Pýcha a předsudek

Pýcha a předsudek

Klasický román z prostředí zámožných středních vrstev na anglickém venkově na konci 18. a počátku 19. století. Autorka líčí klidný a ničím nerušený život, všední radosti, zábavy a starosti. Rodinný klid bývá narušen zejména tehdy, když jsou v rodině dcery a na obzoru se objeví možný ženich. Vdavky jsou pro ženu v této době je...celý text

Autorka líčí klidný a ničím nerušený život, všední radosti, zábavy a starosti. Rodinný klid bývá narušen zejména tehdy, když jsou v rodině dcery a na obzoru se objeví možný ženich. Vdavky jsou pro ženu v této době jedinou možností zaopatření a proto je nutné důmyslné splétání sítí kolem kandidáta ženitby. Autorka dává svému románu ironický podtext. Všechny postavy románu - stoický pan Bennet, jeho energická manželka a pět dcer vstoupily již dávno do podvědomí čtenářské veřejnosti... méně textu

http://www.databazeknih.cz/images_books/85_/859/pycha-a-predsudek-py-859.jpg 4.63411

Pride and Prejudice (1813)

Vydáno:, Rozmluvy
Více informací...

venora

srdeční záležitost a jedna z mých nejoblíbenějších knih

zpevSusannah

Tak já nevím. Asi jsem divná a mé srdce umí být občas jako kus ledu...
Tento román nechci úplně kritizovat, to určitě neee, ale prostě nedokážu pochopit, proč aktuálně v žebříčku nejlépe hodnocených knih je na 31. místě. Ale jasně, dle gusta žádný dišputát :-)
Nevím, jak jste na to nahlíželi vy, ale některé postavy byly fakt na zabití! Velice mě rozčilovala nekonečná hloupost a jednoduchost paní Bennetové, slizkost a úchylná podlejzavost pana Collinse a až hloupá dokonalost Jane Bennetové.
Co se mi ale líbilo, bylo krásné a jednoduché vykreslení slov "Pýcha" a "Předsudek". Žádné hledaní významu mezi řádky, žádné odhadování a kladení si otázek, jak to jen ta Austenová zamýšlela. Prostě taková ideální povinná četba pro střední školy.
Závěrem musím poznamenat, že tři hvězdičky mého hodnocení si zaslouží hlavně pan Darcy. Do něj by se zamilovala asi každá, je to typický románový muž. :-)
Těším se na divadelní zpracování v Národním divadle. Snad si tento příběh zachová něco ze svého idealismu a Daniel Špinar z toho neudělá děsivě nelogickou modernu...!

evkah

Skvělá klasika, ke které se vždy ráda vrátím :)

Lessana

Pre mňa prvá kniha od Jane Austenovej a už sa teším na ďalšie :). V pýche (neodolateľného pána Darcyho) a predsudku (neopakovateľnej Elizabeth Bennetovej) si romantický kút ženskej duše doslova pradie :). Vytrvalo, s radosťou a na každej stránke pomerne hrubej knihy, od ktorej sa temer nedá odtrhnúť. Charaktery všetkých postáv sú vykreslené nesmierne zručne, vidieť, že autorke je človek so svojimi plusmi i mínusmi známou veličinou. Rovnako ako zmysel pre česť, morálku a spravodlivosť, ale i humor, filozofiu a radostný, pravou láskou naplnený život. A keď sa k tomu pridajú dialógy s nádychom ušľachtilosti a pútavý dej odohrávajúci sa v príjemnom prostredí anglického (nielen) vidieka, potešenie čitateľa je dokonalé :).

Limuzak

Klasika ,ale nádherná

mikela

Klasika a přesto stále umí čtenáře unést. Je to skvělá kniha a doporučit mohu i film.

sabca1520

Nejlepší kniha pro mě úplně TOP.

pavlinka04

Snad nejlepší kniha, velmi nadchla, pořád na ni vzpomínám :) ♥

Janpa

Skvělá kniha. Úplně mě dostala, nečekala jsem od toho tolik, ale je to bomba. Stejně krásné je i filmové zpracování. Určitě doporučuji.

rosalee3974

Jedna z mých nejoblíbenějších knih, i když mi už některé části připadají příliš idealistické, stejně si ji ráda přečtu znova a znova. Nedám na ni dopustit.

Michalka98
31.12.2016

Má nejoblíbenější kniha. Naprosto ji zbožňuji, stejně jako filmové zpracování

St.Evelin
29.12.2016

Naprostá klasika, kterou miluju už od doby povinné četby na gymnáziu! Prostě... pan Darcey! Škoda, myslím si, že romantické prostředí, by si zasloužilo více romantických chvilek.

sigik
28.12.2016

Krásné romantické počtení. Až na to že za začátku se vše vyvíjelo velmi pomalu a dlouze, jinak moc hezké.

KateChatt
27.12.2016

Kvůli knize, která se mi velmi zamlouvá, jsem měla trochu obavy podívat se i na film. Avšak musím uznat, že i film byl velmi povedený (jediná ztvárněná postava, která se podle mě moc nepovedla, byla postava pana Collinse). Strašně jsem si, jak v knize tak ve filmu, zamilovala slečnu Elizabeth, pana Darcyho, Jane, Bingleye a pana Benneta. Kniha celkově byla úžasná, jen mi tam trochu chyběli romantické chvilky.

Aivinka
27.12.2016

Kniha mě příjemně překvapila. Čekala jsem ji daleko horší a když pominu ty zdlouhavé rozhovory tak se mi kniha líbila.

Odehnalka
20.12.2016

Národnímu divadlu se povedlo nádherně převést román do divadelní hry! Pokud jste fanoušci Pýchy, tak určitě neváhejte a vydejte se do divadla!

Kajula27
19.12.2016

Kniha i film velmi dobré, klasika, ke které se zase vrátím.

acidkitten
17.12.2016

Pýcha a předsudek je jediná klasická kniha, která mě naprosto zklamala. Nikomu bych ji nedoporučila.

venacava
13.12.2016

Četla jsem knihu až po shlédnutí filmu a musím říct, že filmové zpracování je naprosto skvělé...kniha i film mě ohromily. Musím říct, že na chvíli bych chtěla být v té době a okusit vše co ta doba přinášela.

RauMari
11.12.2016

Pro mě jednoznačně jedna z nejlepších knih mého života. Celý příběh mě ihned vtáhnul a uchvátil. Vidim to na opáčko v blízký době.

Petucelli
04.12.2016

Nebyla to laska na první pohled, ale postupem jsem pochopila proč je to klenot literatury.

tadivkasknizkou
02.12.2016

M.i.l.u.j.i.! ♥

Domča999
30.11.2016

První kniha kterou jsem od Jane Austen četla a absolutně mě nadchla. Do pana Darcyho jsem se zamilovala až po uši a Lízinčina povaha je úžasná. Rozhodně jedna z nejlepších knih, jakou jsem kdy četla.

daryna
29.11.2016

Češtinářka říkala, že tuhle knihu budeme mít příští rok na povinnou četbu. Tak jsem si teda pustila film, abych tak nějak věděla o čem to je. Film se mi moc líbil a tak jsem si půjčila tu knížku...
a četla jsem a četla a četla. Nemohla jsem se odtrhnout a při káždém vhodném okamžiku vzdychala nad Darcym, nebo mu v duchu nadávala. Popostrkovala jsem Bingleyho aby vyznal Jane lásku a jí zas, aby dávala své city víc najevo. S Elizabeth jsem byla nanejvýš spokojená! Má svoji hlavu, svoje názory, a taky svoje city.
Knihu jsem četla 2krát po sobě a doufám, že se k ní ještě vrátím.
Jediné co mi tam trochu chybělo byl polibek. Jsem hrozně romantickej typ a prostě jakmile se v knížce někdo políbí, jsem z toho úplně vedle. Ale i přesto, že se tu žádná pusinka nekonala, byla jsem vedle téměř celou dobu

miska164
27.11.2016

Na začátku mě kniha moc nebavila, přišla mi poněkud zdlouhavá, ale potom se děj trochu "rozjel".

hopelu
21.11.2016

Ooooo pan Darcy...jsou chvíle, kdybych mu řekla něco nepěkného a to pěkně od plic a z toho jsou chvíle, kdy se v jeho přítomnosti červenám. Touhle knížkou nikoho neurazíte, navíc je to velmi cenný kousek z literární historie a každý člověk by měl za svůj život přečíst minimálně 1 knihu z románové Anglie!

zdazilek
21.11.2016

Těšila jsem se až si knihu přečtu, protože mě zajímalo jaká je. Začátek se mi četl těžko a musela jsem se strašně nutit do čtení. Druhá polovina knihy se mi líbila více a i lepe se mi četla.

jakafe
20.11.2016

Tato klasika je učebnicový příklad knihy, u které si nepřejete, aby skončila. Po několika letech jsem se do příběhu Elizabeth a pana Darcyho a dalších začetla znovu. Je milé vědět, že existuje kniha, která byla sepsána před 200 lety, a která je aktuální i dnes - myšlenky o manželství, o charakterech a osobnostním vývoji, o intrikách, o intelektuální nabubřelosti. Nyní jsem při čtení viděla hlavní hrdiny jako vzory, díky kterým by rozvodovost nebyla taková, jako je. Stačilo by, kdyby lidé do vztahu, resp. manželství vstupovali tak zodpovědně, jako hlavní hrdinové, tj. s ideály, trpělivostí, vlastní sebereflexí a touhou být pro druhého tím nejlepším, shodností názorů, zájmů a zároveň vzájemným doplněním temperamentu. Kolik lidí se tím zabývá předtím, než udělá tak závažný krok?
Kromě toho jsem si samozřejmě libovala i v popisu tehdejší společnosti a hlavně anglického venkova, takže mě asi nejvíc bavil pobyt Lizzy u Colinsových a v Pemberley - zejména zde jsem si připadala, jako bych se tam procházela s ní. Budu se zase těšit na další počtení v tomto mistrovském románu a na příští setkání s hrdiny. Mezitím si mohu pustit film, kde si Elizabeth a pan Darcy nedají ani jeden polibek, a přesto patří k těm nejromantičtějším :-). Není pochyb, že Pýcha a předsudek je nejlepší román od Jane Austen.

anna1438
16.11.2016

Kniha měla nádherný příběh. Ale já moc nechápu básnění okolo pana Darcyho. Mně prostě nějak nesedl. Možná, že to bylo i tou filmovou obálkou, protože herec mi moc nesedl.

bibliophile
12.11.2016

Jedna z nejlepších knih, co jsem kdy četla. Určitě se k ní ještě vrátím a dám si ji na seznam k maturitě.