Rozum a cit

První publikovaný román Jane Austenové Rozum a cit (1811) dodnes nachází vděčné čtenáře a především čtenářky, neboť hrdinkami jsou dívky a ženy, které se musí smířit s tvrdostí života a najít rovnováhu mezi rozumem a citem. I po téměř dvou stoletích překvapuje autorka neobvyklou zápletkou, jemným humorem, skvělými dialogy i vřelostí citu. Mnohými čtenáři i kritiky je proto považována za největší autorku anglické prózy... méně textu

http://www.databazeknih.cz/images_books/35_/35975/rozum-a-cit-35975.jpg 4.31181

Sense and Sensibility (1811)

Vydáno:, Leda, Academia
Více informací...

anickalysano

Už ani nevím, kolikrát jsem Rozum a cit četla :-). Mám k němu ještě lepší vztah než k "slavnější" Pýše a předsudku. Plukovník Brandon je jedna z mých nejoblíbenějších literárních postav a lepší mužský hlavní hrdina naž Darcy!

boxas

Tohle a Pýchu a předsudek můžu číst pořád dokola a pořád mě to bude bavit. Je to jako pohlazení od někoho, kdo vás chápe a má vás rád.

Dep8

Ani slůvko zbytečné, prostředí a nálada Anglie 19. století vykresleny bez jakýchkoliv zdlouhavých popisů, i přes to mě atmosféra této knihy tak pohltila, že okamžitě potřebuji žít v této době, nebo lépe, hned běžím do knihovny pro Pýchu a předsudek. Austenová je výjimečnou vypravěčkou a já jsem v takovýto literární zážitek už ani nedoufala.

SeverusSnape

Líbí se mi mnohem více než Pýcha a předsudek a to už je co říct.Krása

MinaHawke

A toto je má třetí nejmilejší kniha od autorky.

Aymira

Do knihy jsem se původně nemohla začíst, ale zhruba od poloviny začínal děj nabírat významu a dramatičnosti. Popisuje osud dvou sester, které se velmi milují, jsou výborně vychované, ale povahově se liší. Jedna je přemýšlivá, klidná, ve svých úvahách se řídí především rozumem, zatímco mladší z nich je emocionálnější, vášnivější a její činy ovládá srdce a city. Kniha není moc založena na popisech - ať už krajiny, dobového oblečení nebo domů. Celý děj je v podstatě vystavěn na dialozích nebo na popisech myšlenkových pochodů mladých děvčat. Co mohly dívky jejich společenského postavení v 19. století dělat, když neexistoval internet, nebyla televize, rozhlas...? Procházely se po okolí, účastnily se menších společenských setkání, věnovaly se četbě, hudbě, vyšívání, a především snily o svém budoucím manželovi. A jejich okolí a rodina směřovala všechny jejich kroky právě k tomu, aby se seznámily s vhodným mužem. Co na tom, jestli to mezi budoucími manželi dostatečně nezajiskřilo? O to přece nešlo, šlo o majetek, který by je zabezpečil do konce života. Zvítězí u Elinor a Mariany rozum nebo city?

Závěr mi přišel poměrně uspěchaný, jako by autorka chtěla mít psaní co nejrychleji za sebou. Vlastně to obě dívky vzaly dost hopem, vzhledem k táhlosti předchozího děje.

Manyna

Nádherná kniha, která naplno dostála svému jménu. Je opravdu kolikrát těžké volit mezi tím, co říká srdce, a co hlava. Kniha má v sobě pár obratů, ale já jsem věřila, že všechno dobře dopadne a nemýlila jsem se. :)

Lucik87

Čekala jsem, že to pro mě bude hůře čtivé, ale byla jsem mile překvapena. Každopádně jsem od románu čekala víc, konec už mě tolik nebavil a částečně jsem se do čtení musela na konci nutit. Ale neházím flintu do žita a dám šanci Pýše a předsudku.

rosalee3974

Mám Jane Austenovou velice ráda, ale tento román mi dal trochu zabrat... Ačkoliv mi nedělalo potíže přečíst dvakrát Pýchu a předsudek (a co si budeme vykládat, někdy je to zdlouhavé čtení), musela jsem se v jednu chvíli donutit tuto knihu dočíst. Měla jsem pocit, jako kdyby ani sama autorka tenkrát nevěděla, co si s příběhem počít, ale posléze se děj konečně začal hýbat tím typickým austenovským tempem, tudíž jsem byla ráda, že jsem si dala tu práci a knížku dočetla.

Domuly

Za mě dost slabý průměr bohužel. Možná je to tím, že jsem od knihy měla velká očekávání, když je to od Jane Austen, ale v této knize nebylo kromě romantického příběhu nic navíc. Zdlouhavé rozhovory o ničem, chyběla mi tam ironie, břitký humor, zkrátka a dobře všechno to, co mám v jejích knihách ráda. Je zde vidět, že ta kniha patří k jejím prvotinám a za mě teda neskutečně přeceňované dílo.

Karolína18

Nemohu jinak než hodnotit plným počtem, protože autorčin styl psaní je úchvatný. Dokázala mě strhnout a od první stránky jsem se nedokázala odtrhnout od poutavých řádků. Moc mě zajímalo, jak vše dopadne, i když už jsem mnohokrát viděla filmy.
Elinor byla obdivuhodná ve své rozhodnosti a sebeovládání, ačkoli se by postrádala cit.
Edward u mě dost kolísal, zvlášť proto, co vždy říkala Lucy o jeho zamilovaném chování, ale jakmile jsem odhalila pravou povahu mladší slečny Steelové, už jsem mu jen držela pěsti, aby došel zaslouženého štěstí.
Ze všech nejvíc jsem si asi oblíbila plukovníka Brandona, který s vytrvalostí a nesobeckou povahou mohl dojít svého vlastního štěstí a na té cestě pomohl, komu se dalo.
Vykreslení všech sobeckých, hamižných, pomlouvačných a nepřejících postav považuji za velmi zdařilé a přesto, že mě celou knihu rozčilovali, bez nich by v takové míře nevynikala dobrota ostatních.
Velmi obdivuji moc autorčina jazyka přimět mě, abych po přečtení jakékoli její knihy mluvila ještě pár dní jako z jiného století.

eiramka

Austenová je moje jistota - přítelkyně se kterou pravidelně každý rok trávím dlouhé lednové večery - a vždycky znovu a znovu podlehnu kouzlu jejího vyprávění. Letos padl los na Elinor a Edwarda, Mariannu a proradného Willoughbyho. S jakým potěšením se znovu setkávám se všemi těmi milými postavami, kterými Austenová zalidňuje svůj svět - jeji ironie znovu a znovu vyloudí úsměv - třebaže jsem její romány četla už mnohokrát . Je to pohodové a klidné čtení, přesně to, co v lednu obyčejně potřebuj

berka4151

Jako jo, romance hezká, občas zbytečně zdlouhavé, ale to k té době patří. Ale tentokrát jsem fakt ráda, že znám filmovou adaptaci.

pavlinka04

Kniha byla opět krásná, Pýcha a předsudek se mi líbil o něco více, ale i tak to bylo velmi záživné :) Je to krásné a příjemné čtení, doporučuji ♥
4 * protože pýcha a předsudek o něco lepší, ale pouze o trošku ♥ ♥

roso.mak
12.11.2016

Ach jo. V mnohém souhlasím s mira.l. Nic se tam neděje, ti lidé se museli unudit k smrti. Stěžovat si na roční příjem 200 liber v době, kdy plat služky byl 5 šilinků týdně (a panna na sex se prý dala koupit za 5 liber), vést prázdné zdvořilé rozhovory, kterými se ale čtenář musí prokousat spolu s hrdiny... To by se všechno dalo odpustit v rámci romantiky, ale ten neskutečný deus ex machina na konci, aby se ti dva mohli vzít, ten mě na tom vadil asi nejvíc.

bibliophile
12.11.2016

Po Pýše a předsudku hořké zklamání.

mira.l
29.10.2016

Po Pýše a předsudku, která se mi velice líbila, jsem sáhnul po dalším díle J. Austenové a musím říct, není to zdaleka to, co jsem od toho čekal. Ze začátku mi to přišlo dost podobné a myslel jsem si, že to bude stejně kouzelné jako Pýcha, ale postupně se z toho to kouzlo nějak vytrácelo. Poměrně dost postav, vzhledem k jejich blízké příbuznosti někdy i stejných jmen, v nichž jsem se trochu ztrácel, a vpodstatě všechny dělají totéž - nic. Předhání se v tom, kdo kdy koho na jak dlouho bude otravovat - pardon, poctí svou vzácnou přítomností, kde poobědvají, povečeří, popijí čaj či zajdou na večírek nebo ples, spousta prázdných dialogů, postavy se neustále přesouvají sem a tam od jednoho panského sídla ke druhému, no jednomu z toho jde trochu hlava kolem.
Jako dočet jsem to, aspoň ze začátku se to nečte špatně, občas se člověk nad tupostí a uvažováním postav musí pousmát, některé držgrešle by nejradši vzal něčím po hlavě, ale postupně mě to bavilo nějak čím dál míň. A posledních pár kapitol byl docela slušný zmatek, přes tu spoustu prázdných řečí v průběhu knihy jsem ke konci skoro nevěděl, kdo se vlastně komu (zas)líbil na začátku, kdo a proč si koho chtěl, měl musel nebo naopak nesměl vzít. Prostě Pýcha a předsudek je jenom jedna, tomuto dílu chybí taková ta lehkost, půvabnost či jak to nazvat, a to jak v knižní, tak ve filmové verzi, kterou jsem viděl ve stejný den, kdy jsem dočetl knihu, a taky mě moc nenadchla. Za mě průměr.

domi88
25.08.2016

Pýcha a předsudek, Emma jsou mnohem důvěryhodnější. Miluji je. Tuto ne.

Davina
22.08.2016

Kniha byla krásná, postavy zajímavé, ale děj mi místy přišel zdlouhavý. Jane Austenovou zbožňuji a její styl psaní je neuvěřitelný, čtenář jakoby byl vtažen do samotného děje knihy, prostě úžasné. Přesto musím podotknout, že kniha Pýcha a předsudek se mi líbila více.

Lenny33
04.08.2016

Opravdu skvělá kniha, promyšlená, napínavá s úžasnými rozhovory. Ale bohužel dvěma hlavním párům jsem jejich "lásku" vůbec nevěřila, což je u knihy tohoto typu celkem zklamání.

lucille48
19.07.2016

Kniha se mi líbila, ačkoliv v určitých okamžicích se mi to zdálo mírně zdlouhavé. Ale bylo to poprvé vydáno před více než 200 lety a pořád se čte. Jane Austenová je super!

TerkaM
06.06.2016

Tak jo, fakt nechápu, proč mi Rozum a cit trval tak dlouho přečíst, ale teď už mohu říct, že se mi to líbilo - bylo to sice jako na houpačce a občas jsem někoho i proklínala (schválně, tipněte si koho) a kdybych knihu měla srovnat s Pýchou a předsudkem, výherce nevyberu. Každá z těch knih má své kouzlo, nelze hodnotit, že se mi jedna líbí víc než druhá, nyní už vím, že každá je v zásadě o něčem jiném, přesto jsem jakousi podobu s Pýchou a předsudkem spatřovala.

Hodnotím tedy pěti hvězdičkami a je to krásný příběh, který musím mít doma - a při nejbližší příležitosti si obě dvě zatím přečtené knihy koupím. A možná přihodím i Emmu. Nebo Annu Elliotovou. :)

ellypusik
25.05.2016

Já se knihou prokousávala strašně dlouho. Občas to pro mne bylo zdlouhavé a nudné, ale to je asi tím, že myslím úplně jinak jak J. Austenová. Přesto jsem její obdivovatelka a na to, že žila na přelomu 17. st. pojala knihy s roztomilým humorem a občasnou romantikou. Zároveň nezapomněla na bolestnou realitu a za to všechno to oceňuji 3 hvězdičkami.

a355o
20.05.2016

Knihu jsem četla už kdysi, ale byla pro mě i tak překvapením. Samozřejmě srovnání s Pýchou a předsudkem se nedá vyhnout. Líbila se mi ta střízlivost, se kterou autorka oproti P. psala - ne úplně všechno musí dopadnout tak dobře, jak to nejdříve vypadá. To ovšem neznamenalo, že by zase nepřišlo na dobrý konec.
Celkově hodnotím velice pozitivně, čtivě, austenovskyy. Společnost byla trošku uvolněnější, ale zase nechyběla šílená rodina.
3* pro tu podobnost s P. a jen osobně, že už jsem četla lepší a originálnější.

repli2dev
17.04.2016

Oproti Pýše a předsudku měla poněkud menší spád, zejména ze začátku, přesto jde o výbornou knihu plnou perfektních pozorování, vynikajících schopnosti zachytit lidský charakter z pohledu jiného člověka a to včetně průběhu vývoje.
Zároveň se autorce podařilo do celé knihy zakomponovat vkusně a lehce společenskou kritiku až lehké moralizování.

Dějově pak hlavní zápletka pojednává o „drogové“ (smyslové, pocitové,…) epizodě „osudového“ zamilování jedné mladé slečny. Děj knihy (autorka) pak polemizují, že samotný pocit není nic bez rozumu, který z něj může stvořit cit.

Nemůžu nepřidat pár perfektních hlášek: „Představa, že životní štěstí závisí výhradně od jediné osoby, je sice svůdná, ale neodpovídá to“, „Chudoba se zde neprojevovala v ničem než duchovní sféře, tam zato ale výrazně.“.

Sorrow
10.04.2016

Má první Austenová a musím říct, že mě velmi okouzlil její vytříbený styl. Krásný květnatý jazyk, úžasné popisy přírody i každodenních situací, to vše doplněno a zajímavé charaktery - určitě si od autorky přečtu i některá další díla :)

Lenna75
31.03.2016

Dílo Jane Austenové se mi líbilo jednak už díky jejímu barvitému vyprávění a charakterizování postav. Objevovaly se zápletky, které mne poháněly číst dál a sentimentální stránka věci příběhu nebyla nijak obtěžující, jak bych očekávala. Především ke konci jsem samým nedočkáním četla poslední stránky jedním dechem. DOPORUČUJI! Ne nadarmo se tato kniha řadí ke klasice.

Džena
06.03.2016

Zmes Pýchy & Emmy...čo viac dodať. Prečítala som, ale ohúrená nie som.

petra4080
24.02.2016

Knihy Jane Austen se mi líbí, tato mě však nijak zvlášť nenadchla. Možná mi jen nesedly hlavní hrdinky. Filmové zpracování se mi naopak líbilo.

Dryáda
20.02.2016

Původně jsem si myslela, že je Rozum a cit něco podobného jako Pýcha a předsudek, ale brzy jsem zjistila, že jsem se mýlila. Je sice pravda, že se hlavní dějová linie věnuje obdobně hledání manžela, ale co jiného bylo v té době cílem dívek a žen. Když se tato dějová linka osekala, zbyl až karikaturní psychologický výjev všemožných špatných vlastností a neřestí, od naivity a hlouposti, které svou domýšlivosti dokázaly ubližovat, až po sobeckost, vypočítavost a aroganci, které tak činily s vědomím i stejně nevědomě.
Kniha se nese na mnohem vážnější notě i s několika tragickými osudy, díky kterým postrádá naivitu následující Pýchy a předsudku.
Poněkud mne ovšem zklamalo protahování konce a dvě události (nemoc jedné hlavní postavy a také životní osudy Lucy), které na mne působily trochu jako "deus ex machina", proto jen 4 hvězdy.