Charles Bukowski citáty

americká, 1920 - 1994

Citáty (80)

A pak umřeme. Ale smrt si nás nevysloužila. Neukázala žádné pověřovací listiny - ty jsem všechny ukázali my.


A tak jsem tady teď seděl a poslouchal déšť. Kdybych v tu chvíli umřel, nikdo na celém světě by neuronil ani slzu. Ne že bych si to přál. Ale bylo to zvláštní. Jak osaměle se může člověk cítit? Ale svět kolem byl plný starých páprdů, jako jsem byl já. Seděli a poslouchali déšť a nevěděli, kam to všechno odešlo. Člověk si uvědomí, že je starý, teprve když nemůže pochopit, kam to všechno odešlo. - Ale nikam to nevede, a ani to nikam vést nemá. Byl jsem ze tří čtvrtin mrtvý.


Alkohol je asi jedna z největších věcí, které se kdy na zemi zrodily - kromě mě. Alkohol mi dovoluje být tím hrdinou, který si vykračuje prostorem a časem a provádí všechno, po čem touží. Takže ho mám rád... jo.


Až přijde hrdina, zjistíme, že byl celou dobu tady. Absence hrdiny


Bolesti mám plnou nádrž.


Bude daleko hůř, než je. A taky daleko líp. Já si počkám.


Býval jsem nadaný. Jsem nadaný. Občas jsem si prohlížel své ruce a uvědomoval si, že jsem mohl být velkým pianistou nebo něčím takovým. Ale co s těma rukama dělám? Drbu se na koulích, píšu šeky, zavazuju si tkaničky, splachuju záchod atd. Nevyužil jsem svých rukou, promarnil jsem je. A svůj mozek také. Seděl jsem v dešti. - Měl jsem trochu depresivní náladu. Člověk se narodil, aby umřel. Co to znamená? Zabíjet čas a čekat. Čekat na nějaký vlak. Čekat uprostřed srpnové noci na pár velkých koz v nějakém pokoji v hotelovém pokoji v Las Vegas. Čekat, až narostou hadovi křídla. Zabíjet čas. - Přestalo pršet, ale bolest tu byla stále. Navíc se ochladilo a všechno páchlo jako vlhké prdy. Měl jsem zlatou kreditní kartu. Byl jsem naživu. Možná. PEKLO JE TO, Z ČEHO SI HO UDĚLÁTE. - Naneštěstí jsem toho dne skončil na závodišti a večer jsem se opil. Nebyl to však ztracený čas. Přemýšlel jsem a třídil fakta. Měl jsem pocit, že jsem nade vším. Věřil jsem, že každou chvíli všechno vyřeším. Samozřejmě. - Člověk se narodil, aby bojoval o každou píď země. Narodil se, aby bojoval, narodil se, aby umřel. Přemýšlel jsem o tom. Pak jsem se opřel v křesle, dal si pořádného šluka z cigarety a vyfoukl téměř dokonalý kroužek kouře. Škvár


Co je tak strašný, Jeannie? Země. Smog, vraždy, otravenej vzduch, otrávená voda, nenávist, beznaděj, všechno. Jediný, co je na Zemi krásný, jsou zvířata, a ty jsou teď vybíjená, a kromě krys a závodních koní brzo všechny vymřou.


Čekali jsme a čekali. Všichni. Nevěděl snad ten psychiatr, že čekání je jedna z věcí, které dohánějí lidi k šílenství? Škvár


Čím míň žiješ, tím míň máš co ztratit.


Čím víc koček máš, tím dýl žiješ.


Člověk je obětí společnosti, která odmítá pochopit jeho duši.


Člověk musí párkrát umřít, než se naučí doopravdy žít.


Definicí života je problém.


Doprčic, copak může být někdo odvázanej z toho, že se každý den v půl sedmý probudí drnčením budíku, vyskočí z postele, obleče se, násilím se nakrmí, vysere, vychčije, vyčistí si zuby a pak bojuje se silničním provozem, aby se dostal na místo, kde v podstatě vydělává hromadu prachů pro někoho jiného a ještě se po něm chce, aby byl vděčný za to, že dostal šanci to dělat?


Establishment si na kultuře dává záležet. Kultura totiž stabilizuje systém. Nic nezadrží pokrok líp než muzeum, Verdiho opera nebo nějakej zapšklej poeta.


Existence je nejen absurdní, ale je to prachsprostá dřina. Uvědomte si, jak často si v životě oblékáte spodky.


Hodně lidí je mrtvých, i když žijí. (Esej bez názvu o D. A . Levym)


Hoši, nechte si svý panny. Mně dejte sexy starou ženskou na vysokejch podpatcích a se zadkem, kterej zapomněl zestárnout.


Chcete-li vědět, kdo jsou vaši přátelé, nechte se poslat do vězení.


Chci říct, že mám přerušovanej spánek. Ale jestli nadávám jen na tohle, pak jsem na tom skvěle.


Intelektuál je člověk, který vyjadřuje prosté věci složitým způsobem; umělec je člověk vyjadřující složité věci jednoduše.


Já mám k penězům větší úctu. Většinu života jsem jich měl hrozně málo. Vím, co je to lavička v parku. Vím, co je klepání domácího. Na penězích je špatný jen to, že jich máte buď moc, nebo málo. Kapitán odešel na oběd a námořníci převzali velení


Jednou z chyb demokracie je to, že všeobecné volební právo nám zaručuje obecného vůdce, který nás povede k všeobecné, otupělé předpověditelnosti.


Jsem v jistým smyslu nemocnej. Odmítám vidět realitu. Ale kdo ji chce vidět? Kapitán odešel na oběd a námořníci převzali velení


Každá ženská je jiná. V podstatě jsou kombinací toho nejlepšího a toho nejhoršího - kouzelnýho i příšernýho. Stejně jsem ale šťastnej, že existujou.


Kdo vynalezl eskalátor? Pohyblivý schody. Docela šílenej nápad. Lidi jezdí sem a tam po eskalátorech, nahoru a dolu výtahama, potom si sednou do auta a u garáže mají dveře, který se otevírají zmáčknutím tlačítka. A pak chodí do posilovny, aby vypotili trochu přebytečného tuku. Za 4000 let nebudeme mít žádný nohy, budeme se šoupat po prdeli nebo se budeme kutálet jako sudy. Každý zvíře ničí samo sebe. Dinosauři vyhynuli, protože všechno sežrali a museli žrát jeden druhýho, až nakonec zbyl jen jeden, a ten umřel hladem. Kapitán odešel na oběd a námořníci převzali velení


Když chcete zachránit svět, musíte zachraňovat lidi po jednom, cokoliv jiného je buď romantickej úlet, anebo politika.


Když láska stane se příkazem, nenávist může se stát potěšením.


Když se se spisovatelem setkáš, není to moc dobrá zkušenost. Obvykle, když zrovna neskládají báseň, jsou to spíš zlé, vystrašené a nepřátelské veverky. Mnohem raději si povykládám s instalatérém nad sklenicí piva než s básníkem. Instalatérovi něco povíte a on vám odpoví. Básník nebo tvůrčí osobnost si obvykle melou svou. Něco se mi na nich nelíbí. K čertu, asi jsem úplně stejný, ale nevšímám si toho tolik, jako když to vidím na druhých.