Babouš Babouš komentáře u knih

Hostina pro vrány Hostina pro vrány George R. R. Martin

Začal jsem ji číst hlavně proto, abych věděl, kam se dál bude ubírat seriál. Ačkoliv i v této knize najdeme mnoho hluchých míst, zbytečných kapitol a únavně dlouhých momentů (zápletka s Brienne mě nebavila vůbec, s Aryou a se Sansou jen trochu), obsahuje i některé zápletky, které jsou skvěle napsané, výborně odstupňované a které čtenáři vlijí do žil slastný pocit zadostiučinění (Cersei je asi nejlepší zápletka této knihy).

05.08.2014 4 z 5

Achilleova píseň Achilleova píseň Madeline Miller

Ten šílený patos knize odpouštím jenom proto, že pojednává o době, ke které patos patří. Co ale odpustit nemůžu je rezignace na děj. Autorka prostě vzala děj Iliady a převyprávěla ho s důrazem na vztah mezi Achilleem a Patroklem. Jejich bromance, která postupně přerostla v nefalšovanou lásku je na knize asi jediná originální věc.

První polovina knihy je hodně dobrá, právě proto, že se zaměřuje na Achillea a Patrokla a to, jak si k sobě hledají cestu. Druhá polovina je ale nudným vyprávěním o Trojské válce, což je příběh, který zná každý, kdo kdy četl něco od Mertlíka nebo Petišky. Táhne se to deset let, během nichž se mezi ústřední dvojicí nic nestane a řeší jenom problémy ve vojenském táboře.

Konec je zvláštní, je vyprávěn z pohledu mrtvého člověka, je to hodně patetické, místy až kýčovité, ale v podstatě to tam patří. Z knihy nejsem vůbec nadšený, nedala mi nic nového. Pokud staré řecké báje a pověsti neznáte, zřejmě se vám to bude líbit víc.

26.07.2014 2 z 5

Miloš Havel - český filmový magnát Miloš Havel - český filmový magnát Krystyna Wanatowiczová

Výborná biografie jednoho z nejzajímavějších podnikatelů první republiky. Jak už to u těchto lidí ale bylo, jejich osud vinou druhé světové války a následně komunistické totality zpravidla nebyl příliš šťastný. Kniha se mi nejvíc líbila, když popisovala fungování Lucernafilmu za první republiky, jak se s natáčením nikdo moc nepáral a vznikalo neuvěřitelné množství filmů různé kvality ročně. V Německu po válce mě to už tolik nebavilo.

Miloš Havel je jedním z mužů, kterým vděčíme za naši kinematografii a muž, který si udržel své hodnoty a čest i v nelehkých dobách.

24.07.2014 4 z 5

Růže podzimu Růže podzimu Abigail Gibbs

Po Večeři s vampýrem tahle kniha byla úplně jiná. Zatímco první kniha mi přišla jako klasická romantická fantasy, tohle už bylo složitější - byla zde politika, svět se výrazně zvětšil, objevily se nové postavy i noví tvorové... Fanoušci fantasy si určitě přijdou na své. Jenom mi přijde, že Abigail Gibbsová má silné stránky právě v té romantice a na to by se měla soustředit víc.

19.07.2014 3 z 5

Dekameron Dekameron Giovanni Boccaccio

Překvapivě rozverná, rozmarná a lechtivá četba z renesanční Itálie. Pro navození atmosféry té doby jistě skvělé. Z dnešního pohledu už příběhově i literárně průměr.

11.07.2014 3 z 5

Šest let Šest let Harlan Coben

Napínavý thriller, který jsem si skutečně naplno užil. Líbilo se mi, že hlavní hrdina je celkem běžný univerzitní profesor, který nemá extra svaly ani moderní technologie CIA, ale zato má smysl pro humor. Musí se tedy spolehnout jenom na svůj mozek a na svoje přátele. Zápletka je natolik poutavá, že mě nutila otáčet stránky - pořád jsem přemýšlel, co se s Natalií vlastně stalo a jak to před těmi šesti lety bylo.

11.07.2014 5 z 5

Prime time Prime time Liza Marklund

Jedna z nejlepších - možná úplně nejlepší - knih od Lizy Marklundové, jakou jsem četl. Jeden zámeček, jedna mrtvá a 12 podezřelých, z nichž každý měl motiv k vraždě. Prostředí novin a zákulisí televizní show mě hrozně bavilo. Přemýšlím mezi 4 a 5 hvězdičkami, protože mi tam trochu vadily rodinné starosti hlavní hrdinky (manžel, děti atd. - je to v tomto ohledu poměrně feministické).

10.07.2014 5 z 5

Napůl zlý Napůl zlý Sally Green

Asi tady budu v menšině, ale mně se to líbilo. Vážně jsem si čtení užil. Pokud jste ochotní respektovat zvláštní svět a jeho zákonitosti, děj vás pohltí a nabídne něco nového. Atmosféra je vynikající a ty čarodějnické rituály a pravidla, která vycházejí z keltských mýtů a legend, tomu dodávají na originalitě. Ostatně myslím si, že právě proto, že to je "jiné" a nepředvídatelné, se knížka líbí spíš lidem, kteří už ve fantasy mají něco načteno.

07.07.2014 4 z 5

Hudba pro chameleóny Hudba pro chameleóny Truman Capote

Je to sbírka povídek, kratších i delších, z nichž některé jsem slupnul hned a s jinými jsem se trápil po mnoho večerů. Capote je v tomhle hrozně nepředvídatelný a kvalita jeho tvorby je hrozně rozporuplná. Rozhovory (např. s Marilyn Monroe) mi přišly asi zajímavější než povídky/příběhy. Ručně vyřezávané rakvičky mají výborný start, atmosféru, ale v polovině to přestane být zajímavé, jako by autor ztratil dech. Na druhou stranu ta povídka o paní a kočkách v mrazáku měla výborný závěr a pointu, ale to před tím tak zajímavé nebylo. Jak říkám, rozporuplné...

Obálka s obrazem od Ivany Lomové je ale skvělá.

03.07.2014 3 z 5

Dallas 63 Dallas 63 Stephen King

Hrozně utahané, King má tendence ke grafomanii a tohle by rozhodně chtělo pořádně proškrtat. Zápletka zajímavá, ale když se nad tím zamyslím zpětně, mám pocit, že už jsem to viděl/četl zpracované stokrát jinak a mnohdy líp.

03.07.2014 2 z 5

Obraz Doriana Graye Obraz Doriana Graye Oscar Wilde

Dorian Gray je jedna z nejzajímavějších postav světové literatury. Kniha se čte výborně (i když to asi záleží na tom, jaké máte vydání - já četl to od Odeonu s výborným moderním překladem) a dodnes se k ní vracím.

13.06.2014 5 z 5

Silo Silo Hugh Howey

Postapokalyptické sci-fi, které částečně odkazuje na film Metropolis z roku 1927, částečně na Orwellovo 1984 a k hlavním postavám se chová podobě nemilosrdně jako Hra o trůny. Oceňuju, jak autor boří sci-fi klišé, a jak výborně dokáže popsat klaustrofobickou atmosféru. Kniha mě vtáhla do děje natolik, že jsem se cítil jako jeden z lidí žijících v sile. Na rozdíl od literárních postav jsem ale já nechtěl uniknout – právě naopak. Po dočtení mi bylo líto, že kniha není delší.

09.06.2014 5 z 5

Nádherné trosky Nádherné trosky Jess Walter

Kýč! Umírající filmová hvězda, vzpomínky, vykalkulovaná romantika... Námět mě původně zaujal (60. léta, slunná Itálie - zní to lákavě, že ano?), ale styl ani provedení mi nesedlo.

06.06.2014 2 z 5

Škola čarodějů - Průvodce magickým světem Harryho Pottera Škola čarodějů - Průvodce magickým světem Harryho Pottera Elizabeth Kronzek

Četl jsem ji asi před deseti lety (možná i dřív), kdy jsem nadpřirozeno, čarodějnictví a magii díky Harrymu Potterovi vážně žral. I dnes si knihou občas rád zalistuju a zavzpomínám si. Koneckonců, jsou v ní poměrně nenáročnou formou shrnuty dějiny kouzel v našem světě - od starověkého Egypta přes středověké hony na čarodějnice až po devatenácté století plné romantických nestvůr. Pro nadšence o nadpřirozeno to může být dobrá příručka, od níž se lze odpíchnout k dalším knihám.

03.06.2014 4 z 5

Knihkupec Knihkupec Mark Pryor

Odpočinkový thriller, který v paměti utkví především výborně popsanou pařížskou atmosférou. Při čtení jsem si vybavil ten krásný týden, který jsem ve "městě světel" strávil loni na podzim. Je to dobře napsané, ale není to žádné extra čtení pro intelektuály, beru to spíš jako čtení pro chvíle oddechu. I tyto knihy jsou ale potřeba, protože přinášejí radost, odpočinek a vzrušení do životů těm z nás, kdo o akční práci v Paříži zatím mohou jenom snít.

29.05.2014 3 z 5

Ztracená naděje Ztracená naděje Colleen Hoover

Po všech těch detektivkách a thrillerech beru YA knihy jako oddech. Bez naděje se mi líbilo a tahle kniha si minimálně udržuje kvalitu. Holderův pohled mi přišel i bližší, bavilo mě jeho vtipkování s kámošem Danielem a s Breckinem. Pokud se vám líbilo Bez naděje, tak je to must read.

22.05.2014 4 z 5

Osobnosti Lidových novin Osobnosti Lidových novin Petr Zídek

Osobnosti Lidových novin je kniha, která kromě novinářů (pro které by to měla být povinná četba a důvod k zamyšlení) a historiků podle mě určitě zaujme každého, kdo má rád období československé první republiky nebo životopisné knihy. A ty, kdo se chtějí dozvědět spoustu zajímavých informací nenásilnou formou.

17.05.2014 5 z 5

Seznam smrti Seznam smrti Frederick Forsyth

Moje první setkání s panem Forsythem. A určitě ne poslední. Skvělý špionážní thriller z prostředí boje proti islámským teroristům. Líbilo se mi smíchání fakt s fikcí.

13.05.2014 4 z 5

Zátiší Zátiší Louise Penny

Detektivka, která si vystačí s málem - s obětí, s detektivem a s otázkou: Kdo zabíjel? To vše v prostředí klidné kanadské vesničky, kde se všichni znají. Kdesi jsem četl přirovnání, že je tato kniha jako nóbl dáma, která přesně ví, kdy a jakým způsobem co říct, aby dosáhla svého. Myslím, že to je přesné. Jak píše Morsie, je to skutečně pocta Herculovi Poirotovi, slečně Marplové a klasickým detektivkám.

09.05.2014 4 z 5

Tajné války superhrdinů Marvelu Tajné války superhrdinů Marvelu Tom DeFalco

Stejně jako v omnibusu Avengers do boje! I tady mám problém s převelikým množstvím postav, v nichž se špatně orientovalo. Během příběhu pak střídavě někteří byli bad guys, pak zase good guys a vznikl z toho celkem slušným maglajz. No ale hezké sedmdesátkové/osmdesátkové kresby to zachraňují. Zápletka je i na komiks hodně přitažená z vlasy.

02.05.2014 2 z 5