ZH(U/E)BNI!

recenze

Zhubni (2012) 4 z 5 / Pafka643
Zhubni

Zhubni!!
Vskutku originální kletba pro otylého právníka.
Zprvu vše může vypadat jen jako žert, ale faktem zůstává, že William Halleck sestřelil nepozornou cikánku svým autem. Vždyť se ani nerozhlédla. Vlétla mu pod kola, jako
pominutá!

A co v tu chvíli dělal řidič? Kdyby bedlivě sledoval vozovku, tak by tu starou paní uviděl dostatečně brzy na to, aby bezpečně zastavil.
Potíž je v tom, že Will skutečně dával pozor, co se odehrává na asfaltce před ním. Tedy alespoň do chvíle, kdy se jeho nezbedná žena rozhodla, že mu za jízdy udělá dobře...
Řidiče její nezvyklé chování natolik zaskočilo, že ani pořádně neprotestoval. Nedivím se.
A tak se to stalo.

Z jednoduché rovnice vyplívá:
Nepozorná chodkyně+ nepozorný řidič= mrtvá cikánka.

Otázkou zůstává, na čí straně je vina? Je to chyba obtloustlého řidiče, který nenapomenul svou ženu? Může si za vše stará chodkyně, která šla mimo přechod a vůbec nevnímala svět kolem sebe? Nebo patálili způsobila Heidi, která se vrhla na manželův fofrklacek v nejméně příznivý okamžik?
Dle soudu, kterému zasedal Williamův známý... si za vše může zesnulá romka.
Takhle to mělo skončit. Jenže neskončilo.
Prastarý cikán si na "vraha" své dcery počkal. Když se s ním konečně střetl, pronesl jediné slovo.
"ZHUBNI!"
A William Halleck skutečně hubnul. První se kletba zdála jako požehnání. Obézní člověk přichází o tuk bez cvičení a diety? Jaký tlouštík by to nebral? Jenže její úbytek se nezastaví. Každým dnem přichází o zprvu přebytečná, později drahocená kila a je úplně fuk jestli nejí, nebo vyžere celý mekáč. Tento trest v rouše beránčím se přestane tvářit lákavě v momentě, kdy prokletý zjistí, že bude hubnout dokud neumře.
Začíná tak boj s časem, který nemilosrdně ukrajuje z Williamova bůčku a doslova ho tak ztravuje zaživa.

Šílená zápletka. To byla moje první myšlenka. Četl jsem sice i bizarnější knihy, ale ne od Krále hororu.
Richard Bachman je jen profláklý pseudonym skutečného velikána naší doby. Stephen King prostě umí. Ač se vše tváří zprvu krapet bizarně, tak po dočtení mi zůstal rozum stát. Takový konec jsem nečekal!!
Nechci, aby se z toho stala nějaká masturbace nad slavným autorem a jeho umem, ale stejně se musí nechat, že King dovede, téměř vždy, do zprvu triviálně se tvářícího příběhu zahrnout nečekané neznámé. Ty pak z celým vyprávěním zamávají, jako s hadrovou panenku a vy nestačíte zírat na tu zvrácenost kolem.
Nejzáživnější byl akční závěr, kde šlo, jako obvykle, o všechno. Celým dílem se táhne otázka týkající se viny a jejich následků. Trochu se zde vyvrací přísloví o božích mlýnech, ale víc ani muk.

Doporučuji všem, kteří mají rádi nepředvídatelné příběhy plné napětí.

pozn.: A pamatujte si: Nejste to, co jíte jestliže naserete starého cikána!

Váš jahodový koláč :)