Zasáhnout můžou všude. Ani čas je nezastaví!

recenze

Doctor Who: 11 doktorů, 11 příběhů (2015) 3 z 5 / Pafka643
Doctor Who: 11 doktorů, 11 příběhů

Dle anotace v knize čekají dobrodružství od nejslavnějších autorů naší galaxie. Takové tvrzení přirozeně vzbudilo mou zvědavost, i když ke knize mě přivedlo něco zcela jiného, než nadnesené vyzdvihnutí 11 spisovatelů, kteří se na knize podíleli.

Značku Doctor who jsem doposud vnímal jen jako velmi zajímavý seriál z produkce BBC, který běží v TV už od roku 1963. Staré díly mě zcela minuly. Znám jen novodobou reinkarnaci pořadu.

Příběh Doctora who (u nás Pán času) považuji za jeden z nejnápaditějších, který jsem doposud viděl. Ve zkratce sledujeme vesmírná dobrodružství humanoidního mimozemštěna, který si říká Doktor. Tenhle takzvaný Doktor patří k pradávné rase, která se označuje jako Páni času. Jméno může působit krapet sebestředně, ale Doktor tuhle myšlenku vyvrací. Je to vlastně takový mezigalaktický superhrdina. Zasahuje kdekoli a kdykoli.
Stěžejní roli hraje jeho vesmírné plavidlo jménem TARDIS, které dozajista nezapadá do klasické koncepce vesmírných lodí. Doktorův mezihvězdný koráb totiž necestuje jen v prostoru, ale i v čase! Hrátkami s TARDIS tak vzniká téměř neomezené množství potenciálního materiálu pro celou plejádu dobrodružství.
Doktor se tedy může v jednom díle utkat s Napoleonem a v dalším prozkoumávat nezmapovaná zákoutí kosmu. Jediné, co v dílech zůstává stejné je příčina. Prekérní situaci, kterou musí Doktor vyřešit zapřičiňují svárlivé mimozemské rasy, nebo tajuplné předměty nezemského původu.
Univerzum Doctora Who je doslova prošpikované roztodivnými bytostmi, z nichž některé považuji za famózní, jiné zase za nepříliš povedené.
Aby toho nebylo málo, tak oplývají páni času jistou zvláštní schopností. Krom toho, že se dožívají daleko vyššího věku jsou schopni tzv. zregenerovat. V případě vážného zranění dojde k tomuto léčebnému procesu. Pán času tak přežije a navíc zcela změní svůj zevnějšek a ani charakter nezůstane bez proměny.
Doktor za svůj život "nosil" spoustu obličejů. Knížka vypráví 11 příběhů. V každém z nich figuruje jiný Doktor, i když se vlastně jedná o jednu a tu samou osobu. Líbí se mi změny charakterových vlastností, které regeneraci doprovázejí. V každém z příběhů má Pán času odlišné chování. Ty původní inkarnace jsem neznal, ale od devátého příběhu (devátého doktora) jsem byl doma. Šílené úsměvy devátého, upovídanost desátého, i tak trochu nesmyslné žvatlání jedenáctého mě vrátilo do dob, kdy jsem sledoval stejnojmenný seriál.

Každou z povídek měl na svědomí jiný spisovatel a myslím si, že je to dobře. V každé vás čeká odlišný styl vyprávění. Dále musím zdůraznit, že se nejedná o žádnou recyklaci seriálu. Mám za to, že dobrodružství jinde než v knize nenajdete. Některé z nich dokonce přímo navazují na seriál, který rovněž doporučuji.

Vtip, zajímavé překážky, inovativní řešení problémů. To vše zde najdete. Největší kouzlo spočívá právě v objevování nového. Tak trochu se tak připojíte k Doktorovi a jeho společnicím, kteří beze strachu míří zachránit další životy. Zasáhnout můžou všude. Ani čas je nezastaví!

Váš Rod