Pýcha a předsudek

Pýcha a předsudek

Klasický román z prostředí zámožných středních vrstev na anglickém venkově na konci 18. a počátku 19. století. Autorka líčí klidný a ničím nerušený život, všední radosti, zábavy a starosti. Rodinný klid bývá narušen zejména tehdy, když jsou v rodině dcery a na obzoru se objeví možný ženich. Vdavky jsou pro ženu v této dob... celý text

Autorka líčí klidný a ničím nerušený život, všední radosti, zábavy a starosti. Rodinný klid bývá narušen zejména tehdy, když jsou v rodině dcery a na obzoru se objeví možný ženich. Vdavky jsou pro ženu v této době jedinou možností zaopatření a proto je nutné důmyslné splétání sítí kolem kandidáta ženitby. Autorka dává svému románu ironický podtext. Všechny postavy románu - stoický pan Bennet, jeho energická manželka a pět dcer vstoupily již dávno do podvědomí čtenářské veřejnosti... méně textu

http://www.databazeknih.cz/images_books/85_/859/pycha-a-predsudek-py-859.jpg 4.63653

Pride and Prejudice (1813)

Vydáno:, Rozmluvy

LadyCharlene

Na začátek musím podotknout, že jsem již dříve viděla film, takže hlavní postavy jsem si nemohla až tak moc vyfantazírovat, protože jedinou Elizabeth Bennetovou, pro mě vždy bude Keira.
K samotné knize musím říct, že jsem si ze začátku musela zvyknout na styl vyprávění autorky, po uvážení ale nelze očekávat rozsáhlé popisy postav a okolí, v jedné řadě za to může nejspíše doba, ve které dílo vzniklo a ve druhé řadě tady jde především o nitro postav, jejich charaktery, pocity a myšlenky. Líbí se mi, jak je v knize přesně vyobrazena tehdejší společnost, a ruku na srdce, která dáma by alespoň na chvilku nezatoužila procházet se po nádherných parcích, navštěvovat velkolepá sídla a účastnit se pompézních bálů. Všechno tohle pozlátko přebíjí inteligentní, krásná a živá hrdinka, která se odmítá stát loutkou, ať už Collinse nebo lady Catherin, jde si za svým srdcem. Velmi se mi líbí jakým osvícením obě hlavní postavy prošly. Nejsem moc na romanťárny, ale takovéhle mají alespoň úroveň a překrásnou atmosféru anglického venkova 19. století.

TaLu

Seriálové i filmové zpracování je pro mne pohlazením po těžkém dnu. Často si pouštím alespoň kousek, aby mi bylo lépe. Myslím, že i autorce by se líbilo, že její překrásná slova neutrpěla převedením na filmové plátno. Ona uměla svými slovy vytvářet obrazy, my již i to zobrazení můžeme vidět. Přesto při čtení jejích knih vidím dívky té doby, které potichu a často tajně čtou o hrdinkách, které uměly vzít rozum do hrsti a ovlivnit svůj život. A tyto silné hrdinky v silně zpracovaných příbězích podle mne dokázaly dodat odvahu a pozvednout hlavu čtenářkám tehdy i teď. Vždyť i v současné přetechnizované době chceme věřit, že na nás někde čeká pan Darcy.....

arket

Asi tu budu jediná, které se to nelíbilo, ale za mě jednoznačně strašná snobárna. Při čtení jsem měla stejné pocity jako DominaCZ. Hned od začátku zbytečně mnoho postav a ty dialogy, připadá vám, že čtete nějakou přiblblou telenovelu z Jižní Ameriky. Nicméně jsem vydržela číst s donucením do strany 200 a pak už ne.

ochwey

Dost jsem se bála, protože zaprvé ženská autorka klasiky (asi nějaký předsudek, ale radši čtu chlapy), a zadruhé to téma? Paničky, vdavky, vyjížďky po parcích a vznešení pánové. A romantika! Pff. Pořád jsem měla před očima scénky z Červeného trpaslíka (dialog o červených jablkách!) a pomalu tam čekala Krytona na tanku.
Ale nakonec mě to příjemně překvapilo. Pan Bennet si mě získal hned v první kapitole a hysterická jednoduchá paní Bennetová vlastně taky, stejně i Collins - já se ráda lidem směju. Protože jsem čekala, že to bude nuda a šeď a romantika, byla jsem ráda, že se pobavím. Velká láska a dvě svatby v jeden den, pan Darcy jako největší klaďas, chudé holky ke štěstí přijdou a dušička je v péřu. Škoda jen, že hlavní hrdinka mi přišla až tak rozumná, že byla nudná, mohla mít taky nějaké pořádné mouchy.

juli2

Nebýt fillmového zpracování asi bych knihu nedočetla.

Veve721

Vážně jsem nečekala, že dám plný počet... Když se řekne "Pýcha a předsudek", většina lidí převrátí oči v sloup a zamrmlá cosi o slaďárně, kterou číst nebude. Přitom je tahle knížka milionkrát lepší, než mnoho novodobých knížek podobného tématu. Rýpalové by mohli říct, že je příběh moc jednoduchý a chybí akce (něco podobného vytkla i Brontëová), ale podle mě dokonalost tohoto románu tkví právě v jeho jednoduchosti. Díky tomu jde o nadčasové dílo, které nás může ovlivnit v dnešní době ještě více, než v době jeho vzniku. Podle mého názoru jde o dokonalou knížku, která má v sobě mnoho poučení, přesto je ale dostatečně čtivá a zajímavá. Jemný humor vhodně zlehčuje stinnou stránku tehdejších charakterů lidí a sarkasmus pana Benneta je vtipný i pro dnešního čtenáře. Dávám obří palec nahoru a doporučuju všem čtenářkám, které mají chuť na něco trošku jemnějšího.
Recenze: http://supermixer.blog.cz/1705/k-pycha-a-predsudek-jane-austenova

petush906

Nádherná kniha, sice jsem teprve ve třetině, ale už teď mě nadchla osobitým kouzlem. Je to ideální počtení pro nenáročného čtenáře, který si chce odpočinout a vklouznout do života před 2. stoletími. V knize se čtenář obohatí slovní zásobou, jelikož věty jsou bohaté a krásně rozvinuté. To co lze napsat prostě, autorka umí krásně přetvořit, aby to působilo zajímavěji a tím čtenáře vtáhne ještě víc do děje (tedy alespoň mě :-)).

Eorin

Srdcovka. Geniální román nejen na svou dobu. Podle mne je to chytré, vtipné, nadčasové a plné laskavosti s níž se Jane Austenová dělila se svými čtenáři o svá moudra. Dnešní romány, jak historické, tak současné, nemají takový obrovský dopad a "náboj", jako toto dílo. Zde totiž stačí drobnosti a je to krásná romantika (aneb jde to i bez erotiky, thank goodness).
Četla jsem to už jako malá holka na základní škole a od té doby patří tento román na první místo v mé knihovně a bez mučení se přiznávám, že jej pravidelně čtu každý rok a jsem na to hrdá.
Děkuji paní Austenová.

Mark2000

Než začnete tento román číst, je třeba si uvědomit, že ho autorka napsala cca před 200 lety a i když už byl přeložen do mnoha podob, nemůžete čekat kdovíjak moderní dílo. Jinými slovy, není to historický román, který napsal současný autor. Proto je třeba se připravit, že děj je "zabalen" do mnoha mnohdy zbytečných slovíček, ale podle mého názoru právě toto je v románu to jedinečné. Při čtení na mě úplně dýchala historická atmosféra, ale také pomalu se rozvíjející milostný vztah mezi dvěma lidmi - Elisabeth a Darcym. Za mě plný počet!!!

Zentao

Opravdu jsem se snažil. Četl jsem i v originále, ale příliš daleko jsem se nedostal. Kniha může nabídnout kvalitní romanci, pro kterou ji zcela jistě má rádo hodně čtenářů, ale vybral jsem si tuto knihu, abych v ní objevil to, co je obvykle skryto mezi řádky - ponaučení o lidských vztazích.

Domnívám se totiž, že podstata této knihy netkví pouze v romanci, ale také v odpovědích na zásadní otázky. Který muž je pro ženu ten pravý (a obráceně)? Jaká manželství jsou ta opravdu šťastná? Ačkoli ihned první věta, jedna z nejznámějších v anglické literatuře, slibuje od autorky opravdu mnoho, je obsah i příslib nakonec utopen v (pro mne) balastu zbytečných slov, která si navzájem postavy sdělují , což mi knihu učinilo nepřístupnou a odložil jsem ji zpátky do knihovny. Tak snad někdy jindy.

Určitě si nenechte tuto knihu mnou znechutit, pokud ji máte rádi, zcela jistě je dobrá i chytrá a snad i s působivým dějem a romance je v ní dost. Bohužel pokud ji budete číst pouze pro ponaučení, jako já, zřejmě vás bude nudit.

sebemi

Čtu vždy jednou ročně o prázdninách. Má nejmilovanější kniha :)

galadrielin

Klasika všech klasik. Knihu řadím mezi oblíbené - pochybovala jsem, že mě může zaujmout romantický příběh z 19. století. No, obavy byly zbytečné. A ano, pan Darcy je jistě úžasný, nechutně bohatý a navíc gentleman, který by si hravě získal srdce poloviny žen i v dnešní době. Mě ale uchvátil vtip a pohotovost Elizabeth.

barnemo

Nejdřív nic moc, potom v půlce to začalo být zajímavý a konec skončil jako vždycky happy endem, takže za mě plný počet. A film byl taky krásnej

Margie94

tohle je prostě krásné odpočinkové čtení! :) úžasné vystihnutí charakteru postav a jemně do celého děje zasazená typická britská ironie. Zbožňuji pana Darcyho! :)

PinkAlicorn

Skvělé! Austenová je právem jednou z nejvýznamnějších autorek své doby, její vylíčení postav je bravurní, píše skutečně čtivě a ohromně jsem si knihu užila. Musela jsem si ji přečíst dvakrát, protože mi to jednou nestačilo.
Jinak holky, přiznejte se, která z vás tajně neprahne po svém vlastním panu Darcym? ♥

boxas

Tohle a Rozum a cit můžu číst pořád dokola a pořád mě to bude bavit. Je to jako pohlazení od někoho, kdo vás chápe a má vás rád.

PeťkaW.

Děj knihy vlastně není nijak převratný. Nemá spád, utíká pomalu, zápletka neoplývá akčností ani zvraty, jazyk je zbytečně strojený, až místy kýčovitý a na někoho již zastaralý. Prostředí na mě občas působilo až nereálně pohádkově... a i přesto je to úžasná kniha, jejíž čtení jsem si neskutečně užívala. Má zkrátka kouzlo. Všechny "zápory", které jsem vyjmenovala výše, jsou totiž zároveň i její nesporné přednosti. Pýcha a předsudek není o ději, ale o postavách. Normálně upřednostňuji knihy, kde dominuje spíše děj nad charaktery, ale tady ráda udělám výjimku, protože všechny postavy jsou bravurně propracované a krásně napsané. Určitě po Pýše a předsudku v budoucnu sáhnu znovu, protože její čtení je parádní relax... Neskutečně nadčasová kniha.

Aymira

Krásná romance. Určitě o chlup lepší a čtivější než Rozum a cit. Nemohla jsem se odtrhnout od čtení, i když jsem si byla vědoma toho, že příběh bude směřovat k happyendu. Název zcela napovídá, kolem čeho se děj motá a co je příčinou mnohých nedorozumění a zvratů.

SeverusSnape

Krásné,kouzelné,úžasné.Nevím jak více toto nádherné dílo popsat.Určitě všem doporučuji

yennefer1

Joo... skvělá klasika!

MinaHawke

Pro mě druhá nejmilejší kniha od Jane.

Claudius

Velmi příjemné překvapení, sympatická hlavní hrdinka, zajímavý pohled na svět z novověké Anglie. Sice místy otravná paní Bennetová, ale to je samozřejmě úmysl, ovšem naprosto skvělý pan Bennet. Ten svými hláškami posouval knihu úplně na jinou úroveň. Škoda, že se v ději objevoval tak málo. Původně jsem si nebyl jistý, ale teď jsem přesvědčený, že Rozum a cit si určitě někdy musím taky přečíst.

Stellia

Nesmrteľná klasika :) Vďaka nej som prežila to najhoršie skúškové obdobie bez ujmy :)

deshalb

Krásna knižka s trošku zložitejším dejom na začiatku knihy, čo sa týka postáv. Inak veľmi príjemné, oddychové a romantické čítanie a zároveň vykreslenie postavenia ženy v spoločnosti z čias Jane Austenovej. Prevedenie celovečerného filmu tohto románu sa mi nepáčilo, ale seriál, kde stvárnil postavu pána Darcyho herec Colin Firth, bol veľmi pekný :)

DominaCZ

Druhá kniha, snaza ještě to zkusit. Jenže opět od prvního řádku neskutečná otrava, nechuť, odporné dialogy s věčným Ó MŮJ DRAHÝ CHOTI a unylej, sáhodlouhej, nijakej, naivní děj, kterej byl 1000000000000x zfilmovanej - naivní blbci, "šlechta", rozháraný hrdinky a floutci, kteří se k ničemu nemaj.
Na tu dobu možná fascinující, dnes laciné, otravné a prostě debilní.

Zvláštní je, že mě nevytáčely mezivsuvky s popisem děje, ale ty rozhovory.

Msourkova

Milé a čtivé. Elizabeth je jedna z mála klasických hrdinek, která nás ženy reprezentuje v dobrém světle.

blazniva7983

Tahle kniha by se měla jmenovat Pýcha, předsudek a pošetilost. S velkou nechutí jsem přečetla první dvě třetiny, protože jsem doufala, že ta třetí mi konečně odhalí, proč se zrovna tenhle román těší takové oblibě. Odhalení se nekonalo.
Postava Elizabeth byla sama o sobě zajímavá a vtipná, stejně tak její otec... a ano, je tu slavný a úžasný pan Darcy, ale nějak to se mnou nehnulo. (Vlastně hnulo, když jsem se modlila ať už někdo lískne pana Collinse a starou Bennetovou). Chápu, co na tom bylo zajímavého před 200 lety, ale ne dnes.

rozvera

Prvně mne tento příběh očaroval v pubertě, a to je už pěkná řádka let. Od té doby jsem stačila přečíst všechny knihy J, Austenové, ale Pýcha a předsudek je z jejích románů pořád mým nejmilejším.

monulam

skvělá kniha, film se jí nemůže vyrovnat.

Manyna

Tušila jsem do čeho jdu, protože jsem první viděla film. Musím si povzdechnout nad nádherným příběhem, především pana Darcyho nelze nemilovat, všechny ostatní osoby mě bavily. Austen přesně ví, jak pohladit romantickou ženskou dušičku. Knížka se čte jedním dechem a rozhodně bych ji doporučila všem ženám, bez ohledu na věk.

Kniha v žebříčku

32. nejlépe hodnocená kniha