Babouš Babouš komentáře u knih

Píseň L. Píseň L. Veronika Opatřilová

Pokud v autorčině minulé knize hrálo hlavní roli moře, tentokrát je to les. Ovšem nebojte, na vodu, Anglii i Skandinávii dojde i tentokrát, to už jsou autorčiny trademarky. Nádherně napsaný, lyrický příběh ve dvou dějových a časových liniích, který ukazuje, že láska se nemusí omezovat na jeden život. Líbilo se mi romantické jiskření, popisy a atmosféra středověkého příběhu, naopak zápletka se spisovatelkou mi přijde matoucí i po dočtení.

03.03.2024 4 z 5

Zloděj blesku Zloděj blesku Rick Riordan

Dobrodružné, svižně napsané a napěchované jmény a odkazy na antickou mytologii, ovšem v hávu 21. století. Pokud chcete po Harry Potterovi jinou fantasy sérii pro teenagery, tohle se nabízí jako volba č. 1.

20.12.2023 4 z 5

Závěj Závěj C. J. Tudor

C. J. Tudor tak trochu jinak. Opět je to horor/thriller, ale tentokrát s nádechem postapo, což není žánr, který obvykle čtu a vyhledávám, ale autorka prostě umí. Tři zápletky, které spolu na první pohled nesouvisejí, ale na konci vám to všechno skvěle zapadne do sebe nečekaným způsobem. To mě hodně bavilo. Moje nejoblíbenější část byla ta na té luxusní chatě. A ta scéna na str. 81 mě fakt traumatizovala tak, jak všichni říkají :-o

14.11.2023 5 z 5

Co už nikdy nepřebolí Co už nikdy nepřebolí Lucy Score

Skvělé postavy a milé městečko uprostřed lesů, ale je to hrozně rozvleklé a na to, že to má být romantická komedie, tam té komedie mohlo být víc.

23.10.2023 3 z 5

Zlatá vařečka Zlatá vařečka Jessa Maxwell

Dozlatova vypečený detektivní příběh potřený sladkou vrstvou televizního pozlátka a intrik. Literární mňamka, která mě překvapila svou čerstvostí (rozuměj - originalitou) :)

23.10.2023 5 z 5

VAMPS: Čerstvá krev VAMPS: Čerstvá krev Nicole Arend

Žádnou vysokou literaturu od toho nečekejte, je vidět, že to je autorčina prvotina, ale svět je poměrně zajímavý a postavy jsou pestré. Moje nejoblíbenější část byla, jak se Angelo pořád snažil v Dillonově přítomnosti ovládnout :))

02.10.2023 4 z 5

Elektra Elektra Jennifer Saint

Mnohem lepší než autorčina Ariadna. Nicméně pojmenování Elektra je opět zavádějící, protože hlavní roli tady má ve skutečnosti Elektřina matka Klytemnéstra.

25.09.2023 5 z 5

Římské mýty: Bohové, hrdinové, zloduši a legendy starověkého Říma Římské mýty: Bohové, hrdinové, zloduši a legendy starověkého Říma Martin J. Dougherty

Moc hezky vyvedená kniha plná obrázků a fotek, které ukazují, jak všudypřítomné jsou římské mýty v naší kultuře a společnosti. Velice čtivá, přístupná i pro neznalé, ale přitom i řada zajímavostí pro ty, kdo už o antické mytologii mají leccos načteno.

24.09.2023 4 z 5

Knihomolové Knihomolové Emily Henry

Přiznám se, že po prvních čtyřech kapitolách jsem se lekl, že jsem při výběru letního čtení tentokrát opravdu sáhl vedle, ale jakmile se děj přesunul do Sunshine Falls, začalo mě to bavit a pak jsem si Noru i Charlieho opravdu zamiloval. Bavilo mě, jak si autorka utahuje ze všech romcomových klišé a navíc všechny ty slovní hříčky a humor. Párkrát jsem se opravdu smál nahlas. Konec na můj vkus trochu roztahaný, ale jinak mě to bavilo.

11.07.2023 4 z 5

Já, Iulia Já, Iulia Santiago Posteguillo

Je vidět autorův zájem a znalosti dobových reálií, ovšem právě neschopnost něco z té přehršle detailů vypustit knize paradoxně spíše ubližují. Například při detailních popisech postupu každé jedné legie v bitvě jsem přiznávám se přeskakoval. Kniha je vyprávěná ve třetí osobě a autor nelogicky přeskakuje mezi úhly pohledu, takže si k žádné postavě (bohužel ani k titulní Julii) nevytvoříte vztah. Představuju si autora jako profesora antické historie, který je zapálený do bitev a politik, ale lidem a vztahům mezi nimi buďto nerozumí, nebo je neumí popsat.

10.07.2023 3 z 5

Ariadna Ariadna Jennifer Saint

Za mě zklamání. Kniha se jmenuje Ariadna, ale Ariadna se objevuje cca jenom v polovině příběhu, pak autorka pozornost věnuje její sestře Faidře (což by bylo ok, ale já fakt čekal, že to bude o Théseovi a Minotaurovi - pokud to chcete číst kvůli tomu, tak se neobtěžujte, hraje to tady minimální roli). Zbytek knihy sledujeme Ariadniny konverzace s Dionýsem, které se neskutečně táhnou a pro toho, kdo řecké mýty zná, neobsahují nic nového. A poznámka k českému překladu - pardon, ale kdo silver bow of Artemis přeloží jako Artemidina stříbrná miska (!), když i ten, kdo má o řeckých bájích znalosti max od Petišky ví, že Artemis coby bohyně lovu byla vždycky zpodobňovaná s lukem a šípy, by tuhle knihu asi spíš neměl překládat.

02.07.2023 2 z 5

Legendy & latéčka Legendy & latéčka Travis Baldree

Absolutní roztomilost! Číst tuhle knihu je jako masáž po náročném dni, prostě milý příběh se skvělými postavami a nenáročnou zápletkou. Pět skořicových šneků z pěti!

21.06.2023 5 z 5

Elizabeth Finchová Elizabeth Finchová Julian Barnes

Jak už to u knih Juliana Barnese bývá, ani tahle není pro každého. Napůl román, napůl historická esej. Hlavním motivem je vztah studenta k učitelce (trochu jako ve Společnosti mrtvých básníků), ale zároveň příběh posledního pohanského římského císaře Juliana Apostaty, který se (marně) pokusil zvrátit nástup křesťanství. Bavilo mě to, i když zápletku to moc nemá. Na každé stránce jsem našel minimálně jednu věc k zamyšlení.

09.06.2023 4 z 5

To jediné, co na světě zbývá To jediné, co na světě zbývá Erik J. Brown

Skvěle vystavěný minimalistický příběh dvou kluků ve světě zničeném smrtící pandemií. Ruiny měst, násilní lidé a každodenní boj o přežití jsou ale jenom kulisa. V hlavní roli je totiž jejich postupně budovaný vztah, který od prvotního oťukávání postupně vede k přátelství a pak i k něčemu víc. Věřil jsem jim to, oba kluci mi přirostli k srdci a loučil jsem se s nimi dost těžko. Knihu moc doporučuju, nešlo se mi odtrhnout.

01.06.2023 5 z 5

Léto mezi řádky Léto mezi řádky Alena Štraubová

Bavilo mě to, je to čtivé, ale celé se to seběhlo hrozně rychle a příliš strojeně, jako by autorka jela podle šablony. Takže například ta údajná nevraživost mezi Denisem a Vincentem je tam asi na třech stránkách s tím, že čtenář od začátku ví, jak to mezi nimi dopadne, takže to je spíš taková povinná zastávka, abychom si odškrtli splněno. V druhé polovině kniha chytne originálnější a méně předvídatelný děj, to se autorce povedlo, ale v okamžiku, kdy jsem si k oběma klukům konečně vytvořil pouto, přišel hodně prudký konec.

26.05.2023 3 z 5

Poslední noc Poslední noc Riley Sager (p)

Ten námět se v thrillerech objevuje poměrně často, ale doufal jsem, že zkušený autor se vyhne klišé a připraví pořádnou jízdu (jako třeba Taylor Adams v Není úniku). Nicméně je to jenom klišé za klišé. Čtenáře, kteří ještě podobné knihy nečetli, to nadchne, ale kdo už má něco načteno, pravděpodobně bude spíše zklamán. Ty halucinace a kapitoly, které se pak ukázaly být jenom jako výplod představivosti, si autor mohl odpustit, působí to jako umělé natahování.

20.05.2023 2 z 5

Počkej na moře Počkej na moře Veronika Opatřilová

Musím se přiznat, že ke knize jsem zpočátku přistupoval dost obezřetně, protože moc nerozumím, proč české autorky v poslední době tak rády píší příběhy gay mužů (!) z Anglie (!!) 60. let (!!!). Nicméně Počkej na moře si mě nakonec získalo svým poetickým popisem zamilovanosti, životem na pobřeží a dobovými drobnostmi včetně hudby (já šedesátkovou hudbu miluju). Pokud jste připraveni na něco pomalejšího, citlivějšího a hrozně důvěrnýho (je to psané v du formě, jako by to hlavní hrdina vyprávěl své lásce), tak šup, ponořte se do ní!

14.05.2023 4 z 5

Kam tě vítr zavane Kam tě vítr zavane Rainbow Rowell

Z celé trilogie asi nejlepší. Z prvního byl moc cítit Harry Potter, v druhém podle mě autorka moc nevěděla kudy kam, ale v třetím si konečně našla svou cestu. Postavy jsou opravdovější, svět výraznější a originálnější, no nechtělo se mi odtud odcházet. Baz a Simon a jejich vztahový dramata mi budou chybět!

03.05.2023 5 z 5

Když voláš moje jméno Když voláš moje jméno Tucker Shaw

Podle anotace jsem čekal depku (příběhy s AIDS tematikou nemám moc rád), ale nakonec mě to hrozně mile překvapilo. Jasně, jsou tady dost silné pasáže, ale v jádru je to optimistický příběh o první lásce, přátelství a o tom, že rodina nemusí být spřízněná krví - někdy si člověk prostě musí najít tu svou, aby mohl být, kým doopravdy je.

22.04.2023 4 z 5

Nedej se Nedej se Rainbow Rowell

Pokud jste někdo četli legendární fanfikci na Harryho Pottera All The Young Dudes, mám dojem, že touhle knihou Rainbow Rowellové se autor/ka lehce nechali inspirovat. Pro mě byla podobnost s Harrym Potterem největší mínus. Naopak hrozně mě bavilo, jak tady není nic černobílé, a hlavní hrdinové? Ti jsou vylíčení tak, že je chcete za kámoše (nebo boyfriendy). Škoda, že nedostali tolik prostoru, kolik by si zasloužili. Nicméně hned se pouštím do dalších dílů, tak doufám, že to autorka ještě rozjede!

22.04.2023 4 z 5