Den Trifidů

kniha od:


KoupitKoupit eknihuAudiokniha

Když vyšel poprvé v roce 1951 Den trifidů od Johna Wyndhama, měl autor knihy za sebou už řadu románů a povídek. S nimi však literárně příliš neuspěl. I Den trifidů vycházel původně jen časopisecky na pokračování. Velký zájem čtenářů si však vynutil rychle za sebou hned několikeré knižní vydání a způsobil, že se Wyndham věnoval pak již nastálo vědeckofantastickému žánru. Román o tom, jak neznámý roj meteoritů způsobí u většiny pozemšťanů slepotu a jak toho využijí průmyslové rostliny „trifidi“, které náhle vyvinou zcela nečekané vlastnosti a zaútočí na lidi, má v sobě dostatek prvků neobvyklosti, aby čtenáře přitahoval. Zároveň mu však nechybí onen wellsovský obecný pohled na život a jeho reálné jádro, které z fantastického příběhu činí podobenství o skutečném ohrožení přírody člověkem a člověka přírodou. Verše přeložili Hana Žantovská a Jan Zábrana. Vydání třetí, opravené. (= První necenzurované)...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/29816/den-trifidu-oWa-29816.jpeg 4.64457
Série

Trifidi 1.

Žánr
Literatura světová, Romány, Sci-fi
Vydáno, Odeon
Orig. název

The Day of the Triffids, 1951

více informací...
Nahrávám...

Přidat zajímavost

Zajímavosti (6)

V roce 2017 byla kniha adaptována jako četba na pokračování pro Český rozhlas: https://vltava.rozhlas.cz/den-trifidu-bude-zaroven-poslednim-dnem-cloveka-slavna-postapokalypticka-sci-fi-5955229 (Teckovana)


Roku 2009 byla kniha zfilmována do podoby dvou dílů. Režie se ujal Nick Copus. (chaera)


Ukázka vyšla v časopise Květy roku 1972 v čísle 18. (chaera)


Knihu z originálu přeložil Jaroslav Kořán. Zajímavostí je, že ji přeložil dvakrát – v době totalitního režimu a po pádu komunismu. Překlady jsou totožné, až na národnost člověka, který mohl za roznesení trifidích semen do světa. (chaera)


Kniha se dočkala volného pokračování s názvem Noc trifidů, které napsal spisovatel Simon Clark a jež vychází z původního světa trifidů. (chaera)


V roce 1978 vynikl v Československu rozhlasový záznam, vysílaný v pořadu Pokračování za pět minut. (duna)