Ocelové jeskyně

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Elijáš Baley je detektivem na Zemi. Když dostane příkaz vyšetřovat vraždu Vesmířana, spolupracovat přitom s jiným Vesmířanem a ještě k tomu s robotem, jehož pouhá přítomnost ve městě vyvolává davovou hysterii, má pocit, jakoby se celý svět zbláznil. Děj Ocelových jeskyní se odehrává v několik tisíc let vzdálené budoucnosti. Země je spoutána naprosto uzavřenými a xenofobními gigantickými městy. Žádný Pozemšťan by Venku nestrávil dobrovolně ani minutu. Pozemšťané nenávidí roboty a jejich nenávist stále sílí. Dlouhověcí a všech nemocí zbavení Vesmířané, obyvatelé padesátky Vnějších světů, které byly osídleny v dávné minulosti, jsou naopak na roboty zcela odkázáni a z pozice vítězů nutí pozemšťany podřizovat se jejich podmínkám. Z hlediska celkové linie Asimovova světa Nadace je tento příběh prvním krokem v procesu, na jehož konci povstane Galaktické Impérium. Zde se začínají objevovat první známky počínajícího úpadku Vesmířanů. Elijáš Baley je proti své vůli ovlivněn Fastolfovými slovy, že další expanze lidstva je nezbytná. Začíná přehodnocovat své názory na nevyhnutelnost života na Zemi v jejích Ocelových jeskyních. Jde samozřejmě pouze o nepatrné úpravy náhledu na svět. Ovšem i malé kamínky dokážou strhnout lavinu....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/13_/134725/ocelove-jeskyne-134725.jpg 4.3363
Série

Romány o robotech 1.

Žánr
Romány, Sci-fi
Vydáno, Argo, Triton
Orig. název

The Caves of Steel, 1954

více informací...
Nahrávám...

Přidat zajímavost

Zajímavosti (3)

Příběh vyšel nejprve ve třech částech (v říjnu, listopadu a prosinci 1953) jako seriál v americkém sci-fi časopisu Galaxy Science Fiction, knižní vydání (vydané nakladatelstvím Doubleday) následovalo v roce 1954. (Kmotr99)


Román vznikl na podnět Horace Golda, redaktora časopisu Galaxy Science Fiction. Asimovovy se nejprve jeho nápad o tématu robotů nezamlouval (prý ho již vyčerpal), ale po Goldově specifikaci se pustil do psaní. (Kmotr99)


V díle jsou uvedeny tři zákony robotiky. (Kmotr99)