Babouš Babouš komentáře u knih

Naprosto pozoruhodná věc Naprosto pozoruhodná věc Hank Green

Začátek byl vynikající, hlavní hrdinka dobře potrhlá. Ale pak se to zvrhlo v epické story o americkém snu, o odvrácené straně slávy. V momentě, kdy se tam objevila prezidentka USA a spojila se s hlavní hrdinkou, jsem nad knihou zlomil hůl. Děj a postavy se v určitém momentě tak zvrtly, že to začala být parodie sama na sebe. Celkem čtivé, ale bohužel na můj vkus příliš prvoplánové.

30.10.2019 2 z 5

Úplně cizí lidé Úplně cizí lidé Liane Moriarty

Liane Moriarty s oblibou píše o tak absurdních situacích, že mám podezření, že si je nevymýšlí, ale že se jí - nebo někomu, koho zná - musely fakt stát. Úplně cizí lidé je její asi nejztřeštěnější kniha a připomněla mi, proč mám tuhle autorku tak rád - zajímavé postavy, nadhled a děj, který se pokaždé ubere naprosto nečekaným směrem (v této knize obzvlášť!).

30.10.2019 5 z 5

Jáma Jáma C. J. Tudor

Prosímvás, tohle si přečtěte! Ze všech knih, který jsem letos četl, jsem se u Jámy bál nejvíc. Husí kůže, rozbušený srdce a situace, kdy postavám říkáte "nechoď tam, zdrhej!" (samozřejmě neposlechly). A pak se tam objevila ta panenka... No nic, nebudu spoilerovat, ale pokud máte rádi horory, tohle si užijete, protože autorka je evidentně miluje taky, a ví, jak to využít dost nečekaným způsobem. Za mě ještě lepší než Kříďák, který byl taky pecka!

30.10.2019 5 z 5

Stříbrná cesta Stříbrná cesta Stina Jackson

Excelentně napsaný příběh, který se obejde bez brutalit ala Lars Kepler, ale přesto nastíní atmosféru, jakou od skandinávského thrilleru chcete! Vystačí si s pár postavami a podivnou sérií zmizení, které sužují malé městečko daleko na severu Švédska... Tahle kniha obrací koncept hygge naruby a já se na domácí chleba, deky a svíčky už nikdy nebudu koukat jako dřív.

22.10.2019 5 z 5

Nejsem živá Nejsem živá Anne Frasier (p)

Jude je prostě hustá! I tento příběh má šťávu, napětí a krev. Navíc se Jude oťukává se sympatickým sousedem a snaží se naučit důvěřovat lidem.

12.10.2019 5 z 5

Teorie vraždy Teorie vraždy Andrew Mayne

Na sérii s Theo Crayem se mi strašně líbí, že hlavní hrdina má zvláštní smysl pro humor a navíc využívá při pátrání znalosti z biologie a chemie, takže to není typická detektivka. Mně osobně se Teorie vraždy líbila výrazně víc než Hračkář. Ačkoliv příběh není tak drsný, autor přišel s geniálními nápady, které mě HODNĚ překvapily. Na konci jsem zůstal lapat po dechu a zatraceně rychle potřebuju další knihu! Doporučuju číst v pořadí Šelma, Hračkář, Teorie vraždy (hlavní hrdina dělá narážky na předchozí případy, tak ať nejste zmatení).

07.10.2019 5 z 5

Mráz Mráz Bernard Minier

Takhle pomalé tempo už jsem u detektivky dlouho nezažil. Po 250 stránkách se tam pořád nic zajímavého nestalo. Zločiny jsou sice brutální, ale všechno se děje tak daleko od sebe, že když už se stihnu ponořit do příběhu, autor zase přispěchá s padesáti stránkami výplně. Atmosféru jsem taky čekal mrazivější. Není to vyloženě špatné, ale mezi fanoušky se rozhodně nezařadím.

03.10.2019 2 z 5

Poslední přání Poslední přání Andrzej Sapkowski

Velice čtivý úvod do Zaklínačova světa. Ne že bych hned musel nutně číst další knihu, ale takové fajn čtení na víkend. Svět na mě nepůsobí moc promyšleně, spíš je to takový mix Tolkiena, pohádek, lidského světa, mytologie a kdovíčeho. A většina povídek byla variací na některou pohádku nebo známý příběh (Sněhurka a sedm trpaslíků, Kráska a zvíře...). Oceňuju ale, že autor povídkám pokaždé dodá nějaký zajímavý zvrat nebo je převrátí naruby oproti očekávání.

03.10.2019 4 z 5

Sucho Sucho Neal Shusterman

Co miluju na knihách Neala Shustermana? Že vždycky vezme nějaké žhavé téma a podá ho tak čtivou, zábavnou a přitom nápaditou formou, že to hltají jak šestnáctiletí středoškoláci, tak intelektuálové. Sucho je vzhledem ke klimatickým změnám mimořádně aktuální, protože líčí, co se stane, když dojde voda. Jak rychle se civilizace změní v chaos. Znepokojivé čtení, od kterého se neodtrhnete - kromě momentů, kdy se půjdete napít!

03.10.2019 5 z 5

Záhady Pittsburghu Záhady Pittsburghu Michael Chabon

Brilantní letní atmosféra a zajímavé postavy. Líbilo se mi originální vykreslení bisexuálního trojlístku, i když v centru pozornosti jsou bohužel zejména mafiáni a koketování s podsvětím. Postava Clevelanda tam v 90 procentech případů vůbec nemusela být, ale na druhou stranu chápu, že na konci v té scéně s dopisem tam měl dost důležitou roli, která by tak nevyzněla, kdybychom se s ním neseznámili.

21.09.2019 4 z 5

Krvavý květ Krvavý květ Louise Boije af Gennäs

Tenhle severský thriller mě hutnou atmosférou strachu a paranoie omotal jako pavouk do svých pavučin. Nečekejte přestřelky a řeky krve, tohle je jako Psycho od Hitchcocka, kde je strach a mrazení budováno postupně, aby vás závěr dostal o to víc. Pomalejší tempo, ale když vydržíte a vychutnáte si to, odmění se vám to vrchovatou měrou.

21.09.2019 5 z 5

Tapetář Tapetář Ema Labudová

Celou dobu jsem si při čtení říkal, že to je ten legendární ztracený román Jacka Kerouaca nebo někoho jiného z Beatniků. Dobové reálie 50. let, kdy celý svět žije ve šťastných pastelových barvách, kontrastují s rozervaným mladým mužem, který bojuje s tím, kdo skutečně je. Tapetář je lyričtější příběh, než jsem čekal, skvěle napsaný, ale doporučuju spíš na večery, kdy má člověk chuť otevřít si dobrou knihu a lahev vína a přemýšlet a vnímat autorčinu hru se slovy naplno.

04.09.2019 4 z 5

Nevítaný host Nevítaný host Shari Lapena

Pokud jste četli Manžele odvedle a Někdo cizí v domě, Nevítaný host vás asi překvapí. Autorka totiž namísto dalšího thrilleru z rodinného prostředí napsala klasickou detektivku. A upřímně mi to asi sedlo ze všech jejích knih nejvíc. Hotel odříznutý sněhovou bouří od civilizace, deset hostů a někdo z nich je zřejmě vrah. Mám slabost pro příběhy v uzavřeném prostředí, kdy si čtenář láme hlavu nad tím, kdo by mohl mít motiv k vraždě. Není to sice nic nového - Agatha Christie podobné příběhy psala před sto lety - ale je to neodložitelné a Shari Lapena mi udělala obrovskou radost tím, jak šikovně tenhle specifický žánr zvládla.

31.08.2019 5 z 5

Ďáblovo dílo Ďáblovo dílo Lotte Petri

Ďáblovo dílo jako správný thriller začíná na mlžném hřbitově a ta hutná podzimní atmosféra na vás dýchne tak, že budete cítit déšť i bláto. Když drsnou smrtí zemře žena provádějící výkopy nebožtíků a malá holčička začne mluvit divným jazykem, vypadá to, že na hřbitově probudili cosi zlého... Bavilo mě hádat, jak spolu ty dva případy souvisí, a pozorovat, jak v týmu vyšetřovatelů eskalují emoce. Je to čtivý temný thriller s nádechem Stephena Kinga.

23.08.2019 4 z 5

Pérák: Oko budoucnosti Pérák: Oko budoucnosti Petr Macek

Nápad probudit starou pražskou legendu a dát jí komiksový potažmo superhrdinský háv je hrozně super. Ale provedení zde pokulhává. Na to, jak je to krátké, tam je příliš mnoho zbytečných odboček, nelogických skoků a nedostatek prostoru na to, abychom si Péráka a Libušku stihli oblíbit a Žiletkáře a nácíčky nenávidět. Atmosféra je super, připomněla mi Indiana Jonese. Za mě ok, ale příště prosím víc do hloubky, tohle je fajn příloha víkendových novin, ale samostatný komiks za 299 Kč by mi toho měl dát víc.

19.08.2019 3 z 5

Růže bílá, černý les Růže bílá, černý les Eoin Dempsey

Výborné čtení. Odehrává se to během druhé světové války, ale nečekejte hrdinský příběh z fronty, tohle je minimalistické napínavé drama o dvou lidech, kteří nevědí, zda si můžou věřit, ale bez té důvěry nemají šanci přežít. Geniální paranoidní atmosféra, skvělé budování napětí, zajímavé postavy, na kterých to stojí. Prakticky celé se to odehrává v jedné chatě uprostřed lesů, ale autorovi to k napsání nezapomenutelného příběhu stačí.

06.08.2019 5 z 5

Odvrácená tvář lásky Odvrácená tvář lásky Colleen Hoover

Flashbacky do Milesovy minulosti mi v první polovině knihy spíš vadily, pak začaly dávat smysl, ale stejně si myslím, že jich tam autorka mohla dát výrazně míň, měl jsem tendenci je přeskakovat a nemyslím si, že bych o něco přišel. Zápletka ze současnosti je vynikající a ukazuje, jak je člověk bezmocný vůči lásce. A že láska není vždycky růžová, sluníčková a šťastná. Někdy je to to nejhorší, co se člověku může stát. Druhá polovina mě zaskočila, překvapila a když budu upřímný, trochu i dojala. Závěr výborný.

21.07.2019 4 z 5

Mám nad tebou moc Mám nad tebou moc Teresa Driscoll

Thrillerů čtu hodně, takže mám možná moc přísné požadavky. Tohle nebylo vůbec špatné, ale já od dobrého thrilleru čekám víc emocí, větší vtažení do děje a míň vaty okolo. Mezi mé nejoblíbenější thrillery se tohle nezařadí, ale na léto je to bezva oddechovka, u které závěr jen tak neuhodnete.

18.06.2019 4 z 5

Hlava světa Hlava světa Rebecca Gablé

V podstatě to je Hra o trůny - se všemi intrikami, krví, sexem - akorát podle skutečných dějin. A nejlepší na tom je, že i na základě našich dějin! Těšte se tak na sv. Václava, střet mezi Slovany a Němci a sympatického hlavního hrdinu, který se z vězně postupně stává přítelem samotného německého císaře. To vše díky tomu, že má znalosti léčivých bylinek a mastí. Skvěle napsané a neodložitelně čtivé!

12.06.2019 5 z 5

Koláčky a spiklenci Koláčky a spiklenci Theo Addair (p)

Pokračování Muffinu a čaje je navzdory roztomilému názvu temnější, překážky skutečnější, Theo Addair se nebojí pustit do témat, o kterých se v ya literatuře moc nepíše. Ale díky sympatickým hrdinům a jejich starým i novým kamarádům ten příběh budete chtít slupnout na posezení! Mladým čtenářům to podle mě může dodat odvahu začít dělat věci po svém - a to je super důležité.

09.05.2019 5 z 5