Koupit knihy

Charles Bukowski

americká, 1920 - 1994


Nahrávám...

Přidat citát

Citáty (94)

...Čekali jsme a čekali. Všichni. Nevěděl snad ten psychiatr, že čekání je jedna z věcí, které dohánějí lidi k šílenství? Škvár


"Mě nezajímá, co chčiješ, ale co říkáš."


"Někteří lidé se nikdy nezblázní. Ti ale musí mít příšerný život!"


"Psaní si vybírá tebe, to si nevybíráš ty."


"Umírám a přitom nemám žádnou nemoc, umírám na existenci tak chladnou, že nestojí za námahu."


„Mizerný psaní je jako mizerný ženský: nedá se s tím prostě nic moc dělat.“ - Pivo a básníci a kecy


„Pochop. Nemám rád obyčejný svět. Mám vlastní šílenství, žiju v jiném rozměru a nemám čas na věci, který nemají duši“.


A pak umřeme. Ale smrt si nás nevysloužila. Neukázala žádné pověřovací listiny - ty jsem všechny ukázali my.


A tak jsem tady teď seděl a poslouchal déšť. Kdybych v tu chvíli umřel, nikdo na celém světě by neuronil ani slzu. Ne že bych si to přál. Ale bylo to zvláštní. Jak osaměle se může člověk cítit? Ale svět kolem byl plný starých páprdů, jako jsem byl já. Seděli a poslouchali déšť a nevěděli, kam to všechno odešlo. Člověk si uvědomí, že je starý, teprve když nemůže pochopit, kam to všechno odešlo. - Ale nikam to nevede, a ani to nikam vést nemá. Byl jsem ze tří čtvrtin mrtvý. Zapnul jsem televizi. Byla tam reklama. CÍTÍTE SE OPUŠTĚNÍ? SKLÍČENÍ? HLAVU VZHŮRU. ZAVOLEJTE JEDNÉ Z NAŠICH KRÁSNÝCH DÍVEK. PŘEJÍ SI S VÁMI MLUVIT. ZAPLAŤTE KREDITNÍ KARTOU. VOLEJTE KITTY NEBO FRANCI NEBO BIANCE. TEL. - 800-269-9667. Pak ty holky ukazovali. Kitty vypadala nejlíp. Dal jsem si hlt skotské a vytočil číslo... - Když Kitty zavěsila, šel jsem na záchod a močil. Jak jsem tam stál, pořád jsem slyšel déšť. Byl to mizerný rozhovor, ale aspoň odvedl mé myšlenky od Červeného vrabce a těch ostatních záležitostí. Spláchl jsem, umyl si ruce, podíval se do zrcadla, mrknul na sebe a šel zpátky ke své skotské...


Alkohol je asi jedna z největších věcí, které se kdy na zemi zrodily - kromě mě. Alkohol mi dovoluje být tím hrdinou, který si vykračuje prostorem a časem a provádí všechno, po čem touží. Takže ho mám rád... jo.


Až přijde hrdina, zjistíme, že byl celou dobu tady. (Absence hrdiny)


Bolesti mám plnou nádrž.


Bude daleko hůř, než je. A taky daleko líp. Já si počkám.


Býval jsem nadaný. Jsem nadaný. Občas jsem si prohlížel své ruce a uvědomoval si, že jsem mohl být velkým pianistou nebo něčím takovým. Ale co s těma rukama dělám? Drbu se na koulích, píšu šeky, zavazuju si tkaničky, splachuju záchod atd. Nevyužil jsem svých rukou, promarnil jsem je. A svůj mozek také. Seděl jsem v dešti. - Měl jsem trochu depresivní náladu. Člověk se narodil, aby umřel. Co to znamená? Zabíjet čas a čekat. Čekat na nějaký vlak. Čekat uprostřed srpnové noci na pár velkých koz v nějakém pokoji v hotelovém pokoji v Las Vegas. Čekat, až narostou hadovi křídla. Zabíjet čas. - Přestalo pršet, ale bolest tu byla stále. Navíc se ochladilo a všechno páchlo jako vlhké prdy. Měl jsem zlatou kreditní kartu. Byl jsem naživu. Možná. PEKLO JE TO, Z ČEHO SI HO UDĚLÁTE. - Naneštěstí jsem toho dne skončil na závodišti a večer jsem se opil. Nebyl to však ztracený čas. Přemýšlel jsem a třídil fakta. Měl jsem pocit, že jsem nade vším. Věřil jsem, že každou chvíli všechno vyřeším. Samozřejmě. - Člověk se narodil, aby bojoval o každou píď země. Narodil se, aby bojoval, narodil se, aby umřel. Přemýšlel jsem o tom. Pak jsem se opřel v křesle, dal si pořádného šluka z cigarety a vyfoukl téměř dokonalý kroužek kouře. (ŠKVÁR - Věnováno špatnému psaní.)


Co je tak strašný, Jeannie? Země. Smog, vraždy, otravenej vzduch, otrávená voda, nenávist, beznaděj, všechno. Jediný, co je na Zemi krásný, jsou zvířata, a ty jsou teď vybíjená, a kromě krys a závodních koní brzo všechny vymřou.


Čím míň žiješ, tím míň máš co ztratit.


Čím víc koček máš, tím dýl žiješ.


Člověk je obětí společnosti, která odmítá pochopit jeho duši.


Člověk musí párkrát umřít, než se naučí doopravdy žít.


Člověk se může 70 let obejít bez kundy, ale bez stolice chcípne do týdne. (Zápisky starého prasáka)


Člověka může dohnat k šílenství cokoli, protože společnost je vybudována na falešných základech.


Definicí života je problém.


Doprčic, copak může být někdo odvázanej z toho, že se každý den v půl sedmý probudí drnčením budíku, vyskočí z postele, obleče se, násilím se nakrmí, vysere, vychčije, vyčistí si zuby a pak bojuje se silničním provozem, aby se dostal na místo, kde v podstatě vydělává hromadu prachů pro někoho jiného a ještě se po něm chce, aby byl vděčný za to, že dostal šanci to dělat?


Establishment si na kultuře dává záležet. Kultura totiž stabilizuje systém. Nic nezadrží pokrok líp než muzeum, Verdiho opera nebo nějakej zapšklej poeta.


Existence je nejen absurdní, ale je to prachsprostá dřina. Uvědomte si, jak často si v životě oblékáte spodky.


fajn. podle mých propočtů jsem měl pouhé dva a půl tisíce kund, ale za to jsem viděl 12 a půl tisíce dostihů, a moje jediná rada zní: vzít vodovky a malovat. (Paměti starého chlapáka)


Hodně lidí je mrtvých, i když žijí. (Esej bez názvu o D. A . Levym)


Hoši, nechte si svý panny. Mě dejte sexy starou ženskou na vysokejch podpatcích a se zadkem, kterej zapomněl zestárnout.


Huliči dělají z toho svýho konopí zbytečně velkou vědu a společnost dělá zbytečně velkou záležitost z toho, že si to svoje zasraný konopí hulej. Policie má práci, huliče zavírají a ti ječí, jako by je křižovali. Kořalka je legální, pokud ji nevypijete tolik, že vás zhaftnou na ulici a dají pod zámek. Dejte lidem cokoli a oni to vždycky všechno poškrábou, poserou a pozvrací. Kdybyste konopí legalizovali, byly by spojený státy trochu příjemnějším místem, ale zase ne o moc lepším. Dokud tady budou soudy, věznice, právníci a zákony a budou se používat. Požadovat legalizaci konopí je něco podobnýho jako je požádat, aby vždycky napřed namazali želízka máslem než vám je nandají. Bolest vám působí něco jinýho – proto potřebujete konopí nebo whiskey nebo důtky a kožený úbory, nebo ječící muziku vyhulenou tak nahlas, abyste nemohli přemýšlet. - Velká konopná hra


Chcete-li vědět, kdo jsou vaši přátelé, nechte se poslat do vězení.


1