Babouš Babouš komentáře u knih

Klikatá cesta Klikatá cesta Brian Freeman

Naprostý souhlas s předchozími komentáři. Nočního ptáka i Vnitřní hlas jsem si moc užil, ale Klikatá cesta tuhle sérii posouvá na jinou úroveň. Příběh nemá výplňkovité kapitoly, pořád sviští dopředu. Sympaťáka Frosta Eastona chcete domů i s kocourem - nebo líp, chcete se přestěhovat k němu do mlžného San Franciska. Díky tomu, že je hlavní hrdina samotář, tuhle sérii můžete číst v libovolném pořadí - nemá parťáka, nemá kolegy. Je to jenom on, kocour a bratr. A i když autor odkazuje na události předchozích knih, pokaždé je vysvětlí, takže pokud začnete touhle knihou, i tak si čtení užijete. A uvidíte, že pak budete nutně potřebovat ty předchozí :)

27.04.2020 5 z 5

Hlas a jiné povídky Hlas a jiné povídky Petr Vydra

Jak už to se sbírkami povídek bývá, najdete tady slabší kousky i ty naprosto geniální. Ty dobré ovšem výrazně převažují. Moje nejoblíbenější je Vepřo, ta rozesmála celou rodinu :D Pokud chcete knížku, která vás rozesměje, pobaví nebo překvapí chytrým nápadem, tak moc doporučuju. Na některých povídkách je vidět, že autor je stand up komik - některé ty texty je lepší poslouchat než číst v knize.

22.04.2020 3 z 5

Temné lesy Temné lesy Harlan Coben

Výborné čtení. Coben opět dokazuje, že se mu "mistr zvratů" neříká pro nic za nic. Na začátku sledujeme dva případy, které spolu nijak nesouvisí, ale přesto jeden pomůže sympatickému hlavnímu hrdinovi vyřešit druhý. Od knihy jsem se dokázal odtrhnout jenom když jsem musel spát nebo jíst :)

20.04.2020 5 z 5

Linie krásy Linie krásy Alan Hollinghurst

Musím přiznat, že nebýt skandálu "Porno na Vltavě", tak by mě knihy Alana Hollinghursta minuly. Jako první jsem od autora četl Sparsholtovu aféru, kterou jsem zařadil mezi top knihy loňského roku. Linie krásy je oproti ní míň příběhová - něco se tady pořád děje, ale plyne to jako život, někdo se objevuje pár kapitol a pak postupně zmizí, pak se objeví jiná vedlejší postava - žádnou celkovou zápletku nečekejte. Je to vyprávění o životě a láskách mladého gaye v Británii 80. let. Stejně jako ve Sparsholtově aféře, i tady autor skáče v čase a i tady se objevuje téma neopětované lásky. Linie krásy je ale explicitnější, je tady víc sexu a drog. Čtení mě bavilo, bylo to jako vracet se do baru, kde jste štamgast a vědí, co vám mají nalejt. Sparsholtova aféra se mi ale líbila víc.

10.04.2020 4 z 5

Konec hry Konec hry Daniel Cole

Asi nejlepší z celé trilogie. Díky tomu, že se tentokrát neřeší šílený sériový vrah, mají postavy víc prostoru a v příběhu je i víc prostoru pro humor, který autor zvládá s typicky britskou grácií. Čtení byla velká zábava, musím vyzdvihnout tempo, vtip a nadhled, s kterým k tomu Daniel Cole přistoupil. Je sympatické, že se nesnaží být za každou cenu čím dál tím epičtější a dramatičtější, ale že dobře ví, že někdy jednoduchý příběh zapůsobí mnohem víc. A to tahle záhada zamčeného pokoje je. Jednoduchá, ale působivá. A zatraceně zábavná.

29.03.2020 5 z 5

Dokonalá manželka Dokonalá manželka J. P. Delaney (p)

Výborné! Dovolím si říct, že jeden z nejzajímavějších thrillerů, které jsem za poslední roky četl. Zdejší kritické komentáře podle mě přesně vystihují přirozené reakce lidí na novoty. Čili to, o čem kniha je. Když robota naučíte lidským emocím, jsou to pořád roboti, nebo už lidé? Bavilo mě, jak autor přemýšlí o tématu autismu a srovnává ho s robotikou. Jsou snad autisté míň lidé jenom proto, že přemýšlí "strojově" a nejsou schopni emocí? Za mě perfektní, ale rozhodně to nesedne každému.

22.03.2020 5 z 5

Fáma Fáma Lesley Kara

Fáma je pro mě velice osobní příběh, protože drby, fámy a šuškanda, to je moje. V románu autorka ukazuje extrémní případ, kdy nevinný drb pronesený vlastně z nudy změní vztahy mezi obyvateli malého městečka. Kniha je přirovnávaná k Sedmilhářkám od Liane Moriarty, ale mně ta premisa připomněla Žert od Milana Kundery, kde taky zpočátku nevinná situace vygraduje v drama. Fáma šokuje a překvapí i ostřílené čtenáře thrillerů, ale že by mi to vzalo chuť poslechnout si nejnovější drby, to ne!

17.02.2020 5 z 5

Chraň mě před zlými muži Chraň mě před zlými muži Saul A. Lelchuk

Můžu si prosím Nikki vzít domů? Mám dojem, že člověk s takovým smyslem pro spravedlnost, a praktickými skilly, mi v životě chybí! Hlavní hrdinka je naprosto boží, takový mix mezi Lisbeth Salanderovou a slečnou Marplovou. Hrozně mě bavily pasáže, kde provozuje nějakou tu pomstu na násilnických parchantech. Celková zápletka ovšem pro mě krapet překombinovaná. Rozhodně ale skvělé čtení a od autora si hrozně rád přečtu něco dalšího.

30.01.2020 4 z 5

Možnosti milostného románu Možnosti milostného románu Jan Němec

Hravá, tak krásně hravá knížka. Bohužel na mě místy moc plná intelektuálna a ačkoliv mě bavila, prokousával jsem se jí dost dlouho. Rozhodně mě navnadila na další knihy Jana Němce. Moje nejoblíbenější části jsou: projížďka s babičkou a dědou, Toskánsko, kavárna v Poličce. Obdivuju, jak otevřeně autor popisuje některé pasáže. Část, kde hlavní hrdina masturbuje na občanku své expřítelkyně, jednou bude ikonická.

30.01.2020 4 z 5

Osobní asistentka Osobní asistentka Renée Knight

Z nějakého zvráceného důvodu mě hrozně baví příběhy, kde se jedna postava mstí druhé a vymýšlí, co nejkrutějšího provést. Bohužel to ale autoři většinou hrozně brzo utnou, protože nechtějí mít za hlavního hrdinu totálního šílence, takže mě moc potěšilo, že v knize Osobní asistentka se toho autorka nebojí. Šílená je nejen postava sekretářky, která plánuje mstu na šéfové, ale ta šéfová má taky k normálnosti daleko. Takže vy si musíte vybrat, jestli budete fandit šílené psychopatce, která plánuje mstu, nebo arogantní mrše, která s lidmi zachází jak s hadrem na podlahu. Tohle si dejte!

23.01.2020 5 z 5

Zimní oheň Zimní oheň Anders de la Motte

Mrazivá atmosféra skandinávské zimy, postupné odhalování střípků staré tragédie a navíc vyprávěné tak, že každá kapitola končí v tom nejlepším. Prostě nejde přestat číst a takové knihy mám nejradši! Pokud vás bude bavit, doporučuju taky přečíst Podzimní případ! ;)

18.01.2020 5 z 5

Kiki a Jax - Příběh o zázračné síle přátelství Kiki a Jax - Příběh o zázračné síle přátelství Marie Kondo

Pro děti super. Já si z toho odnesl, jak si mám skládat trička, aby se mi jich do skříně vešlo víc :D

10.01.2020 4 z 5

Sparsholtova aféra Sparsholtova aféra Alan Hollinghurst

Příběh začíná na začátku 40. let a line se až do současnosti. Na univerzitě se objevuje znepokojivě pohledný David Sparsholt a všem, kdo ho poznají, navždy změní život navždy. Tím, jak se příběh line dekádami, mi tahle kniha připomněla Malý život, akorát v Malém životě byli hlavní hrdinové mega úspěšní, ve Sparsholtově aféře jsou všichni spíš lůzři. Nejlepší na tom je, že ačkoliv se celá kniha točí kolem oné aféry, autor ji pouze naznačuje a zbytek nechává na čtenáři. Krásný jazyk, živoucí postavy, určitě sáhnu i po autorových dalších knihách.

22.12.2019 5 z 5

Parkourista Parkourista Eva Dolejšová

Je to spíš young než adult, hlavnímu hrdinovi je asi 14, ale pro mě to byla bezvadná oddechovka, která varuje před falešnými kamarády a ukazuje, že každý čin má svůj následek. Nejvíc se mi líbilo, že čtenářům kniha představuje, jak cool je pohyb - úplně mě to namotivovalo chodit do fitka s větším nadšením. Vzhledem k tomu, že jsem asi dvakrát starší než cílový čtenář, samozřejmě knize můžu vytknout průhlednou zápletku a rychlý konec, ale být mi třináct, tak Lubovi a ostatním založím fanklub!

10.12.2019 4 z 5

Tamařino souhvězdí Tamařino souhvězdí Anna Musilová

Knih s LGBT tematikou pořád potřebujeme hodně, když tak sleduju některé výroky na adresu párů stejného pohlaví... A to, že takové knihy vznikají i v Česku, mi dává naději, že to s naší společností vypadá dobře. Ale i bez té dějové linie s Liv a Tamarou je ta kniha pořád výjimečná, protože čtenáři připomíná, že sny jsou od toho, aby je člověk měnil ve skutečnost. A už to taky padlo, ale stejně to zopakuju - Anna Musilová prostě píše nádherně!

08.12.2019 5 z 5

Motiv X Motiv X Stefan Ahnhem

Podle mě od autora zatím nejlepší a nemůžu se dočkat následujícího dílu, protože takhle skončit? To snad ne! :D Obdivuju Stefanovu morbidní fantazii, protože využít jako vražedný nástroj, to chce hodně silný žaludek! No počkejte si sami. Pokud jste ještě neměli čest od autora cokoliv číst, doporučuju číst postupně od Oběti bez tváře, uvidíte, že vás to chytne od prvních stránek!

21.11.2019 5 z 5

Co když jsme to my Co když jsme to my Becky Albertalli

Měl jsem velký očekávání a tahle kniha je snad ještě předčila. Dva nejlepší autoři young adult literatury, dva hrdinové, do kterých se zamilujete po prvních pár stránkách, a jeden příběh, který vás zahřeje u srdce, ale zároveň to není kýč s jednorožci a duhou. Závěr hodně nečekaný!

03.11.2019 5 z 5

Za zavřenými dveřmi Za zavřenými dveřmi B. A. Paris (p)

Vynikající thriller, který ani tak nešokuje zvratem - ten tušíme od začátku - ale tím, jak autorka dokázala popsat tak zvrácenou osobu, jak dokázala promyslet jeho jednání a jak z toho všeho nakonec dokázala hlavní postavu vymotat. Smekám, tohle se fakt povedlo!

30.10.2019 5 z 5

Přiveď mě zpátky Přiveď mě zpátky B. A. Paris (p)

Po tak skvěle napsané pecce jakou byla autorčina kniha Za zavřenými dveřmi jsem měl velká očekávání, která ale zůstala nenaplněna. Šílené a nelogicky se chovající postavy, nudně se táhnoucí děj, kdy to autorka evidentně potřebovala natáhnout, protože jinak by ten děj vydal tak maximálně na povídku. A závěr, kdy se pokusila vytvořit šokující zvrat či odhalení, ale v ten moment jsem se už o Laylu, Ellen i Finna dávno přestal zajímat, protože proč držet palce někomu, kde evidentně nestojí o záchranu?

30.10.2019 2 z 5

Naprosto pozoruhodná věc Naprosto pozoruhodná věc Hank Green

Začátek byl vynikající, hlavní hrdinka dobře potrhlá. Ale pak se to zvrhlo v epické story o americkém snu, o odvrácené straně slávy. V momentě, kdy se tam objevila prezidentka USA a spojila se s hlavní hrdinkou, jsem nad knihou zlomil hůl. Děj a postavy se v určitém momentě tak zvrtly, že to začala být parodie sama na sebe. Celkem čtivé, ale bohužel na můj vkus příliš prvoplánové.

30.10.2019 2 z 5