Thriller bez zaváhání

recenze

V lese visí anděl (2015) 4 z 5 / Charme
V lese visí anděl

Norský spisovatel Samuel Bjork tentokrát nezaváhal a bez výhrad sepsal napínavý detektivní thriller a suverénně se tím zařadil mezi nejúspěšnější spisovatele norských detektivek.
V této knize se opět dostáváme, pro řadu čtenářů již dobře známého, tajemného evropského velkoměsta Osla. V jeho ulicích se odehrává napínavý boj o záchranu nevinných dětí v hlavní roli s detektivem Holgerem Munchem a a jeho kolegyní Miou Krügerovou. Hlavním městem otřásá série únosu šestiletých děvčátek, které jsou téměř až rituálně vražděny a tým Holgera Munchea se snaží za každou cenu přijít psychopatickému vrahovi na stopu. Situace je však o to těžší, že vraždy jsou velmi důsledně naplánovány, dotaženy do nejmenších detailů a stopy, které se daří najít, nikam nevedou. V této bezvýchodné situaci spoléhá Holger na zkušenou kolegyni Miu, která se svým vnímáním a smýšlením odlišuje od jiných kolegů a velmi dobře dokáže vnímat i na první pohled neznatelné spojitosti. Mia se však tíhou událostí a z osobních důvodů vnitřně hroutí a nedaří se jí do případu pohroužit tak jak by potřebovala, což vrahovi jen nahrává a dochází k dalším únosům, které vzápětí přímo zasáhnou i Holgerovu rodinu…
V této knize se nezvykle prolíná vedlejší a hlavní dějová linka, knihu to dělá zajímavější a při těžkém tématu dětských vražd i čtivější. Zajímavě zapracovaná osobní rovina účinkujících hrdinů neruší, a naopak příhodně doplňuje děj knihy. Velmi zábavné se jeví postupné odkrývání faktů a indicií, na základě kterých může i čtenář pátrat a odhalovat motiv i skutečného vraha.
Knize bych vytkla „americký podtext“, který ve mně budila, asi nejvíce kvůli překombinování profilových charakterů. Jednání hlavních hrdinů nám má interpretovat jejich myšlení a pohnutky, ale zde mi např. navazující povahové typy přišly nedotažené. Charakter pachatele byl pro mne oproti tomu nepřesvědčivý a zbytečně obscénní a působil nevěrohodně a rozhodně by si zasloužil lepší zpracování.
Jako celek je kniha velice zábavná a napínavá, čtenáři je ponechán dostatek prostoru pro vlastní fantazii a střídáním kratších kapitol v něm průběžně probouzí zvědavost. Osobně bych knihu doporučila i citlivějším čtenářům, kteří se thrillerům vyhýbají a stejně tak i ostříleným znalcům tohoto žánru.