Pýcha a předsudek

Pýcha a předsudek

Klasický román z prostředí zámožných středních vrstev na anglickém venkově na konci 18. a počátku 19. století. Autorka líčí klidný a ničím nerušený život, všední radosti, zábavy a starosti. Rodinný klid bývá narušen zejména tehdy, když jsou v rodině dcery a na obzoru se objeví možný ženich. Vdavky jsou pro ženu v této době je...celý text

Autorka líčí klidný a ničím nerušený život, všední radosti, zábavy a starosti. Rodinný klid bývá narušen zejména tehdy, když jsou v rodině dcery a na obzoru se objeví možný ženich. Vdavky jsou pro ženu v této době jedinou možností zaopatření a proto je nutné důmyslné splétání sítí kolem kandidáta ženitby. Autorka dává svému románu ironický podtext. Všechny postavy románu - stoický pan Bennet, jeho energická manželka a pět dcer vstoupily již dávno do podvědomí čtenářské veřejnosti... méně textu

http://www.databazeknih.cz/images_books/85_/859/pycha-a-predsudek-py-859.jpg 4.63597

Pride and Prejudice (1813)

Vydáno:, Rozmluvy
Více informací...

Eorin
včera

Srdcovka. Geniální román nejen na svou dobu. Podle mne je to chytré, vtipné, nadčasové a plné laskavosti s níž se Jane Austenová dělila se svými čtenáři o svá moudra. Dnešní romány, jak historické, tak současné, nemají takový obrovský dopad a "náboj", jako toto dílo. Zde totiž stačí drobnosti a je to krásná romantika (aneb jde to i bez erotiky, thank goodness).
Četla jsem to už jako malá holka na základní škole a od té doby patří tento román na první místo v mé knihovně a bez mučení se přiznávám, že jej pravidelně čtu každý rok a jsem na to hrdá.
Děkuji paní Austenová.

Mark2000
včera

Než začnete tento román číst, je třeba si uvědomit, že ho autorka napsala cca před 200 lety a i když už byl přeložen do mnoha podob, nemůžete čekat kdovíjak moderní dílo. Jinými slovy, není to historický román, který napsal současný autor. Proto je třeba se připravit, že děj je "zabalen" do mnoha mnohdy zbytečných slovíček, ale podle mého názoru právě toto je v románu to jedinečné. Při čtení na mě úplně dýchala historická atmosféra, ale také pomalu se rozvíjející milostný vztah mezi dvěma lidmi - Elisabeth a Darcym. Za mě plný počet!!!

Zentao

Opravdu jsem se snažil. Četl jsem i v originále, ale příliš daleko jsem se nedostal. Kniha může nabídnout kvalitní romanci, pro kterou ji zcela jistě má rádo hodně čtenářů, ale vybral jsem si tuto knihu, abych v ní objevil to, co je obvykle skryto mezi řádky - ponaučení o lidských vztazích.

Domnívám se totiž, že podstata této knihy netkví pouze v romanci, ale také v odpovědích na zásadní otázky. Který muž je pro ženu ten pravý (a obráceně)? Jaká manželství jsou ta opravdu šťastná? Ačkoli ihned první věta, jedna z nejznámějších v anglické literatuře, slibuje od autorky opravdu mnoho, je obsah i příslib nakonec utopen v (pro mne) balastu zbytečných slov, která si navzájem postavy sdělují , což mi knihu učinilo nepřístupnou a odložil jsem ji zpátky do knihovny. Tak snad někdy jindy.

Určitě si nenechte tuto knihu mnou znechutit, pokud ji máte rádi, zcela jistě je dobrá i chytrá a snad i s působivým dějem a romance je v ní dost. Bohužel pokud ji budete číst pouze pro ponaučení, jako já, zřejmě vás bude nudit.

sebemi

Čtu vždy jednou ročně o prázdninách. Má nejmilovanější kniha :)

galadrielin

Klasika všech klasik. Knihu řadím mezi oblíbené - pochybovala jsem, že mě může zaujmout romantický příběh z 19. století. No, obavy byly zbytečné. A ano, pan Darcy je jistě úžasný, nechutně bohatý a navíc gentleman, který by si hravě získal srdce poloviny žen i v dnešní době. Mě ale uchvátil vtip a pohotovost Elizabeth.

barnemo

Nejdřív nic moc, potom v půlce to začalo být zajímavý a konec skončil jako vždycky happy endem, takže za mě plný počet. A film byl taky krásnej

Margie94

tohle je prostě krásné odpočinkové čtení! :) úžasné vystihnutí charakteru postav a jemně do celého děje zasazená typická britská ironie. Zbožňuji pana Darcyho! :)

PinkAlicorn

Skvělé! Austenová je právem jednou z nejvýznamnějších autorek své doby, její vylíčení postav je bravurní, píše skutečně čtivě a ohromně jsem si knihu užila. Musela jsem si ji přečíst dvakrát, protože mi to jednou nestačilo.
Jinak holky, přiznejte se, která z vás tajně neprahne po svém vlastním panu Darcym? ♥

boxas

Tohle a Rozum a cit můžu číst pořád dokola a pořád mě to bude bavit. Je to jako pohlazení od někoho, kdo vás chápe a má vás rád.

PeťkaW.

Děj knihy vlastně není nijak převratný. Nemá spád, utíká pomalu, zápletka neoplývá akčností ani zvraty, jazyk je zbytečně strojený, až místy kýčovitý a na někoho již zastaralý. Prostředí ně mě občas působilo až nereálně pohádkově... a i přesto je to úžasná kniha, jejíž čtení jsem si neskutečně užívala. Má zkrátka kouzlo. Všechny "zápory", které jsem vyjmenovala výše, jsou totiž i zároveň i její nesporné přednosti. Pýcha a předsudek není o ději, ale o postavách. Normálně upřednostňuji knihy, kde dominuje spíše děj nad charaktery, ale tady ráda udělám výjimku, protože všechny postavy jsou bravurně propracované a krásně napsané. Určitě po Pýše a předsudku v budoucnu sáhnu znovu, protože jeho čtení je parádní relax...

Aymira

Krásná romance. Určitě o chlup lepší a čtivější než Rozum a cit. Nemohla jsem se odtrhnout od čtení, i když jsem si byla vědoma toho, že příběh bude směřovat k happyendu. Název zcela napovídá, kolem čeho se děj motá a co je příčinou mnohých nedorozumění a zvratů.

SeverusSnape

Krásné,kouzelné,úžasné.Nevím jak více toto nádherné dílo popsat.Určitě všem doporučuji

yennefer1

Joo... skvělá klasika!

MinaHawke

Pro mě druhá nejmilejší kniha od Jane.

Claudius

Velmi příjemné překvapení, sympatická hlavní hrdinka, zajímavý pohled na svět z novověké Anglie. Sice místy otravná paní Bennetová, ale to je samozřejmě úmysl, ovšem naprosto skvělý pan Bennet. Ten svými hláškami posouval knihu úplně na jinou úroveň. Škoda že se v ději objevoval tak málo. Původně jsem si nebyl jistý, ale teď jsem přesvědčený, že Rozum a cit si určitě někdy musím taky přečíst.

Stellia

Nesmrteľná klasika :) Vďaka nej som prežila to najhoršie skúškové obdobie bez ujmy :)

deshalb

Krásna knižka s trošku zložitejším dejom na začiatku knihy, čo sa týka postáv. Inak veľmi príjemné, oddychové a romantické čítanie a zároveň vykreslenie postavenia ženy v spoločnosti z čias Jane Austenovej. Prevedenie celovečerného filmu tohto románu sa mi nepáčilo, ale seriál, kde stvárnil postavu pána Darcyho herec Colin Firth, bol veľmi pekný :)

DominaCZ

Druhá kniha, snaza ještě to zkusit. Jenže opět od prvního řádku neskutečná otrava, nechuť, odporné dialogy s věčným Ó MŮJ DRAHÝ CHOTI a unylej, sáhodlouhej, nijakej, naivní děj, kterej byl 1000000000000x zfilmovanej - naivní blbci, "šlechta", rozháraný hrdinky a floutci, kteří se k ničemu nemaj.
Na tu dobu možná fascinující, dnes laciné, otravné a prostě debilní.

Zvláštní je, že mě nevytáčely mezivsuvky s popisem děje, ale ty rozhovory.

Msourkova

Milé a čtivé. Elizabeth je jedna z mála klasických hrdinek, která nás ženy reprezentuje v dobrém světle.

blazniva7983

Tahle kniha by se měla jmenovat Pýcha, předsudek a pošetilost. S velkou nechutí jsem přečetla první dvě třetiny, protože jsem doufala, že ta třetí mi konečně odhalí, proč se zrovna tenhle román těší takové oblibě. Odhalení se nekonalo.
Postava Elizabeth byla sama o sobě zajímavá a vtipná, stejně tak její otec... a ano, je tu slavný a úžasný pan Darcy, ale nějak to se mnou nehnulo. (Vlastně hnulo, když jsem se modlila ať už někdo lískne pana Collinse a starou Bennetovou). Chápu, co na tom bylo zajímavého před 200 lety, ale ne dnes.

rozvera

Prvně mne tento příběh očaroval v pubertě, a to je už pěkná řádka let. Od té doby jsem stačila přečíst všechny knihy J, Austenové, ale Pýcha a předsudek je z jejích románů pořád mým nejmilejším.

monulam

skvělá kniha, film se jí nemůže vyrovnat.

Manyna

Tušila jsem do čeho jdu, protože jsem první viděla film. Musím si povzdechnout nad nádherným příběhem, především pana Darcyho nelze nemilovat, všechny ostatní osoby mě bavily. Austen přesně ví, jak pohladit romantickou ženskou dušičku. Knížka se čte jedním dechem a rozhodně bych ji doporučila všem ženám, bez ohledu na věk.

Nat1

Ve mě je romantiky, jak v prdeli medu ale tahle kniha je úžasná. Nevim jestli je to tou dobou nebo jak je to napsané,ale opravdu jsem jim tu lásku věřila.

cat5

Moc nemusím romantiku ani v knihách, ani ve filmech. Tento příběh mě ale učaroval jak v knižní podobě, tak na filmovém plátně. Nevím, jak to autorka dokázala, ale toto dílo má prostě duši.

ttpnkov

Rozdílnost tehdejšího a dnešního smýšlení byla překážkou, přes kterou jsem se prvních sto stran knihy jen stěží dostávala. Nicméně, když si člověk zvykne na dětinské žvatlání paní Bennetové a zaměří se na chytrou Elizabeth, překvapivý charakter pana Darcyho, vztah hlavní hrdinky k otci, různorodost ostatních postav nebo popis tehdejší anglické společnosti, dostane se mu krásného příběhu, který je i po 200 letech od vydání originálu stále aktuální a příjemný.

noemus

Knize jsem se dlouho vyhýbal, ale po shlédnutí filmu (z r. 2005) jsem si knihu přečetl a podíval jsem se i na sérii od BBC z r. 1995. četl jsem to v originální nezjednodušené anglické verzi.
Kniha mne velmi nadchla a musím říci, že je rozhodně lepší než film i seriál. Zejména jazyk a styl psaní Austenové je dost specifický. Zajímavý je např vztah Elisabeth a jejího otce, jistým způsobem vlastně Elisabeth supluje roli jeho manželky ve filmu to tak vůbec nevyzní, ale např v seriálu je to vystižené mnohem lépe. Celkově se jedná o velmi propracovanou a čtivou knihu, kterou velmi doporučuji.

NikolkaKolka

Jeden z mých nejoblíbenějších příběhů. Navíc krásně a velmi čtivě psaný. Víc není co dodat. Prostě láska na celý život.

Noita

Ke knize mne přivedl Červený trpaslík, když už jsem nevydržela tlak "všichni o tom mluví a odkazují a já furt nevím". Vyhýbala jsem se s předsudkem, že jde o červenou knihovnu. A ono ne :-)
Největším objevem pro mne byla forma a autentické vnímání pro Austenovou současnosti a pro mne historie. Paradox mezi tím, jak současným způsobem uvažovali a jak rozdílně od dnešní doby se lidé chovali. Jak odlišné měli vnímání společenských povinností a závazků, cti a slušnosti, v čem je společenské chování svazovalo, přestože vnitřní pocity a uvažování se od dnešní doby příliš nelišilo.
Kolik dnešních historických románů odkládám právě pro neautentičnost atmosféry, chování a smýšlení.
Knihu nemiluji ani tak jako příběh, ale jako dokument vypovídající o specifické části lidské společnosti. Kdo chce číst "láfstory", ten si ho v tom najde, ale mne uspokojuje a naplňuje jiný aspekt a v tom je Austenová nenahraditelná, zatímco příběhů on a ona jsou kvanta.
Za mne max :-)

Lana33

Tuhle knížku miluju.K Pýše a předsudku se často a ráda vracím. Celková podoba hlavní hrdinky, která má ráda humor a oponuje pravidlům (která by v té době měla mladá dívka dodržovat) byla skvělým tahem pro napsaní této knihy.
No a co si budeme vykládat, pan Darcy je sice trochu morous, ale neodolatelný.