Babouš Babouš komentáře u knih

Musela jsem zemřít Musela jsem zemřít Anita Moorjani

Autorka nepropaguje žádné náboženství, nevnucuje žádnou „zaručenou cestu“. Nabádá jen, abychom se přestali tolik strachovat a začali skutečně žít. A to je podle mě hezké. Pokud se zajímáte o duchovno, mysl a úžasné zážitky (čtenáři W. P. Younga, Lorny Byrne nebo Rhondy Byrne...), tahle kniha vám dá víc než všechny ostatní dohromady, protože je založená na skutečném příběhu.

09.10.2013 4 z 5

Zmizelá Zmizelá Gillian Flynn

Lidi, když už komentujete, prosím nespoilerujte. Zrovna u této knihy to může zkazit zážitek. Takže POZOR SPOILERY! Přijde mi, že tady většina nemá ráda Amy, ale co Nick? To taky rozhodně nebyl svatoušek. Upřímně řečeno já jsem fandil Amy. Měl jsem pocit, že Nick si celkem zasloužil, co dostal. Byl to takovej bezpáteřní hajzlík a dostal za vyučenou.

01.10.2013 5 z 5

(Ne)obyčejný kluk (Ne)obyčejný kluk Raquel J. Palacio (p)

Parádní knížka. Čtenáře vyrůstající na Harry Potterovi zarazí, kolik s ním má (Ne)obyčejný kluk společného. Oba nastupují do nové školy, oba se od ostatních dětí něčím liší (Auggie vzhledem, Harry jizvou), oba si najdou pár nejvěrnějších přátel, v obou knihách se objevuje moudrý pan ředitel. (Ne)obyčejný kluk se jenom obejde bez kouzel. Velice čtivé - přečetl jsem ji za jedno odpoledne - a se sympatickými postavami. Stejně jako Morsie jsem i já na konci měl blízko k slzám.

01.10.2013 5 z 5

Stín noci Stín noci Deborah Harkness

Místy mi vadila ta romantika, ale ty historické souvislosti a vykreslení reálií je dechberoucí! A samozřejmě potěšila rudolfinská Praha... Pokud se zajímáte o historii, magii či nadpřirozeno, mrkněte na to. Moje nejoblíbenější pasáže jsou ty, v nichž jsou historické postavy - např. Rudolf II., Christopher Marlowe nebo Tadeáš Hájek z Hájku vykresleny jako normální chybující lidé s city a charakterem.

30.09.2013 4 z 5

Večerní zprávy Večerní zprávy Arthur Hailey

Tohle mě bavilo. Od té doby, co jsem to přečetl, jsem se utvrdil v tom, že chci být novinář.

13.09.2013 4 z 5

Malý princ Malý princ Antoine de Saint-Exupéry

Knihu jsem nejspíš četl v příliš mladém věku. Prostě jsem ji moc nepochopil a ta symbolika mě nějak míjela. Občas mi ty věty a příběh přišly hrozně kýčovité. Znovu už se mi číst nechce.

12.09.2013 1 z 5

V jedné osobě V jedné osobě John Irving

Téma mi nebylo zrovna příjemné a občas je to až depresivní čtení, ale kniha se čte hrozně dobře. Postavy jsou zvláštní, ale sympatické. Je zvláštní, jak se odvážná tematika mísí s místy až staromódními slovními spojeními. Stojí za přečtení, i když vás možná vytrhne z vaší "comfort zone".

11.09.2013 4 z 5

Buzz Buzz Anders de la Motte

Stává se mi to málokdy, ale přišlo mi to lepší než Game (první díl). Svižné, akční a napínavé. Líbí se mi ten jazyk prokládaný anglickými výrazy. A autor nabízí zajímavý pohled na internet. Jak snadno se dáme zmanipulovat!

10.09.2013 5 z 5

451 stupňů Fahrenheita 451 stupňů Fahrenheita Ray Bradbury (p)

Já vím, myslíte si, že s 2hvězdičkovým hodnocením jsem barbar, ale není to tak, že bych nebral Bradburyho poselství - to pálení knih bylo děsivé. Jenom mi to nepřišlo vůbec čtivé a několikrát jsem se do toho marně pokoušel dostat.

09.09.2013 2 z 5

Pátá vlna Pátá vlna Rick Yancey

Četl jsem v originále. Zápletka v postapokalyptickém světě není špatná, ale že by to bylo něco světoborného, to se říct nedá. Evidentně se jedná o snahu vytěžit z úspěchu populárních sérií jako Hunger Games nebo Přechod a Dvanáctka. Mimochodem, obsahuje jednu z nejvíc šroubovaných love story, které jsem kdy četl.

05.09.2013

Městečko Pines Městečko Pines Blake Crouch

Zpočátku celkem dobré (i když zápletka lehce připomínala epizody béčkových seriálů jako Stargate nebo Čarodějky), zajímalo mě, jak to celé vlastně je, ale ten přeplácaný konec zabil celou knihu. Nalákal mě námět, ale rozuzlení mě opravdu zklamalo. Je to patlanice všech možných žánrů a nic z toho. Nedoporučuji.

05.09.2013 1 z 5

Perníková chaloupka Perníková chaloupka Carin Gerhardsen

Průměr. Nezklame ani nepřekvapí. Zápletka celkem předvídatelná. Jediné, co mi po dočtení zůstalo v paměti je scéna, kdy manžel hlavní hrdinky vaří těstoviny.

05.09.2013 2 z 5

Chyť mě Chyť mě Lisa Gardner

Napínavé a neuvěřitelně čtivé! V knihkupectví jsem po ní sáhl kvůli originálnímu námětu a kvůli němu jsem začal příběh číst. Zůstal jsem kvůli ní vzhůru přes půlnoc jenom proto, abych ji dočetl do konce. Fakt si ji přečtěte!

05.09.2013 5 z 5

Úžasná dobrodružství Kavaliera a Claye Úžasná dobrodružství Kavaliera a Claye Michael Chabon

Nádherná knížka o dvou kreslířích komiksů, jejichž příběh se táhne od roku 1938 až do 50. let. Nejvíc se mi líbila první polovina knihy, přibližně do útoku na Pearl Harbor. Kniha je pak pořád napsaná dobře, ale už to není tak optimistické a hrdinové zažívají spíše zklamání než úspěchy.

27.08.2013 5 z 5

Zmizelá Zmizelá Gillian Flynn

OMG! Výborná, boží kniha. V první polovině jsem si říkal: "Jako dobrý, ale proč z toho všichni tak šílí?" Ale pak se kniha přehoupla do druhé poloviny a já nestačil zírat. Autorka si se čtenáři chytře pohrává, postavy jsou geniálně promyšlené a konec velice originální. Pro mě zatím nejlepší kniha roku.

(A už se těším na film :))

25.08.2013 5 z 5

Nelehký den - příběh člena týmu SEAL Nelehký den - příběh člena týmu SEAL Mark Owen (p)

Yes! Tohle čtení se mi líbilo. Nedávno jsem viděl film Zero Dark Thirty, který je v podstatě o tom samém, ale z jiného úhlu, a tak jsem měl možnost vidět misi z jiného úhlu. Ačkoliv jde o záznam skutečné události, čte se to spíše jako obyčejný román - je zde hodně přímé řeči, sympatické i nesympatické postavy, humor... Začetl jsem se do toho a teprve v polovině, kde jsou barevné fotky, jsem si uvědomil, že to ti týpci doopravdy všechno prožili. Všechna čest!

14.08.2013 5 z 5

Doktorka z Boloně Doktorka z Boloně Wolf Serno

Pokud máte rádi historii, kniha se vám zřejmě bude líbit. Já preferuji děj i za cenu nepřesností, proto mi kniha příliš nesedla. Autor totiž vykresluje spíše dobu a reálie, než postavy a jejich jednání.

14.08.2013 3 z 5

Nemožná holka @ adorkable Nemožná holka @ adorkable Sarra Manning

Vtipný příběh je vyprávěn ze dvou pohledů, protože každá mince má dvě strany a čtenář tak ze dvou subjektivních popisů získá poměrně přesný obraz situace. Líbilo se mi nahlédnout do myšlenek sedmnáctileté hipsterky, která má zdánlivě všechno. Vzhledem k tomu, že sám bloguju a tweetuju, nadchlo mě využití internetu a sociálních sítí.

09.08.2013 5 z 5

Křižovatky Křižovatky Wm. Paul Young (p)

William Paul Young po Chatrči opět nabízí hříšně dobrou knihu pro věřící, nebo víru hledající čtenáře. Zabývá se rolí Boha v našich životech a věcmi, které Nejvyšší může a chce ovlivnit. Na druhou stranu ateisty a čtenáře, kteří Boha vidí a chápou jinak, kniha může nudit. Váš postoj ke knize se zřejmě bude odvíjet od vašeho osobního chápání světa a vesmíru, pokud ale věříte v Boha, rozhodně Křižovatky zkuste.

07.08.2013 3 z 5

Poslední kabriolet Poslední kabriolet Anton Myrer

Příběh nejkrásnější a nejnaivnější generace, generace, která zažila krizi, druhou světovou válku i následný hospodářský boom. Jak bych tehdy chtěl žít! Příběh skupinky vysokoškolských přátel je podkreslen pasážemi z dobové hudby - swing, jazz, big bandy jako Glenn Miller, Benny Goodman, Artie Shaw atd. A samozřejmě to nejlepší auto pod sluncem - zelený kabriolet Císařovna. Nejspíš moje nejmilejší kniha vůbec.

03.08.2013 5 z 5