Babouš Babouš komentáře u knih

Svědek Svědek Liza Marklund

Kniha se čte výborně, je napínavá a novinářské prostředí mě - studenta žurnalistiky - hrozně baví (i když dnes už to je všechno jinak). Nemůžu si ale pomoct - Svědka bych si užil ještě víc, kdyby si autorka odpustila některé zbytečné popisy, které zdržují od toho podstatného (vím, že to je součástí toho, jak udržet napětí, ale občas mi to přišlo vyloženě jenom na zaplnění stránek). Milovníky žánru ale nejspíš nezklame.

06.02.2014 3 z 5

Lovci hlav Lovci hlav Jo Nesbø

Námět dobrý, ale opět jsem se přesvědčil, že mi Nesbův styl nesedne. Hlavní hrdina mi přišel nesympatický a severské prostředí už mě tak nelákalo jako u Larssona.

22.01.2014 2 z 5

Temné kouty Temné kouty Gillian Flynn

Osobně mám od Flynnové nejraději Zmizelou, ale Temné kouty řadím hned za ni. Zápletka se satanistickou tematikou mě chytla od samého začátku. A jak už to u této spisovatelky bývá, nic nakonec není tak, jak se to zdá na začátku. Jak říkám, Gillian Flynnová je jedna z nejlepších (možná úplně nejlepší) autorek napínavých románů současnosti. A film jde do kin na podzim (s Charlize Theron v hlavní roli) - ten si určitě nenechám ujít.

14.01.2014 5 z 5

Inferno Inferno Dan Brown

Standardní "brownovka". Šílený padouch, Langdon, další náhodně vygenerovaná ženská hrdinka (tentokrát má pro jistotu IQ 300, aby byla jistota, že vše dobře dopadne), město s bohatou historií a zběsilá honička kvůli jedné aktuální hrozbě. Vše je zde natolik stejné jako v předchozích Brownových knihách, že se divím, že to Dana pořád ještě baví. Ale za ty peníze by to asi bavilo každého. Tentokrát se mi ale zdá, že už to autor trochu odflákl, protože věděl, že to bude bestseller, ať už napíše sebevětší pitomost.

28.12.2013 1 z 5

Už je tady zas Už je tady zas Timur Vermes

Zpočátku jsem se do toho musel dostat, ale pak jsem se u toho výtečně bavil. Je skvělé, jak si Němci umí dělat legraci z vlastní minulosti (a vlastně i současnosti), Čechům by to taky prospělo. Na druhou stranu si nemyslím, že se ke knize vrátím. Na jedno přečtení dobrá, ale tím to asi hasne.

21.12.2013 3 z 5

Češi v srdci temnoty Češi v srdci temnoty Petr Zídek

Kniha o historii, která ale rozhodně nenudí. Autor do ní totiž kromě faktů přimíchal i různé pikantnosti a zajímavosti, které nikde jinde nenajdete. Pomocí lidských příběhů ukazuje, jak se žilo za totality. Jedna z nejlepších knih o české minulosti, jaké jsem kdy četl.

15.12.2013 5 z 5

Poslední dopis od tvé lásky Poslední dopis od tvé lásky Jojo Moyes

Román o lásce v té nejčistší podobě. Škoda, že už se taková dnes jen těžko hledá. Moyesová opět nezklamala.

12.12.2013 4 z 5

Míša v síti Míša v síti Veronika Matysová

Kdybych byl o pár let mladší, nejspíš bych hodnotil líp. Je to totiž kniha určená mladším čtenářům. Ale navzdory lehce absurdní zápletce (řekněme si na rovinu, kolik ve svém okolí znáte dvanáctiletých hackerek?) je to velice čtivé. Jak ale říkám, je to tak pro děti do 15 let. Mně, jakožto "dospělákovi" se líbilo zasazení do současné Prahy a jak píše Morsie pode mnou, že si z knížky děti odnesou varování před nebezpečími, které jim hrozí na internetech.

09.12.2013 3 z 5

Mudrosloví urozeného pána Tyriona z Lannisterů Mudrosloví urozeného pána Tyriona z Lannisterů George R. R. Martin

Díval jsem se na ni v knihkupectví, protože jsem si původně myslel, že to je od George R. R. Martina samotného. Game of Thrones mám celkem rád, ale tahle knížka mi přijde jen jako laciná snaha o vydělání na práci jiných. Je to v podstatě jenom sbírka několika Tyrionových citátů ze série, která navíc vychází poněkud předčasně, protože Tyrion je - pokud vím - pořád naživu a určitě má pár super hlášek ještě v rukávu.

22.11.2013 1 z 5

Vynikající a humorné! Jemné jazykové hříčky i drsné vtipy na úkor osobností našich dějin. Jedinou výtku mám na formát: je to příliš tenké a malé a zhltnul jsem to během chvilky...

18.11.2013 4 z 5

Cesta sněžných ptáků Cesta sněžných ptáků Robert Lyndon

Není to špatné, možná jsem to četl jenom ve špatném rozpoložení, ale přišlo mi to jako méně zajímavá variace na Ecovo Jméno růže.

17.11.2013 3 z 5

Mráz přichází z Hradu Mráz přichází z Hradu Michal Viewegh

Viewegh umí psát, ne že ne, ale poslední dobou už si nedostatek dobrých nápadů kompenzuje šílenostmi a tím, že jeho jméno se stalo značkou, která bohužel pořád prodává.

16.11.2013 odpad!

Prázdné místo Prázdné místo J. K. Rowling (p)

Chápu, že se Rowlingová chce oprostit od Harryho Pottera, ale tohle rozhodně nebyla nejlepší volba žánru ani námětu. Zbytečně smutné a pesimistické, tak sociálně laděné, až mě to štvalo. Myslím, že co se týče Rowlingové, zůstanu raději u Harryho.

16.11.2013 1 z 5

Exkurze do království grotesky Exkurze do království grotesky Ondřej Suchý

Miluju němé filmy a grotesky snad nejvíc! Tahle kapesní knížka je skvělým průvodcem po tom báječném světě šlehačkových dortů, koupajících se krásek a dalších důmyslných vtípků.

15.11.2013 5 z 5

Hostitel Hostitel Stephenie Meyer

Kniha je rozhodně lepší než film, ale pořád to není žádná sláva. Nic, co bychom neviděli zpracované už dřív. A líp.

15.11.2013 2 z 5

Neznámá známá Hana Vítová Neznámá známá Hana Vítová Ondřej Suchý

Není to klasická biografie. Autor se spíše snaží popsat Hanu Vítovou tak, jaká skutečně byla, vyvrátit lži a polopravdy, jež se o ní vyprávějí a ukázat i zcela neznámé stránky jejího života. Protože hvězdy stříbrného plátna jsou zpravidla mnohem zajímavější než jejich role. U nás bohužel většinu prvorepublikových herců a hereček zastihl osud spíše smutný, ale jak píše Ondřej Suchý, Hana Vítová všechny rány osudu a příkoří dokázala brát s přirozenou noblesou a grácií.

Doporučuji všem milovníkům starých filmů a první republiky!

15.11.2013 5 z 5

Studio 6 Studio 6 Liza Marklund

Jakožto studenta žurnalistiky a vášnivého čtenáře thrillerů mě Studio 6 fakt bavilo. Kromě detailního vykreslení novinářského prostředí jsem dostal i napínavou zápletku a velice čtivý příběh. Jistě, není to žádné hlubokomyslné dílo - knihy s hlubokými myšlenkami se ostatně málokdy stanou světovým bestsellerem - ale já od knihy chtěl jenom pár hodin příjemné zábavy, což splnila.

13.11.2013 4 z 5

Hledání Aljašky Hledání Aljašky John Green

Johna Greena jsem si zamiloval už díky knize Hvězdy nám nepřály. Ta se mi osobně líbila o něco víc, ale myslím, že není fér to porovnávat. Hledání Aljašky je přece jenom o pět let starší (a autor tedy měl o pět let méně zkušeností) a navíc jsou hrdinové obou knih v úplně jiné situaci. U obou knih jsem ale měl po dočtení dvě otázky:

1. Proč neznám tak výjimečné lidi, jako jsou v Greenových knihách?
2. Kdy od Johna Greena česky vyjde něco dalšího?

Sympatičtí hrdinové, poutavý příběh... Každý by podle mě měl zkusit něco od Greena!

09.11.2013 5 z 5

Dlouhé stíny Dlouhé stíny Leila Meacham

Silný příběh o milostném trojúhelníku, který je velice čtivý a má skvělou atmosféru.

08.11.2013 4 z 5

Skočný příliv Skočný příliv Rolf Börjlind

Kniha se zajímavou zápletkou, ale především se sympatickou hlavní hrdinkou Olivií. Olivia je výborně napsaná postava, které čtenář při čtení musí držet palce, protože ač není policistka, omezený přístup k materiálům a dokumentům si dokáže vynahradit přirozenou zvědavostí a vytrvalostí. Musím říct, že v zápletce jsem se zpočátku špatně orientoval.

10.10.2013 3 z 5