Stručná historie času (Od velkého třesku po černé díry)

recenze

Stručná historie času (2007) 3 z 5 / Pafka643
Stručná historie času

Procházíme svými životy, aniž bychom porozuměli mnoha věcem tohoto světa. Málo svých myšlenek věnujeme slunečním paprskům, které nám život umožňují, přitažlivosti, která nás poutá k Zemi, nebo atomům, z nichž jsme sestaveni a na jejichž stálosti závisí naše bytí.

- Zdravím Vás u další recenze. Tentokrát se netradičně zaměřím na odbornou četbu. Proč jsem si k tomuto účelu zvolil právě Stručnou historii času? Povím vám to. Knížka Stephana Hawkinga totiž mezi ostatními vyniká. Může za to jednoduše styl, jakým je napsaná. Dle obalu byste mohli soudit, že se jedná o prachobyčejnou učebnici. Omyl! Hawking chtěl přiblížit značně pokročilou fyziku i obyčejným smrtelníkům. K těm se bez debaty řadím i já. S fyzikou jsem vždy trochu bojoval a tak pro mě bylo výzvou přečtení a hlavně pochopení této publikace. Navíc mě vždy fascinoval vesmír a dění v něm. Otázka zní: Povedlo se autorovy objasnit poznatky celé škály matematiků a fyziků dost srozumitelně?

-Musím přiznat, že Hawking ( částečně) uspěl! Tedy alespoň v mém případě. V první řadě je nutné si přiznat, že zákonitosti vesmíru jsou složité a mnohdy i nepochopitelné pro samotné mistry v oboru. Teorie, které jej popisují fungují jen v určitém rozsahu. Cílem vědců je sjednotit teorie v jednu "superteorii", která by popisovala celý vesmír. Taková teorie musí být formulována co nejjednodušeji a nejstručněji. Problém je, že vesmír je skutečně nezměrně velký, a už jen způsoby nalézání objektů v něm jsou komplikované. "Vesmírní hledači" se opírají o různé námi objevené přírodní zákony a dle nich (často s pomocí dedukce a výpočtů) určí, co se asi nachází tam v dáli.

- Je dobré, že Hawking stručně a srozumitelně popisuje i prvotní teorie, které jsou dávno vyloučeny. Provede nás tak vývojem tohoto odvětví fyziky od jeho prvopočátků po dnešní výzkum. Je úžasné, jak uměli někteří jedinci uvažovat a pokládat si ty správné otázky. Kniha obsahuje i rejstřík, slovníček pojmů a na závěr i něco o životech Alberta Einsteina, Galileo Galilea a Isaaca Newtona.

- Moderní fyzika zaobírající se vesmírem je založena na dvou velkých teoriích: Obecné teorii relativity a Kvantové teorii. První zmíněná se zabývá gravitací a Kvantová fyzika směřuje svůj pohled k těm nejmenším částečkám. Cílem knihy je co nejvíce objasnit obě teorie i nám obyčejným lidem. Zasvětí nás částečně i do vědecké problematiky a ukáže, jak chatrná je každá teorie. Nelze ji totiž nikdy potvrdit na 100%, ale zbořit ji lze jediným pozorováním, kdy se něco vymkne jejím zákonitostem.

I přesto, že jsem si z knihy odnesl spoustu informací, musím konstatovat, že není pro každého. Dokonce ani fyzikové nemají zdaleka ve všem jasno. Nejméně pochopitelná mi přišla část týkající se kvantové mechaniky. A to i přesto, že Hawking k vysvětlování používá ty nejjednodušší příklady. Myslím, že tohle je ten typ knihy, kterou si pro lepší pochopení musíte přečíst opakovaně. Publikace obsahuje jen jedinou rovnici. Důvodem je, že prý: každá rovnice sníží zájem o knihu na polovinu. Tenhle fakt mě trochu pobavil, ale něco na něm bude.

-Pokud vás zajímá vesmír (od velkého třesku, až po černé díry), nastartujte své mozkové závity a vrhněte se po Stručné historii času. Bohužel knihu nemohu doporučit každému. I přes snahu o co největší zjednodušení může některým čtenářům působit problémy. Fyzika holt není žádná brnkačka a ještě teď se mi z té vesmírné exkurze motá hlava.

- Možná jednou, až někdo poskládá celou tu vesmírnou skládačku. Pak bude daleko jednodušší přiblížit jevy v něm i nám neználkům. Otázka zní, zda-li je v našich silách napasovat dílky (teorie) do jednoho funkčního celku.

81%

Váš věrný recenzent

Pafka643
15.03.2017

Lector: Rozhodně se nezlobím. Naopak jsem rád za každou reakci a konstruktivní kritiku :)

Každou ze svých recenzí píši tak, jak to cítím. Někdy čtenáře oslovím, někdy ne, Vždy se snažím napsat ji trochu odlišně a přidat něco ze sebe.. Ano, ještě jsem neměl čas článek opravit.. Vlivem blížící se maturity máme ve škole krušné časy, ale v nejbližší době provedu korekturu.

Jak jsem psal v recenzi, tak fyzika není moje silná stránka :D Samozřejmě, že na běh vesmíru působý více vlivů, ale recenze má být stručná. V knize je největší prostor věnován obecné teorii relativity a kvantové teorii. Jsem si vědom svých mezer v oblasti fyziky. Vždyť toto je má první kniha na toto téma. Ale určitě si ještě nějakou podobnou hodlám přečíst. Chybu opravím. Recenzovat budu to, co mi přijde pod ruku. Naučné literatuře se určitě nebráním, ale ještě mě v tomto směru čeká spoustu práce.

Děkuji za názor :)

Lector
15.03.2017

»Pafka643: Doufám, že se na mne nebudete zlobit, když na Vaši recenzi zareaguji několika poznámkami.
Úvodem chci ale za tu recenzi poděkovat a vyjádřit nadšení, že další uživatel DK pustil do recenze populárně naučné literatury. A nechtěl bych Vás odradit od psaní dalších recenzí. A snad neodradím.

Takže:
Myslím, že v recenzi není nutné oslovovat její čtenáře. Stačí ji prostě psát. Nějaké chyby stále ještě vidím, a tak si nejsem jist, zda jste se k jejich opravě dostal. Ale to není důležité. Pravopisné chyby nejsou tím, co mě v textu upoutává. Děláme je každý, někdo více, někdo méně. :-)

Dovolím si jednu zásadní korekci. Knihu jsem četl před více než dvaceti lety a tak si nejsem jist, zda to zní nevyplývá, ale pochybuji o tom. Jde o to, že máte v zásadě pravdu, že moderní fyzika zaobírající se vesmírem je postavena na dvou velkých teoriích. Není to úplně přesné, protože velkou roli hraje např. termodynamika, ale to není tak podstatné. Co mě upoutalo, je konstatování, že "Einsteinova teorie relativity se zabývá jevy při vysokých rychlostech...". Když to takto napíšete, není to pravda. Zjednodušeně řečeno se tímto oborem zabývá Speciální teorie relativity, šířeji pak relativistická fyzika. Pokud máte na mysli teorii, na "níž je postaveno fungování vesmíru", pak jde o Obecnou teorii relativity, jejíž součástí je i zmíněná STR, a která bývá lapidárně nazývána teorií gravitace. A to je to, o co v kosmologii jde především - o gravitační působení viditelné i temné hmoty a chování vesmíru a jeho částí, teorii Velkého třesku atd. Vše stojí na OTR.

Omlouvám se za mentorování.

Pafka643
13.03.2017

LadyEsik: Děkuji a doladím :)

LadyEsik
13.03.2017

Příjemná a čtivá recenze :) Jen doladit pár gramatických chyb, aby nerušily.