Úžasná dobrodružství Kavaliera a Claye

Úžasná dobrodružství Kavaliera a Claye

V anglosaské literární tradici není mnoho knih, které by tematicky souvisely s Československem. Chabonův příběh se začíná odvíjet v New Yorku na podzim roku 1939 a hlavní roli v něm hrají dva mladíci: Samuel Klayman (později se přejmenuje na Sammyho Claye) je židovský chlapec z Brooklynu, zatímco Josef Kavalier uprchl z Prahy před Hitlerem. Jeden má rád komiksy i brakovou literaturu, druhý zase zbožňuje Harry Houdiniho. Utvoří spolu tým, v němž Sammy píše texty a Josef kreslí, vytvoří nového komiksového hrdinu jménem Eskapista, a se svým nápadem uspějí v jednom nakladatelství.

Jde o mimořádně silný a citlivý příběh, zároveň však o určitou mystifikaci – autor vytváří představu, že jeho hrdinové skutečně existovali a "mate" nás uváděním takových osob v knize, jakými jsou např. Salvador Dalí či Orson Welles. Za tuto knihu byl autor roku 2001 poctěn Pulitzerovou cenou. méně textu

http://www.databazeknih.cz/images_books/48_/4866/uzasna-dobrodruzstvi-kavaliera-a-claye-4866.jpg 4.6128

The Amazing Adventures of Kavalier and Clay (2000)

Vydáno:, Odeon

Toffee

Úžasným dobrodružstvím byla i četba této knížky. Rozhodně ji řadím do svého osobního zlatého fondu. Je to knížka o únicích (na všechny způsoby - kouzelnických ve stylu Houdiniho, před holokaustem, před sebou samými, před zoufalstvím, před láskou), je o bezmoci a zoufalé snaze zachránit své blízké z válečné Evropy, bezmoci, která ty dva mladé kluky podvědomě nutí vytvářet komiksové superhrdiny, protože není mocnější síly než nespoutaná představivost. A je to samozřejmě i krásná pocta komiksům a jejich prvním tvůrcům.

kaja77

kniha se mi líbila, z počátku mně bavila ohromně, místy jsem měla trošku problém s přehršlí amerických jmen a přijmení, tápala jsem kdo kde a co..ale netrvalo to moc dlouho. celkově to však byl velmi zajímavý, neotřelý příběh a kdybych měla k dispozici nějaký komiksový sešit tak bych si ho velmi ráda prostudovala :D

zupri
11.12.2016

Já jsem se nezačetla, nějak mi to nesedlo.

vlkcz
26.07.2016

Tato kniha mi, krom jiného, dala nový pohled na comicsovou kulturu.

Taťka Hraboš
14.05.2016

Jeden z mých letošních čtenářských vrcholů. Román s velkým R, ve kterém je všechno, co má takový román mít - láska, přátelství i nenávist, humor i tragické okamžiky, překvapivé zvraty, akce a napětí, ale i spousta zajímavých faktických informací (v daném případě především o komiksové tvorbě a kouzlení) - a hlavně dobrý konec :-). Jediné, co na první pohled může čtenáře odrazovat, je rozsah kolem 600 stran - ale kdo se nechá odradit, přijde o skvělý čtenářský zážitek.

man
12.03.2015

Zbytečně rozvláčné, knize by výrazně prospělo její "zeštíhlení". Ovšem Pulitzerovu cenu získá patrně jen román nad 600 stran....

grillica
10.02.2015

Naprosto se ztotožňuji s názorem uživatelky Pett. Úžasný čtivý příběh, který mě dostal od první chvíle. Ideální pro fanoušky komiksů, kouzelnických triků a (nejen) Ameriky 40. let. Zajímavosti: přestože je autor americký spisovatel, jeden z hlavních hrdinů je židovský kluk z Prahy.

Pett
08.01.2015

Už po prvních stránkách jsem věděla, že tohle se mi zavrtá hluboko do té správné srdeční chlopně... nešlo přestat číst... příběh má úžasnou atmosféru... už dlouho se mi nestalo, aby mi už v průběhu čtení něco bralo dech... tolik silných momentů....
Stanou se z nich vaši staří známí a máte opravdu pocit, že ti dva kluci byli skuteční... možná právě proto jste pohlceni a stránku po stránce rozkouskováváni do okýnek s bublinami Wow! nebo Grrrrr! a po přečtení googlíte, zda někde někomu nezbyl alespoň jeden výtisk Eskapisty do vaší knihovny...než vám dojde, že oni byli celou dobu "jen" ve vaší hlavě... a já děkuji, že jsem mohla být součástí jejich mnohdy ne tak úplně úžasného dobrodružství...

adela3128
20.09.2014

Skvělá kniha se strhujícím příběhem!

fauziya
23.06.2014

Ano, geniální kniha. Kniha, která evokuje komiks, zajímavý a zdařilý experiment! (A i méně pokročilý čtenář, který se na z tohoto úhlu dívat nebude, ocení spád, dějovost a atraktivní zápletky.)

bapi
09.06.2014

Upřímně... tato kniha mi změnila život.

učtese
26.05.2014

No, mě se Chabonův styl nelíbí. Nudil jsem se u Židovského klubu a i když tohle bylo rozhodně lepší, nemůžu se zbavit pocitu zbytečně přečtených stránek. Podle mě je to (podobně jako u Žid.pol. klubu) banální příběh (rozejdou se a pak po letech se zase sejdou) zabalený do zvláštního, nezvyklého kabátku, který má zakrýt nahatou mrtvolu uvnitř.

pietroaretino
14.09.2013

" V chatrči se živil, jak zaznamenal kapitán, třicet let starými masovými konzervami a sušenkami. Společnost mu dělala pouze vysílačka a mrtvý, dokonale zachovalý tučňák. Trápily ho kurděje, omrzliny, anémie a špatně se hojící střelná rána, která se nezanítila jen díky antarktickému podnebí, jež mikrobům nesvědčí. Podle lodního lékaře, který nalezence vyšetřil, také spotřeboval dvě a půl krabičky morfia, stejně starého jako konzervy. "

Babouš
27.08.2013

Nádherná knížka o dvou kreslířích komiksů, jejichž příběh se táhne od roku 1938 až do 50. let. Nejvíc se mi líbila první polovina knihy, přibližně do útoku na Pearl Harbor. Kniha je pak pořád napsaná dobře, ale už to není tak optimistické a hrdinové zažívají spíše zklamání než úspěchy.

Koka
06.05.2013

Skvělá, čtivá kniha. Kdo hledá objemný román, neotřelý, trochu magický, ale přesto (téměř) reálný děj, sympatické hrdiny a únosný počet postav, ten si tyto dva kluky a jejich dobrodružství opravdu vychutná.

Oswald
09.08.2012

Geniální kniha a jasný důkaz toho, že román oceněný Pulitzerovou cenou nemusí být jen nebetyčná nuda.

GepardLady
13.01.2012

Docela zajímavý příběh a hezky napsaný. Je to nevšední knížka, která se mi stala zajímavým zpestřením v záplavě ostatní literatury.

2. světová válka Pulitzerova cena

Michael Chabon