Analfabetka, která uměla počítat

Analfabetka, která uměla počítat

Druhý humoristický román Jonase Jonassona, jehož Stoletého staříka, který vylezl z okna a zmizel se v češtině prodalo přes padesát tisíc výtisků! Vypráví příběh černošské dívky Nombeko Mayeki, která se v roce 1961 narodila v Sowetu, chudinském předměstí Johannesburgu. Přestože neumí číst, velmi dobře rozumí matematice. Postupně se dopracuje na pozici, ve které navrhuje jaderné hlavice, a odstěhuje se do Švédska. Ve Švédsku vyšel román na podzim 2013 a okamžitě vzbudil ohlas srovnatelný se Stoletým staříkem, který tu byl dva roky po sobě nejprodávanějším románem. méně textu

http://www.databazeknih.cz/images_books/19_/191857/analfabetka-ktera-umela-pocitat-nl2-191857.jpg 42038

Jonasson (2.)

Analfabeten som kunde räkna (2013)

Vydáno:, Panteon
Více informací...

Malýmedvěd

Moc pěkný a veselý čtení, doporučuji! Pokud jste jako já, tak v metru budete dělat ostudu a lidé se na vás budou ohlížet.

Hermi1993

Vynikající kniha, mě se moc líbila, má všechno, co má správná kniha na prázdniny mít. Vtip, velkou lásku, sympatickou a okouzlující hlavní hrdinku, trocha absurdity, geniální zápletku, dvojici vzdorující osudu, praštěnou babičku s její ještě praštěnější vnučkou, pár zabijáků a tlupu idiotů (třeba inženýr, který své práci vůbec nerozumí, to mi připomíná českou politickou scénu), navíc klišé dvou rozdílných bratrů-dvojčat je zde podáno velmi originálně. Jako milovnice historie jsem žasla, jak autor nenásilně poučil čtenáře o politickém vývoji 2. poloviny 20. století... Nejlepší ovšem byly Číňanky!

Aivinka

Docela dobrý příběh a hezké zpracování. Nicméně autorovi patří velká poklona protože málo lidí dokáže v pochmurné atmosféře vytvořit čtenáři usměv na tváři. Stejně jako Stoletý stařík (kterého jsem nečetla ale poslouchala audio knihu) jsem ráda že jsem knihu přečetla (v případě staříka poslechla).
Bohužel třetí kniha Zabiják Anders a jeho přátelé mě neupoutala, takže ji nejspíše číst nikdy nebudu (to platí i pro poslech).

KikinkaV

Bohužel za naprosto geniálním stylem značně pokulhávala naprosto trapná zápletka... A přestože to byla příjemná oddechovka, která u mně často vyvolala úsměv, nechystám se k ní v budoucnu vracet...

Dagee

Vyborna oddechovka s realnymi existujicimi postavami v realnem prostredi ale absurdnim skvele vymyslenym pribehem.

tygřík2

Každý tomuto druhu humoru nerozumí. Ale kdo je fanda Járy da Cimrmana, má natrénováno.
Bavila jsem se, i když Stařík to není.

stastnyandel

Opravdu mě bavila:) Příběh i postavy byly tak krásně absurdní...

Praevka

Přes všechny nečekané zvraty je to více méně nuda. Zvlášť poté, co už jsem četla Staříka. Prostě je tam těch neuvěřitelných věcí tak moc, až to po pár kapitolách začne spíš nudit, než překvapovat. Jinak ale knížce nemůžu upřít čtivost a to, že má spád. Takže za mě je to takový trabant - neurazí, ale ani nenadchne.

ester123

Velice vtipná kniha,se zajímavim příběhem.
Kniha neurazí a četla se mi lépe než stoletý stařík .

Alaglesia

Kniha neurazí, ale že bych si z ní sedla na zadek, to taky ne. Četla se mi mnohem lépe, než Stoletý stařík, který leží v knihovně stále nedočtený. Autorův styl vyprávění je totožný i s jeho ostatními díly a typický svými neuvěřitelnými zvraty a situacemi. Knihu řadím jako oddychovou četbu, kterou ale znovu už číst nebudu.

jesterka.as

Nejprve jsem se do knihy nemohla začíst - části s Nombeko se mi líbily, ale části s Ingmarem ne. Pak když se příběh spojil už jsem se začetla a kniha se mi nakonec líbila :). Příběh je rozhodně neotřelý a jedinečný, takže za mě nakonec spokojenost.

AnetV

S knihou jsem dost dlouho bojovala, nemohla jsem se vůbec začíst a pořád jsem ji odkládala, ale od přestěhování Nombeko do Švédska mě příběh chytil a byla to jízda až do konce.

Geramon

paráda, paráda paráda. Kniha je skvělá.
A opravdu asi nejlepší od tohoto spisovatele.
Četl jsem všechny tři a tato vítězí. Ale ostatní také nejsou špatné.

roso.mak

Jestli máte splín, potřebujete si přečíst něco milého, něco, co dobře dopadne, něco, kde hrdinka i ve chvílích, kdy nemá svůj život pevně v rukou, si dokáže poradit. Potřebujete si přečíst něco, kde je bídákům po zásluze nakopána prdel. Ne hlavní hrdinkou, není to Stephen Segal, ale osudem, přesně tak jak by svět měl fungovat. Potřebujete si přečíst Analfabetku.

Anilka13

Příběh je postavený na ironii a paradoxu. Kniha určitě stojí za přečtení - je vtipná, zajímavá, ale zároveň taky dost uhozená. Ze začátku jsem se musela do knihy hodně nutit, politické záležitosti mi moc neříkaly a odrazovaly mě od čtení, nakonec jsem ale knihu dočetla až do konce a rozhodně nelituju.

bábuška

Dala jsem si za úkol tuto knihu dočíst do konce, ale že mi to dalo zabrat. Některé pasáže mi připadaly jako okopírované z příběhů Barona Prášila, občas jsem si připadala že listuji ve stoletém Pečírkově kalendáři s jeho kratochvilnými povídkami. A ve druhé polovině knihy už mi připadalo, že si pan autor dělá z nás čtenářů 'dobrý den' a zkouší, kolik vydržíme.

yohca.p.

Opět skvělá kniha, ale Stařík je Stařík, o tom žádná.

Vesmich

Začátek poutavý, originální. Popis života v Jihoafrické republice obohacující, některé momenty geniální. Počátek života ve Švédsku, stejně jako mládí obou Holgerů, stále zábavné, Číňanky okouzlující. Od útěku z budov určených k demolici už mě to nebavilo. Bylo toho prostě nějak moc, už mi bylo jedno, jak to dopadne, nikdo mi nebyl ani sympatický ani nesympatický, byli mi jedno všichni.

PetK

Přečetla jsem snad 50 stránek a odložila to. Stařík v bledě modrém, tak nějak už zmizel moment překvapení z absurdna. Možná to ještě někdy zkusím znovu, třeba jen nebyl ten správný čas.

kristyna.k

Vtipná, chytrá, čtivá kniha, na kterou se jen tak nezapomene

azazel1

Staříka jsem četl jako ebook a bavil jsem se. Analfabetku jsem poslouchal a popravdě jsem trpěl. Stejnou zpětnou vazbu jsem dostal I od kamarádů ze Skandinávie. Příběh neskutečně přitažený za vlasy hrající si na realitu... nesedlo mi to.

hanoule

Bohužel i bohudík je tato kniha podobná Staříkovi, v příběhu je docela dost podobností, ale humor naštěstí zůstává. Takové lehké čtivo na dovolenku nebo pro sváteční čtenáře.

Scathia

Stejně skvělé čtení, jako byl Stařík. Tenhle typ psaní mi prostě sedí a je to pro mě příjemná oddychovka. :-)

Aleen

Příběh vystavěný na stejných principech jako Stařík, ale to přece nevadí. Nesbo taky píše pořád stejně, Agatha taky a další a další autoři. Proto saháme po stejných autorech, protože nám vyhovuje jejich styl a Jonasson si udržuje kvalitu vyprávění na stejné úrovni. Prostě máte záruku, že se pobavíte. Proto tento autor píše a proto si vybírá takové postavičky, které mají velké předpoklady nás pobavit. Nombeko nevyjímaje. Jestli mohu doporučit, poslechněte si také na CD. Načetl Martin Stránský (hlas doktora House) a sám mi přiznal, že jej to velmi bavilo - očíčka mu přitom fakt zářily.

LaBrume

Stoletého staříka jsem viděla ve filmu, Analfabetku jsem se rozhodla přečíst. Příběh je naprosto nereálný, ale skvěle vystavěný, dějová linka se proplétá dějinnými událostmi od 60. let 20. století do prvního desetiletí nového milénia, kdy hlavní hrdinové, sebranka různorodých šílených postaviček, jsou svědky a aktéry "velkých věcí", aniž by to vůbec zamýšleli, což samozřejmě nabízí spoustu materiálu pro nejrůznější vtipné a absurdní příhody. Nejsem velkým zastáncem humoru, který je vystavěn na tom, že se něco neustále nedaří, ale všechna čest, tady mi to (většinou) nevadilo a dokonce jsem se bavila, za což můžou nejen všemožné kulturní a historické odkazy, ale především ráz textu, mistrné vládnutí slovy a také pojetí vypravěče, který na vše pohlíží s nadhledem, nastalé situace vtipně glosuje a nebrání se ani cynickým úšklebkům. Takhle nějak si představuju kvalitní oddechovku.

ajka91

Trvalo mi trochu déle se do knihy začíst. Ale líbila se mí víc než Stoletý stařík.

wanella
17. únoraodpad!

Po přečtení Stoletého staříka se mi tato kniha vůbec nelíbila. S obtížemi jsem jí dočetla. Za mě nuda.

slecnapeta

Možná i proto, že jsem četla nejdřív Analfabetku a až potom Staříka, je Analfabetka moje favoritka a nesčetněkrát jsem se nahlas smála (u Staříka asi jen 2x :) ). Výborně napsaná oddychovka s tak neuvěřitelně vystavěným příběhem, že mu vlastně nakonec člověk uvěří a jen se těší, co přijde dál.

Pichoval

Oddychovka. Pribeh je prekvapivy a nerealny,nicmene usmevny. Zajimave jak vytvoril autor zapletky a kam smeroval dej.

martina2704

První půlka byla skvělá, od poloviny jsem se začala trochu nudit. Jonassonův humor mám ráda, stejně jako Stařík i Analfabetka se moc pěkně četla a užila jsem si ji... Ale. Prostě je to všechno psané v jednom stylu, stejně absurdní příběh se stejně absurdními postavami a do toho všeho (už klasicky) nějaká atomová bomba. Tím nechci říct, že by se mi ve výsledku Analfabetka nelíbila, jenom doufám, že se Jonasson pokusí někdy i o trochu jiný styl (teď se chystám na Zabijáka Anderse, tak jsem na to zvědavá).

Každopádně super oddychovka na večery po několikahodinovém učení na zkoušky.