Babouš Babouš komentáře u knih

Večeře s vampýrem Večeře s vampýrem Abigail Gibbs

Tak tohle se hodně povedlo. Na to, jak je autorka mladá, má výborně vypracovaný styl psaní. A jakožto příslušníkovi mužského pohlaví se mi líbilo, že nejde jenom o romantiku, ale taky o akční děj. Vampýři v Temné hrdince nejsou lesknoucí se miláčci z Tvajlajtu, nýbrž temné krvelačné bestie, které se spíše podobají Stokerovu Drákulovi nebo děsivým upírům z knih Anne Riceové.

Tenhle návrat k upírským kořenům je velice osvěžující, už mě nebavilo, jak si z nich každý autor udělal vlastní splácaninu. Vampýři podle Abigail Gibbsové jsou realističtí (pokud samozřejmě pomineme jejich věčné mládí atd.), s česnekem ani svěcenou vodou u nich nepochodíte.

Shrnutí: chytrá kniha s napínavým dějem a špetkou pověstného anglického humoru. Pět hvězdiček!

05.07.2013 5 z 5

Pouto Pouto Mark Watson

Incest je citlivé téma. Zatímco olympští bohové jej brali jako něco zcela běžného, Bible jej označila strašidelným názvem „krvesmilstvo“ a zakázala jej. Mark Watson ve své knize Pouto načrtává zakázanou lásku mezi mladým mužem a jeho o deset let starší sestrou.

Zajímavé je, že slovo "incest" v Poutu nezazní ani jednou. Watson vztah mezi Dominikem a Victorií citlivě popisuje spíš jako něco, čemu se sourozenci nemohli bránit. Děj začíná v 60. letech a popisuje osudy obou sourozenců až do současnosti. Na pozadí je krásně vidět proměna prudérní Anglie a střet generací.

Děj plyne svižným tempem i díky užití přímé řeči a logickým myšlenkovým pochodům Dominica.

Navzdory tématu se kniha nesnaží být šokující za každou cenu. Hrdinové jsou sympatičtí a čtenář s nimi chtě nechtě musí soucítit. Pouto je jeden z nejzajímavějších současných románů, které jsem četl.

27.06.2013 5 z 5

Řeč snů Řeč snů Michael Lennox

Líbí se mi, že to není snář, jako spíš psychoanalýza do kapsy. Lennox totiž rozebírá do hloubky a ukazuje, že i když se na první pohled sen může zdát krvavý/erotický/zlý, ve skutečnosti se nám naše podvědomí snaží sdělit něco, co by nás na první pohled nenapadlo. Pokud opravdu chcete zjistit, co vaše sny znamenají, vykašlete se na klasické "rybu ve snu viděti...", ale zkuste tohle. Každé heslo je rozděleno na několik částí, v nichž se autor postupně věnuje obecnému významu, psychoanalytickému rozboru a potom se to snaží vztáhnou na váš život.

24.06.2013 4 z 5

Než jsem tě poznala Než jsem tě poznala Jojo Moyes

Málokdy se stane, že je kniha zároveň skvělým čtením, a přitom nadhazuje několik skutečně závažných otázek. Než jsem tě poznala od Jojo Moyesové takovou knihou je. Kromě sympatických postav a zápletky autorka nakusuje téma eutanazie a každodenního života vozíčkářů. Kromě toho je napsaná svižným tempem – přečetl jsem ji za čtyři dny. Doporučuji!

11.06.2013 5 z 5

Exploze Exploze Liza Marklund

Larsson, Nesbo, Keppler, de la Motte, Keppler… Jako by pověstná skandinávská emancipovanost ke knihám ještě nedorazila. Severskou literaturu u nás totiž zastupují především muži. Až do teď.

Hlavní hrdinkou je Annika Bengtzonová, která se snaží skloubit svůj rodinný život s novinářskou kariérou. Jenže je zrovna před Vánocemi, a zatímco by měla péct a čekat s dětmi na švédského vánočního skřítka, musí pracovat přes čas, aby stihla odevzdat články do uzávěrky a přinesla čtenářům Večerníku nové informace. Annika se případem stává posedlou. A díky své touze odhalit pachatele se sama stává terčem…

Kniha je velice napínavá, objevuje se v ní spousta přímé řeči, díky níž děj svižně plyne. Studuji žurnalistiku, takže se mi taky moc líbilo vykreslení prostředí novinářské redakce a charakterů jednotlivých novinářů. Rozhodně doporučuji. Liza Marklundová není za královnu švédské krimi označována jen tak.

04.06.2013 4 z 5

Velký Gatsby Velký Gatsby Francis Scott Fitzgerald

Moderní překlad od Martina Pokorného spolu s úžasným filmem Baze Luhrmanna zaručil, že Fitzgeraldův nejznámější román je stále živý. A podivuhodně aktuální. Příběh o muži, který získal vše kromě lásky jedné ženy, asi všichni znají, takže nemá cenu ho popisovat víc. Při opětovném přečtení jsem si uvědomil, jaká mrcha vlastně Daisy je. Mimochodem, tohle vydání od Odeonu je asi nejlepší momentálně na trhu - moc se mi líbí luxusní bleděmodrá obálka, minimalistický design a praktický formát. V knihkupectví navíc na knihu dostanete pásku s filmovým obrázkem.

23.05.2013 5 z 5

Ostré předměty Ostré předměty Gillian Flynn

Zatím jedna z nejlepších knih tohoto roku! Napínavá, chytlavá a s překvapivým koncem. Gillian Flynnová umí používat dialogy, prozkoumat nitro každého člověka a výsledkem je úžasný psychothriller o temných stránkách v každém z nás. Odehrává se to na americkém venkově, kde se všichni znají - o to znepokojivější je, že jeden z občanů městečka je nejspíš vrah. Hlavní hrdinka, novinářka Camille, prošetřuje různé varianty, ale nakonec zjistí, že vrah se skrývá blíž, než čekala...

12.04.2013 5 z 5

V plamenech V plamenech Rosamund Lupton

Matka a dcera z čekárny na smrt pozorují pátrání po původci požáru. Přesto ale nejsou v bezpečí, protože vrah je chce odpojit od přístrojů...
Kniha má dvě literární roviny. Dá se číst jako psychologický thriller, který nahlíží hluboko do myšlenek aktérů a zabývá se i poměrně těžkými tématy jako je šikana, stalking nebo domácí násilí. Nebo jako detektivka ve stylu starého dobrého Hercula Poirota. Podezřelých je v tomto případu mnoho, ale kdo je skutečný vrah? Nic není, jak se na první pohled zdá a na konci čtenáře čeká zvrat, který všechno otočí.
Kniha je působivě vyprávěna z pohledu první osoby. Hlavní hrdinka se často obrací k manželovi nebo synovi, kteří ji samozřejmě nemohou slyšet, ale ději to dodává na dynamice. Rosamund Luptonová umí výborně popsat atmosféru. Musím si sehnat "Sestru" z loňského roku.

13.03.2013 4 z 5

Na vine sú hviezdy Na vine sú hviezdy John Green

Knížka dokázala to, co se u mě ještě žádné knížce předtím nepovedlo – aby mi bylo do pláče a přitom se smál. Úplně jsem si po jejím dočtení uvědomil, jaký jsem šťastlivec a jak bychom si já, vy i ostatní zdraví lidé (ťuk, ťuk na dřevo!) měli víc vážit času, který nám hvězdy z názvu knihy přisoudily.
To taky z „čtení pro mládež“ dělá knihu, která nadchne kromě teenagerů i mnohem sečtělejší čtenáře. Znovu si dovolím citovat hlavní hrdinku: „Jenom jedna věc je totiž horší než šinout si to v šestnácti do kytek s rakovinou, a to je mít dítě, které si to šine do kytek s rakovinou.“
Jsem zkrátka hrozně rád, že se k nám John Green konečně dostává, a doufám jen, že český čtenář dostane příležitost přečíst si od něj i další knihy.

01.03.2013 5 z 5

Terapie láskou Terapie láskou Matthew Quick

(SPOILER) Výborná kniha s jistým "forrestgumpovským" kouzlem. Hlavním hrdinou je "jednodušší" Patrick, který přistihl svou ženu, když ho podváděla s kolegou, a za agresivní chování byl umístěn do psychiatrické léčebny. Teď se vrací zpátky mezi lidi, snaží se zapadnout do předměstského života, vycházet se staršími rodiči, bratrem a chodit na zápasy amerického fotbalu jako dřív. Seznamuje se však s Tiffany, která má podobně pohnutý osud jako on. Oba psychicky labilní mladí lidé si k sobě začnou nacházet cestu skrze tanec a běhání.
Výborně napsáno, autor si pohrává s různými způsoby vyprávění, takže se čtenář nenudí. Oba hrdinové jsou lidští a můžete se s nimi ztotožnit, protože koneckonců nechtějí nic jiného, než najít svůj šťastný konec. A najdou ho?
Podle knihy vznikl i film, ale ten nedosahuje kvalit knižní předlohy.

08.02.2013 5 z 5

Po boku - Třiatřicet manželek našich premiérů (1918–2012) Po boku - Třiatřicet manželek našich premiérů (1918–2012) Petr Zídek

Skvělé! Historická fakta i pikantní drby ze zákulisí vrcholné politiky. Nejvíc mě bavila část o premiérkách první republiky. Škoda, že jejich osudy s nástupem komunistů byly často tak smutné. Mrkněte na toto video - česká historie je skutečně zajímavá! :-) http://www.youtube.com/watch?v=6M4c56ArIyc

19.12.2012 5 z 5

Niceville Niceville Carsten Stroud

Detektiv Nick Cavanaugh během vyšetřování podivných událostí v malém jižanském městečku zjistí, že určitou spojitost s tím vším mají zrcadla. A kráterové jezero, kterému se vyhýbají i místní starousedlíci. A taky spor nicevillských rodin, který se táhne až hluboko do historie.
Jednou ze záhad knihy je i její žánr. Kromě hororu a thrilleru v něm totiž najdete i prvky černé komedie. Ale nebojte se, o žádnou šílenou slátaninu se nejedná. Vše působí dojmem, jako že to do Niceville prostě odjakživa patří. Snad jedinou výtku bych měl k množství hlavních postav. Navzdory tomu se však jedná o velice zajímavou a čtivou knihu

19.11.2012 3 z 5

Hrana rozkoše Hrana rozkoše Eve Berlin

Současný trend sadomasochistické literatury mě zajímá, a tak jsem si přečetl i tuhle knížku. Ačkoliv postavy jsou trochu klišovité, oproti Fifty Shades of Grey jsou zde hrátky s bičíkem, poutáním atd. popsány mnohem detailněji a reálněji. Doporučuji všem, kdo se o tento žánr zajímají, nebo si chtějí svůj intimní život okořenit!

19.11.2012 4 z 5

Na cestě Na cestě Jack Kerouac

Asi jediná kniha, u které mi kdy tekly slzy. Nádherně popsaná touha beatnické generace po svobodě, jazzu, lásce a o jejich vztahu k drogám a vztahům. Krásné popisy ubíhající krajiny, rychle plynoucí příběh. Tuhle knihu mám permanentně na svém nočním stolku.

05.11.2012 5 z 5

Haló, tady fantom! Haló, tady fantom! Robert Lawrence Stine

Příběh dvou dospívajících dívek o tom, jak se jejich poťouchlá zábava mění v horor. Krásně napsáno, každá kapitola končí tak, že vás nutí číst dál a dál až do úplného konce. Navíc poměrně reálně vykreslený život amerických středoškoláků.

30.11.-0001 5 z 5