většině a muším uznat, že Stařík byl lepší - Analfabetka působila až trochu americky, co se neuvěřitelnosti a velkoleposti situací týče. Nicméně jsem rozhodně nebyla zklamaná a na dovolenou je to podle mě úplně supr čtení.

Caine
15. listopadu

Po staříkovi, zklamání.

DenisePartridge
10. listopadu

Sice to dělám nerada a většinou se tomu snažím spíše vyhnout, ale tady si skutečně nemohu pomoct a zkrátka musím alespoň v hlavě srovnávat všechna tři díla Jonase Jonassona a musím říct, že Analfabetka je z nich zdaleka nejslabší. Nedosahuje dokonce ani kvalit Zabijáka Anderse a rozhodně nemá na Stoletého staříka. Pro mě se tedy kniha - ačkoliv mě to neuvěřitelně překvapilo - stala bohužel zklamáním.

Stephanief
09. listopadu

Za mě úžasná kniha plná sarkasmu a napaditeh humoru. Skvělý příběh

Sova15
09. listopadu

Budu mít komentář opačného rázu. Kniha se mi moc líbila, možná víc, jak Stařík. Nad neobvyklými situacemi se asi nesmí moc bádat. Já jsem se skvěle pobavila a těším se na Zabijáka.

Zdeňula
07. listopadu

Začátek knihy mě bavil, ale prostředek se neskutečně vlekl. Konec knihy byl nepřekvapující...Kniha mohla být určitě kratší.

anntine
06. listopadu

Od Analfabetky jsem zprvu čekala mnohem víc. Pravda, některé části příběhu byly vcelku nápadité, charakteristika postav dobrá, to je ale tak všechno. Asi nejhůř bych hodnotila jazyk a způsob, jakým autor píše. Za každou cenu se snaží být vtipný, ironický. Za celou knížku jsem se ale snad ani jednou upřímně nezasmála. Dalším negativem je taky přílišná šílenost toho všeho, příběh je nereálný, spisovatel mele páté přes deváté a zdaleka nenaplňuje čtenářovo očekávání. Řešení je neustále odkládáno a zdržováno a happy end, kterým je příběh zakončený, nepozbývá kýčovitosti. Kniha může být pro nenáročného čtenáře dobrým odpočinkem a pobavením, z literárního hlediska ale nepřináší nic dobrého.

Marisa
05. listopadu

Slabší než stařík, ale pořád napěchované skvělým humorem a situacemi, nad kterými zůstává rozum stát

limruska
04. listopadu

Pokud si chcete oddechnout od thrillerů a drasťáren jako já, tak dobrá volba.

Vlašule
02. listopadu

Jako ne e. První půlka oukej, budiž, zajímavej příběh, dooost přitaženej za vlasy, Potom ale propastný propad a motání něčeho o ničem s matematikou, kdybych to neměla jako jedinou ještě nepřečtěnou literaturu na dovolené, tak to určitě nedočtu. Humorné větičky tam jsou, ale že by to byla haha kniha a humor zachránil děj o ničem tak to vůbec. škoda. Každopádně jsem si potvrdila, že každý má na knihy jiný vkus a můj se často liší od většiny :)

boxas
01. listopadu

Zpočátku jsem byla nadšená, pak kniha začala ztrácet tempo, ale konec dobrý, všechno dobré... Takže jako oddechové čtení mohu klidně doporučit!

Freedomova

Po přečtení "Staříka" jsem si okamžitě zakoupila Analfabetku, a i přes to, že jí vlastně nemám co vytknout, trochu mě zklamala. Asi tím, že je psána úplně stejným stylem, který už pro mne nebyl tak překvapivě nový, jako když jsem četla první knížku. Nicméně děj je poutavý, vtipný, předem neodhadnutelný a rozhodně stojí za přečtení. Je to milá, zábavná, oddechová knížka.

romčiks

Můžu říct, že stařík mě hodně bavil. Analfabetka upřímně taky až na to, že je napsána úplně stejným způsobem, kolikrát mi děj připomenul staříka a taky jsem chvílema čekala, že se mi tam stařík zjeví a knihy se propojí. Rozhodně, ale po této zkušenosti, spěchám pro jeho třetí knížku :)

martinka_d

Nevím co si mám o tom myslet, kniha zábavná tak na půl. Některé části byli méně zábavné, až nudné. Stařík byl určitě lepší a vtipnější. Dobrá oddechovka třeba na dovolenou...

kacka65

Po přečtení " Staříka" od stejného autora jsem byla zvědavá na další. Tato mě bavila ale jen z počátku, čím dál víc jsem četla, tak mi připadala kniha překombinovaná, se stejnými typy vtipných situací jako v té předchozí a zažala jsem se nudit.

LenkaKT

Pro mne taková rychlospotřební zábavná knížka. Veselý oddychový večer. Knížka, co po člověku nic nechce a nad ničím nenutí přemýšlet.

WeeWar

Tak jsem to přecejen dolouskl.

Každopádně to není kniha pro každého. Čtenář musí mít náladu na fakt bizzar.

Je to prostě hraniční typ humoru, který skrzeva nekončící sérii absurdních scének spletených do celkově neuvěřitelně praštěného příběhu reflektuje historické, sociologické, rasové, národnostní a já nevím jaká další fakta, ale hlavně a především předsudky a obecná klišé. Někdo to bude milovat, někdo nenávidět, ale spoustu lidí to nechá spíše úplně chladným, takže proto jen 3 hvězdy..

PS: když jsem použil slovo klišé, tak mě tak nějak zároveň napadlo i album The End Of The Cliche od Carla Coxe z roku 1995/96, to byla doba:)

WeeWar

Analfabetka jako osoba mě v první kapitole úplně nadchla, byla skvělá. Druhá, severská kapitola mě nepotěšila, rozhodila mi totiž sandál, to jsem nečekal, přesto jsem četl dál a dál a dál, skládal to nějak dohromady, ale celé to prostě nedočetl a číst v jednom kuse dál už nechci. Přiberu k tomu další, vážnější, či napínavější knihu. Tady u té je vlastně asi úplně jedno jak to bude pokračovat, jak to skončí, páč vše bude vlastně ve finále absurdní, či ještě absurdnější, než jsme si mohli celou dobu myslet.

Neříkám, že to je špatné, to ne! Je to prostě společenskokriticky absolutne absurdní/úchylnej humor, až fakt snad i montypythonovsky úchylnej, coz by me mělo papírově vyhovovat! Ale asi teď nemám náladu, či co.

zichisek

Oproti staříkovi se mi Analfabetka líbila moc. Konec mi přišel už potom trošku moc zdlouhavý, ale příběh byl vtipný.

eva.haf

Staříka jsem nečetla, viděla jsem film, který mě ale nezaujal. Tak snad proto se mi Analfabetka líbila moc. Samozřejmě je nutné brát příběh s nadhledem. Míchání skutečných postav a událostí s těmi vymyšlenými je opravdu zábavné. Také to jak se děj často naprosto zvrtne a že nakonec všechno dobře dopadlo musím ocenit.

laepus

Humor ze Staříka zůstal a navíc k tomu čtenář dostal ucelený příběh plný snad ještě bizarnějších situací. Napadla vás někdy představa švédského krále se zakrvavenou košilí po zabití slepice nebo pád z vrtulníku do továrny na polštáře? Nombeko je ženská, jak se patří. Se vším si poradí, občas šoupne nějaké nůžky někomu do stehna, občas kšeftuje s atomovou bombou, ale to jsou jen takové epizodky v jejím životě. Jonasson udržel laťku ze Staříka - neskutečné.

Pjater

Chcete se zasmát? Tak to máte zálusk na správnou knihu. Pokud jste ještě nečetli Staříka, tak se spíš vrhněte nejdřív na něj, pak už aspoň budete vědět do čeho jdete. A samozřejmě berte knihu s nadhledem :)

Ceit

Když je zrovna čtenář otevřen všemu,tak se skvěle pobaví a nasměje,ale určitě nebudu číst v blízké době podruhé.

Plútarchos

Příběh nadané jihoafrické dívky Nombeko, která se vlastní chytrostí a pílí, hloupostí jiných, shodou náhod dostane z chudého slumu v jihoafrickém Sowetu až do Švédska spolu s jadernou bombou v dřevěné bedně. Za vlasy přitažený příběh, kterému se ale nedá upřít vtipnost, sarkasmus, osobitý humor. Autor prolíná skutečné události ve světě v průběhu čtyřiceti let s fiktivním příběhem Analfabetky "jakžesejmenuješ" a jejími ujetými přáteli. Oceňuji autorův humor a sarkasmus se kterým si utahuje ze švédské společnosti, monarchie, zásahové jednotky... Jak dovede zlidštit postavu krále, premiéra, prezidentů. Vyzvednout otevřenost švédské společnosti a svobodu projevu. Trampoty s bombou, anarchistické úlety Holgera 1 s Celestine, únos krále a premiéra na korbě náklaďáku, studium Holgera 2 a vlastně i hlavní hrdinka působí postupně s přibývajícím počtem přečtených stránek až únavně či trapně. Ale určitě se při čtení tu a tam pousmějete - a to třeba i v závěrečném poděkování:

"Také chci poděkovat profesorům Lindkvistovi a Carlssonovi a policejnímu inspektorovi Loeffelovi z Växjö za informace, které jsem posléze překroutil podle vlastní fantazie... Hultmanovi z Curychu bych asi mohl poděkovat taky. A Brissmanovi, ačkoli fandí Djurgårdenu."

Bettyx

Oceňuji autorovu schopnost vymýšlet opravdu bizarní situace, u kterých se člověk zasměje, nicméně v některých chvílích už toho bylo až až. Téma atomové bomby se opakovalo z předchozí knihy, což trochu nechápu, kniha by mohla mít větší potenciál. Jsem ráda, že jsem si knihu přečetla, ale jednou a stačilo :)