Emma

V dobách, kdy ženy bývaly křehké květinky a mladé dívky často interesantně omdlévaly, vytvořila Jane Austenová ve své Emmě hrdinku z jiného kadlubu. Když v útlém mládí ztratí matku a na otce, slabošského hypochondra, nelze spoléhat, ujme se správy věcí na rodném panství sama a nároky, které na ni nelehká situace klade, vypěstují v by...celý text

V dobách, kdy ženy bývaly křehké květinky a mladé dívky často interesantně omdlévaly, vytvořila Jane Austenová ve své Emmě hrdinku z jiného kadlubu. Když v útlém mládí ztratí matku a na otce, slabošského hypochondra, nelze spoléhat, ujme se správy věcí na rodném panství sama a nároky, které na ni nelehká situace klade, vypěstují v bystré dívce vlastnosti suverénního generála. Jen ona všemu rozumí, jen ona ví, co je pro každého dobré. Tímto způsobem ovšem kráčí od maléru k maléru a často pěkně zavaří i těm, kterým upřímně chtěla pomoci. Ale protože jí nechybí dobré srdce, časem zmoudří a pochopí, kde hledat v životě ty pravé hodnoty. Román (v jeho filmovém zpracování ztvárnila Emmu oblíbená Gwyneth Paltrowová) zažívá v poslední době novou vlnu čtenářského zájmu. Je to snad tím, že dnešní ženy v jeho hrdince rozpoznávají předchůdkyně svého emancipačního úsilí o společenské uznání svých schopností i úskalí, jimž by se přitom měly vyhnout? méně textu

http://www.databazeknih.cz/images_books/86_/861/emma-hQG-861.jpg 4.2622
Žánr:
Literatura světová, Romány
Rok vydání: , 1. vydání originálu: 1815 ...více
Nahrávám...

Komentáře (74)

Přidat komentář
Nejprve se musíte přihlásit.
Tess.9602.09.2016Hodnocení knihy 1 z 5

Bohužel se tahle kniha zařadila mezi tu nehorší knihu od Jane Austen, kterou jsem kdy četla. A důvod? Nemohla jsem se vůbec začíst, měla jsem trochu zmatek v postavách, nevěděla jsem kde kdo bydlí, navíc jsem taky netušila, proč se autorka tak často věnuje dlouhým monologům slečny Batesové. Všechno to bylo jenom o tom, jak dávat někoho dohromady a to mě vůbec nebavilo. Takže jsem opravdu hodně zklamaná a vím, že tuhle knihu si už znovu nechci přečíst.

domi8825.08.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Emma by byla opravdu "královnou ročníku" :) Byla mi velmi sympatická a taky rozumná. A pana Knightleyho jsem si zamilovala snad hned na první straně :) Opravdu " rytíř" dobrých mravů.

raty08.08.2016Hodnocení knihy 4 z 5

Pěkný nadčasový příběh o tom, že to nejlepší máme často přímo "pod nosem" a uvědomíme si to, až když hrozí, že to ztratíme.

Salchicha26.07.2016Hodnocení knihy 2 z 5

Do tejto knihy som sa velmi tazko zacitavala, nejako to neslo. Myslienkami som bola castokrat inde. Niektore casti som doslova pretrpela hlavne monology slecny Batesovej.
Mam pocit ze tam nic ine neriesili len kto sa za koho vyda a ozeni.
Bohuzial mna ta kniha neoslovila :(

Madlenka2416.05.2016Hodnocení knihy 4 z 5

Emma je naprosto jedinečná postava. Kniha se čte o něco hůře než třeba Pýcha a předsudek nebo Rozum a cit, protože je trochu zdlouhavější, ale i tak stojí za to. Nadčasové dílo.

azraelka24.03.2016Hodnocení knihy 3 z 5

Jak mám Jane Austenovou ráda, tak Emmou se mi nedaří moc prokousat, zbytečně moc ukecané a květnaté. Ale jsem ráda, že ji napsala, protože miluju její seriálovou adaptaci. Tady platí pravidlo, že filmové zpracování je lepší než kniha.

IYv29.02.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Emma je nejlepší a dle mého nejvíce nadčasová, ovšem dnešní dívky asi musí dost nudit. Děj je vlastně o ničem. Ony to ty dámy měly dříve dost těžké, čím se tak asi mohly bavit? Takže Emma vymýšlí, kdo by se k sobě mohl hodit a jaksi se jí to vymyká z rukou. Nádherně ironická Jane Austen.

maja814809.02.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Od Jane jsem četla zatím jen dvě knihy( zkoušela jsem číst i rozum a cit, ale to je strašná nuda). Pýcha a předsudek má sice daleko lepší zamilovanou hlavní zápletku,ale Emma je daleko lépe a čtivěji napsána( o to smutnější je její filmové zpracování)

tess.for26.01.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Sice je kniha trochu víc zdlouhavá popisy a rozhovory, ale i tak patří mezi nejlepší díla autorky. Hlavní hrdinka je zpočátku dosti otravná, ale časem kniha pohltí. Doporučuji přečíst nejdříve jiná díla autorky.

RyxiraAmyGinger05.12.2015Hodnocení knihy 4 z 5

Příliš "ukecané".

warca11.10.2015Hodnocení knihy 5 z 5

Emma to všechno sice myslela dobře, ale lezla mi na nervy :) Závěr byl opravdu skvělý, přestože jsem ho čekala. A postava Knightley? Toho zbožňuju :D. Rozhodně si knihu přečtěte, protože se při dohazování skvěle pobavíte.

cibulka 807.10.2015Hodnocení knihy 3 z 5

Raději bych si přečetla příběh o Jane, než o rozmazlené a hýčkané Emmě. Nicméně závěr knihy je opravdu krásný.

jakafe18.09.2015Hodnocení knihy 3 z 5

Emma mně poměrně dost lezla na nervy, taková důležitá slečna, která považuje za samozřejmost rozhodovat o každém, nemá sebereflexi a až s blížícím se koncem románu se začne konečně probírat z pohádky, kterou si v hlavě napsala, a kde samozřejmě hrála hlavní a nejchytřejší roli. Souhlasím s Thanyss, v dřívějších dobách její postava musela být revoluční, taková ikona žánru young adult, jako dnes třeba Katniss. V dnešní době se na to ale dívám jinak, navíc osobnost a vývoj Emmy jsem nemohla brát ani jako poučný. Pro mě je to kniha průměrná, která je samozřejmě psána krásným a propracovaným stylem, jak to Jane Austen umí, navíc jsem si četbu ke konci začala užívat, takže nemohu dát méně než tři hvězdičky.

Tyeen16.09.2015Hodnocení knihy 5 z 5

Za mě naprosto perfektní kniha, rozhodně nezklamala. Vynikající relax. Člověk se musí pousmát, když se zamyslí nad tím, jaké prohřešky Emmu trápily. Jak krásně by se nám žilo, kdyby nejhorší věcí v dnešní době bylo otevřít si ústa na příliš ukecanou ženskou :) Rozhodně doporučuji, na období těhotenství asi není vhodnější četba :)

Temný snílek29.08.2015Hodnocení knihy 5 z 5

Kniha se četla pomalu, protože děj byl hodně rozvláčněný a občas se objevila hluchá místa, kde se nic nedělo. Přesto bylo čtení nádherným prožitkem a knihu jsem si užila. Celý příběh se točil okolo Emmy, a přiznám se, že jsem ji dlouho nesnášela a nad jejími názory jsem občas nestačila valit oči. Dojde Emma nakonec k rozumu? A bude jí to k něčemu dobré? Mnohem raději jsem měla Jane, přestože v příběhu neměla příliš místa, ta byla od začátku velmi sympatická, i když Emma tvrdila opak.

Emma je zvláštní počtení, které se nemusí všem líbit. Pokud si ovšem dáte tu práci a odhalíte její kouzlo, tak se čtení stane krásným zážitkem. Obdivuji Jane Austen za vykreslení postav, které působily velmi živě a rozvíjely děj knihy.

wiix01.06.2015Hodnocení knihy 3 z 5

Austenová má už aj lepšie diela. Aj keď možno na mňa vplýva fakt, že je to posledná kniha v poradí od nej a niektoré frázy a vety, ktoré sa opakujú, lebo to inak nejde, chápem; ma začali nudiť. Ktovie.

Kalina26.05.2015Hodnocení knihy 5 z 5

Kniha od začátku s předvídatelným koncem, ale velice pěkně zpracovaná.

Janea77724.05.2015Hodnocení knihy 5 z 5

Naprostý skvost. Čím jsem starší, tím více oceňuji autorčinu nerozvláčnost. Každá věta, každé slovo má své místo a na pár stranách Austinová stačí hezky vystihnout charakter postav, některé společensko-ekonomické souvislosti a zároveň i pobavit. Samozřejmě s notnou dávkou napínavé romance.

kklepkaa06.05.2015Hodnocení knihy 3 z 5

Emma mě do jisté míry zklamala. Spousta pasáží mě vyloženě nudila a pak se vše vyřešilo během pár stránek. Není to špatné čtení a postavy jsou opět zajímavě vykresleny jako v jiných románech Austenové... ale rozhodně to bylo slabší než Pýcha a předsudek či Rozum a cit. Příběh sám o sobě je opravdu krásný, jen místy příliš rozvleklý. Postava Emmy mě ze začátku hodně štvala, pak se mé mínění celkem zlepšilo, ale stejnak to nestačilo k tomu, abych si ji oblíbila třeba jako postavu Lizy. Rozhodně to ale stojí za přečtení.

cukrovka11.04.2015Hodnocení knihy 3 z 5

Přelouskala jsem ji jenom proto, že se jedná o klasiku. Tato kniha mi nesedla, byla na můj vkus moc zdlouhavá. Nechci ji ale úplně odsuzovat. Určitě má svůj okruh čtenářů.

Lily2802.04.2015Hodnocení knihy 5 z 5

Nečakane poučné čítanie.

Maya.K.17.02.2015Hodnocení knihy 2 z 5

Bohužel tato kniha mě nezaujala, přišla mi zdlouhavá, přestože ostatní knihy od autorky jsou úžasné, Emma se pro mě stala knihou, kterou už si znovu nechci číst.

tynahof15.02.2015Hodnocení knihy 5 z 5

I když je kniha poněkud obsáhlejší a některé typy lidí by mohlo unavovat přílišné detailní popisy každodenních činností anglické společnosti, přesto mě osobně nejvíce pobavily nečekané zvraty. Už už máte pocit, že se Harriet zalíbí panu Eltonovi, Franku Churcillovi,..a hned je vše jinak. Samozřejmě nejvíce otravnými postavami je sám pán Woodhouse a paní Batesová, jenž svými detailními myšlenkami člověka poněkud vytáčí, ale samozřejmě je to dobrý způsob humorného obohacení románu. I samotná Emma Woodhousová nakonec poznala, že ne vše v životě vychází podle jejího mínění, a že nelze spojit do svazku manželského jen tak kohokoliv :).

Thanyss20.01.2015Hodnocení knihy 2 z 5

Přivažte mě ke kůlu a upalte, protože se budu rouhat!

Emma je bezesporu tou nejnudnější knihou, jakou jsem do této doby měla tu smůlu číst. Naprosto nezáživný děj v kombinaci s protivnými postavami mi velmi často připravoval nepříjemnou četbu. Dočetla jsem to jen proto, že nemám ve zvyku nechávat knížky nedočtené.

Emma měla být na tehdejší dobu revoluční hlavní hrdinka, ale vyšla z ní do sebe zahleděná, arogantní slečinka s hromadou předsudků a přesvědčením o vlastní neomylnosti, která ráda strká noc do lidských vztahů. Horší už snad byl jen její hypochondrický otec se svým neustálým fňukáním, jež mi místy vážně lezl na nervy. Mít takového otce, vyhlídnu si v Hartfieldu nějaký pěkný dub a oběsím se na něm.

Pokud pominu nesympatické postavy v čele s Emmou, jejím otcem, arogantní a omezenou paní Eltonovou, stejně jako upovídanou slečnou Batesovou, potom děj je velmi snadno předvídatelný a nezáživný. Už po několika stranách mi bylo naprosto jasné, koho si drahá Emma na konci vezme.

Jedna hvězda za to, že si i tak paní Austen udržela hezký styl psaní. Druhá hvězda z čistého soucitu. Jdu se polít benzínem, abych vám to upalování usnadnila...

marli5808.01.2015Hodnocení knihy 2 z 5

Už jsem byla hluboko za půlkou a pořád se nic zvláštního nedělo,dlouhé věty o ničem. V poslední třetině dostal příběh konečně spád a vzali se....))) Znovu bych to nečetla.

Raszkulce20.11.2014Hodnocení knihy 4 z 5

Knížka se čte jedním dechem a příběh o Emmě, která asi vždycky domýšlí úplné opaky věcí, které nemají se skutečností nic společného mě pobavil ;) A postavy věčného hypochondra pana Woodhouse a štěbetalky slečny Batesové dodávají knížce větší nadhled a komičnost! Doporučuji ;)

adorjas19.10.2014Hodnocení knihy 5 z 5

Malá dohadzovačka Emma :) Len jedno ma mrzí, že kvôli filmovej predlohe, si už navždy budem Emmu predstavovať ako Gwyneth (a tú ja veľmi nerada).

Blančitos26.08.2014Hodnocení knihy 5 z 5

Jane Austen nezklamala. :) Krásný příběh, i když Pýchu a předsudek budu mít nejspíš od ní pořád nejraději. :)

ivzu7714.08.2014Hodnocení knihy 5 z 5

KLASIKA, VIKTORIÁNSKÁ ANGLIE - MILUJI A DOPORUČUJI !!!!!

adulik2313.08.2014Hodnocení knihy 5 z 5

zatiaľ najlepšia knižka akú som od Austenovej čítala, hlavná hrdinka mi bola nesmierne sympatická, veľmi som sa bavila nad jej dohadzovačskými praktikami, ktoré aj tak nikdy nevyšli :)


Autor a jeho další knihy

J. Austen

Jane Austen

britská, 1775 - 1817

všechny knihy autora

Podobné knihy

Uživatelé mají knihu

v Přečtených1018x
v Právě čtených18x
v Knihotéce394x
v Doporučených49x
v Chystám se číst274x
v Chci si koupit27x
Podpořte svým hlasem Databázi knih v anketě Křišťálová lupa - více zde.