Charles Bukowski

americká, 1920 - 1994, statistikykoupit eknihy

Nahrávám...

Přidat citát

Citáty (85)

...Čekali jsme a čekali. Všichni. Nevěděl snad ten psychiatr, že čekání je jedna z věcí, které dohánějí lidi k šílenství? Škvár


"Mě nezajímá, co chčiješ, ale co říkáš."


"Někteří lidé se nikdy nezblázní. Ti ale musí mít příšerný život!"


"Psaní si vybírá tebe, to si nevybíráš ty."


"Umírám a přitom nemám žádnou nemoc, umírám na existenci tak chladnou, že nestojí za námahu."


„Mizerný psaní je jako mizerný ženský: nedá se s tím prostě nic moc dělat.“ - Pivo a básníci a kecy


A pak umřeme. Ale smrt si nás nevysloužila. Neukázala žádné pověřovací listiny - ty jsem všechny ukázali my.


Alkohol je asi jedna z největších věcí, které se kdy na zemi zrodily - kromě mě. Alkohol mi dovoluje být tím hrdinou, který si vykračuje prostorem a časem a provádí všechno, po čem touží. Takže ho mám rád... jo.


Až přijde hrdina, zjistíme, že byl celou dobu tady. (Absence hrdiny)


Bolesti mám plnou nádrž.


Bude daleko hůř, než je. A taky daleko líp. Já si počkám.


Co je tak strašný, Jeannie? Země. Smog, vraždy, otravenej vzduch, otrávená voda, nenávist, beznaděj, všechno. Jediný, co je na Zemi krásný, jsou zvířata, a ty jsou teď vybíjená, a kromě krys a závodních koní brzo všechny vymřou.


Čím míň žiješ, tím míň máš co ztratit.


Čím víc koček máš, tím dýl žiješ.


Člověk je obětí společnosti, která odmítá pochopit jeho duši.


Člověk musí párkrát umřít, než se naučí doopravdy žít.


Člověk se může 70 let obejít bez kundy, ale bez stolice chcípne do týdne. (Zápisky starého prasáka)


Člověka může dohnat k šílenství cokoli, protože společnost je vybudována na falešných základech.


Definicí života je problém.


Doprčic, copak může být někdo odvázanej z toho, že se každý den v půl sedmý probudí drnčením budíku, vyskočí z postele, obleče se, násilím se nakrmí, vysere, vychčije, vyčistí si zuby a pak bojuje se silničním provozem, aby se dostal na místo, kde v podstatě vydělává hromadu prachů pro někoho jiného a ještě se po něm chce, aby byl vděčný za to, že dostal šanci to dělat?


Establishment si na kultuře dává záležet. Kultura totiž stabilizuje systém. Nic nezadrží pokrok líp než muzeum, Verdiho opera nebo nějakej zapšklej poeta.


Existence je nejen absurdní, ale je to prachsprostá dřina. Uvědomte si, jak často si v životě oblékáte spodky.


fajn. podle mých propočtů jsem měl pouhé dva a půl tisíce kund, ale za to jsem viděl 12 a půl tisíce dostihů, a moje jediná rada zní: vzít vodovky a malovat. (Paměti starého chlapáka)


Hodně lidí je mrtvých, i když žijí. (Esej bez názvu o D. A . Levym)


Huliči dělají z toho svýho konopí zbytečně velkou vědu a společnost dělá zbytečně velkou záležitost z toho, že si to svoje zasraný konopí hulej. Policie má práci, huliče zavírají a ti ječí, jako by je křižovali. Kořalka je legální, pokud ji nevypijete tolik, že vás zhaftnou na ulici a dají pod zámek. Dejte lidem cokoli a oni to vždycky všechno poškrábou, poserou a pozvrací. Kdybyste konopí legalizovali, byly by spojený státy trochu příjemnějším místem, ale zase ne o moc lepším. Dokud tady budou soudy, věznice, právníci a zákony a budou se používat. Požadovat legalizaci konopí je něco podobnýho jako je požádat, aby vždycky napřed namazali želízka máslem než vám je nandají. Bolest vám působí něco jinýho – proto potřebujete konopí nebo whiskey nebo důtky a kožený úbory, nebo ječící muziku vyhulenou tak nahlas, abyste nemohli přemýšlet. - Velká konopná hra


Chcete-li vědět, kdo jsou vaši přátelé, nechte se poslat do vězení.


Chci říct, že mám přerušovanej spánek. Ale jestli nadávám jen na tohle, pak jsem na tom skvěle.


Intelektuál je člověk, který vyjadřuje prosté věci složitým způsobem; umělec je člověk vyjadřující složité věci jednoduše.


Já mám k penězům větší úctu. Většinu života jsem jich měl hrozně málo. Vím, co je to lavička v parku. Vím, co je klepání domácího. Na penězích je špatný jen to, že jich máte buď moc, nebo málo. - Kapitán odešel na oběd a námořníci převzali velení


Jak má chlap vědět, co dělat? Dospěl jsem k tomu, že v zásadě je lepší počkat, pokud k dotyčné osobě něco cítíte. Pokud ji nesnášíte hned na začátku, je lepší ji okamžitě ošukat; pokud ne, je lepší počkat a ošukat ji a začít ji nesnášet až později.


1 2 3