Pýcha a předsudek

Pýcha a předsudek

Klasický román z prostředí zámožných středních vrstev na anglickém venkově na konci 18. a počátku 19. století. Autorka líčí klidný a ničím nerušený život, všední radosti, zábavy a starosti. Rodinný klid bývá narušen zejména tehdy, když jsou v rodině dcery a na obzoru se objeví možný ženich. Vdavky jsou pro ženu v této době je...celý text

Autorka líčí klidný a ničím nerušený život, všední radosti, zábavy a starosti. Rodinný klid bývá narušen zejména tehdy, když jsou v rodině dcery a na obzoru se objeví možný ženich. Vdavky jsou pro ženu v této době jedinou možností zaopatření a proto je nutné důmyslné splétání sítí kolem kandidáta ženitby. Autorka dává svému románu ironický podtext. Všechny postavy románu - stoický pan Bennet, jeho energická manželka a pět dcer vstoupily již dávno do podvědomí čtenářské veřejnosti... méně textu

http://www.databazeknih.cz/images_books/85_/859/pycha-a-predsudek-py-859.jpg 4.63493

Pride and Prejudice (1813)

Vydáno:, Rozmluvy
Více informací...

Nat1
dnes

Ve mě je romantiky, jak v prdeli medu ale tahle kniha je úžasná. Nevim jestli je to tou dobou nebo jak je to napsané,ale opravdu jsem jim tu lásku věřila.

cat5
předevčírem

Moc nemusím romantiku ani v knihách, ani ve filmech. Tento příběh mě ale učaroval jak v knižní podobě, tak na filmovém plátně. Nevím, jak to autorka dokázala, ale toto dílo má prostě duši.

ttpnkov

Rozdílnost tehdejšího a dnešního smýšlení byla překážkou, přes kterou jsem se prvních sto stran knihy jen stěží dostávala. Nicméně, když si člověk zvykne na dětinské žvatlání paní Bennetové a zaměří se na chytrou Elizabeth, překvapivý charakter pana Darcyho, vztah hlavní hrdinky k otci, různorodost ostatních postav nebo popis tehdejší anglické společnosti, dostane se mu krásného příběhu, který je i po 200 letech od vydání originálu stále aktuální a příjemný.

noemus

Knize jsem se dlouho vyhýbal, ale po shlédnutí filmu (z r. 2005) jsem si knihu přečetl a podíval jsem se i na sérii od BBC z r. 1995. četl jsem to v originální nezjednodušené anglické verzi.
Kniha mne velmi nadchla a musím říci, že je rozhodně lepší než film i seriál. Zejména jazyk a styl psaní Austenové je dost specifický. Zajímavý je např vztah Elisabeth a jejího otce, jistým způsobem vlastně Elisabeth supluje roli jeho manželky ve filmu to tak vůbec nevyzní, ale např v seriálu je to vystižené mnohem lépe. Celkově se jedná o velmi propracovanou a čtivou knihu, kterou velmi doporučuji.

NikolkaKolka

Jeden z mých nejoblíbenějších příběhů. Navíc krásně a velmi čtivě psaný. Víc není co dodat. Prostě láska na celý život.

Noita

Ke knize mne přivedl Červený trpaslík, když už jsem nevydržela tlak "všichni o tom mluví a odkazují a já furt nevím". Vyhýbala jsem se s předsudkem, že jde o červenou knihovnu. A ono ne :-)
Největším objevem pro mne byla forma a autentické vnímání pro Austenovou současnosti a pro mne historie. Paradox mezi tím, jak současným způsobem uvažovali a jak rozdílně od dnešní doby se lidé chovali. Jak odlišné měli vnímání společenských povinností a závazků, cti a slušnosti, v čem je společenské chování svazovalo, přestože vnitřní pocity a uvažování se od dnešní doby příliš nelišilo.
Kolik dnešních historických románů odkládám právě pro neautentičnost atmosféry, chování a smýšlení.
Knihu nemiluji ani tak jako příběh, ale jako dokument vypovídající o specifické části lidské společnosti. Kdo chce číst "láfstory", ten si ho v tom najde, ale mne uspokojuje a naplňuje jiný aspekt a v tom je Austenová nenahraditelná, zatímco příběhů on a ona jsou kvanta.
Za mne max :-)

Lana33

Tuhle knížku miluju.K Pýše a předsudku se často a ráda vracím. Celková podoba hlavní hrdinky, která má ráda humor a oponuje pravidlům (která by v té době měla mladá dívka dodržovat) byla skvělým tahem pro napsaní této knihy.
No a co si budeme vykládat, pan Darcy je sice trochu morous, ale neodolatelný.

Kešu1981

V době knih plných erotiky je tento příběh krásným zážitkem, přitom dílem 200let starým! Tomu říkám umění :o)

AnetaM

Nádherná klasika, kterou si nejde nezamilovat.

Beatrisie

Krásná knížka:)

Leluse

Krásná knížka pro oddechové okamžiky. Postava Elizabeth se mi moc líbila - byla dívkou, lehce vzdorovitou, která dokázala přemýšlet sama za sebe, utvořit si názor, být vtipná... A pan Darcy se mi též zamlouval... takový namyšlený chlapík s dobrým srdcem, co díky lásce a krásným očím Elizabeth nakonec i svou povahu vylepšil... kdo by ho nechtěl :)
Moc pěkně vykreslené charaktery postav, pro mě nejvíce iritující paní Benetová, její dcera Lydie, Lady Catherine, pan Collins (vzít si někoho takového, tak umřu dříve, než stačím odejít od oltáře)...

luckomar

Knížka je podle mé maličkosti krásná ...

MarcelStrnadel

Uff. Konečně ji mám přečtenou. Četl jsem ji poměrně dlouho. K této knize mám složitý vztah. Stejně tak asi jako k Atlasu mraků. Počátek se mi velice líbil („Světem panuje skálopevné přesvědčení, že…“), pak mě začala nudit a poté jsem si k ní nějak našel cestu.
Příběh jsem už znal dříve – z divadla a filmu. Film se mi líbil velice, ale kniha ho nakonec předčila. Je to jednoduchý, ale krásný příběh, kdy k sobě z počátku dva lidé cítí antipatie, ale postupně si k sobě hledají cestu, až se nakonec do sebe zamilují. To se mi na tom líbilo nejvíce (není to prvoplánové zalíbení se na první pohled, ale postupné vytváření vztahu). Zalíbila se mi i poslední část, kdy dochází k odlehčení atmosféry (zásnuby obou dcer) a taky je plná vtipných scén (např. matčina reakce na zásnuby Elizabeth s panem Darcym).
Chvíli mi trvalo, než jsem si zvykl na autorčin styl psaní a místy mi nešel číst. Nevím, jestli bych si ji přečetl znovu, ale chci si poslechnout její audio verzi. Ale zaručeně nelituji, že jsem si ji přečetl.

Kopretina

Kniha se mi líbila. Zjišťuji, jak se naše doby liší. To, co se tehdy odsuzovalo, se dnes bere jako norma, naopak se dbalo na věci, na které my vůbec nedbáme. Na jednu stranu je to dobře, neboť např. odsuzovat rodinu za to, jak se zachová jeden její člen, je dost kruté. Na druhou stranu diplomacie, umět vyjádřit názory, postoje a zájem kvalitním způsobem, to se dnes málokdy vidí, tomu bychom se mohli učit. Příběh příjemný, napětí nechybí.

venora

srdeční záležitost a jedna z mých nejoblíbenějších knih

zpevSusannah

Tak já nevím. Asi jsem divná a mé srdce umí být občas jako kus ledu...
Tento román nechci úplně kritizovat, to určitě neee, ale prostě nedokážu pochopit, proč aktuálně v žebříčku nejlépe hodnocených knih je na 31. místě. Ale jasně, dle gusta žádný dišputát :-)
Nevím, jak jste na to nahlíželi vy, ale některé postavy byly fakt na zabití! Velice mě rozčilovala nekonečná hloupost a jednoduchost paní Bennetové, slizkost a úchylná podlejzavost pana Collinse a až hloupá dokonalost Jane Bennetové.
Co se mi ale líbilo, bylo krásné a jednoduché vykreslení slov "Pýcha" a "Předsudek". Žádné hledaní významu mezi řádky, žádné odhadování a kladení si otázek, jak to jen ta Austenová zamýšlela. Prostě taková ideální povinná četba pro střední školy.
Závěrem musím poznamenat, že tři hvězdičky mého hodnocení si zaslouží hlavně pan Darcy. Do něj by se zamilovala asi každá, je to typický románový muž. :-)
Těším se na divadelní zpracování v Národním divadle. Snad si tento příběh zachová něco ze svého idealismu a Daniel Špinar z toho neudělá děsivě nelogickou modernu...!

evkah

Skvělá klasika, ke které se vždy ráda vrátím :)

Lessana

Pre mňa prvá kniha od Jane Austenovej a už sa teším na ďalšie :). V pýche (neodolateľného pána Darcyho) a predsudku (neopakovateľnej Elizabeth Bennetovej) si romantický kút ženskej duše doslova pradie :). Vytrvalo, s radosťou a na každej stránke pomerne hrubej knihy, od ktorej sa temer nedá odtrhnúť. Charaktery všetkých postáv sú vykreslené nesmierne zručne, vidieť, že autorke je človek so svojimi plusmi i mínusmi známou veličinou. Rovnako ako zmysel pre česť, morálku a spravodlivosť, ale i humor, filozofiu a radostný, pravou láskou naplnený život. A keď sa k tomu pridajú dialógy s nádychom ušľachtilosti a pútavý dej odohrávajúci sa v príjemnom prostredí anglického (nielen) vidieka, potešenie čitateľa je dokonalé :).

Limuzak

Klasika ,ale nádherná

mikela

Klasika a přesto stále umí čtenáře unést. Je to skvělá kniha a doporučit mohu i film.

sabca1520

Nejlepší kniha pro mě úplně TOP.

pavlinka04

Snad nejlepší kniha, velmi nadchla, pořád na ni vzpomínám :) ♥

Janpa

Skvělá kniha. Úplně mě dostala, nečekala jsem od toho tolik, ale je to bomba. Stejně krásné je i filmové zpracování. Určitě doporučuji.

rosalee3974

Jedna z mých nejoblíbenějších knih, i když mi už některé části připadají příliš idealistické, stejně si ji ráda přečtu znova a znova. Nedám na ni dopustit.

Michalka98
31.12.2016

Má nejoblíbenější kniha. Naprosto ji zbožňuji, stejně jako filmové zpracování

St.Evelin
29.12.2016

Naprostá klasika, kterou miluju už od doby povinné četby na gymnáziu! Prostě... pan Darcey! Škoda, myslím si, že romantické prostředí, by si zasloužilo více romantických chvilek.

sigik
28.12.2016

Krásné romantické počtení. Až na to že za začátku se vše vyvíjelo velmi pomalu a dlouze, jinak moc hezké.

KateChatt
27.12.2016

Kvůli knize, která se mi velmi zamlouvá, jsem měla trochu obavy podívat se i na film. Avšak musím uznat, že i film byl velmi povedený (jediná ztvárněná postava, která se podle mě moc nepovedla, byla postava pana Collinse). Strašně jsem si, jak v knize tak ve filmu, zamilovala slečnu Elizabeth, pana Darcyho, Jane, Bingleye a pana Benneta. Kniha celkově byla úžasná, jen mi tam trochu chyběli romantické chvilky.

Aivinka
27.12.2016

Kniha mě příjemně překvapila. Čekala jsem ji daleko horší a když pominu ty zdlouhavé rozhovory tak se mi kniha líbila.

Odehnalka
20.12.2016

Národnímu divadlu se povedlo nádherně převést román do divadelní hry! Pokud jste fanoušci Pýchy, tak určitě neváhejte a vydejte se do divadla!