Analfabetka, která uměla počítat

Analfabetka, která uměla počítat

Druhý humoristický román Jonase Jonassona, jehož Stoletého staříka, který vylezl z okna a zmizel se v češtině prodalo přes padesát tisíc výtisků! Vypráví příběh černošské dívky Nombeko Mayeki, která se v roce 1961 narodila v Sowetu, chudinském předměstí Johannesburgu. Přestože neumí číst, velmi dobře rozumí matematice. Postupně s...celý text

Druhý humoristický román Jonase Jonassona, jehož Stoletého staříka, který vylezl z okna a zmizel se v češtině prodalo přes padesát tisíc výtisků! Vypráví příběh černošské dívky Nombeko Mayeki, která se v roce 1961 narodila v Sowetu, chudinském předměstí Johannesburgu. Přestože neumí číst, velmi dobře rozumí matematice. Postupně se dopracuje na pozici, ve které navrhuje jaderné hlavice, a odstěhuje se do Švédska. Ve Švédsku vyšel román na podzim 2013 a okamžitě vzbudil ohlas srovnatelný se Stoletým staříkem, který tu byl dva roky po sobě nejprodávanějším románem. méně textu

http://www.databazeknih.cz/images_books/19_/191857/analfabetka-ktera-umela-pocitat-nl2-191857.jpg 41624
Originální název:

Analfabeten som kunde räkna

Žánr:
Literatura světová, Romány
Rok vydání: , 1. vydání originálu: 2013 ...více
Nahrávám...

Komentáře (431)

Přidat komentář
martinka_d
včera

Nevím co si mám o tom myslet, kniha zábavná tak na půl. Některé části byli méně zábavné, až nudné. Stařík byl určitě lepší a vtipnější. Dobrá oddechovka třeba na dovolenou...

kacka65
předevčírem

Po přečtení " Staříka" od stejného autora jsem byla zvědavá na další. Tato mě bavila ale jen z počátku, čím dál víc jsem četla, tak mi připadala kniha překombinovaná, se stejnými typy vtipných situací jako v té předchozí a zažala jsem se nudit.

LenkaKT
20. října

Pro mne taková rychlospotřební zábavná knížka. Veselý oddychový večer. Knížka, co po člověku nic nechce a nad ničím nenutí přemýšlet.

WeeWar
19. října

Tak jsem to přecejen dolouskl.

Každopádně to není kniha pro každého. Čtenář musí mít náladu na fakt bizzar.

Je to prostě hraniční typ humoru, který skrzeva nekončící sérii absurdních scének spletených do celkově neuvěřitelně praštěného příběhu reflektuje historické, sociologické, rasové, národnostní a já nevím jaká další fakta, ale hlavně a především předsudky a obecná klišé. Někdo to bude milovat, někdo nenávidět, ale spoustu lidí to nechá spíše úplně chladným, takže proto jen 3 hvězdy..

PS: když jsem použil slovo klišé, tak mě tak nějak zároveň napadlo i album The End Of The Cliche od Carla Coxe z roku 1995/96, to byla doba:)

WeeWar
18. října

Analfabetka jako osoba mě v první kapitole úplně nadchla, byla skvělá. Druhá, severská kapitola mě nepotěšila, rozhodila mi totiž sandál, to jsem nečekal, přesto jsem četl dál a dál a dál, skládal to nějak dohromady, ale celé to prostě nedočetl a číst v jednom kuse dál už nechci. Přiberu k tomu další, vážnější, či napínavější knihu. Tady u té je vlastně asi úplně jedno jak to bude pokračovat, jak to skončí, páč vše bude vlastně ve finále absurdní, či ještě absurdnější, než jsme si mohli celou dobu myslet.

Neříkám, že to je špatné, to ne! Je to prostě společenskokriticky absolutne absurdní/úchylnej humor, až fakt snad i montypythonovsky úchylnej, coz by me mělo papírově vyhovovat! Ale asi teď nemám náladu, či co.

zichisek
09. října

Oproti staříkovi se mi Analfabetka líbila moc. Konec mi přišel už potom trošku moc zdlouhavý, ale příběh byl vtipný.

eva.haf
06. října

Staříka jsem nečetla, viděla jsem film, který mě ale nezaujal. Tak snad proto se mi Analfabetka líbila moc. Samozřejmě je nutné brát příběh s nadhledem. Míchání skutečných postav a událostí s těmi vymyšlenými je opravdu zábavné. Také to jak se děj často naprosto zvrtne a že nakonec všechno dobře dopadlo musím ocenit.

laepus
05. října

Humor ze Staříka zůstal a navíc k tomu čtenář dostal ucelený příběh plný snad ještě bizarnějších situací. Napadla vás někdy představa švédského krále se zakrvavenou košilí po zabití slepice nebo pád z vrtulníku do továrny na polštáře? Nombeko je ženská, jak se patří. Se vším si poradí, občas šoupne nějaké nůžky někomu do stehna, občas kšeftuje s atomovou bombou, ale to jsou jen takové epizodky v jejím životě. Jonasson udržel laťku ze Staříka - neskutečné.

Pjater
05. října

Chcete se zasmát? Tak to máte zálusk na správnou knihu. Pokud jste ještě nečetli Staříka, tak se spíš vrhněte nejdřív na něj, pak už aspoň budete vědět do čeho jdete. A samozřejmě berte knihu s nadhledem :)

Ceit
28. září

Když je zrovna čtenář otevřen všemu,tak se skvěle pobaví a nasměje,ale určitě nebudu číst v blízké době podruhé.

Plútarchos
28. září

Příběh nadané jihoafrické dívky Nombeko, která se vlastní chytrostí a pílí, hloupostí jiných, shodou náhod dostane z chudého slumu v jihoafrickém Sowetu až do Švédska spolu s jadernou bombou v dřevěné bedně. Za vlasy přitažený příběh, kterému se ale nedá upřít vtipnost, sarkasmus, osobitý humor. Autor prolíná skutečné události ve světě v průběhu čtyřiceti let s fiktivním příběhem Analfabetky "jakžesejmenuješ" a jejími ujetými přáteli. Oceňuji autorův humor a sarkasmus se kterým si utahuje ze švédské společnosti, monarchie, zásahové jednotky... Jak dovede zlidštit postavu krále, premiéra, prezidentů. Vyzvednout otevřenost švédské společnosti a svobodu projevu. Trampoty s bombou, anarchistické úlety Holgera 1 s Celestine, únos krále a premiéra na korbě náklaďáku, studium Holgera 2 a vlastně i hlavní hrdinka působí postupně s přibývajícím počtem přečtených stránek až únavně či trapně. Ale určitě se při čtení tu a tam pousmějete - a to třeba i v závěrečném poděkování:

"Také chci poděkovat profesorům Lindkvistovi a Carlssonovi a policejnímu inspektorovi Loeffelovi z Växjö za informace, které jsem posléze překroutil podle vlastní fantazie... Hultmanovi z Curychu bych asi mohl poděkovat taky. A Brissmanovi, ačkoli fandí Djurgårdenu."

Bettyx
28. září

Oceňuji autorovu schopnost vymýšlet opravdu bizarní situace, u kterých se člověk zasměje, nicméně v některých chvílích už toho bylo až až. Téma atomové bomby se opakovalo z předchozí knihy, což trochu nechápu, kniha by mohla mít větší potenciál. Jsem ráda, že jsem si knihu přečetla, ale jednou a stačilo :)

LilianaFalcon
23. září

Bohužel mě to nezaujalo natolik abych se prokousala přes půlku, ale aspoň konec jsem si ještě dočetla ;-) Ne, že by to bylo úplně nezáživné, ale nějak to není můj styl.

Atak
21. září

Dost jsem se u toho pobavil :D

ivulka15
14. září

Vtipné,zábavné, baví mě jak autor proplétá reálné události s fikcí. Analfabetka pro mne ještě lepší než stařík.

Nestorkea
14. září

Musím říct, že stařík mě bavil trochu více a malinko mě mrzelo opakující se téma atomové bomby, ale i tak je kniha čtivá a bavila mě. Rozhodně se zase těším na další knihu od tohoto autora.

Alma-Nacida
13. září

Troufám si říct, že tím, že je autorův styl dost podobný jako v jeho Stoletém staříkovi, ztratila kniha dojem naprosté jedinečnosti, kterou už právem prvorozeného "vytěžil" Stařík. Ale jinak mi anabáze s atomovkou připadla ještě o něco vtipnější, absurdnější a dějově svižnější i přes několikaleté prodlevy typu "a pak dva roky pěstovali brambory". Taky bych ráda věděla, jestli je opravdu švédský král takový demokrat, jako v knize... nezbývá, než ho pod nějakou neuvěřitelnou záminkou navštívit. ;-)

frantisek8285
12. září

Znáte to, když k něčemu co má divnou chuť, vůni, barvu nebo název přistupujete tak, že si vlastně v koutku duše myslíte, že to bude stát za prd, ale stejně to chcete zkusit? No tak nějak jsem se cítil, když jsem se rozhodl pro četbu Analfabetky. Jenže.... knížka je fakt geniální. Děj vás vtáhne a ani nevíte jak jste v půlce. Neměl jsem pocit, že v knížce jsou hluchá místa, pořád se něco děje. To jak autor popisuje postavy je prostě geniální. Takže za mě určitě doporučuju. Knížku proletíte za pár dní. Ve spoustě místech se zasmějete, ve spoustě místech Vás kniha asi i dojme :-)
Takže mé hodnocení, je 8 z 10 možných. DOPORUČUJI :-)

Michaeles
10. září

Skvělá kniha s úžasnou zápletkou. Mnohokrát jsem se u knihy vážně zasmál, spousta trapných situací, do jakých jsem se dokázal vcítit a celkově mi kniha přišla velice dobře napsaná, jen trochu víc nereálná, ale o to v této knize rozhodně nejde. :)

více již brzy na blogu www.vsude-plno-knih.blogspot.cz

Nifredil
09. září

Posloucháno jako audioknih a bavila jsem se velmi. Ale zároveň jsem si uvědomovala, že bych se při čtení asi takhle nebavila. Ten hlas a to předčítání tomu dodalo skvělou atmosféru. Kdybych četla knihu, dopadlo by to tak, že bych ji odložila. Hloupost některých postav by mě na papíře totiž tak popuzovala, že bych nedočetla. Takhle jsem se smála sem tam i nahlas, napjatě čekala, jak to dopadne. Co se mi líbilo bylo zapojení historických reálií. Nenásilné, s jasným názorem autora, přitom krásně dokreslovaly děj. Na rozdíl od staříka, tady byly ty zásahy tak nějak umírněné, takhle by se i stát mohlo a klidně by se to mohlo i ututlat. Pokud bych měla ještě srovnávat se staříkem, tak ten byl vlastně svým způsobem klidnější. Tady mi přišlo, že akce střídá akci, přestože jsou vlastně jednotlivé epizody od sebe docela lety vzdálené.

Pozor spoiler! Mimochodem, zkoušeli jste spočítat, kolik roků by bylo Nombeko, když se jí narodila dcera? Trochu mi ty počty neseděly, musela být už opravdu starší maminka. A to jí pořád říkali slečno.
Konec spoileru.

Tak jako tak knížka si u mě vysloužila tři hvězdičky, ale v té audio podobě spíš ještě o půl více.

Terata
09. září

Kniha mne tak prvních 100 stránek opravdu nebavila, sem tam se našlo pár zábavných momentů, to ano, ale že bych se do knihy začetla až tak, že bych od ní neuměla odejít, to zas opravdu ne.

Celkově se mi líbila ta myšlenka, jak se celá kniha napsaná.

prostěkáťa
08. září

Milé čtení, ale některé situace mi přišly zbytečně nereálné a bláznivé.

Pasadenka
08. září

Oproti staříkovi velké překvapení. Bavilo mě to víc, protože mi analfabetka byla sympatičtější. :)

Manyna
04. září

Oproti staříkovi těžké zklamání...

Petulke
01. září

No nejsem tip, kterého taková kniha zaujala, ráda bych jí vyměnila za jiný žánr

v.july
31. srpna

Analfabetka mě bavila víc než stoletý stařík, děj je dynamický, udržuje čtenáře neustále v pozornosti, je to napinavé a chvílemi vtipné. Bavily mě i citáty, které oddělují jednotlivé části knihy.

Pemca
27. srpna

Tak trochu fantasy, ale některé absurdní situace a černý humor mě opravdu pobavili, takže dobrý

Živa23
24. srpna

Kniha mě naprosto vtáhla do děje a nemohla jsem se odtrhnout. Výborný příběh, všem doporučuju.

Káča Máča
21. srpna

Analfabetka je naprosto výborná záležitost, u které jsem se bavila až do konce. Absurdní příběh, který se točí kolem prudce inteligentní Nombeko a jejích (ne zas tak inteligentních) přátel nemá chybu.

Netopyr07
10. srpna

Dobrá kniha :-) Výborný černý humor, který mně osobně sedí. Místy kapku rozvleklé, ale celkově čtivý příběh. Některé dialogy famozní (také díky dobrému překladu). Nombeko mi byla sympatická od samého začátku. "Zápletka" s dvojčaty mi přišla vážně vtipná. Až se dostanu konečně ke Staříkovi, budu vědět, o čem nadšení čtenáři mluví, víc :-)