Charles Bukowski životopis

americká, 1920 - 1994

Životopis

Charles Bukowski (* 16. srpna 1920, Andernach, Německo — † 9. března 1994, San Pedro, Kalifornie, USA), celým jménem Henry Charles Bukowski, přezdívaný Hank nebo Buk, původním německým jménem Heinrich Karl Bukowski, byl americký básník a spisovatel.

Ve třech letech se jeho rodina přestěhovala z německého Ardenachu do Los Angeles. Během života se aktivně věnoval pití piva, sázení na koňské dostihy a spaní s mnoha ženami. Kromě toho prošel kus Států a vystřídal spoustu zaměstnání před tím, než se stal aspoň trochu slavným coby spisovatel hlavně poezie, ale i povídek.

Svou tvorbou i způsobem života se Bukowski, „Poeta laureatus chudinské čtvrti“, řadí do Beat Generation. Ve skutečnosti však s nimi neměl nic společného. Jeho přístup k životu a cíle byly totiž zcela jiné a do podvědomí veřejnosti se jako spisovatel výrazně zapsal až v osmdesátých letech. I přes mnohé pitky, experimenty s nejrůznějšími bobulemi a bezostyšné dobývání ženských tajemství se dožil poměrně vysokého věku. Přesto se svého snu – souloži v osmdesáti s osmnáctiletou dívkou – již nedočkal.

Bukovského tvorba je něco zcela neobvyklého. Texty jsou lehké a plné drsného humoru, který samozřejmě není pro každého, avšak kdo v něm jednou najde zalíbení, zůstane mu věrný. Pozitivní je i to, z jaké pozice a jak jsou jeho knihy psány. Častý vypravěč Henry (Hank) Chinaski totiž nežije na výsluní a umožňuje nám tak zahlédnout Ameriku i z její druhé, stinné či spodní strany. Bukovského knihy jsou o lidech dole a ukazují nám jejich běžný rutinní život, který se tolik liší od amerického snu. (zdroj životopisu: ld.johanesville.net)

Ocenění