Stíny občanské války ve frankovském Španělsku

recenze

Mlčící fontány (2020) / Vendea
Mlčící fontány

Španělsko je v roce 1957 stále pod nadvládou diktátora Franka. Hranice země se však otevřou bohatým Američanům, kteří mají do Španělska vnést kapitál a turistiku. Mezi nimi je i Daniel Matheson. Netuší však, jaká tajemství slunné rodiště jeho matky skrývá. To mu poodhaluje krásná pokojská Ana. Daniel je rozhodnutý vše poodhalit skrze hledáček svého fotoaparátu. Ani on sám ale netuší, že jedno špatné slovo či pohled znamenají ve Španělsku smrt.

Mlčící fontány jsou nejnovějším standalone románem Ruty Sepetysové. Autorka se orientuje především na historickou fikci, nejinak je na tom i její nejnovější román. V něm se zaměřila na osudy frankovského Španělska v 50.letech, které se snažilo zlepšit úroveň žití spoluprací se Spojenými státy. Z toho už vyplývá, že nepůjde o nic veselého. Autorka skrze rozsáhlý výzkum podává fiktivní příběh plný temných a šokujících témat, která pro některé byla bohužel realitou.

Zaměřuje se na dopad občanské války, diktátorský režim, rozdíly ve společnosti, mizení novorozenců z porodnic, násilí a mnohé další. Pokud vám některé z nich nedělá dobře, raději se knize vyhněte. Mě donutila hodně přemýšlet. Na pozadí toho tu však máme i milou a velmi realisticky vykreslenou romantiku, která mě fakt bavila. Autorka navíc píše velmi čtivě, ihned vtáhne do děje, dokáže ho správně gradovat. Kapitoly jsou navíc kraťoučké, takže knihou proletíte za pár dní či hodin.

Postavy jsou jedním ze stěžejních pilířů celého románu. Autorka na nich postavila prakticky celou zápletku a náležitě je i rozvinula. Působí tak velmi realisticky, což čtenáře donutí s nimi i více soucítit. Vypravěčů a hlavních postav tu máme hned několik - kromě Daniela je tu pak Anna a celá její rodina.

Všechny dosavadní Rutiny knížky byly absolutní pecky. Autorka má neuvěřitelný talent - i když historickou fikci moc často nečtu, její pojetí mne neskutečně baví a chci víc. Mlčící fontány jsou na mém žebříčku asi druhé - hned za Solí moře. Španělsko absolutně miluju, o frankovské nadvládě ale nevím absolutně nic, takže jsem šla na blind. I tak mne ale kniha neuvěřitelně zasáhla a donutila mne přemýšlet. Autorka ukázala odvrácenou tvář režimu a zvěrstva, která probíhala v sirotčincích a porodnicích ve jménu Franka. Ani romantika nebyla vůbec špatná - vše krásně doplňovala. Rozhodně bych knihu doporučila - pro mě jedna z nejlepších v tomhle roce. Nenechte se odradit počtem stránek, proletíte ji za pár večerů.

Za poskytnutí recenzního výtisku děkuji Albatrosmedia.cz.

Celá recenze na:
vendeadreams.blogspot.cz


Mlčící fontány Mlčící fontány Ruta Sepetys

Madrid, píše se rok 1957. Španělsko za diktatury generála Franca skrývá temné tajemství. Do země proudí turisté a zahraniční obchodníci lákáni na slunce a víno. Mezi mini je i osmnáctiletý Daniel Matheson, syn ropného magnáta, kte... více


Komentáře (0)

Přidat komentář