Babouš Babouš komentáře u knih

Nimbus Nimbus Neal Shusterman

U knižních sérií má člověk občas tendenci srovnávat jednotlivé díly a já se samozřejmě pokoušel srovnat Smrtku s Nimbem, obě knihy jsou ale stejně skvělé a navíc neoddělitelné - evidentně to totiž autor od začátku plánoval jako sérii, takže Nimbus na Smrtku plynule navazuje. A proto musím hodnotit stejně jako Smrtku - plným počtem hvězdiček. Těšte se na sympatické hrdiny, boj o moc, intriky, překvapení a skvěle promyšlený svět. Kniha mě naprosto pohltila, žil jsem tím příběhem. Zpětně už nejsem schopen rozlišit, co se ještě stalo ve Smrtce a co už v Nimbu, tak jsou obě knihy provázané. Ale ten cliffhanger na konci mě teda dostal - už aby tady byl třetí díl!

06.05.2019 5 z 5

Mrchožrout Mrchožrout Jack Heath

Mrchožroutovi jsem původně přistupoval skepticky, protože Dexter ani Mlčení jehňátek nepatří zrovna mezi moje topky. Všechny moje pochyby ale vzaly za své, když na scénu vešel Timothy Blake, amatérský detektiv, který se umí vžít i do těch nejzvrácenějších zločinců. Asi proto, že sám je kanibal. Takže v knize sledujete, jak tenhle sympaťák ve dne loví padouchy a po nocích je porcuje na svůj zítřejší oběd... Svižně a chytře napsáno a body navíc za toho antihrdinu, doporučuju, máte-li svoje steaky rádi rare.

18.04.2019 5 z 5

Svatba ve městě Chambéry Svatba ve městě Chambéry Klára Notaro

Stojí přečíst už jenom kvůli svéráznému stylu autorky. S nadhledem psané povídky různých žánrů, ale všechny tematicky spjaté s Francií.

15.04.2019 4 z 5

Hračkář Hračkář Andrew Mayne

Jak už tady bylo zmíněno, rozjezd je pomalejší, ale jakmile najdou ty věci na zahrádce a jakmile Theo Cray začne používat bakterie a mývaly k pátracím účelům, je to zase stejně zběsilá a mrazivá jízda jako Šelma až do výbušného finále. Andrew Mayne prostě umí.

03.04.2019 5 z 5

Podzimní případ Podzimní případ Anders de la Motte

Dvě časové linky a tajemství, které krůček po krůčku spolu se sympatickou vyšetřovatelkou Annou odhalujeme. Vztahy mezi postavami jsou skvěle vylíčené tak, že nás autor nechává až do poslední chvíle hádat, jak to vlastně bylo. Proč tehdy v lomu došlo k úmrtí? V malém městečku má své temné tajemství skoro každý! Napínavé a výborně napsané, za mě jeden z nejlepších thrillerů poslední doby - a podle mého názoru i lepší než Andersova předchozí kniha Konec léta.

30.03.2019 5 z 5

Krejčí z Osvětimi Krejčí z Osvětimi Martin Greenfield

Vynikající příběh selfmade mana - Čechoslováka, který se z vězně v koncentračním táboře vypracoval až na krejčího největších světových státníků a celebrit. Nejvíc mě bavily jeho začátky v Americe, skvělá atmosféra poválečného boomu ekonomiky a nejistého seznamování s ženami.

20.03.2019 4 z 5

Po sezoně Po sezoně Jack Ketchum (p)

Stopy hrůzy pro dospělé. Šestice přátel, stará chata uprostřed ničeho a jedna noc nepředstavitelné hrůzy. Hardcore. Nedoporučuju slabým povahám! Tohle prostě musíte přečíst na jeden zátah!

17.03.2019 5 z 5

Violka: Román o hledání domova Violka: Román o hledání domova Mirka Skočílková

Milý a hřejivý příběh! Taková slepičí polévka pro duši. Kniha líčí boj mladé ženy, která se po kruté ráně osudu musí postarat o dítě své sestry - a odmítá se vzdát! Kdykoliv si myslíte, že teď už bude líp, stane se něco, co hlavní hrdinku zase vrátí na začátek, ale rozhodně to není depka. Naopak je to povzbudivá kniha o rodině a o tom, že dobří lidé stále nevymřeli. Moc dobře se to čte. Pokud máte chuť na nenáročný a laskavý příběh, Violka se vám bude líbit.

16.03.2019 4 z 5

Dogman Dogman Dav Pilkey

Vtipný a originální komiks pro děti napsaný a nakreslený s neobyčejnou fantazií, díky které baví i dospělejší z nás :) Moc bych si přál, aby vyšly i další díly.

09.03.2019 4 z 5

Na dostřel Na dostřel Taylor Adams

Osobně mám nejradši knihy, které mě chytnou natolik, že je hltám tak rychle, až přeskakuju řádky. A tohle přesně mě baví na thrillerech Taylora Adamse - jednoduchý námět, ale děj tak brilantně vylíčený, že vám nedovolí přestat číst. Přečteno za jeden večer!

05.03.2019 5 z 5

Absolutní miláček Absolutní miláček Gabriel Tallent

Výborně napsaná kniha, ale tak drsná, ach tak drsná, že mi při čtení nebylo zrovna dvakrát příjemně. Hlavní hrdinka Turtle je napůl správná a napůl nepředvídatelná mrška, přesně tak, jak ji její tatík vycvičil. Scénu s nožem už asi nikdy z hlavy nedostanu.

14.02.2019 4 z 5

Okno do dvora Okno do dvora Pauliina Susi

Typické severské krimi. Atmosféra super, ale na mě příliš syrové. Narážky na Star Wars mě bohužel spíš znechucovaly než bavily...

07.02.2019 3 z 5

Krev pro rusalku Krev pro rusalku Kristýna Sněgoňová

Líbí se mi prostředí a celý ten nápad s krvelačnými vílami/rusalkami/whatever, ale bohužel zápletka je nudná jako stokrát čtený hardboiled román a přistihl jsem se, že přeskakuju stránky, protože se děj vyvíjel přesně podle jakéhosi všeobecně známého schématu noirových detektivek. Dalším záporem jsou nezajímaví hlavní hrdinové - správňák Dominik a jeho Kellerová v kurzívě mě nedokázali nijak oslovit, jednak proto, že se berou hrozně vážně, až pateticky, a jednak proto, že jsou v podstatě detektivní duo jako Holmes a Watson nebo jakékoliv jiné. Rád bych řekl, že na české poměry dobré, ale nemělo by už české fantasy mít větší ambice?

17.01.2019 2 z 5

Mnichov Mnichov Robert Harris

Výborně napsaný příběh dvou mužů - Angličana a Němce, kteří se po letech odloučení opět setkají v Mnichově, kde se snaží zabránit druhé světové válce. Vzrušující, napínavé, skvěle vyrešeršované - jako ostatní knihy Roberta Harrise.

13.01.2019

Opuštěná společnost Opuštěná společnost Erik Tabery

Pěkně napsané, ale hrozně banální. Kdo sleduje českou politiku a média, nedozví se nic nového, protože to jsou vesměs myšlenky a názory, které čeští komentátoři ve svých sloupcích opakují neustále. Čili bych tuto knihu doporučil spíš těm, kdo se o politiku moc nezajímají a laikům, ale ne naprostým, protože to není úplně lehké čtení. Ideální čtenáři jsou podle mě studenti gymnázií.

27.12.2018 3 z 5

Můj život: Od kolébky ke slávě Můj život: Od kolébky ke slávě Jan Palička

Vtipné, zábavné, s ilustracemi. Skvělá kniha nejen pro fanoušky fotbalu. Petr Čech totiž vypráví příběh, který motivuje další lidi. Sny se mohou stát skutečností! ;)

24.11.2018 4 z 5

Láska a jiná vykolejení Láska a jiná vykolejení Leah Konen

Úžasná zimní atmosféra a překvapivá love story odehrávající se během jediné mrazivé noci v zasněžené krajině, když se zasekne vlak.

24.11.2018 5 z 5

Dobrých 100 Dobrých 100 Renáta Fučíková

Kniha je sice propagovaná jako pro děti, ale podle mě se bude líbit i starším generacím jako nostalgická vzpomínka na embéčka, silonky nebo Rolling Stones v Praze. Krásně zpracovaná kniha a perfektní tip na vánoční dárek.

24.11.2018 5 z 5

Komturova smrt Komturova smrt Haruki Murakami

Ta atmosféra, snovost a tajemno jsou skvělé, ale mám dojem, že mistr Murakami, omámen svým úspěchem, to pojal trochu jako hlazení ega. Prostě chce ukázat, co umí, jak vytříbený je jeho styl, a tak se na 750 stranách rozjíždí naplno, ale uniká mu, že se občas lehce opakuje nebo chodí v (začarovaném) kruhu. A jeho redaktoři se mu to nejspíš báli říct, protože to je mistr. Musím ale pochválit skvělý český překlad Tomáše Jurkoviče a tu obálku, z které běhá mráz po zádech.

26.10.2018 4 z 5

Pohřešuje se prezident Pohřešuje se prezident James Patterson

Čte se to výborně - jako romány Dana Browna. Akce a napětí vás udrží od začátku do konce, ale po dočtení jsem si musel dát sprchu, abych ze sebe smyl tu lepkavou vrstvu hvězd a pruhů, která na mně ulpěla :D Hodně americké, ale autorům to odpouštím, protože kdo jiný by měl právo psát americky než bývalý americký prezident?

26.10.2018 4 z 5