Šepot ze kterého mrazí

recenze

Šepot ve tmě a jiné hrůzostrašné příběhy (1992) 5 z 5 / Pafka643
Šepot ve tmě a jiné hrůzostrašné příběhy

Nejstarší a nejsilněší emocí lidstva je strach, a nejstarším a nejsilnějším druhem strachu je strach z neznáma.

Čtení strašidelné literatury si od čtenáře žádá určitý stupeň představivosti a schopnosti vzdálit se od všedního života. Napsat horor, ze kterého mrazí je dozajista velmi obtížné. H.P. Lovercraft neuspěl. Tedy alespoň ne za svého života. Až po jeho smrti došlo k vyzdvihnutí jeho povídkové tvorby. Literární kritici mu vytýkají přílišnou námětovou jednostrannost a uměleckou nevyváženost. I přesto se předčasně zemřelý autor nevědomky stal velkou inspirací pro budoucí hororové i sciencefiction spisovatele.

Šepot ve tmě a jiné hrůzostrašné příběhy je soubor jedenácti děsivých povídek. Po dočtení musím připustit, že kritici měli pravdu. Řada příběhů si jsou námětově podobné.
Většina z nich je vyprávěna retrospektivní kompozicí. Zpočátku se dozvídáme o jakési děsivé nespecifikované události. S postupným přílivem informací odhalujeme veškeré hrůzné detaily.
Některé z povídek jsou vzájemně propojené. Lovecraft se pokoušel stvořit vlastní, životem tepající, vesmír. jenže díky nízkému počtu sepsaných děl nám svůj svět odhaluje jen částečně. Až další autoři se postarali o jeho rozšíření.
Mou pozornost udržovala zajímavá slovní zásoba. Všiml jsem si, že určité výrazy a slovní spojení se objevují snad v každém z příběhů.

V době svého vzniku musely mít jednotlivé povídky větší váhu. Ale ani v dnešním (moderním) světě neztrácejí příliš ze své atmosféričnosti, tedy pokud jim dáte šanci.

Kombinace: specifické slovní zásoby, ponuré až nezemské atmosféry a hry s nejzákladnější lidskou emocí.
Doporučuji :)

84%